این رفتارها هنگام مکالمه، بی‌ادبی است!
۸۸۵۹۸۲
۰۶ مرداد ۱۳۹۸ - ۰۹:۰۴
۸۹۹۹ 
برقراری ارتباط با دیگران و حرف زدن در جمع قوانینی دارد که اگر آن‌ها را رعایت نکنیم، از نظر دیگران فردی بی‌ادب به حساب می‌آییم. اما این رفتار‌ها کدامند؟ مطمئنا ما به طور خودآگاه رفتار‌های آزاردهنده از خود نشان نمی‌دهیم، اما این که بدانیم چه رفتار‌هایی در مکالمه‌های روزمره بی‎ادبی محسوب می‌شوند، ما را نسبت به رفتارهایمان آگاه‎تر کرده و مانع از انجام آنها می‎شود.

برترین‌ها: برقراری ارتباط با دیگران و حرف زدن در جمع قوانینی دارد که اگر آن‌ها را رعایت نکنیم، از نظر دیگران فردی بی‌ادب به حساب می‌آییم. اما این رفتار‌ها کدامند؟ مطمئنا ما به طور خودآگاه رفتار‌های آزاردهنده از خود نشان نمی‌دهیم، اما این که بدانیم چه رفتار‌هایی در مکالمه‌های روزمره بی‎ادبی محسوب می‌شوند، ما را نسبت به رفتارهایمان آگاه‎تر کرده و مانع از انجام آنها می‎شود. در ادامه رفتارهای رایجی را که در مکالمه بی‎ادبی به حساب می‎آید، برایتان آورده‎ایم.

عادات رایجی که در مکالمه بی‌ادبی محسوب می‌شود

صحبت‌های دیگران را قطع می‌کنید

حتما این موضوع برای شما هم اتفاق افتاده که در حال حرف زدن باشید و ناگهان شخصی وسط حرفتان بپرد و حرف‌های شما را نیمه‎تمام بگذارد. اگرچه این موضوع خودآگاه اتفاق نمی‌افتد، اما از نظر دیگران بی‎ادبی محسوب می‌شود. روانشناسان قطع کردن صحبت‌های دیگران را یکی از رایج‌ترین و در عین حال آزاردهنده رفتار‌ها در مکالمات می‌دانند. این رفتار بدین معنی است که صحبت‌های طرف مقابل برایتان اهمیتی ندارد و شما علاقه‌ای به شنیدن  آن‌ها ندارید. از این رو، اگر می‌خواهید که مکالمه‎تان به درستی پیش برود، این فرصت را به طرف مقابل بدهید تا تمام حرف‎هایش را به اتمام برساند، سپس نظر خودتان را بیان کنید.

تنها در مورد خودتان حرف می‌زنید

اگر در یک مکالمه شما تنها در مورد خودتان صحبت کنید، از نظر دیگران فردی خودشیفته به نطر می‌آیید. درست است که شما به خودتان بیش از همه اهمیت می‌دهید، اما دیگران هم همین احساس را نسبت به خودشان دارند، ولی این دلیل نمی‌شود که هر کس تنها در مورد خودش صحبت کند. اگر چنین اتفاقی بیفتد، مکالمه برای طرف مقابل کسل کننده و آزار دهنده می‌شود؛ بنابراین سعی کنید همان‌قدر که در مورد خودتان صحبت می‌کنید، از دیگران هم در مورد نظرات و تجربیاتشان سوال بپرسید تا تعادل در مکالمه برقرار شود.

در حین صحبت به موبایلتان نگاه می‎کنید

یکی از عادت‌هایی که این روز‌ها دامن‎گیر اکثر آدم‌ها شده، کار با موبایل است. این عادت آنقدر شدید است که بعضی‌ها حتی هنگام حرف زدن با طرف مقابل، چشمشان را از گوشی‎ بلند نمی‌کنند. ما از گوشی برای تماس با افرادی که از ما دور هستند استفاده می‌کنیم، بنابراین لزومی ندارد زمانی که در کنار دیگران هستیم، مدام تمرکزمان روی گوشی‌مان باشد. اگر شما وسط مکالمه با دیگران گوشی‎تان را چک کنید، بدین معنی است که حواستان جای دیگری است یا این که خبر‌های گوشی‎تان مهم‌تر از صحبت‌های طرف مقابل است؛ بنابراین بهتر است هنگام مکالمه با دیگران گوشی را از خود دور کنید، در غیر این صورت رفتار شما بی‎ادبی محسوب می‌شود.

حرف باید حرف شما باشد

اگر مکالمه شما به سمت بحث و مناظره پیش رفت، بهتر است که خودتان را کنترل کنید. بسیار از افراد در این شرایط تمام تلاش خود را می‌کنند تا حرف خودشان را به کرسی بنشانند و ثابت کنند که آن‌ها حرف درست را می‌زنند، اما بدانید که یک مکالمه برد و باخت ندارد. به جای تلاش برای برنده شدن، بهتر است که بدون قضاوت حرف‌های طرف مقابل را بشنوید و آن‌ها را درک کنید. اگر مکالمه شما این‎گونه پیش رود، نه تنها نتیجه خوبی خواهید گرفت بلکه با طرز فکر طرف مقابلتان نیز بیشتر آشنا خواهید شد.

عادات رایجی که در مکالمه بی‌ادبی محسوب می‌شود

به جای گوش کردن، به جواب‌های خودتان می‌اندیشید

بسیار از افراد در طول مکالمه، به جای این که به حرف‌های طرف‎مقابل گوش دهند، به فکر آماده کردن جواب‌های خودشان هستند. در این شرایط، نه تنها حرف‌های طرف مقابل را به خوبی متوجه نمی‌شوند، بلکه امکان این که وسط حرف او بپرند هم زیاد است. اگرشما هم این رفتار را دارید، به جای این که به فکر آماده کردن جواب‌های خودتان باشید، روی حرف‌های دیگری تمرکز کنید. شاید شنیدن تمام حرف‌های او، در نهایت نظر شما را نیز تغییر داد.

سوالات نابجا می‌کنید

شما در مکالمه باید حد خودتان را بشناسید، یعنی از پرسیدن سوال‌های خصوصی بپرهیزید. سوالاتی مانند این که «حقوق تو چقدر است؟» یا «چرا بچه دار نمی‌شوی؟» ... سوال‌هایی کاملا شخصی هستند که نباید از طرف مقابلتان بپرسید. سعی کنید که اگر هم سوالی می‌پرسید، سوال‌های عادی و کلی باشند نه خصوصی. در غیر این صورت ممکن است با جوابی مواجه شوید که ناراحتتان کند.

خودتان را بی عیب و نقص می‌دانید

ممکن است شما خودتان رفتار‌های آزاردهنده‌ای را که در مکالمه با دیگران دارید تشخیص ندهید، اما این بدین معنی نیست که شما بی‎عیب و نقص هستید. برای دانستن این موضوع بهتر است که از خانواده یا دوستانتان کمک بگیرید. از آن‌ها بخواهید که عادت‌های بدتان را به شما متذکر شوند. از آنجا که آن‌ها زمان زیادی را با شما می‌گذرانند، مطمئنا به رفتار‌های اشتباهتان هنگام حرف زدن با دیگران پی برده‎اند. زمانی که شما نقض‌های خود را بدانید، می‌توانید روی آن‌ها کار کرده و رفتار بهتری را در مکالمه‌هایتان از خود نشان دهید و به تیع تاثیر بیشتری روی آنها داشته باشید.

منبع: rd

پردیس بختیاری
انتشار یافته: 16
در انتظار بررسی:0
Netherlands
11:31 - 1398/05/06
هم صحبتی با آنانکه از اول فقط به قصد یاددادن می آیند بی فایده است، آنها نه به شما گوش می دهند ، نه با حرف های شما کاری دارند
هر دو طرف باید انگیزه یادگیری علم و تجربه داشته باشند نه مغلوب کردن
Iran, Islamic Republic of
12:32 - 1398/05/06
ارتباط چشمی با طرف مقابل نداشتن
Netherlands
13:48 - 1398/05/06
وای که چقدر از این آدما زیادن و رو مخ
Iran, Islamic Republic of
14:39 - 1398/05/06
پس بااین تفاسیر ،کل مردها ،ازجمله پدر وبرادرهام بی ادبن ،خداشفاشون بده
Iran, Islamic Republic of
16:17 - 1398/05/06
بجای مکالمه بگوییم؛ گفتگو یا گپ زدن
Germany
16:57 - 1398/05/06
همه اين موارد ژست ادمهاي با كلاس باز بي انديشه و بي خاصيت است يعني سي درصد از مردم كه هفتاد درصد از مردم از دست بي كفايتيهاي انها بهره مند ميشوند،،،
Iran, Islamic Republic of
17:24 - 1398/05/06
بطور كلي ايراني فكر مي كنيد!
Iran, Islamic Republic of
17:42 - 1398/05/06
همانطور که ترجمه شده از مقالات خارجی هست این موارد هم در اونجا صحت داره.اینجا انگار بی شخصیت و بی ادب بودن نوعی کلاس محسوب میشه.
-
19:02 - 1398/05/06
کسی یادش هست یه هموطن دیده باشه کمتر از دو مورد این موارد رو داشته باشه ...
Iran, Islamic Republic of
23:01 - 1398/05/06
این سوالات نابجا خیلی رو مخه همه ی ما حداقل یک فامیل یا دوست داریم که اینجورین متاسفانه.دوره ای که محصل هستی از معدل و رتبه کنکور و تراز و... میپرسن وقتی ازدواج می کنی از بچه و وقتی بچه اومد دوباره این روند برا بچه تکرار میشه.تو رو خدا اگه همچین ادمی هستید خودتون رو اصلاح کنید
Iran, Islamic Republic of
01:18 - 1398/05/07
متاسفانه من خیلی وسط حرف بقیه می پرم خیلی خیلی سعی کردم خودم رو اصلاح کنم ولی یه عادت بده که به من چسبیده
پاسخ ها
هما
Iran, Islamic Republic of
۱۰:۵۰ - ۱۳۹۸/۰۵/۰۷
آفرین به شما که خودت این اخلاق بد رو قبول داری.پس حتما در صدد رفعش بر میای.خیلی از انسانها انقدر مغرور هستن که حتی از اقرار اخلاق بد میترسن..حتما میتونی در صدد رفع عیبت بربیای دوست عزیز
Iran, Islamic Republic of
09:37 - 1398/05/07
همه اینا رفتارهای مادرشوهرو خواهر شوهر من بود که
United Arab Emirates
11:07 - 1398/05/07
دوست من بین مکالمون یکی دوتا چیپس میخوره.
Iran, Islamic Republic of
15:50 - 1398/05/07
اگه این آ دمهارو بزاریم کنار کی بگیریم همشون همینطوری هستند تازه فکر میکنند بهترین فهمیده ترین به روز تزین هستند
نام:
* نظر:
تعداد کاراکترهای مجاز: 450
قوانین ارسال نظر
بانک اطلاعات مشاغل تهران و کرج