فاضل میبدی: روحانیون هم باید بازنشسته شوند
۸۸۶۶۳۰
۲۷ تير ۱۳۹۸ - ۱۱:۴۱
۱۵۵۹۳ 
الان شاهدیم که یک روحانی بیش از 80 سال سن دارد و هنوز مشغول کار است. آن هم کارهای حساس. منظور از کار فقط کار فیزیکی و یدی نیست. کارهای فکری و تصمیم گیری‌های کلان مملکت هم بسیار مهم است.

اعتماد آنلاین: «اگر قانون منع بکارگیری بازنشستگان خوب است، چرا درباره آن دسته از ائمه جمعه که حداقل یکی دو دهه از سن بازنشستگی عبور کرده‌اند،‌ اجرا نمی‌شود؟» این سوالی است که چند روز قبل توسط روزنامه جمهوری اسلامی طرح شد. بدون شک هدف از طرح سوال اشاره به ضرورت اجرای قانون مذکور در همه بخش‌ها و نهادها از جمله امامت جمعه بوده است اما این روزنامه درصدد پاسخ به چرایی عدم اجرای آن برنیامده است. این چرایی محور گفت‌وگوی «آزادی» با محمدتقی فاضل میبدی عضو مجمع محققین و مدرسین حوزه علمیه قم است.

فاضل میبدی : روحانیون هم باید بازنشسته شوند

میبدی با اشاره به اینکه «فلسفه بازنشستگی این است که انسان بعد از یک سنی توان کار به لحاظ فکری و جسمی را ندارد و باید کار را به دیگران واگذار و استراحت کند» گفت: «متاسفانه در مملکت ما به این فلسفه درست توجه نشده است. خیلی‌ها در سن‌ بالا صاحب چندین شغل هستند، آن هم شغل‌های حساس. برای همین هم شاهدیم که کارهای خیلی کیفیت ندارد و جلو نمی‌رود.»

وی افزود: «در رده‌های مدیریتی کشور چه بخش روحانی و چه بخش غیر روحانی خروجی کار خوب نیست و کیفیت ندارد. از صنعت گرفته تا کارهای فرهنگی و اجتماعی. در بخش روحانیت نیز همین طور است. در حالی که یک روحانی بعد از 20، 30 سال کار اجتماعی ، فرهنگی، خطبه خواندن و ... به سنی می‌رسد که توان ندارد و باید بازنشسته شود و به کارهای دیگری برسد. اما الان شاهدیم که یک روحانی بیش از 80 سال سن دارد و هنوز مشغول کار است. آن هم کارهای حساس. منظور از کار فقط کار فیزیکی و یدی نیست. کارهای فکری و تصمیم گیری‌های کلان مملکت هم بسیار مهم است.»

این استاد حوزه ادامه داد: «ممکن است برخی کارها را در دنیا استثنا کنند. مثلا بگویند فرد توان فکر دارد و می‌تواند رئیس جمهور شود اما ما در مورد قواعد صحبت می‌کنیم و قاعده این است که وقتی فرد در اثر افزایش سن توانایی جسمی و فکری خود را از دست داد کنار برود و کار را به جوانان بسپارد اما متاسفانه در کشور ما این قاعده استثناهای بسیاری دارد.»

وی در پاسخ به این پرسش که منطق این استثناها چیست و چرا ائمه جمعه یا نظامیان از قانون منع به کار گیری بازنشستگان مستثنی شده‌اند؟ « درباره دیگر بخش‌ها نمی‌توانم بگویم اما معتقدم که نباید صنف روحانیون را از دیگران جدا کنیم زیرا در این صورت می‌گویند که حکومت صنفی است. برای همین اجازه می‌دهد روحانیون هرچقدر خواستند کار کنند اما دیگران نه. صنف روحانیت که الان حاکمیت دارد و در بخش‌های حساسی مشغول به کار است خود باید در اجرای قانون پیشقدم باشد».

وی در واکنش به برخی توجیهات مثل اینکه امامت جمعه نیاز به تجربه بیشتری دارد، گفت: «من معتقدم خود این بهانه‌ها کم کم تبدیل به قاعده شده است. بالاخره نسل جوان باید کار را تجربه کند. باید عرصه را برای جوانان خالی کرد تا بتواند در جریان کارهای سیاسی و اجتماعی تجربه کسب کند. متاسفانه در کشور ما به این ضرورت توجه نشده و شاهدیم که نسل جوان جایگاهی در بخش مدیریتی ندارد. از دولت گرفته تا دیگر بخش‌ها. شاید به صورت موردی باشد اما به طور کلی شاهد جوانگرایی نیستیم».

فاضل میبدی در پاسخ به اینکه روحانیون جوان‌تر مطالبه‌ای برای قرار گرفتن در جایگاه‌هایی مثل امامت جمعه را به صورت جدی طرح نمی‌کنند؟ گفت: «من به عنوان فردی که در حوزه علمیه است، شاهدم که معمولا طلبه‌های تحصیلکرده و درس‌خوان اقبالی به کارهایی مثل امامت جمعه و قضاوت ندارند. این خیلی بد است اما متاسفانه کسانی به این سمت اینگونه کارها می‌روند که حوصله اندیشه و درس ندارند و می‌خواهند به دنبال جایگاه، پست و مقام و پول بروند.

طلبه درس‌خوان اصلا دنبال این کارهای اجتماعی نمی‌رود و کسانی می‌روند که حوصله تحقیق، پژوهش و در حوزه مانده ندارند. برای همین شاهدیم غالب خطبه‌هایی که از تلویزیون هم پخش می‌شود، پشتوانه علمی ندارد. معمولا یا به این و آن حمله می‌شود یا چیزی می‌گویند که توجیه عملی ندارد و یا زبان امروز نیست و نسل جوان را فراری می‌دهد».

انتشار یافته: 24
در انتظار بررسی:0
Iran, Islamic Republic of
12:04 - 1398/04/27
گاهی اظهار نظرها از روی عقده ست ، آیا این آقا اگه خودش چنین پستهایی داشت باز هم این حرف ها را می زد؟
پاسخ ها
بدون نام
Iran, Islamic Republic of
۱۳:۴۴ - ۱۳۹۸/۰۴/۲۷
حرف حق شنیدنی ست.حالا هرکی میخواد گوینده اون باشه مهم نیست
بدون نام
Iran, Islamic Republic of
۱۴:۴۰ - ۱۳۹۸/۰۴/۲۷
ایشون خودشون متولد ۶مرداد ۱۳۳۲هستن و هنوز کار میکنن،آیا بازنشسته شده،خیلیها در سن بالا توانایی کار کردن رو دارن،رئیس جمهور آمریکا ۷۳ساله اس،برای دور دوم هم میخواد کاندید بشه،اگر کسی به خاطر بالا بودن سن توانایی تفکر و تحلیل نداره یه حرفه ولی کسانی که همچنان پویا هستن بحثش جداس
بدون نام
Iran, Islamic Republic of
۱۶:۴۶ - ۱۳۹۸/۰۴/۲۷
نماز خوندن که سن نداره
Iran, Islamic Republic of
12:14 - 1398/04/27
عجب سخنان حکیمانه و شجاعانه ای.
پاسخ ها
علی
Iran, Islamic Republic of
۲۳:۰۹ - ۱۳۹۸/۰۴/۲۷
سخنان حکیمانه برای انحراف اذهان عمومی ازکم کاری ها و بعضا خیانت جیره خواران کدخدا
Canada
12:18 - 1398/04/27
حرف دل بیشترمردم ایران رازدید امیدوارم گوش شنوایی هم باشه.
Iran, Islamic Republic of
12:37 - 1398/04/27
چه عجب یکی حرف زد ما که جرات نمیکنیم
Iran, Islamic Republic of
12:51 - 1398/04/27
درود بر شما آقای میبدی
Iran, Islamic Republic of
13:03 - 1398/04/27
حرف کاملا درست و شجاعانه ای زده
پاسخ ها
ایرانی
Iran, Islamic Republic of
۱۵:۳۹ - ۱۳۹۸/۰۴/۲۷
احسنت. درود بر شما. !!!!!!خیلیها. باید. باز نشسته. شن. !!!!!!
Iran, Islamic Republic of
13:04 - 1398/04/27
یک حرف بدیهی و منظقی چرا اینقدر باعث تعجب عموم شده است ! !!!!
Iran, Islamic Republic of
13:10 - 1398/04/27
شماها خیلی وقته بازنشسته اید چون کار نمیکنین و حقوق میگیرین.
اگه کار میکردین که مملکت به این فلاکت نیفتاده بود.
پاسخ ها
بدون نام
Iran, Islamic Republic of
۲۱:۳۸ - ۱۳۹۸/۰۴/۲۷
جالب اینجاست که هر کدوم چند پست و مقام نون و آب دار داره. کسی هم نیست جلوشونو بگیره و چهارتا جوان کار بلد سر کار بیاره
Iran, Islamic Republic of
13:13 - 1398/04/27
استغفرالله. چه حرفااااییی!!!!!!استغفرالله
Iran, Islamic Republic of
13:23 - 1398/04/27
درود بر شما آقای میبدی
Iran, Islamic Republic of
13:24 - 1398/04/27
زبونت رو گاز بگیر فاضل اقا.
France
13:56 - 1398/04/27
آدم هر چه سنش بالا برود مغزش کوچک و میزان خطایش بیشتر بعضی از آقایان اینقدر سنشان رفته بلا که مغزشان به اندازه یک نخود شده است و برای مردم هم تصمیم می گیرند
Iran, Islamic Republic of
14:28 - 1398/04/27
به تو مسئولیتی نرسیده ؟؟؟؟؟؟
Iran, Islamic Republic of
23:03 - 1398/04/27
در این شرایط بلبشو هر از گاهی باید که کارها و یا حرفهای انحرافی از جانب بعضی ها (طبق دستور) زده بشه تا اذهان عموم مردم از مشکلات و کم کاری های حضرات منحرف شود!
Iran, Islamic Republic of
23:56 - 1398/04/27
مثل اینکه ایشان یادش رفته که بعضی از پیامبران خدا چون حضرت ابراهیم وزکریاوحضرت ادم پیرهم بودندخداوند انان را بازنشته نکرد
نام:
* نظر:
تعداد کاراکترهای مجاز: 450
قوانین ارسال نظر
بانک اطلاعات مشاغل تهران و کرج