ظریف: مردم ایران در معرض تروریسم اقتصادی هستند
۸۸۶۴۸۲
۲۶ تير ۱۳۹۸ - ۲۱:۳۹
۵۴۱۳
وزیر امور خارجه جمهوری اسلامی ایران تهدیدهای منطقه ای و ناامنی ایجاد شده ازسوی حامیان خارجی تروریسم را مانع مقابله با بلاهای طبیعی و مشکلات اقلیمی دانست و گفت: مردم ایران در معرض تروریسم اقتصادی وحشیانه ای قرار گرفته اند.

ایرنا: وزیر امور خارجه جمهوری اسلامی ایران تهدیدهای منطقه ای و ناامنی ایجاد شده ازسوی حامیان خارجی تروریسم را مانع مقابله با بلاهای طبیعی و مشکلات اقلیمی دانست و گفت: مردم ایران در معرض تروریسم اقتصادی وحشیانه ای قرار گرفته اند.

محمد جواد ظریف روز چهارشنبه در نشست شورای اقتصادی-اجتماعی سازمان ملل متحد افزود: تلاش های ما در ایران با چالش های جدی روبرو است. چالش هایی همچون بلایای طبیعی، فرسایش زمین، بیابان زایی و کمبود آب. تهدیدات و ناامنی های منطقه ای ناشی از تروریسم مورد حمایت خارجی، افراطی گری و خشونت، تلاش های ما را مختل می کند.

وی ادامه داد: مردم ما در برابر وحشیانه ترین تروریسم اقتصادی قرار گرفته اند که به منظور دستیابی به اغراض نامشروع سیاسی، به صورت عامدانه، غیرنظامیان را هدف قرار می دهد. تحریم های غیرقانونی با تاثیرات فرامرزی که توسط آمریکا و در نقض قطعنامه ۲۲۳۱ شورای امنیت بر ایران تحمیل شده، بزرگترین تهدید در دستیابی ایران و بسیاری از همسایگان آن به اهداف توسعه پایدار است.

وزیر امور خارجه جمهوری اسلامی ایران اضافه کرد: در چنین شرایطی، تعهد مجدد به چندجانبه گرایی و همبستگی جهانی به شدت مورد نیاز است. علاوه بر ضرویات دیگر، جهان توسعه یافته باید تعهدات خود مبنی بر کمک به ایجاد بستری مناسب برای رشد اقتصادی مستمر و توسعه ی پایدار همه ی کشورها، مناطق و نهایتاً سراسر جهان را مورد تجدید نظر قرار دهد.

ظریف تاکید کرد: در بررسی پیرامون موضوع اصلی اجلاس سال جاری مجمع عالیرتبه سیاسی یعنی " توانمندسازی مردم و تضمین مشارکت و برابری" در می یابیم که گزارش دبیرکل سازمان ملل بر کندی پیشرفت در بسیاری از حوزه ها اذعان داشته و تصریح می کند که "آسیب پذیرترین افراد و کشورها، کماکان بیشترین رنج را متحمل می شوند و واکنش جهانی در این خصوص تاکنون به میزان لازم، بلندپروازانه نبوده است.

وی خاطر نشان کرد: "ما با دبیرکل سازمان ملل متحد در این خصوص که "بی عدالتی میان کشورها به میزان نگران کننده ای بالاست" و " توسعه بدون اینکه عادلانه و فراگیر باشد، توسعه نیست" موافقیم. در واقع باید پذیرفت که این شرایط ناشی از آن است که جهان توسعه یافته، سهم خود را ازجمله در رابطه با انتقال فناوری، ظرفیت سازی و مساعدت مالی ادا نکرده است.

وزیر امور خارجه جمهوری اسلامی ایران تصریح کرد: جمهوری اسلامی ایران برخلاف موانع عظیمی که به دلیل تحمیل تحریم های یکجانبه غیرقانونی با آن مواجه بوده، با تلاش بی وقفه براساس اصول و اولویت های ملی خود، به پیشرفت های قابل توجهی در توانمندسازی و ایجاد برابری میان افراد دست یافته است.
ظریف یادآور شد: ۳۷ درصد از اعضای هیئت علمی و ۵۰ درصد دانشجویان دانشگاه ها و نیز ۳۷ درصد از پزشکان کشور را در حال حاضر، زنان تشکیل می دهند. در سطوح تصمیم گیری، انتصاب بانوان، افزایشی ۶۰ درصدی را نشان می دهد و قرار است تا سال ۲۰۲۰، ۳۰ درصد مجموع تصمیم گیران ملی را زنان تشکیل دهند.

وی افزود: در اجرای "برنامه جامع ملی کم کربن"، توانسته ایم از میزان برنامه ریزی شده برای کاهش تولید گازهای گلخانه ای به زیر چهار درصد نسبت به طرح پایه (BAU) پیشی بگیریم.

وزیر امور خارجه جمهوری اسلامی ایران ادامه داد: پایان دادن به معضل بیسوادی و ارائه تحصیلات عمومی رایگان به تحقق کامل خود رسیده است و نرخ باسوادی میان ایرانیان در حال حاضر، ۹۷ درصد جمعیت کشور است. به طور میانگین ۱۵ درصد درآمد خانوار در حال حاضر در حوزه آموزش، هزینه و امروز آموزش های موثری برای گروه های آسیب پذیر جامعه و نیز جوامع روستایی و زندانیان ارائه می شود.

ظریف تصریح کرد: فرصت های آموزشی حتی به مهاجران و پناهندگان نیز اختصاص یافته و در حال حاضر تنها نزدیک به ۴۰۰ هزار دانش آموز افغانستانی در مدارس کشور نام نویسی شده اند.

برچسب ها:
انتشار یافته: 10
در انتظار بررسی:0
Iran, Islamic Republic of
22:10 - 1398/04/26
شاید عمر سیاسی آقای ظریف سر آمده باشه کاش این نطلب را میفهمید
United Arab Emirates
22:27 - 1398/04/26
چرا ناراحتی جواد جان؟ ما خودمون انتخاب کردیم که اینطوری باشیم. تو خودشو ناراحت نکن
پاسخ ها
شانجانی
Iran, Islamic Republic of
۰۹:۰۲ - ۱۳۹۸/۰۴/۲۷
جناب ظریف لطفا بفرمائید این وضعیت تروریسم اقتصادی علیه ملت ایران را چه کسی به وجود اورده است'
Iran, Islamic Republic of
22:46 - 1398/04/26
شما هم دلسوز مردم نیستید قطعا
Iran, Islamic Republic of
00:38 - 1398/04/27
چه عجب یک جمله درست گفتین!!!!!!!!!
Iran, Islamic Republic of
01:29 - 1398/04/27
مردم ایران در معرض خیانت اقتصادی هستند...
Iran, Islamic Republic of
07:36 - 1398/04/27
ترور شدن رفته ، شما تازه میگی در معرض ترور
Iran, Islamic Republic of
09:45 - 1398/04/27
کلمه داخلی رایادتون رفته بگیدکه بزارندکناراقتصاد
Iran, Islamic Republic of
10:09 - 1398/04/27
ظریف درست میگوید . ما در معرض دزدی بیت المال ، اختلاس و تروریسم اقتصادی داخلی هستیم .
نام:
* نظر:
تعداد کاراکترهای مجاز: 450
قوانین ارسال نظر
بانک اطلاعات مشاغل تهران و کرج