عطریانفر: کارگزاران رکن اصلی اصلاح‌طلبی است
۸۹۶۴۰۵
۲۳ مرداد ۱۳۹۸ - ۱۷:۳۲
۶۶۶۰
عضو شورای مرکزی حزب کارگزاران می گوید: هیچگاه کارگزاران با هویت خود خداحافظی نمی‌کند و این دیگران هستند که رادیکال می‌شوند و اتفاقا از اندیشه‌های اصلاح‌طلبی فاصله می‌گیرند. رکن اصلی اصلاح‌طلبی واقعی کارگزاران است.

خبرآنلاین: محمد عطریان فر می‌گوید این دیگران هستند که از اصلاح طلبی فاصله گرفته‌اند نه کارگزاران. آنچه در ادامه می‌خوانید مشروح این گفت ‌و گو است.

آقای عطریانفر! کارگزاران و جریان اصلاحات دو روز پرسروصدا را پشت سرگذاشته است. از روز گذشته و بعد از انتشار مصاحبه آقای کرباسچی ابتدا بحث عبور کارگزاران از جریان اصلاحات مطرح شد که از سوی حزب متبوع شما تکذیب شد. امروز اما برخی اعضای شورای عالی سیاستگذار ی و مشخصا آقای صادقی و میرلوحی هویت کارگزاران را زیر سوال بردند و گفته شده که کارگزاران هیچگاه اصلاح طلب نبوده و در زمره راست مدرن تعریف می‌شود؟

کارگزارن اصلاح طلب است و هیچگاه با هویت خود خداحافظی نمی‌کند و این دیگران هستند که رادیکال می‌شوند و اتفاقا از اندیشه‌های اصلاح‌طلبی فاصله می‌گیرند. رکن اصلی اصلاح‌طلبی واقعی کارگزاران است؛ والسلام.

این بحث و جدل هایی که به راه افتاده نتیجه اختلاف نظر در نحوه ورود این جریان به انتخابات ۹۸ و سازوکاری است که قرار است با تکیه بر آن به انتخابات ورود کنید؟

ما هنوز به انتخابات ۹۸ ورود نکردیم که بگوییم این مباحث به دلیل اختلاف نظرها درباره انتخابات است. اقایانی که چنین اظهار نظرهایی مطرح می‌کنند یا صحبت‌های آقای کرباسچی را نخوانده‌اند یا به دنبال منویات ذهنی خود هستند. اگر دقت می‌کردند پی‌ می‌بردند آقای کرباسچی بسیار شفاف و گویا نظرش را گفته است و آقایان فقط به تیتر نگاه و از آن عبور می‌کنند درحالی که اگر به متن دقت کنند می‌بینند دغدغه‌ای که آقای کرباسچی بر ان متمرکز شده است، موضوع تقویت و رفع نقاط ضعف مدیریت جریان اصلاحات است و همینطور تاکید بر اینکه چطور باید خود را متناسب با شرایط آتی برای حضور سیاسی نیرومند آماده کنیم. نباید به سادگی از نقدهایی درون جریانی برآشوبیم و خودمان را دچار دست‌انداز کنیم. وضعیت کاملا روشن است و ما باید این مباحث را درون جریان داشته باشیم و این به نفع اصلاحات خواهد بود.

صحبتی که آقای کرباسچی مشخصا درمورد رهبری جریان اصلاحات مطرح کردند موضوعی نبود که برای اولین‌بار مطرح شده باشد، قبلا هم افرادی مانند آقای بهزاد نبوی به این موضوع اشاره کرده بودند یا آقای تاجیک از ضرورت بازسازی جریان اصلاحات حرف زده بود. چرا این صحبت‌های اخیر اینچنین جنجال آفرین می‌شود؟

اگر آقای نبوی و دیگران هم گفته‌اند یعنی این موضوع یک درد مشترک است. آنهایی که دلسوز این جریان هستند باورشان این است که ما به اقتضای شرایط زمان باید به بخشی از مشکلات درونی خودمان توجه کنیم و این نقاط ضعف را برطرف کنیم. اتفاقا اینکه این دغدغه فراگیر شود به سود همه افراد و احزابی است که زیر چتر اصلاحات فعالیت می‌کنند.

به نظر شما چقدر این جنجال‌ها واکنشی است به مخالفت ها و انتقاداتی که کارگزاران به عارف و شورای عالی سیاست‌گذاری داشت؟

ربطی به آقای عارف ندارد. ایشان هم بخشی از جریان اصلاحات هستند؛ اقای عارف ممکن است در موقعیتی که در مجلس دارند اظهار نظر بکنند. اما آنچه آقای کرباسچی و غیره به آن اشاره کرده‌اند فراتر از این جنبه است. البته ممکن است در این فرایند این دغدغه‌ها آقای عارف را هم شامل بشود اما موضوع فراتر از عارف است و موضوع این است که ما باید به انتقادات بدنه اجتماعی توجه داشته باشیم و به بازسازی مدیریتی بپردازیم و بتوانیم پاسخ مثبتی به توقعات بدهیم.

البته من منظورم این بود که چقدر این جنجالی که به پا شد نشات گرفته از مخالفت‌ها با عارف است؟

جنجالی وجود ندارد؛ بارها و بارها این مطلب گفته شده بود. فقط یکی دو نفر اظهار نظر سبک‌ سرانه کرده‌اند و دریافتشان از مصاحبه آقای کرباسچی را به اشتباه مطرح کرده‌اند که به این صحبت ها پاسخ داده شد. بنابراین جنجال و دعوایی وجود ندارد.

درباره بحث‌هایی که پیرامون انتخابات ۹۸ می‌شود چقدر احتمال دارد اصلاح طلبان دوباره به مدل ۹۴ بازگردند و به شیوه ائتلافی پیش بروند؟

به نظر من اصلاحات همان روندی را که در سال ۹۴ دنبال کرده است همان روند را در سال ۹۸ هم ادامه می‌دهد انچه باید مورد توجه قرار بگیرد این است که ما باید بتوانید از موضوع هدایت و رهبری جبهه اصلاحات برخی از گفت‌وگوهای خود را در جهت تقویت اعتماد و ارتباط‌های سیاسی بیشتر با نظام سیاسی ایران و همچنین ارتباط با نهادهای موثر در انتخابات از جمله شورای نگهبان گام برداریم و از طریق این تقویت ارتباطی و گفتمانی بتوانیم شورای نگهبان را متقاعد کنیم یک مقدار این زاویه تنگ نظارت استصوابی را بازتر کند.

ما باید تلاش کنیم منزلت نمایندگی و پارلمان را ارتقا ببخشیم. مصیبتی که ما امروز با آن مواجه هستیم این است که به دلیل اعمال سیاست‌های تنگ‌نظرانه نتوانستیم آن انتظاراتی که از پارلمان وجود دارد را برآورده سازیم. لذا از این جهت هم اصلاح‌طلبان و هم اصولگرایان معتدل در تلاش هستند تا آقایان را متقاعد کنند زمینه را به گونه‌ای فراهم کنند که افراد شناخته شده و با سابقه در این جایگاه قرار بگیرند و براساس فعالیت خود منزلت این جایگاه را ارتقا ببخشند به طوری که تراز این مجلس در حد مجلس اول،دوم و سوم قرار بگیرد.

گفته می‌شود رایزنی بین سران اصلاح‌طلب با محوریت اقای خاتمی برای انتخابات شکل گرفته است؟در جریان جزئیات این رایزنی ها هستید؟

در طول سال و بنا بر ضرورت و شرایط همواره اصلاح‌طلبان حول محور آقای خاتمی گفت و گو می‌کنند و موضوع خاصی اتفاق نیفتاده است. این مسئله قبلا بوده و همچنان ادامه دارد تا مشخص شود نتیجه این گفت‌وگو ها به کجا خواهد رسید.

این رایزنی‌ها به مباحث طرح شده پیرامون نوسازی جریان اصلاحات و بازسازی این جریان نیز مربوط می‌شود؟

این رایزنی‌ها نزدیک به یک سال است که در جریان است . با این مضمون که ما چه ساز و کاری را در نظر بگیریم که اشخاص حقیقی و حقوقی این جریان چگونه می‌توانند سطح فعالیت‌های خود را ارتقا ببخشند.

پس آقای خاتمی محور این رایزنی‌ها بوده است؟

آقای خاتمی همواره محور این گفت‌وگوها است و ایشان همواره تکیه‌گاه محکمی بوده است و همچنان انتظار داریم نقش آفرینی ایشان همانطور که آقای کرباسچی اشاره کردند تقویت شود.

برچسب ها:
انتشار یافته: 6
در انتظار بررسی:0
Iran, Islamic Republic of
17:47 - 1398/05/23
برو بابا دلت خوشه. جماعت خری همچون ما که گول شماها را خوردیم و آمدیم پای صندوق و به حسن دروغگو رای دادیم دیگه خر نمیشیم. شماها هم دلتون را به این حرفها خوش کنین
Romania
17:47 - 1398/05/23
قبلا که نجفی قاتل در صف اول بود
Iran, Islamic Republic of
19:13 - 1398/05/23
کارگزاران پایه گذار اصلی رانت خواری واختلاص ورشوهخوار وباند بازی هستند ومردم را به چشم وسیله برای رسیدن به قدرت واجرای برنامه های خود برای ثروت اندوزی خانوادگی وباندی خود میدانند
Iran, Islamic Republic of
19:47 - 1398/05/23
نه اصولگرایان و نه اصلاح طلبان نتوانستند گره های جامعه را باز کنند و تکرار آنها مشکلات زیادی برای جامعه خواهد داشت گره های جامعه روز به روز کورتر شده... باید اندیشمندان جامعه و گردانندگان جامعه بنشینند همفکری کنند دیگر شعار ها جامعه را نجات نمی دهد باید فکری کرد....
Iran, Islamic Republic of
00:18 - 1398/05/24
جمع کنید احزاب چپ و راستتون رو. یه مشت دروغگو بی عرضه که هیییچ دلی برا مردم این مملکت نمی سوزونن. برید به جهنم
United Arab Emirates
00:33 - 1398/05/24
این آقا تازه از خواب بیدار شده صباح الخیر آقا روز خوشی داشته باشید البته چون روز خواب بود ودم شب بیدار شده باید گفت شب بخیر کوچولو ی سیاسی باز بخواب خوابهای خوش ببینی ، ایشان خبر نداره که پنبه اصلاح طلبی وکار گزاران زده شده وماهیت شان برای مردم آشکار شده آمده از حزب وگروه از رده خارج خود حرف می زند وتمجید می کند ما در دهمان یک مردی بنام خانقلی داشتیم که ده سال پس از گذشت اسب مرده اش می گفت ماشالا هزار ماشالا اسب مرده ام مثل کوه بود وچند وچون بود وپهلوان بود ویل
نام:
* نظر:
تعداد کاراکترهای مجاز: 450
قوانین ارسال نظر
بانک اطلاعات مشاغل تهران و کرج