برنج امسال چقدر گران شد؟
۸۹۶۹۲۸
۲۵ مرداد ۱۳۹۸ - ۱۴:۴۷
۱۳۱۰۴
دبیر انجمن تولیدکنندگان برنج داخلی گفت: قیمت برنج تازه تولید داخلی مردادماه امسال نسبت به مدت مشابه سال گذشته به دلیل افزایش هزینه های تولید بین ۶۰ تا ۱۰۰ درصد افزایش یافته است.

ایرنا نوشت: دبیر انجمن تولیدکنندگان برنج داخلی گفت: قیمت برنج تازه تولید داخلی مردادماه امسال نسبت به مدت مشابه سال گذشته به دلیل افزایش هزینه های تولید بین ۶۰ تا ۱۰۰ درصد افزایش یافته است.

«جمیل علیزاده شایق» درباره ابلاغیه گمرک جمهوری اسلامی ایران ، برای رفع ممنوعیت واردات برنج در فصل برداشت که به تازگی اعلام شد، افزود: اکنون قیمت برنج پرمحصول نزدیک هشت هزارتومان و برنج کیفی درجه یک حدود ۲۰ هزارتومان در

شمال کشور معامله می شود، درحالی که سال گذشته قیمت برنج پرمحصول پنج هزارتومان و برنج درجه یک ۱۰ هزارو ۵۰۰ تومان بود که یک افزایش بین ۶۰ تا ۱۰۰ درصدی را نشان می دهد.

وی با بیان این که مکانیزاسیون تولید و برداشت برنج هزینه ها را کاهش می دهد، اظهارداشت: بخش عمده این افزایش قیمت به هزینه های تمام شده تولید از جمله هزینه های کارگری، حمل و نقل مربوط می شود که امسال به دلیل نداشتن ماشین آلات نشاء کاری و برداشت ناچار شدند از کارگر با دستمزدهای بالا استفاده کنند.به گفته وی، نرخ کارگر نسبت به پارسال به دلیل نبود ماشین آلات مکانیزه برای کاشت و برداشت ۱۰۰ درصد افزایش یافته است.

دبیر انجمن تولیدکنندگان برنج داخلی ضمن تایید قیمت بالای برنج ایرانی، تصریح کرد: عامل گرانی برنج تولید داخل، کشاورز نیست، بلکه دولت باید برای متعادل سازی قیمت برنج، تولیدکنندگان را مورد حمایت قرار دهد به طوری که با واردات ماشین آلات یا تولیدکنندگان ماشین آلات تولید داخل این

محصول مکانیزه انجام شود نه این که کشاورز به دلیل نداشتن ماشین آلات مجبور باشد به هر قیمتی که کارگر گفت، برنج را برداشت کند.وی اضافه کرد: کشاورز برنج کار در حال حاضر برای کاشت و برداشت برنج ماشین آلات مورد نیاز را ندارد، بنابراین اعلام اینکه ضریب مکانیزاسیون بخش کشاورزی به ۷۰ درصد رسیده، نادرست به نظر می رسد.

علیزاده شایق با بیان این که مردم برنج ایرانی را به دلیل بالابودن قیمت خریداری نمی کنند، گفت: یکی از علل گرانی برنج داخلی نبود نظارت بر عرضه این محصول در شهرهای بزرگ همانند تهران است که در فروشگاه های زنجیره ای نیز این محصول با خرد و اختلاط با برنج های دیگر به چند برابر قیمت مراکز تولید به فروش می رسد.

دبیر انجمن تولیدکنندگان برنج داخلی، رفع ممنوعیت واردات برنج در فصل برداشت خواستار شد و تصریح کرد: درحالی که میزان تولید، نیاز و کسری برنج سالانه مشخص است و امسال به دلیل بارندگی ها تولید از پنج تا ۶ سال گذشته بیشتر است، زیرا برنج در استان هایی که ممنوعیت کشت داشتند،همانند خوزستان، ایلام، لرستان، اصفهان، فارس و سیستان و بلوچستان به خوبی تولید شده است.

وی میزان تولید برنج امسال را بین ۲ میلیون و ۳۰۰ تا ۲ میلیون و ۵۰۰ هزارتن اعلام کرد وافزود: نیاز سالانه برنج کشور سه میلیون تن است که چنانچه ۲ میلیون و ۳۰۰ هزارتن نیز تولید این محصول را داشته باشیم، کسری برنج ۷۰۰ هزارتن است که باید از محل واردات تامین شود.

به گفته وی، سال گذشته سقف تولید برنج ۲ میلیون و ۱۵۰ هزارتن بود.علیزاده شایق با بیان این که در سه ماهه امسال بین ۶۰۰ تا ۷۰۰ هزارتن برنج وارد کشور شده، گفت: طبق آمار رسمی در سال ۹۶ نزدیک به یک میلیون و ۲۰۰ هزارتن، در سال ۹۷ ، نیز یک میلیون و ۲۰۰ هزارتن برنج وارد کشور شد، بنابراین آمارها نشان می دهد که کسری برنج نداریم، بلکه کشور مملو از برنج وارداتی است.

وی معتقد است: دولت می تواند به جای ممنوعیت و رفع ممنوعیت ها سالانه کسری مورد نیاز کشور را تامین و با انتقال به انبارهای فنی به تدریج وارد بازار کند تا نه تنها آشفتگی در بازار ایجاد نشود، بلکه کشاورزان نیز بتوانند با انگیزه به تولید خود ادامه دهند، زیرا اکنون کشاورزان ما برنج سال گذشته نتوانسته اند به فروش رسانند.

به گفته وی، سطح زیرکشت برنج ۶۲۰ هزار هکتار است که ۵۲۰ هزار هکتار آن در استان های شمالی گیلان و مازندران و بقیه مربوط به سایر استان های کشور است.

برچسب ها:
انتشار یافته: 9
در انتظار بررسی:0
Iran, Islamic Republic of
15:20 - 1398/05/25
تا دلت به خاست کران کنید
United Arab Emirates
15:50 - 1398/05/25
علاوه بر هزینه های تولید برنج در یک سال اخیر خود دولت اقدام به خرید هزاران تن برنج مرغوب داخلی و ذخیره سازی در سال گذشته کرد و باعث گران شدن برنج مرغوب داخلی شد
United Arab Emirates
15:50 - 1398/05/25
علاوه بر هزینه های تولید برنج در یک سال اخیر خود دولت اقدام به خرید هزاران تن برنج مرغوب داخلی و ذخیره سازی در سال گذشته کرد و باعث گران شدن برنج مرغوب داخلی شد
Iran, Islamic Republic of
15:50 - 1398/05/25
به هیچ جانمیشه اعتمادکردبه برنج ارزون هم بایدشک کردپس بهتره همون برنج بی شیله پیله هندی دکه قیمتش پایین تره استفاده کنیم تااینکه بریم 28هزارتومن برنج ایرانی بخریم هروقت خواستین ازکالا ومحصول ایرانی حمایت کنیم تبدیل به حماقت شدوقیمت اون محصول سربه فلک کشید.
Iran, Islamic Republic of
16:16 - 1398/05/25
دولت می تواند یارانه ی بنزین کلیه ی اتومبیلهای شاسی بلند و یارانه ی صاحبان این خودرو ها را حذف کند به قشر ضعیف یارانه ی ارزاق عمومی بدهد مگر شدنی نیست ؟ کاری بسیار آسان است اما چون همه ی مسوولان شاسی بلند دارند این اتفاق نمی افتد....
Iran, Islamic Republic of
21:57 - 1398/05/25
لعنت به شما که یه خبر خوش تو این مملکت نداریم
پاسخ ها
بدون نام
-
۰۸:۲۹ - ۱۳۹۸/۰۵/۲۶
الهی آمین
بدون نام
Iran, Islamic Republic of
۰۹:۵۸ - ۱۳۹۸/۰۵/۲۶
به درک اسفل اسافلین که گرون میشه همین تیترشماخودش گرونی میاره مغازه دارپول قرضیم که باشه میخره پس فرداگرونش میکنه..
Iran, Islamic Republic of
15:27 - 1398/07/28
حالا که تولید برنج زیاد بوده قیمتها اینه اگر کمتر بود چقدر مییشد خدایا
نام:
* نظر:
تعداد کاراکترهای مجاز: 450
قوانین ارسال نظر
بانک اطلاعات مشاغل تهران و کرج