گاندو؛ پروژه‌ای برای القای دو دولتی در ایران
۸۸۴۹۹۶
۲۳ تير ۱۳۹۸ - ۰۸:۱۴
۵۱۷۱
علی ربیعی سخنگوی دولت با نگاهی متفاوت به سریال گاندو پرداخت و به صداوسیما توصیه کرد در کنار پخش چنین سریال‌هایی، فرصت نقد و نظر درباره آن را به مردم بدهد.

روزنامه آرمان نوشت: علی ربیعی سخنگوی دولت با نگاهی متفاوت به سریال گاندو پرداخت و به صداوسیما توصیه کرد در کنار پخش چنین سریال‌هایی، فرصت نقد و نظر درباره آن را به مردم بدهد.

علی ربیعی به این موضوع پرداخته است که صداوسیما باید اجازه نقد مسائل مطرح شده و ادعاهای این سریال را به جامعه بدهد و اگر این اتفاق نیفتد دامنه نقد سریال در فضای غیر رسمی جامعه به مسائلی کشیده می‌شود که این سریال نمی‌خواسته به آن بپردازد. علی ربیعی نوشته است: آیا می‌توان به همان اندازه‌ای که یک سریال در صدد القای یک اندیشه معین است در همان رسانه، شاهد سریالی از مباحثات آزاد درنقد آن بود؟ در غیر این‌صورت، یعنی در شرایط فقدان مباحثه آزاد در نقد و بررسی فیلم‌ها و سریال‌ها، فرآیند مباحثه در زیر پوست شهر متوقف نخواهد شد بلکه متوجه آن چیزی خواهد شد که سریال‌ها بنا بر محدودیت‌های ذاتی خود نمی‌خواستند نشان دهند و با وجود این به‌طور ناخودآگاه و ناخواسته نشان داده‌اند».

سخنگوی دولت در بخش دیگری از یادداشت خود صداوسیما را متوجه یک سریال ترکیه‌ای کرده است. ربیعی اشاره کرد که تجربه‌ای مانند گاندو در ترکیه وجود داشته و ساخت چنین سریالی تکرار تجربه سریال «وادی گرگ‌ها» در ترکیه است. بنا به گفته ربیعی «گاندو» و «وادی گرگ‌ها» به این دلیل شبیه به هم هستند که هر دو پدیده «دو دولتی» بودن کشور را القا می‌کنند؛ یکی به صورت عیان در ترکیه و دیگری به صورت ضمنی و ناگزیر در ایران.

سریال «وادی گرگ‌ها» به گفته ربیعی نشان می‌دهد که ترکیه توسط شورایی آمریکایی-اسرائیلی به نام شورای گرگ‌ها اداره می‌شود و دست‌های نامرئی آن شورا کنترل همه امور ترکیه را به دست دارند و هشدار می‌دهد که نباید ما نیز با ساختن سریال‌هایی مانند گاندو به طور ناخواسته در دام شبیه‌سازی القایی توسط دشمنان بیفتیم. ربیعی درباره القای حاکمیت دوگانه در سریال گاندو و سریال «وادی گرگ‌ها» در ترکیه می‌نویسد: دشمنان ایران می‌خواهند بگویند در ایران یک نظام متعارف و بهنجار که براساس هنجارهای مشروع و مردمی «یک ملت-یک دولت» کار می‌کند برسرکار نیست.

آنها نه تنها تلاش می‌کنند از «دو دولتی» حاکم بر ایران «بگویند» بلکه جهد می‌ورزند که مدعای خود را به نحوی «نشان دهند». این تلاش که طبق نوشته ربیعی اولین بار در نطق ترامپ در سازمان ملل مطرح شده است در حقیقت در ادامه تلاش نتانیاهو علیه حسن روحانی است که «مدعی شد هر آن جلوه‌ای از دولتمداری و مردمسالاری که در ایران مشاهده می‌شود در حقیقت یک «ماسک» و یک ظاهر دروغین بیشتر نیست که ربطی به ماهیت نظام ندارد».

سخنگوی دولت با طرح کلیدواژه‌هایی مانند «دو دولتی بودن»، «دولت مرئی» و «دولت حقیقی» در ادامه به طور تلویحی ساخت سریال گاندو را در جهت اهداف آمریکا و صهیونیست‌ها می‌داند و می‌نویسد: صهیونیست‌ها می‌خواهند بگویند در پس ظاهری از دولت و جمهوریت که از دل صندوق‌های انتخابات فوران می‌کند، دولتی دیگر در اعماق وجود دارد که «دولت حقیقی» است. یعنی اگرچه مردم ایران همین دولت مرئی و ظاهری را انتخاب می‌کنند اما چیز دیگری به‌نام «دولت در اعماق» وجود دارد که همه کارها به‌دست اوست و اوست که باید «دولت واقعی» ایران محسوب شود.

برچسب ها:
انتشار یافته: 16
در انتظار بررسی:0
Iran, Islamic Republic of
08:26 - 1398/04/23
نقد خوبی بود
پاسخ ها
امین نی
Iran, Islamic Republic of
۱۰:۰۷ - ۱۳۹۸/۰۴/۲۳
بببن چقد فیلم خوبی بود که هنوز در موردش صحبت هست
دمشون گرم
...
علی
Iran, Islamic Republic of
۰۰:۳۹ - ۱۳۹۸/۰۴/۲۴
مجموعه دولت بگفته خانم کلینتون وزیر خارجه بارک اوباما، نفوذی های سازمان اطلاعاتی غرب هستند برای اجرای پروژه های آمریکایی!
Iran, Islamic Republic of
08:41 - 1398/04/23
نیاز به فیلم و سریال نیست ! چیزی که عیان است چه حاجت به بیان است !
Iran, Islamic Republic of
08:59 - 1398/04/23
فکر کنم از دوتا هم بیشتر باشه
Iran, Islamic Republic of
09:05 - 1398/04/23
دقیقا، و واقعیت هم همینه که در متن آمده
Iran, Islamic Republic of
09:14 - 1398/04/23
القا دو دولتی؟ واقعا دو دولتی را القا میکند؟ یا نویسنده دو دولتی را حس نمیکند؟
Iran, Islamic Republic of
09:29 - 1398/04/23
ربشه تمام فسادهادرکشورهمین پدیده دودولتی وسواستفاده اززمینه موچودمی باشد
Iran, Islamic Republic of
10:03 - 1398/04/23
آره واقعا همینطوره که آقای ربیعی گفته. توی سریال گاندو هم تک صدایی بیداد می کرد.نمیشه که توی کشور یک گروه بد و فاسد و وطن فروش باشن و یک گروه هم پاک و معصوم و بدون خطا. خب اگه بلدید مملکت داری کنید خودتون کنترل همه کشور را بدست بگیریید.
Iran, Islamic Republic of
10:44 - 1398/04/23
آقای ربیعی سریال ترکیه ای وادی گرگها هم مثل گاندو عین حقیقت بود وابستگی و نوکری اردوغان و تیمش به غرب از واضحات است ترکیه از حامیان اصلی داعش بوده و هست اما گهگاهی برای رد گم کردن به سمت اربابانش پارس میکند چرا از پخش این سریال روشنگرایانه اینقدر پریشان و نگران شده اید؟
Iran, Islamic Republic of
13:56 - 1398/04/23
واقعا دولت پنهان داریم یک سر وه زار پادشاه
Iran, Islamic Republic of
14:42 - 1398/04/23
این قدر که درگیر این سرایالید
فقط نشون دهنده کیفیت و راستی این سریاله
دم همه عوامل و سازنده ی سریال گرم
مشششتااااقااانه منتطر فصل دوم سریالیم
Iran, Islamic Republic of
17:49 - 1398/04/23
دو دستی چسبیدند به قدرت دستکسی نمی دهند دورانی می چرخد بدست اهلش و کننده کار تیست
نام:
* نظر:
تعداد کاراکترهای مجاز: 450
قوانین ارسال نظر
بانک اطلاعات مشاغل تهران و کرج