نظام حزبی موجب ایجاد انحصار در قدرت می‌شود
۸۹۶۴۰۰
۲۳ مرداد ۱۳۹۸ - ۱۷:۱۸
۶۰۳۴
امیر محبیان تحلیلگر مسائل سیاسی و دبیرکل حزب نواندیشان ایران گفت: نظام حزبی مفاید و مضراتی دارد؛ حزب در واقع رابط میان حاکمیت و مردم است که هم می‌تواند نیازهای مردم را واقعی و هم حقوق آنها را پیگیری کند اما آفاتی هم دارد که یکی از آنها انحصار قدرت در گروه‌های خاص است.

خبرگزاری تسنیم: امیر محبیان تحلیلگر مسائل سیاسی و دبیرکل حزب نواندیشان ایران گفت: نظام حزبی مفاید و مضراتی دارد؛ حزب در واقع رابط میان حاکمیت و مردم است که هم می‌تواند نیازهای مردم را واقعی و هم حقوق آنها را پیگیری کند اما آفاتی هم دارد که یکی از آنها انحصار قدرت در گروه‌های خاص است.

در ادامه بخش های مهمی از گفت و گو با محبیان را می خوانید:

نظام حزبی مفهومی نسبی دارد.

یکی از معایب نظام حزبی ایجاد نوعی انحصار در قدرت است. به طور مثال در آمریکا ظاهرا نظامی چند حزبی وجود دارد اما در عمل دو حزب بیشتر قدرت را بین خودشان نمی‌گردانند و جریانات دیگری که مستقل‌تر هستند معمولا خارج از دایره قدرت قرار می‌گیرند.

حزب حد واسط بین حکومت و مردم است .اگر این رابطه بین مردم و حکومت تعریف نشده باشد، حزب نمی‌تواند فعالیت خود را به درستی انجام دهد.

حکومت باید مشخص کند که آیا می‌خواهد بر مردم آگاه حکمرانی کند یا بر مردم ناآگاه.

اگر مردم حق خود را بدانند طبیعتا مطالباتی را از حاکمیت و دولت مستقر طلب می‌کنند که امکان برآورده کردن آن وجود داشته باشد. ملتی که حق خود را به درستی بشناسد، در محدوده همان حقوق از حاکمیت انتظار دارد

یکی از وظایف دولت‌ها دامن‌زدن به مطالبات اساسی مردم است.

نظام حزبی هیچگاه به شکل واقعی در ایران شکل نمی‌گیرد.

در کشور ما شورای نگهبان است که مسئولیت گزینش افراد را بر عهده دارد و شورای نگهبان پاسخ مسائلی را باید بدهد که در دایره وظایف او نیست.

متاسفانه برخی احزاب فعال در کشور، حزب را ابزاری برای فشار به حاکمیت می‌دانند. لذا مطالبات خود را برای کسب حاکمیت، از مسیر تجمیع مردم در احزاب یا با تحریک مردم علیه حاکمیت پیگیری کردند.

شفافیت مانع پیوند قدرت و ثروت در کشور می‌شود

برچسب ها:
انتشار یافته: 3
در انتظار بررسی:0
Iran, Islamic Republic of
18:16 - 1398/05/23
همه ی دنیا نظام حزبی رو میگن بهتره.... در انگلیس مثلا در دوره ی ملکه ی ویکتوریا گاهی حزب مخالف دربار روی کار می آمده و همیشه با هم کار می کرده اند نظام حزبی بهتر می تواند حکومتها را حفظ کند
Iran, Islamic Republic of
19:52 - 1398/05/23
معلوم شد هیچی از مردم سالاری و سیاست نمیفهمی
Iran, Islamic Republic of
20:52 - 1398/05/23
به به ازین تحلیل گران سیاسی واقتصادی این مملکت واقعا به هرچی علم ودانشه گفتن زکی
نام:
* نظر:
تعداد کاراکترهای مجاز: 450
قوانین ارسال نظر
بانک اطلاعات مشاغل تهران و کرج