اسرار همای در کاخ نیاوران هویدا شد
۸۸۸۸۸۵
۰۲ مرداد ۱۳۹۸ - ۱۴:۳۰
۸۴۰۸
پنجاه و دومین اجرای «اپرای حلاج» به نویسندگی، آهنگسازی و خوانندگی پرواز همای شامگاه سه‌شنبه ۱ مردادماه در محوطه حیات هنر مجموعه فرهنگی کاخ موزه نیاوران برگزار شد.

خبرگزاری مهر: پنجاه و دومین اجرای «اپرای حلاج» به نویسندگی، آهنگسازی و خوانندگی پرواز همای شامگاه سه‌شنبه ۱ مردادماه در محوطه حیات هنر مجموعه فرهنگی کاخ موزه نیاوران برگزار شد.

اسرار همای در کاخ نیاوران هویدا شد

پنجاه و دومین اجرای «اپرای حلاج» به نویسندگی، آهنگسازی و خوانندگی پرواز همای، شامگاه سه‌شنبه ۱ مردادماه در محوطه حیات هنر مجموعه فرهنگی کاخ موزه نیاوران برگزار شد. این هنرمند قصد دارد این اجرا را به مدت یک ماه در این مکان به صحنه ببرد.

پرواز همای آهنگساز، خواننده و بازیگر اپرای حلاج که در طی یک سال گذشته این اپرا را در مجموعه فرهنگی کاخ سعدآباد، تالار وحدت، سالن ایرانیان و همچنین در شهرهای تبریز، رشت و شیراز به صحنه برده بود، در اجرای شب گذشته خود تغییرات عمده‌ای در اجرا ایجاد کرده بود و این تغییرات بیشتر در بخش اجرا و فرم و حرکات سماع و نمایشی و همچنین استفاده از مدرن‌ترین سیستم تری‌دی مپینگ و ساخت و چیدمان و سکوهایی که برای مخاطبان تعبیه شده است، بود.

پرواز همای در این اجرا داستان پیدایش، مبارزه و به سلاخی کشیدن و بردار آویختن حلاج را با همراهی گروه بزرگ بازیگران، نوازندگان و سماع گران روی صحنه برد. ترانه‌های این اپرا براساس سروده‌هایی از همای، مولانا، عطار و حافظ است و طراحی صحنه و دکور را نیز پرواز همای بر عهده داشت. این در حالی است که اجرای شب اول اپرای حلاج، به اسماعیل میرفخرایی مجری و تهیه‌کننده برنامه‌های علمی رادیو و تلویزیون تقدیم شد.

علاوه بر پرواز همای و محمدحسین صفری که نقش منصور حلاج و شبلی را ایفا کردند، بازیگران دیگری از جمله بهزاد جاودان فرد، بهزاد ابراهیمی، بهادر فاضل، آصف جاودان فرد، مهرداد آبجار، حسین زیادخان پور، شهریار همای، لاله کریمی، پارمیدا تاجیک، نگار فاضل مطلق، جیران باریکانی و پروانه چراغعلی در این اجرا به ایفای نقش پرداختند. ضمن اینکه بهزاد جاودان فرد نیز طراحی حرکات را برعهده داشت.

پاشا هنجنی مایستر ارکستر و نوازنده نی، سعید فهیمی نی دوم، محمود نوذری سنتور، میلاد علیپور تار، مسلم علیپور کمانچه، فرشاد رستمی کمانچه آلتو، سعید بهرامی عود، اسفندیار شاهمیر دف، میرامیر میری دف، حمیدرضا یوسفی تمبک و جیم بی و سپیده ابراهیم نژاد سوپرانو همخوان اعضای ارکستر این اجرا را تشکیل دادند.

این اجرا به همت موسسه فرهنگی و هنری «آوای هنر» هر شب ساعت ۲۱:۳۰ در مجموعه فرهنگی کاخ نیاوران برگزار می‌شود.

برچسب ها:
نام:
* نظر:
تعداد کاراکترهای مجاز: 450
قوانین ارسال نظر
بانک اطلاعات مشاغل تهران و کرج