تعداد بیکاران در ایران چند رقمی است؟
۸۹۰۲۱۵
۰۶ مرداد ۱۳۹۸ - ۱۱:۰۰
۴۷۶۵ 
وزیر کار از کاهش نرخ بیکاری در سه ماهه نخست خبر داده و با اعلام رقم بیکاری در کشور دلایل متعددی را در کاهش این آمار موثر دانسته است.

خبرگزاری ایسنا: وزیر کار از کاهش نرخ بیکاری در سه ماهه نخست خبر داده و با اعلام رقم بیکاری در کشور دلایل متعددی را در کاهش این آمار موثر دانسته است.

 آنطور که وزیر کار می‌گوید مرکز آمار ایران مرکز رسمی اعلام آمار در کشور به شمار می‌رود و بر اساس آمار اعلام شده از سوی این مرکز طی سه ماهه ابتدای امسال نرخ بیکاری نسبت به مدت مشابه سال قبل کاهش یافته است.

به گفته شریعتمداری، دلایل مختلفی در کاهش نرخ بیکاری موثر بوده که از جمله آنها پرداخت تسهیلات ارزان قیمت اشتغال روستایی به مناطق محروم روستایی و شهرهای زیر ۱۰ هزار نفر جمعیت بوده است.

وی همچنین از افزایش سهم اشتغال روستایی از سبد اشتغال کل کشور خبر داد و گفت: این میزان از زیر سه درصد به ۲۵.۳ درصد رسیده است.

به گفته شریعتمداری، اگرچه میزان سرمایه‌گذاری داخلی و خارجی طی دو سال گذشته کاهش داشته اما با بهره‌گیری از روشهای جایگزین نظیر اعطای تسهیلات ارزان قیمت، ایجاد مشاغل خانگی و ارائه آموزش در محیط کار تا حد زیادی نیاز به اشتغال برطرف شده است.

مرکز آمار ایران اخیرا در تازه‌ترین گزارش خود از کاهش ۱۰.۸ درصدی نرخ بیکاری در بهار ۹۸ خبر داد.نتایج طرح آمارگیری نیروی کار در بهار ۱۳۹۸ حاکی از آن است که تعداد شاغلان در این فصل نسبت به فصل گذشته (زمستان ۱۳۹۷) یک میلیون و ۶۹ هزار و ۷۰۰ نفر و نسبت به فصل مشابه سال گذشته (بهار ۱۳۹۷) ۳۲۱ هزار و ۲۹۳ نفر افزایش پیدا کرده است.

صحبت‌های وزیر کار از کاهش نرخ بیکاری در سه ماهه نخست سال و کاهش تعداد بیکاران به دو ملیون و ۵۰۰ هزار نفر در حالی است که گزارش مرکز آمار ایران از وضعیت نیروی کار نشان می‌دهد که در بهار امسال از مجموع ۲۷ میلیون و ۳۳۹ هزار و ۴۳۱ نفر جمعیت فعال کشور، ۲۴ میلیون و ۳۸۲ هزار و ۷۴۴ نفر شاغل و ۲ میلیون و ۹۵۶ هزار و ۶۸۷ نفر بیکار بوده‌اند.

کاهش ۱۰.۸ درصدی نرخ بیکاری در بهار ۹۸ در حالی است که نرخ بیکاری در زمستان سال گذشته ۱۱.۷ درصد بود.

بر اساس گزارش مرکزآمار ایران، اگر چه میزان نرخ مشارکت اقتصادی کشور نسبت به بهار سال گذشته ۰.۵ درصد کاهش داشته اما نسبت به زمستان سال ۹۷ از رشد ۱.۱ درصدی برخوردار بوده است.

گزارش مرکز آمار و اطلاعات راهبردی وزارت کار از نتایج طرح آمارگیری نیز بیانگر آن است که ۹۳۲ هزار و ۸۸۱ نفر از جمعیت بیکار کشور در بهار ۹۸ را زنان و دو میلیون و ۲۳ هزار ۸۰۶ نفر را مردان تشکیل داده‌ است.همچنین نرخ مشارکت اقتصادی کشور در بهار امسال ۴۰.۶ درصد بوده و نشان می‌دهد که مردان با ۶۵ درصد نسبت به زنان با ۱۶.۱ درصد بیشترین میزان مشارکت اقتصادی را داشته‌اند.

بررسی روند نرخ بیکاری در استانهای کشور نیز نشان می‌دهد که به جز چند استان در بیشتر استانها کاهش نرخ بیکاری در بهار ۹۸ را نسبت به مدت مشابه سال قبل از آن شاهد هستیم؛ به نحوی که نرخ بیکاری در کرمانشاه از ۲۰.۹ درصد در زمستان ۹۷ به ۱۴.۷ درصد در بهار ۹۸ و نرخ بیکاری در کردستان از ۱۹.۶ به ۱۲.۵ درصد رسیده است و در مقابل استانهایی نظیر لرستان، گیلان، مازندران و هرمزگان با افزایش بیکاری مواجه بودند که برخی کارشناسان دلیل بالا رفتن بیکاری در این استانها را وقوع سیل در بهار امسال عنوان کرده‌اند.

برابر آمارها، سالانه ۸۰۰ هزار نفر نیروی جدید جویالی کار به آمار بیکاران کشور افزوده و وارد بازار کار می‌شوند که بر این اساس فراهم کردن فرصت‌های شغلی لازم برای جوانان جویای کار و تحصیلکردگان دانشگاهی امری ضروری به شمار می‌رود.دولت در برنامه ششم توسعه، مکلف شده نرخ بیکاری را تا چشم‌انداز ۱۴۰۰ به ۸.۶ درصد کاهش دهد و در این راستا با اجرای طرح اشتغال روستایی، طرح تکاپو، طرح اشتغال فراگیر، طرح مشاغل خانگی و ساماندهی فارغ‌التحصیلان دانشگاهی در جهت مقابله با بیکاری گام برداشته است.

برچسب ها:
انتشار یافته: 15
در انتظار بررسی:0
Iran, Islamic Republic of
11:07 - 1398/05/06
حرف مفت زدن که هزینه ندارد کدام کار کدام شغل همان ها که سر کار هستن بیکار شدن امار بیخود دروغ گفتن روز به روز وضع کار بدتر می شود
-
11:11 - 1398/05/06
وزیر کار اشباه کرده نرخ بیکاری بیشتر شده کم نشده
Iran, Islamic Republic of
11:42 - 1398/05/06
نه کسی بفکر ما جوانان است نه کسی دلسوز ماست لینسا نس فوق لیسانس همه.بیکاریم چطور می شود.ازدواج کرد لطف کنید شما بگویدخدایا به بز رگیت قسم دسته همه ای ما جوانان رابگیر
Iran, Islamic Republic of
12:09 - 1398/05/06
بااین تعداد بیکار جویای کار میتوان درزمان بین شش تاحداکثر یکسال به ۲۰۰هزارمیلیارد تومان درامد دست یافت.
Iran, Islamic Republic of
12:10 - 1398/05/06
بااین تعداد بیکار جویای کار میتوان درزمان بین شش تاحداکثر یکسال به ۲۰۰هزارمیلیارد تومان درامد دست یافت.
Iran, Islamic Republic of
13:10 - 1398/05/06
جناب..ویز.اطلاع.دقی.نداری.امار.بشتر.این.حرفهااست
Iran, Islamic Republic of
13:20 - 1398/05/06
چون سواره از پیاداه بی خبره خودتون سرکارید ومردم بی کارند
Iran, Islamic Republic of
13:33 - 1398/05/06
منظورش دامادشه بیکار شده
Iran, Islamic Republic of
22:10 - 1398/05/06
من بیمه خودم دارم پرداخت میکنم .از نظر دولت کسی که بیمه دارد مشغول به کاره اما .من خیلی وقت دنبال کار مناسب هستم ولی نیست گرانی هم از یه طرف .آخه بلد نیستین مملکت اداره کنید بدین به این کشور ژاپن خوب اداره کنه
پاسخ ها
علی
United Arab Emirates
۲۰:۱۹ - ۱۳۹۸/۰۵/۰۷
بیمه آزاد رد میکنی با سختی،بعد که میخوای بازنشسته بشی اینقدر اذیتت میکنن که سیر بشی از حقوق بازنشستگی،کاری که با پدر من دارن می‌کنند پنج ساله داره دنبال بازنشستگی میدوه
Iran, Islamic Republic of
00:58 - 1398/05/07
من خودم جوانم ۲۲ سالمه دیپلم دارم خدمتم رفتم دیگه ادامه تحصیل ندادم چون گفتم که کار ی برای تحصیل کرده ها نیست،حالا میبینم نه تنها برای تحصیل کرده ها بلکه برای بی سواداهم کار نیست،یکسال پیک موتوری کار کردم درآمدا خیلی کم شده خرجا زیاد شده هرجای میرم دنبال کار زیر حقوق اداره کار مزد میدن تازه بیمه هم نمیکنن که باش فقط میتونم شکم خودمو سیر کنم نه آینده ایی میتونم برای خودم بسازم نه زندگی،اونوقت وزیر کار اینا را جزو اشتغال حساب میکنه،بابا مردم و کلافه کردین تا حالا سه دفعه افسردگی بعد خدمت پشت سر گذوشتم همش بخاطر بدبختی و بیکاری
یک جوان ۲۲ ساله الان باید خوشی زندگی را تجربه کنه نه اینکه از شدت بیکاری به فکر خودکشی باشه ،از خدا بترسید اون دنیا هم هست،همه ی جوانان حرف زیاد دارن ولی کدوم مسئوله که به جوانان اهمیت بده،
Iran, Islamic Republic of
01:02 - 1398/05/07
می دونید که طبق قوانین آمار کلیه دانشجویان حتی بیکار جز کار دارها محسوب می شونند حتی کسانی که در هفته دو ساعت کار داشته باشن جز کاردارها حساب میشن پس اگر کوچلویی هم کمک باباش در دکانش وایساد درود درود درود جز کاردار ها است...
Iran, Islamic Republic of
09:17 - 1398/05/07
درواقع نرخ بیکاری درایران بالای40تا 50درصد چون اکثرا مشاغل یاکاذب یابادرآمدی که نمیشه اسمشو شغل گذاشت هستند واینکه خیلی از افراد مانندخانمهای تحصیل کرده یاحتی غیرتحصیل کرده که دوست دارند شغلی داشته باشند به دلیل نبود شغل خانه نشین شدن و جز آمار بیکاران به حساب نمیان درصورتی حداقل توی این کشور 100تا150 میلیون نفرمیتوانند شغل با درآمد خوب داشته باشند
نام:
* نظر:
تعداد کاراکترهای مجاز: 450
قوانین ارسال نظر
بانک اطلاعات مشاغل تهران و کرج