جزئیات طرح ارایه تسهیلات ودیعه به مستاجران
۸۸۶۲۰۷
۲۶ تير ۱۳۹۸ - ۰۹:۳۶
۵۴۹۸ 
برای کنترل تقاضا، پیشنهاد شده است که اعطای تسهیلات در سال اول مشروط به قراردادهای اجاره‌ای باشد که یک سال از زمان آنها گذشته و منوط به ارایه کد رهگیری باشد، اما در سنوات بعد می‌توان دامنه استفاده از این تسهیلات را گسترش داد.

خبرگزاری ایلنا: برای کنترل تقاضا، پیشنهاد شده است که اعطای تسهیلات در سال اول مشروط به قراردادهای اجاره‌ای باشد که یک سال از زمان آنها گذشته و منوط به ارایه کد رهگیری باشد، اما در سنوات بعد می‌توان دامنه استفاده از این تسهیلات را گسترش داد.

پس از افزایش جهشی قیمت مسکن، متناسب با آن اجاره بها نیز در شهرهای بزرگ به ویژه تهران با شیب تندی افزایش یافت. هر چند که وزارت راه و شهرسازی راهکارهایی از جمله تشویق‌هایی برای صاحب‌خانه‌های منصف از جمله معافیت‌های مالیاتی پیشنهاد داد اما هیچ یک از آنها به اجرا نرسید. اخیرا وزارت اقتصاد پیشنهاد ارایه تسهیلات به مستاجران واجد شرایط را مطرح کرده است که یک منبع آگاه جزییات آن را در اختیار ایلنا قرار داده است.

یک منبع آگاه در گفت‌وگو با خبرنگار اقتصادی ایلنا درباره جزییات و سقف تسهیلاتی که قرار است به مستاجران ارایه شود، گفت: در سال اول، سقف تسهیلات اعطایی برای ودیعه مسکن ۱۰۰ میلیون تومان در نظر گرفته شده که برای سال‌های آتی امکان افزایش آن پیش‌بینی شده است، به طوری که تسهیلات اعطایی از طریق حساب ودیعه و اجاره حداکثر ۷۵ درصد مبلغ ودیعه در هر قرارداد را شامل شود.

وی همچنین درباره نرخ سود این تسهیلات اظهار داشت: در حال حاضر در بازار اجاره مسکن، نرخ تبدیل ودیعه به اجاره، ۳۶ درصد است (به ازاء هر ۱۰۰ میلیون تومان ودیعه، ۳ میلیون تومان اجاره در ماه)؛ اما برای این نوع تسهیلات، نرخ ۲۴ درصد در نظر گرفته شده است که به مفهوم آن خواهد بود که به ازای ۱۰۰ میلیون ودیعه به جای ۳ میلیون تومان، مبلغ ۲ میلیون تومان باید پرداخت شود.

این منبع آگاه در پاسخ به اظهاراتی مبنی بر اینکه ارایه تسهیلات به مستاجران باعث مقروض‌تر شدن آن‌ها می‌شود،‌ گفت: در حال حاضر نرخ تبدیل رهن به اجاره در مقایسه با نرخ سود بانکی، به صورت عرفی در کشور بالا بوده و این موضوع هم می‌تواند بر مستاجرین فشار زیادی را تحمیل کند.

وی افزود: ایجاد حساب رهن و اجاره بستری برای تعویض رهن و اجاره برای مستاجران فراهم می‌کند. به طوری‌که مستاجرانی که خواهان پرداخت اجاره بهای کمتر و ودیعه مسکن بیشتر هستند، نیاز به سپرده‌گذاری و صرف مدت زمان بیشتر برای دریافت تسهیلات ندارند و می‌توانند ودیعه مسکن مورد نیاز را دریافت کنند.

وی ادامه داد: همچنین به منظور توانمندسازی مستاجران، بازپرداخت تسهیلات ودیعه در قالب مضاربه به صورت یکساله قابل تمدید خواهد بود که در طول قرارداد، سود تسهیلات در ۱۱ قسط به صورت ماهانه بازپرداخت شده و اصل تسهیلات همراه با سود قسط شماره ۱۲ به بانک عودت داده می‌شود. همچنین، نرخ سود تسهیلات بانکی کمتر از نرخ تعویض رهن و اجاره در بازار پیش‌بینی شده است. بدین وسیله با تنوع بخشی به ابزارهای تامین مالی در حوزه مسکن، مستاجرین با پرداخت مبلغ اقساط کمتر در مجموع منتفع خواهند شد.

این منبع آگاه درباره محل تامین این تسهیلات اظهارداشت:‌ منابع لازم از طریق سپرده‌گیری از حساب ودیعه و اجاره بانک مسکن تجهیز می‌شود. به طوری که از طریق این حساب که توسط بانک مسکن قابل ایجاد و اجرا است، می‌توان با جذب منابع سپرده‌ای، در قبال تبدیل اجاره به رهن، به اشخاص تسهیلات اعطا کرد و با توجه به کمتر بودن نرخ سود این تسهیلات در مقایسه با نرخ تبدیل رهن به اجاره، موجبات کنترل روند افزایشی اجاره‌بها را فراهم ساخت.

وی گفت: مکانیزم معاملات این اوراق به علت جلوگیری از نوسانات بازده سپرده‌گذاران مبتنی بر حراج نخواهد بود، از این رو بانک عامل به عنوان کارگزار فروش اوراق حق تقدم استفاده از تسهیلات ودیعه مسکن، به نیابت از سپرده‌گذار و تسهیلات گیرنده معامله کرده و وجوه مربوطه متعلق به فروشنده و خریدار را تسویه می‌نماید.

این منبع آگاه در پاسخ به این سوال که این تسهیلات شامل حامل چه افرادی می‌شود، اظهار داشت: برای کنترل تقاضا، پیشنهاد شده است که اعطای تسهیلات در سال اول مشروط به قراردادهای اجاره‌ای باشد که یک سال از زمان آنها گذشته و منوط به ارایه کد رهگیری باشد، اما در سنوات بعد می‌توان دامنه استفاده از این تسهیلات را گسترش داد.

برچسب ها:
انتشار یافته: 16
در انتظار بررسی:0
Iran, Islamic Republic of
09:42 - 1398/04/26
مالک نمیذاره دو سال بشینی چه ایده چرتی فقط به تمدیدی ها میدن هرکی اجاره نامه یکساله رهگیری دارن باید بدن اینم گند بزنن توش پارتی بازی بشه باز
پاسخ ها
شهرام
Iran, Islamic Republic of
۱۹:۳۷ - ۱۳۹۸/۰۴/۲۶
اقا یه پولی بدید بریم تو دهات زندگی کنیم ما که هر چی درمیاریم میدیم کرایه خونه و پول اب و برق و گاز و کوفت و زهر مارو
شما تو وام ازدواج زیرش زاییدی
Iran, Islamic Republic of
09:48 - 1398/04/26
بلد نیستن شرایط بذارن باید هر مستاجری که بالای چهار سال قرارداد های اجاره خونه های قبلی رو دارن بهشون وام بدن
Iran, Islamic Republic of
09:53 - 1398/04/26
امان از نداری که هیشکی آدم حسابت نمیکنه .همه ی زندگیم شده حسرت وآه کشیدن. کاش خدا ما را هم میدید.
Iran, Islamic Republic of
09:56 - 1398/04/26
همش سرکاریه فقط حرفه وثیقه ضامن هرکسی داشته باشد ازهمه جامیشودوامگرفت؟؟؟؟؟
Sweden
10:05 - 1398/04/26
بجای اینکه خانه بسازند برای مستاجر این کارو میکنند که عملا از یک طرح اصولی دور است.
انهمه بیکار اینهمه پول زمین و مصالح فراوان فقط یک مدیر نیازمندیم.
Iran, Islamic Republic of
10:23 - 1398/04/26
ملت دانا=== فقر و فلاکت نابود
Iran, Islamic Republic of
10:29 - 1398/04/26
این طرحی است که سالها قبل بنده از نبود آن گلایه میکردم، بیست و سه سال مستاجری کردم و از همه جا میزدم و اجاره میدادم،
تذکر، یک جریمه سنگین برای کسانی که به هر شکل از این طرح سو استفاده کردند بگذارید.
Iran, Islamic Republic of
10:34 - 1398/04/26
این وضع کرایه ها را خیلی بدتر خواهد کرد. این طرح یک ربا خواری بزرگ توسط دولت بوده و هیچ کمکی به مستاجران نخواهد کرد.
United Arab Emirates
10:39 - 1398/04/26
وااااای چه طرحای احمقانه ای گم شین بابا که ی سر جو عقل و تدبیر ندارین
پاسخ ها
بدون نام
Iran, Islamic Republic of
۱۲:۲۹ - ۱۳۹۸/۰۴/۲۶
این شد به نفع صحابخونه ها؟ شما اگه دلتون بحال مستاجره میسوزه به هر مستاجری یه مبلق ودیعه بدید و مشکلشو حل کنید ؟ خیلی بهتره ازینکه دنگ و فنگش کنید؟؟!!!!!
Iran, Islamic Republic of
11:43 - 1398/04/26
اجارنشین ها ومستاجرین خانه نه مغازه داران وانبارداران اجاره ای باید ازدولت حمایت بشوند اینطور که بوش میاد باید واسه تهیه اجاره بها شرفمون روبفروشیم
Iran, Islamic Republic of
11:55 - 1398/04/26
نمیدانم کی این سعادت بی خانه بودن تا کی داشت باشیم هیچ کسی دستش به دل ما نمی رسد بجز خدا کمک همه بی خانها
Iran, Islamic Republic of
16:46 - 1398/04/26
واقعا که چقدر اینا کودن و احمقن. بجا اینکه بیان چندتا پروژه ساخت مسکن راه بندازن ، میان
پول میدن به ملت ، ک اونم ببینید بانک مسکن چقدر این بدبختا رو اذیت کنه و آخرش هیچی بهشون نده .
Iran, Islamic Republic of
18:25 - 1398/04/27
به خدا من یکه زن که مستمری بگیرم خان هم ندارم این حقوق من مگر هرجا میام پولم کم است خانه به من نمیدن من به خدا یکه ما است که حرامم گری است نمیدانم چه کار بکنم کسی است به داد من برسد
نام:
* نظر:
تعداد کاراکترهای مجاز: 450
قوانین ارسال نظر
بانک اطلاعات مشاغل تهران و کرج