وضعیت بارش ایران در پاییز ۹۸
۸۹۳۰۷۰
۱۴ مرداد ۱۳۹۸ - ۰۳:۳۸
۱۰۱۵۲ 
رئیس پژوهشکده اقلیم‌شناسی وضع بارش ایران را در دو ماه باقی‌مانده از تابستان و پاییز امسال پیش‌بینی کرد و از افزایش نیم تا دو درجه‌ای دما نسبت به نرمال طی سه ماه آینده خبر داد.

ایسنا: رئیس پژوهشکده اقلیم‌شناسی وضع بارش ایران را در دو ماه باقی‌مانده از تابستان و پاییز امسال پیش‌بینی کرد و از افزایش نیم تا دو درجه‌ای دما نسبت به نرمال طی سه ماه آینده خبر داد.

ایمان بابائیان با اشاره به وضعیت بارش ایران در مرداد ماه امسال اظهارکرد: در ماه جاری به دلیل تداوم فعالیت امواج شرقی در نیمه جنوبی کشور و فاز مثبت دورپیوند دوقطبی اقیانوس هند، میانگین بارش در سواحل جنوب و جنوب شرقی کشور در محدوده نرمال تا بیش از نرمال در نوسان است.

وی ادامه داد: در شهریورماه امسال، بارندگی در بخش‌هایی از غرب دریای خزر در محدوده نرمال و کمتر از نرمال خواهد بود اما پیش‌بینی می‌شود که در بقیه نقاط کشور در همین ماه بارش‌ها در در محدوده نرمال باشد.

به گفته سرپرست پژوهشکده اقلیم‌شناسی بارش کشور طی دو ماه شهریور و مهر در استان گیلان گرایش به کمتر از نرمال دارد ولی در سایر استان‌ها در محدوده نرمال پیش‌بینی می‌شود.

بابائیان با اشاره به تاثیر دورپیوند «انسو» در میزان بارش‌های ایران و با توضیح این موضوع که دورپیوند جهانی «انسو» دارای سه فاز النینو، خنثی و لانینا است و در هر یک از این موقعیت‌ها، میزان بارش‌ها متفاوت است،اظهارکرد: مراکز و مدل‌های پیش‌بینی‌کننده در استرالیا، آمریکا و اروپا که به‌طور تخصصی دورپیوند «انسو» (ENSO) را پیش‌بینی می‌کنند، در چند ماه گذشته به طور پیوسته پیش‌بینی می‌کردند که تا زمستان سال جاری «انسو» در فاز النینوی ضعیف ادامه خواهد داشت که در این صورت افزایش بارش در خاورمیانه و به‌طور خاص در کشور ما اتفاق می‌افتاد اما در جدیدترین پیش‌بینی این مراکز تاکید شده که در پاییز و زمستان امسال، «انسو» به فاز خنثی می‌رسد.

وی تاکید کرد: با توجه به تغییرات پیش‌آمده «انسو» در پاییز ۱۳۹۸ فاز خنثی دارد بنابراین کمکی به افزایش بارش کشور به ویژه در فصل‌های پاییز و زمستان امسال نمی‌کند بنابراین در مهرماه امسال بارندگی در سواحل دریای خزر در محدوده نرمال و کمتر از نرمال خواهد بود اما پیش‌بینی می‌شود که در بقیه نقاط کشور در همین ماه بارش‌ها در در محدوده نرمال باشد.

بایائیان با اشاره به اینکه بارش آبان‌ماه ۹۸ در مناطق شمال غربی کشور در محدوده نرمال تا بیش از نرمال خواهد بود،اظهارکرد: در همین ماه در سایر مناطق بارش در محدوده نرمال تا کمتر از نرمال خواهد بود.

این اقلیم‌شناس در مورد وضع بارش کشورهای همسایه ایران طی ماه‌های آینده تاکید کرد: در ماه‌های مرداد تا مهرماه ۹۸، بارش در کشورهای همسایه ایران عمدتا در محدوده نرمال پیش‌بینی می‌شود.

بابائیان در پایان به شرایط دمایی کشور در ماه‌های آینده اشاره کرد و گفت: دمای هوا در مرداد و شهریور نیم تا یک و نیم درجه سلسیوس و در مهرماه یک تا دو درجه سلسیوس نسبت به نرمال بلندمدت افزایش می‌یابد.

برچسب ها:
انتشار یافته: 9
در انتظار بررسی:0
Iran, Islamic Republic of
07:02 - 1398/05/14
آنچه نزدخداست کمال است
آنچه نزدبشراست خیال است
خداداندچه شوددردنیای ما
اینکه دانش گوید مجال است
علم نزد اواست ودگرهیچ
گراونخواهدعلم ما محال است
پاسخ ها
بدون نام
Iran, Islamic Republic of
۱۰:۵۱ - ۱۳۹۸/۰۵/۱۴
دمتگرم
Iran, Islamic Republic of
08:02 - 1398/05/14
اینهمه تحلیل کردین ولی معمولا اکثر اوقات اون چیزی که شما پیش بینی میکنید از آب در نمیاد.
Iran, Islamic Republic of
09:19 - 1398/05/14
این پیش بینی ها بدرد عمه شون میخوره چون پارسال هچکی نتونست پیش بینی اون همه بارندگی روبکنه.
Iran, Islamic Republic of
09:19 - 1398/05/14
این پیش بینی ها بدرد عمه شون میخوره چون پارسال هچکی نتونست پیش بینی اون همه بارندگی روبکنه.
Iran, Islamic Republic of
10:21 - 1398/05/14
سواد هم نداره همش گفته نرمال و کمتر از نرمال یه چیزی فقط گفته که یکیش بهش بخوره .مسخره
Turkey
14:24 - 1398/05/14
ما که نفهمیدیم چه شد واقعا اگر خودتون فهمیدین واضحتر بگید ما رو تفهیم کنید
Turkey
14:24 - 1398/05/14
ما که نفهمیدیم چه شد واقعا اگر خودتون فهمیدین واضحتر بگید ما رو تفهیم کنید
Iran, Islamic Republic of
00:30 - 1398/05/15
پس تهران چی

کسی که نیست به داد درخت ها برسه و کمی آب بهشون بده خدا کنه بباره تا این درختان هم سیراب بشن
نام:
* نظر:
تعداد کاراکترهای مجاز: 450
قوانین ارسال نظر
بانک اطلاعات مشاغل تهران و کرج