دلایل سکوت معنادار آمریکا در قبال ایران
۸۸۷۵۵۷
۳۰ تير ۱۳۹۸ - ۰۸:۰۷
۱۶۸۲۰ 
صادق زیباکلام در روزنامه شرق نوشت: هر طور که واکنش واشنگتن در قبال رویدادهای اخیر در خلیج فارس را تصور کنیم، به نظر می‌رسد یک عنصر به طور منظم برجسته می‌شود؛ نوعی مدارا و تسامح در برابر ایران؛ اگر نگفته باشیم کوتاه‌آمدن و حتی عقب‌نشینی.

صادق زیباکلام در روزنامه شرق نوشت: هر طور که واکنش واشنگتن در قبال رویدادهای اخیر در خلیج فارس را تصور کنیم، به نظر می‌رسد یک عنصر به طور منظم برجسته می‌شود؛ نوعی مدارا و تسامح در برابر ایران؛ اگر نگفته باشیم کوتاه‌آمدن و حتی عقب‌نشینی.

اما چرا به نظر می‌رسد که ایالات متحده در برابر ایران، به طور متناوب در حال کوتاه‌آمدن است؟ حتی زمانی که نفت‌کش انگلیسی در تنگه هرمز از طرف نیروی دریایی ایران توقیف شد.

فراموش نکنیم همین دو هفته قبل بود که یک ابرنفت‌کش در جبل‌الطارق، از سوی تفنگداران نیروی دریای انگلیس توقیف شد و مشخص شد نفت ایران را حمل می‌کرده و ایران اعلام کرد این اقدام نوعی راهزنی دریایی است و بی‌پاسخ نمی‌ماند. باوجوداین بعد از اقدام دو روز قبل ایران، همچنان از آمریکا واکنش خاصی دیده نمی‌شود.

به نظر می‌رسد چهار دلیل برای خودداری ترامپ از درگیرشدن با ایران محتمل است.

نخستین احتمال، همان نظر شماری از فرماندهان نظامی کشورمان مبتنی بر این است که ایران دست بالای نظامی را در منطقه دارد و آمریکایی‌ها اصراری برای درگیرشدن در چنین شرایطی ندارند. دلیل دوم، همان است که رئیس‌جمهور ایالات متحده صراحتا عنوان کرده؛ مشارکت دیگر کشورها در هزینه برقراری امنیت کشتی‌رانی در خلیج فارس. او همان‌طور که به کشورهای عضو پیمان ناتو خاطرنشان کرد که آمریکا دیگر هزینه تأمین امنیت آنها را تقبل نمی‌کند و خود اعضا باید سهم به‌مراتب بیشتری را در مقایسه با گذشته بپردازند، درباره هزینه برقراری امنیت کشتی‌رانی در خلیج فارس هم ظاهرا همین موضع را اتخاذ کرده است.

با توجه به اینکه قسمت عمده صادرات نفت خلیج فارس به آسیا و اروپا می‌رود؛ بنابراین کشورهای آسیایی به‌علاوه اروپایی‌ها باید سهم خیلی بالاتری از هزینه حضور نظامی در خلیج فارس را تأمین کنند؛ پس ناامن‌شدن تنگه هرمز دست‌کم در این مرحله چندان هم برای ترامپ نامطلوب نیست.

خودداری واشنگتن از درگیرشدن مستقیم با تهران یقینا سبب می‌شود تا کشورهایی که وابستگی بیشتری به نفت خلیج فارس دارند، مجبور شوند خیلی جدی‌تر به فکر چاره برآمده و لاجرم هزینه بیشتری را برای تأمین امنیت تجارت دریایی متقبل شوند.

دلیل سوم هم همچنین اقتصادی است. ناامنی در خلیج فارس باعث افزایش قیمت نفت می‌شود و ایالات متحده به‌عنوان یکی از بزرگ‌ترین صادرکنندگان این محصول، خیلی هم از این بابت متضرر نمی‌شود. البته بسته‌شدن تنگه هرمز ممکن است نفت را به بشکه‌ای صد دلار هم برساند که به‌هیچ‌روی باب میل ترامپ نیست؛ چون قیمت سوخت را در آمریکا بسیار افزایش داده و در نتیجه از محبوبیت او در جریان رقابت‌های انتخاباتی می‌کاهد؛ اما افزایش چند دلار بر قیمت نفت که چندان باری هم بر دوش مصرف‌کننده آمریکایی نگذارد، خیلی هم برای او نامطلوب نیست.

دلیل چهارم، بازمی‌گردد به تجربه تلخ دخالت نظامی آمریکا در افغانستان و عراق. اگرچه آمریکایی‌ها بنا ندارند حتی یک سرباز هم وارد خاک ایران کنند و شکل درگیری احتمالی با ایران کاملا با آنچه در افغانستان و عراق اتفاق افتاد، متفاوت خواهد بود، درهرحال تهران می‌داند درگیری نظامی با ایران با اقبال عمومی در آمریکا روبه‌رو نخواهد شد. جدای از دموکرات‌ها، بسیاری از مردم آمریکا هم با چنین کاری همراهی نمی‌کنند؛ بنابراین ترامپ دارد به گونه‌ای رفتار می‌کند که آمریکا را خویشتن‌دار و گریزان از جنگ و در مقابل، ایران را متمرد و مخل امنیت منطقه به آمریکایی‌ها و افکار عمومی در دنیا معرفی کند؛ پس آمریکا در مقابل همه اتفاقات دو ماه گذشته، نهایت بردباری و خویشتن‌داری را نشان داده و در مقابل سعی کرده ایران را علاقه‌مند به تنش نشان دهد.

از میان همه دلایلی که اشاره شد، مورد آخر برای ایران از همه تأمل‌برانگیزتر است. اگر این ملاحظه درست باشد، درآن‌صورت ترامپ برای ما خواب‌هایی دیده که بخش اول آن، مجاب‌کردن افکار عمومی در آمریکا که آن کشور به دنبال برخورد نظامی و ناامن‌کردن مسیر کشتی‌رانی در خلیج فارس نبوده و دولت آمریکا ماه‌ها از خود صبوری و خویشتن‌داری نشان داده بود؛ اما ایران برعکس، بر دامنه اقدامات تحریک‌آمیز می‌افزوده است.

نتیجتا آنکه ترامپ و اداره‌کنندگان کاخ سفید چاره‌ای نداشتند؛ جز اینکه در نهایت در برابر ایران بایستند. البته در مقابل روایتی که آمریکاییان سعی می‌کنند القا کنند، این واقعیت را هم نمی‌توان نادیده انگاشت که ایران چاره دیگری نداشته؛ چراکه این آمریکایی‌ها بودند که نه‌تنها از برجام خارج شدند؛ بلکه با اعمال فشار بر ‌اروپایی‌ها و دیگر اعضای برجام، عملا تحریم همه‌جانبه‌ای را بر کشورمان تحمیل کردند و به نظر نمی‌رسد حق انتخاب دیگری برای ایران باقی گذاشته باشند.

برچسب ها:
انتشار یافته: 27
در انتظار بررسی:0
Iran, Islamic Republic of
08:25 - 1398/04/30
بازم تحلیل آبکی
پاسخ ها
بدون نام
Iran, Islamic Republic of
۱۰:۲۵ - ۱۳۹۸/۰۴/۳۰
این زیبا کلام فقط مزخرف میگه.
آدولف هیتلر
Iran, Islamic Republic of
۱۴:۴۲ - ۱۳۹۸/۰۴/۳۰
امریکا داره موفق میشه ایران رو عصبی کرده و تمام دنیا دارن حس میکنن ایران نمیخواد مذاکره کنه و قصد جنگ داره اینجوری باید با ۱۹۰ کشور بجنگیم
hassan.h
Iran, Islamic Republic of
۲۳:۴۸ - ۱۳۹۸/۰۴/۳۰
این 190 کشور رو چطوری سازماندهی کردی!!!!؟
ایران در متعهد ماندن به برجام نهایت تسامح خود را نشان داده است
چرا فکر نمی کنی تمام دنیا حس می کنند ایران حق دارد از حقوق خود دفاع کند
جنگ برای آزادی یک نقطه غصب شده است نه برای کشتی توقیف شده
بدون نام
Iran, Islamic Republic of
۱۰:۲۸ - ۱۳۹۸/۰۴/۳۱
ایران مذاکره کرد و نتیجه اش شد قلدری امریکا.همه دنیا هم می فهمه ایران گیر چه زبون نفهمی افتاده.بعد از اینم جنگه .فرسایشی و طولانی.طوری که اقتصاد دنیا نابود میشه
Iran, Islamic Republic of
08:50 - 1398/04/30
تا گزینه ۳ را خوب اومدی اما باز تو گزینه ۴ ترسیدی وترس برتو مستولی شد گفتی نکنه می خواد مردم مجاب بشن تا به ایران حمله کنه حالا به دلایل من توجه کن یک نمی تونه (زیباتو نترس)دوم ایشون یه تاجر دو زاریه سوم تا ضرب شصت ایران را ندیده بود هارت پورت می کرد الان دیگه ترسیده و بادش کم شده چهارم مردم امریکا هم ازش خواهش کنن بجنگ بر می گرده میگه ما هیچ غلطی نمی تونیم بکنیم
پاسخ ها
ا ف
Iran, Islamic Republic of
۱۰:۵۳ - ۱۳۹۸/۰۴/۳۰
آفرین
بدون نام
Australia
۱۱:۴۴ - ۱۳۹۸/۰۴/۳۰
خیلی زپرتی تحلیل کردی
Iran, Islamic Republic of
08:55 - 1398/04/30
تنها دلیل فقط میتواند نزدیک بودن انتخاب امریکا که تنش زیاد باعث ریختن رای ورضایت مردم امریکا میشودکه باعث میشه که ترامپ کنار گذاشته بشه
Iran, Islamic Republic of
09:14 - 1398/04/30
ایجادتنش با اروپا چیزی هست که خواسته ترامپه باید این بهانه را از دستش بگیریم
پاسخ ها
بدون نام
Iran, Islamic Republic of
۱۲:۵۲ - ۱۳۹۸/۰۴/۳۰
امریکا کارش غافلگیر کننده است
Iran, Islamic Republic of
09:18 - 1398/04/30
در حقیقت اول کیش میده بعد مات
پاسخ ها
فیروز
United States
۱۱:۰۴ - ۱۳۹۸/۰۴/۳۰
زیبا با این همه هوش ندزدنت
Iran, Islamic Republic of
10:19 - 1398/04/30
سلام تحلیلها باید گوش کرد و خواند . حتی اگر از غیر همفکرت باشد . وحرفهای درست ان را برداشت کرد.
پاسخ ها
بدون نام
Iran, Islamic Republic of
۲۱:۰۷ - ۱۳۹۸/۰۵/۰۵
واقعاددرست گفته در تاریخ نبوده هر قدرتمندان سکوت کرده اند نقشه ای دارن بچه های امروزی خیلی از شما جنگ ندیده اید خدا هیچوقت کشور ما را دوچار جنگ نکند
Iran, Islamic Republic of
10:34 - 1398/04/30
تو اگر تحلیل کننده بودی ازراه راست خارج نمی شدی فکرآخرتت باش
-
10:46 - 1398/04/30
... آمریکا تاوقتیکه رفتارایران درمنطقه منافعش راتأمین می‌کند، حرکت کجدارمریز دارد...
Iran, Islamic Republic of
12:04 - 1398/04/30
زیبا جون چرا پیشانیت را گرفتی
United Arab Emirates
13:02 - 1398/04/30
بعضی از حرفاش کاملا صحیحه
Iran, Islamic Republic of
14:04 - 1398/04/30
توکه می تونی از داداش ترامپت بپرسی چرا سکوت کرده اند وانگهی وقتی سخنگو ومدافعی مثل تورا دارند چه لزومی دارد حرف بزنند
Iran, Islamic Republic of
14:05 - 1398/04/30
آمریکایی ها هیچ زمانی به تنهایی جایی حمله نمی کنند بلکه میخواهند اجماع جهانی کنند و هزینه جنگ خودرا از سایر کشورهای اروپایی آسیایی بگیرند نمونه اش در کویت پس ایران باید جانب احتیاط را نگه دارد.
Iran, Islamic Republic of
14:09 - 1398/04/30
آدم قحطی که ثفسیرهای آبکی این بابا را درج میکنید..معلوم نیست ازکجا ایشان شارژ میشه
نام:
* نظر:
تعداد کاراکترهای مجاز: 450
قوانین ارسال نظر
بانک اطلاعات مشاغل تهران و کرج