گردش سالیانه مافیای کنسرت‌ها؛ ۱۵میلیارد تومان
۸۸۶۱۸۴
۲۶ تير ۱۳۹۸ - ۰۸:۰۵
۲۴۳۸ 
دو روزنامه ی فرهیختگان و خراسان امروز درباره مافیای موسیقی نوشتند

دو روزنامه ی فرهیختگان و خراسان امروز درباره مافیای موسیقی نوشتند:

هزینه‌های یک آلبوم؛ تا یک میلیارد و ششصد میلیون تومان!

یک تهیه‌کننده درباره اعداد پرداختی می‌گوید: «خواننده برای آهنگساز بین 10 تا 50 میلیون هزینه می کند. برای تنظیم هم چیزی در همین حدود. خواننده برای میکس و مسترینگ که شاید با یک میلیون تومان هم بشود سر و ته قضیه را هم‌ آورد.» ترانه‌ها با توجه به سراینده و خواننده با رقم پنج میلیون تومان شروع می‌شود و ممکن است به 20 میلیون تومان هم برسد. 

 می‌خواهید آلبومی را با هشت قطعه منتشر کنید. شما باید برای این‌ کار رقمی نزدیک به 606 میلیون تومان کنار بگذارید. این شرایط برای یک آلبوم حرفه‌ای و قوی، ویژه‌تر است. نزدیک به رقم یک میلیارد و 600 میلیون تومان هزینه این آلبوم می‌شود. حالا چرا باید یک تهیه‌کننده چنین رقمی را به‌طور میانگین برای یک خواننده و یک آلبوم هزینه کند؟

«هزینه یک ساعت ضبط در یک استودیوی معمولی بین 120 تا 200 هزار تومان است. این عدد در یک استودیوی مشهور و با امکانات بین 250 تا 400 هزار تومان می‌شود. به‌طور میانگین، ضبط یک آلبوم بین50 تا 100 ساعت زمان می‌برد. میکس و مسترینگ کار هم برای خواننده‌های آماتور برعهده خود استودیو است. دستمزد نوازنده بستگی به حضور‌ سازشان در قطعه بین دو تا چهار میلیون تومان درخواست می‌کنند.

 هزینه متوسط حضور تنها یک بیلبورد در شهر برای مدت یک‌ماه و با توجه به منطقه شهری، 100میلیون تومان می‌شود.

مهم‌ترین دلیل تولید آلبوم برای خوانندگان و تهیه‌کنندگان، بهره‌برداری از آنها در کنسرت‌هاست. یک سانس برگزاری کنسرت، درآمد 189 میلیون تومانی به‌همراه دارد، 80 تا 90 میلیون تومان برای کنسرت‌گذار می‌ماند. این عدد را برای دو سانس در یک شب محاسبه کنید. حالا این رقم را در تعداد کنسرت‌های داخلی و خارجی هر خواننده‌ای که خودتان دوست دارید ضرب کنید و ببینید چرا یک تهیه‌کننده حاضر است برای یک آلبوم و برای یک‌بار، رقم یک میلیارد و 600 میلیون تومان هزینه کند. تهیه‌کننده با خواننده قراردادی معمولا پنج ساله می‌بندد و در هر زمان و مکانی که او بخواهد باید اجرا کند.

خراسان هم در همین زمینه نوشت: محمد معتمدی در تازه‌ترین نقد خود با استفاده از یک محاسبه کوتاه، درآمد سالانه مافیا را ۱۵ میلیارد تومان برآورد کرده است.

مافیای مورد نظر در دسترس است، یکی از بزرگ ترین سایت‌های فروش بلیت کنسرت در کشور است. به طوری که اگر آن را باز کنید، متوجه خواهید شد جمع بسیاری از خواننده‌های بزرگ و کوچک، در آن حضور دارند. حرف درباره این سایت بسیار است، مثلا این که این سایت با گرفتن درصدی از خواننده، فروش بلیت او را حتی اگر خواننده اولی باشد، تضمین می‌کند و از طرفی اغلب بیلبوردهای تبلیغ شهری کنسرت در اختیار اوست. البته این رقم درباره خواننده اولی‌ها بسیار بالاتر از دیگران یعنی بین ۲۰ تا ۲۵ درصد فروش است.

 

مطالب مرتبط
نام:
* نظر:
تعداد کاراکترهای مجاز: 450
قوانین ارسال نظر
بانک اطلاعات مشاغل تهران و کرج