ترکیه، ابزار فشار آمریکا علیه ایران نخواهد شد
۸۸۵۹۲۶
۲۵ تير ۱۳۹۸ - ۱۳:۰۹
۸۸۶۳ 
«فرهاد اونلو» نویسنده و روزنامه‌نگار ترکیه‌ای معتقد است تحریم آمریکا علیه ترکیه محدود خواهد بود و آنکارا ابزار فشار آمریکا علیه ایران نخواهد بود.

خبرگزاری مهر: سرانجام علیرغم خواسته آمریکا نخستین قطعات موشکی سطح به هوای پیشرفته «اس -۴۰۰» روز جمعه ‏وارد ترکیه شد و روند تحویل سایر قطعات همچنان ادامه دارد.

در پس این رویداد واشنگتن تنها به حذف ‏ترکیه از برنامه تولید مشترک «اف -۳۵» اکتفا نکرده است و از طرفی زمزمه‌های اعمال تحریم از طرف آمریکا ‏علیه ترکیه با صدای بلندتری به گوش می‌رسد. ‏

به نظر می‌رسد آمریکا بر اساس قانون «کاستا ۱۲» ترکیه را تحریم خواهد کرد که یکی از آن‌ها در زمینه ممنوعیت سرمایه‌گذاری ‏ترکیه‌ای‌ها در آمریکا باشد که به‌وسیله محدودیت علیه شرکت‌های این کشور اعمال می‌شود. ‏

در خصوص تحریم احتمالی ترکیه توسط آمریکا و اقدام بعدی آنکارا در مقابل این تحریم خبرنگار مهر ‏گفت‌وگویی با «فرهاد اونلو» نویسنده، روزنامه‌نگار و مجری تلویزیونی ترکیه داشته است. وی یکی از ستون نویس ‏های روزنامه «ینی شفق» و «دیلی صباح» است. در ادامه مشروح این گفتگو را می‌خوانید. ‎

*از زمانی که ترکیه تصمیم به خرید سامانه اس -۴۰۰ کرد ایالات‌متحده آمریکا با این اقدام مخالفت کرده و ‏بار‌ها ترکیه را تهدید به تحریم کرده است به نظر شما دلیل اصلی مخالفت آمریکا چیست؟ ‎

‏ باید به زمان آغاز این اختلاف میان ترکیه و آمریکا بازگردیم، یعنی سال ۲۰۱۶ بعد از کودتای نافرجام ترکیه ‏که روند اختلافات سیاسی میان این دو کشور از این تاریخ شروع شده است. در کودتای نافرجام ۱۵ جولای ‏به‌طور شفاف مشخص شد که آمریکا به‌واسطه فتح‌الله گولن دستی درراه اندازی کودتا و تغییر در دولت ‏ترکیه داشته است.

بعد از این مسئله نیز ترکیه استراتژی سیاسی خود را در مقابل آمریکا تغییر داد و نزدیکی به ‏ایران و روسیه از جمله این سیاست‌ها بود. دراصل ترکیه با گذر زمان سعی کرد رفتار سیاسی آمریکا را واکاوی کرده و ‏طبق آن پیش برود. تا اینکه در سال ۲۰۱۷ توافق آنکارا و روسیه بر سر خرید سامانه پدافند هوایی اس -‌‏۴۰۰ آغاز شد و تا به امروز که به مرحله تحویل این دستگاه‌ها رسیده است. در تمام این پروسه زمانی یعنی در این سه ‏سال اخیر ترکیه با آمریکا روابط پر تنشی داشته است.

حال اگر بخواهیم دلیل اصلی مخالفت واشنگتن با آنکارا بر سر خرید سامانه اس -۴۰۰ را عنوان کنیم باید گفتآمریکا از اینکه یک عضو ناتو در زمینه نظامی به چنین سیستم پیشرفته‌ای دسترسی دارد به‌شدت ‏می‌هراسد اگرکشوری مانند یونان که ازنظر اقتصادی ضعیف و قابل‌کنترل است این تسلیحات را ‏می‌خرید قطعاً آمریکا این موضوع را به‌عنوان تهدید برای خود تلقی نمی‌کرد، اما گمان اینکه برخی کشور‌های ‏دیگر از هند تا عربستان اقدام به خرید این سیستم کنند واشنگتن را نگران می‌کند. ‎

*آمریکا اعلام کرده بود اگر ترکیه از روسیه اس -۴۰۰ بخرد ترکیه از برنامه تولید مشترک اف- ۳۵ کنار ‏گذاشته می‌شود، اقدام آنکارا در قبال این تصمیم چه خواهد بود؟

‎ ‎آنکارا از اعضای ناتو است و تا خودش نخواهد هیچ‌کسی نمی‌تواند این کشور را اخراج کند. برنامه اف -۳۵ هم ‏همین‌طور است. ترکیه قصد خروج از این برنامه را ندارد و تا پایان در این برنامه خواهد ماند، زیرا ترکیه برای ‏تولید اف -۳۵ سرمایه‌گذاری کرده است.

اما از طرفی ترامپ تلاش دارد از طرح مجلس سنا و پنتاگون، ‏آنکارا را از این برنامه حذف کند. همان‌طور که گفتم ترکیه قصد دارد اف -۳۵ را نیز تحویل بگیرد، ولی باید به ‏این نکته نیز تأکید کرد اف -۳۵ ازنظر عملکرد و کیفتی مانند اس- ۴۰۰ نیست با این حساب آنکارا در ‏برنامه «پاتریوت» می‌ماند، اما اگر واشنگتن بخواهد ترکیه را حذف کند بازهم آنکارا از خرید اس -۴۰۰ ‏منصرف نخواهد شد. ‎

‎*‎‎‎مسئله اس -۴۰۰ چقدر اقتصاد ترکیه و رابطه آنکارا و واشنگتن را می‌تواند تحت تأثیر قرار دهد؟ ‎ ‎

ترکیه بر خلاف ایران اقتصادش شکننده و یکپارچه است. یعنی یک ارتباط اقتصادی یکپارچه با کشور‌های خارجی ‏دارد.

چون شرایط برای سرمایه‌گذاری خارجی دارد اگر تحریمی اعمال شود قطعاً تحت تأثیر قرار خواهد ‏گرفت. ترکیه با در نظر گرفتن همه این موانع ریسک کرده و به خرید اس -۴۰۰ ادامه داده است. آمریکا تحت ‏قانون کاستا بدون هیچ دلیلی در حال اعمال تحریم بر روسیه و ایران است و این حق را به خودش ‏می‌دهد تا کشوری را تحریم و سیستم مالی آن کشور را دچار اختلال کند.

آمریکا احتمالاً چنین اقدامی را ‏می‌خواهد بر روی ترکیه نیز اعمال کند، اما نکته مهم این است که آمریکا به‌طور کامل طرح تحریم را اجرا ‏نخواهد کرد و بخشی از تحریم‌ها بر ترکیه اعمال خواهد شد. آن‌هم به دلیل اینکه ‏آمریکا نمی‌خواهد ترکیه را به‌طور کامل کنار بگذارد.

زیرا آمریکا در بسیاری از مسائل بخصوص مسائل ‏منطقه‌ای نیاز به همکاری با ترکیه دارد. مثلاً آمریکا بار‌ها خواسته از ترکیه به‌عنوان ابزاری علیه ایران استفاده ‏کند که هیچ‌وقت هم موفق نبوده است. هرچند ترکیه و ایران اختلافات فکری در برخی مسائل بخصوص ‏بحران سوریه دارند، اما هیچ‌گاه اجازه نمی‌دهند بازیچه دست آمریکا و کشور‌های غربی شوند.

*بلومبرگ به نقل از منابع آگاه از اجماع نظر دولت دونالد ترامپ رئیس‌جمهوری آمریکا برای اعلام بسته ‏تحریمی علیه ترکیه خبر داد تا این کشور را بابت خرید سامانه اس ۴۰۰ تنبیه کند. شما این مسئله را ‏چگونه ارزیابی می‌کنید؟

این خبر بیشتر شبیه به یک تهدید است. اگر آمریکا بخواهد علیه ترکیه تحریم اعمال کند این تحریم‌ها بسیار ‏محدود و حساب‌شده خواهد بود، اما اعمال همین تحریم نیز می‌تواند موجب تیرگی روابط دو کشور شود. ‏همان‌طور که می‌دانید آمریکا در زمینه اقتصادی اختلافات جدی با اروپا دارد و اگر کشور‌های اروپایی اقدام به ‏خرید اس -۴۰۰ کنند تعجب نکنید.

*‎ ‎اگر آمریکا علیه ترکیه تحریم اعمال کند اقدام ترکیه چه خواهد بود؟ ‎ ‎

در سال‌های اخیر موقعیت‌های اقتصادی ترکیه محدودتر شده است. عربستان سعودی، امارات، مصر و رژیم ‏اسراییل همیشه علیه اطلاعات و اقتصاد ترکیه تلاش کرده است. تلاش برای کاهش ورود توریست به ترکیه ‏ازجمله این اقدامات است.

در کنار این سرمایه‌گذاری‌های کشور‌های غربی در ترکیه نیز محدودشده ‏است، اما با همه این تفاسیر ترکیه مدیریت خوبی در عرصه اقتصادی دارد. هرچند مثل ایران و روسیه سوخت ‏طبیعی ندارد، اما به‌واسطه مدیریتش می‌تواند از پس تحریم‌های آمریکا برآید.

برچسب ها:
مطالب مرتبط
نام:
* نظر:
تعداد کاراکترهای مجاز: 450
قوانین ارسال نظر
بانک اطلاعات مشاغل تهران و کرج