عراقچی: مداخله در بازار ارز با دستور روحانی بود
۸۹۷۵۳۹
۲۷ مرداد ۱۳۹۸ - ۱۰:۳۴
۲۱۴۲۹ 
معاون ارزی اسبق بانک مرکزی می‌گوید مداخله در بازار فردایی ارز به درخواست دبیرخانه شورای عالی امنیت ملی و دستور رئیس جمهور و تایید رئیس کل بانک مرکزی انجام شده است.

خبرگزاری فارس مصاحبه مفصلی با احمدعراقچی معاون اسبق بانک مرکزی در باره فرایند ارزی سال 1396 و پرونده اتهامی تشکیل شده در این زمینه انجام داده است.

عراقچی: وزارت اطلاعات صلاحیت سالار آقاخانی را تایید کرد

بخش‌هایی از این مصاحبه را می‌خوانید:

* ما از اول شهریور 96 وقوع بحران ارزی را پیش‌بینی کرده بودیم و آن را قطعی می‌دانستیم.

* پیش‌بینی می‌کردیم که بازار ارز وضعیت مناسبی نخواهد داشت.

*بعد از دستگیری آقاخانی نه تنها ابزار مداخله بانک مرکزی از طریق آقاخانی قطع شد بلکه اقدامات دیگری هم در حال انجام یا طراحی بود به طور کل متوقف شد. در یک هفته آخر سال از این حیث یک شوک به بخش ارزی کشور وارد شد و بعد از آن روال افزایش قیمت سرعت گرفت.

* اینکه پرونده چه سرانجامی داشته باشد بستگی دارد به قضات محترم دادگاه و رأیی که صادر می کنند. اما اینکه نیت بنده انجام وظیفه و کنترل بازار ارز بوده است و هیچ قصد سوء استفاده ای در این کار وجود نداشته است، امری است که در کیفرخواست صادره هم مورد تأکید قرار گرفته است.

* این ابزار آخرین ابزاری بود که از آن استفاده می‌کردیم. این‌طور نبود که بخواهیم مداوما از آن استفاده کنیم. در کیفرخواست بنده نیت‌خوانی‌شده است که عراقچی علاقمند به ورود به بازار غیررسمی بود. در صورتی که واقعا این طور نبود.

* ما از اواخر مهرماه اجاره ورود به بازار فردایی را داشتیم. اما این کار اواخر آذر اتفاق افتاده و عملیاتی شد و روزهایی این اتفاق افتاد که در بازار التهاب وجود داشت و بازار فردایی نقش مخربی ایفا کرد و ما ورود می‌کردیم.

* به صورت کلی در 16 روز مداخله در بازار فردایی انجام شد که عمدتا هم در دی‌ماه 96 اتفاق افتاد. اگر به خاطرات آن روزها مراجعه کنیم به یاد می‌آوریم که دی‌ماه روزهای خاصی در کشور داشتیم و التهاباتی در سطح جامعه و شهرهای مختلف به وجود آمده بود. در آن روزها طبیعی بود که ما از هر ابزاری برای کنترل بازار استفاده کنیم و همین اتفاق هم افتاد.

* آخرین روز مداخله ما در بازار فردایی هم 21 یا 23 بهمن بود که بعد از آن بازار به آرامش رسید.

* مجموعه اقداماتی در نیمه دوم سال 96 توسط بانک مرکزی انجام شد. هدف این بود که ما هرکدام از عوامل و بخش‌های مؤثر بر بازار ارز را کنترل کنیم. بحث تخصیص ارز و رابطه بانک مرکزی با بانک‌های عامل و امثال آنها که در فرصت مناسبی باید به آن پرداخته شود.

* در کنار این مداخله رسمی بحث بازار فردایی مطرح شد. می‌دانید که بازار فردایی یک بازار قدیمی است. صرافان و طلافروشان و سکه‌فروشان از این ابزار برای مدیریت ریسک خودشان همیشه استفاده می‌کردند.

* به‌صورت خلاصه بازار فردایی یعنی امروز خریدار و فروشنده میزان ارز مورد معامله و قیمت آن را تعیین می‌کنند. به‌نوعی معامله سلف و آتی در یک بازار غیرمستقیم میزان ارز و قیمت آن را تعیین می‌کنند و تحویل آن موکول به روز بعد می‌شود. عمدتاً به دلیل مدیریت ریسک به آن ورود می‌کنند. صرافی که ارز را امروز فروخته برای اینکه بتواند آن را جایگزین کند و ابزاری برای اطمینان از امکان جایگزینی ارز خود داشته باشد به آن ورود می‌کند.

*اما این بازار فردایی از اواخر سال 94 و اوایل سال 95 تبدیل شد به یک معضل.

*معاملات فردایی ممنوع اعلام شد به این امید که قوه قضائیه و نیروی انتظامی راحت‌تر می‌توانند با آن برخورد کنند و بازار تا حدی جمع شود یا کوچک شود. اما این کار نتیجه نداد.

* علیرغم اینکه ارز زیادی هم در این بازار جابجا نمی‌شد. به هر حال بازار فردایی عمیق و تأثیرگذار شده بود تئوری‌های اقتصادی و مالی زیادی هم درباره تأثیر بازارهای آتی روی بازارهای معمول مطرح شده است.

* اواخر شهریور و اوایل مهر 96، شاید آن هم ناشی از گزارش‌ها و هشدارهایی بود که مرتباً ارائه می‌دادیم حتی در گزارش‌ جمع‌بندی که دبیر شورای عالی امنیت ملی اواخر مهرماه 96 خدمت آقای رئیس‌جمهور ارسال کرده‌اند به صراحت نوشته‌اند که بالاخره بازار فردایی یکی از پارامترهای مخل بازار است و به بانک مرکزی اجازه بدهید که در این بازار به‌صورت پوششی مداخله کند.

* آقای روحانی هم موضوع را به بانک مرکزی ارجاع دادند.

* (با نظر مثبت ارجاع دادند؟): نه تنها با نظر مثبت. بلکه جهت اجرا و دستور خاصی هم برای اجرا روی آن نامه دادند. دستور اجرا در راستای این بود که اقداماتی که در این بازار انجام می‌شود نقشه دشمن است و در راستای مقابله با دشمن باید این اقدامات انجام شود یعنی صرف یک دستور ساده جهت اقدام هم نبود.

* آقای سیف هم روی این نامه دستوری دادند و پیگیری‌هایی هم روی ‌آن انجام شد.

* بنابراین درباره بازار فردایی هم در خارج و هم در داخل بانک مرکزی و معاونت ارزی بحث می‌شد و حتی در کمیته مربوطه در بانک مرکزی هم قبل از رسیدن نامه آقای شمخانی مصوب شده بود آن مصوبه کمیته هم به تأیید رئیس کل بانک مرکزی رسیده بود.

* مداخله پوششی در بازار فردایی. خیلی وقت‌ها صحنه‌ که عوض می‌شود همه مقتضیات صحنه را فراموش می‌کنند. نیمه دوم سال 96 بدون اغراق یکی از سخت‌ترین شرایط ارزی کشور در سال‌های اخیر بوده سال 90 و 91 هم شرایط سخت بود اما آن سال‌ها کانال‌های ارتباطی بانک مرکزی هیچ وقت محدود نشد.

* جلساتی با مجموعه وزارت اطلاعات در بخش اقتصادی داشتیم و حراست بانک مرکزی را هم در جریان قرار دادیم. بخش اقتصادی وزارت اطلاعات هم این اقدام را تایید کرد و بنا به دستور مستقیم آقای دکتر سیف قرار بود همه اقدامات با هماهنگی وزارت اطلاعات انجام شود که همین اتفاق هم افتاد و همه اقدامات با هماهنگی وزارت اطلاعات و حراست بانک مرکزی انجام شد.

* بنابراین وزارت اطلاعات هم درباره این موضوع توجیه بود، هم همراه بود و هم این اقدام را به عنوان یک اقدام موثر ارزیابی می‌کرد.

* (چطور به سالار آقاخان رسیدید؟): وقتی قرار است مداخله به صورت پوششی انجام شود و تصمیم برای انجام این کار نهایی شد، مهم‌ترین ابزاری که به آن نیاز دارید فردی است که از طرف بانک مرکزی این کار را انجام دهد. این فرد باید قابل اعتماد و شناخته‌شده باشد. هم برای بانک مرکزی و هم برای بازار. چون در بازاری که عده‌ای دلال دور هم جمع می‌شوند آدمی باید وارد شود که او را بپذیرند و در آن بازار پذیرفته شود.

* با افراد مختلفی در آن مقطع صحبت شد. درنهایت با فردی به نام سالار آقاخانی توافق صورت گرفت.

* آقای آقاخان یکی از کارگزارانی بود که از قبل با بانک مرکزی در ارتباط بود. از سال94 در بانک مرکزی رفت و آمد داشت و اقداماتی هم انجام می‌داد و از جمله کارگزاران شناخته شده بانک مرکزی بود. عملکرد او هم عملکرد قابل قبول و مثبتی بود.

* اما او اقدامات دیگری برای بانک مرکزی انجام می‌داد که شاید تشریح آن در حال حاضر به صلاح نباشد، اما ایشان اقدامات موثری برای کشور در حوزه‌های مختلفی انجام داده. ایشان نماینده صرافی یکی از بانک‌ها بود که با بانک مرکزی کار می‌کرد. قبل از حضور من در بانک مرکزی، صرافی این بانک با بانک مرکزی قراردادی داشت و صرافی این بانک برای اجرای این قرارداد آقای آقاخانی را معرفی کرده بود.

* آقای آقاخان برای بانک مرکزی شناخته شده بود و برای بانک مرکزی کار می‌کرد. این هم یکی از نکات عجیب کیفرخواست است که گفته‌اند فردی به نام میثم خدایی معرف سالار آقاخانی بود و موجب آشنایی من با وی شده است.

* میثم خدایی یکی از متهمان پرونده است که زمانی در دفتر آقای نهاوندیان در نهاد ریاست جمهوری مشاور بوده است که البته آن هم مربوط به مقطع این اقدام نبوده است. نمی‌دانم با چه استنادی در کیفرخواست اینها را کنار هم گذاشته‌اند.

* ایشان پذیرفت بدون کارمزد این کار را انجام دهد. البته یک سری هزینه اجرایی داشت که با موافقت آقای سیف قرار شد به ایشان پرداخت کنیم و درواقع از هر مرحله فروش کسر کنیم. میزان آن هم به ازای هر دلار 2 تومان (۲۰ ریال) بود. کل آن هم نهایتا در 159 میلیون دلار و 20 میلیون یورو، شد 330 میلیون تومان که آن هم نهایتا به حساب خزانه برگشت.

* یکی دو شرط ما داشتیم و یکی دو شرط هم حراست بانک مرکزی داشت. مهم‌ترین شرط حراست بانک مرکزی هم این بود که همه اقدامات با هماهنگی وزارت اطلاعات انجام شود که آقای آقاخانی هم همه شرایط را پذیرفت.

* بعد از آن من از حراست بانک مرکزی خواستم که برای آقای آقاخانی تاییدیه صلاحیت از وزارت اطلاعات بگیرد.

* ما هیچ روال و الزامی برای گرفتن تایید صلاحیت ایشان نداشتیم، اما به عنوان یک اقدام اطمینان‌بخش این کار را کردیم تا اگر خدای‌ناکرده ایشان جای دیگری روابط خاص داشته باشد مشکلی ایجاد نشود که خوشبختانه تایید صلاحیت ایشان هم آمد.

* آقای آقاخان به واسطه کارهای قبلی با بانک مرکزی یک ضمانت 130 میلیارد تومانی نزد بانک مرکزی داشت. اما وقتی خواستیم کار را شروع کنیم بحث شد که آن ضمانت‌نامه در این کار هم قابلیت استفاده دارد یا نه، تا بررسی شود و جواب بیاید. قرار شد ایشان وجهی را به صورت نقدی به حساب بانک مرکزی واریز کند. ایشان معادل 5 میلیون دلار به صورت درهم واریز کرد. بعدا بخش‌های مربوطه به این نتیجه رسیدند که ضمانت‌نامه قبلی قابل استفاده است و این وجه اخیر را که حدود 20 میلیون درهم بود آزاد کردند. البته اگر ضمانتی هم نمی‌گرفتیم علی‌القاعده مشکلی وجود نداشت اما همه احتیاط‌های لازم را انجام دادیم. همه این موارد هم زیر نظر وزارت اطلاعات انجام شد. بحث قیمت‌گذاری و امثال آن زیر نظر معاونت ارزی بود نظارت بر موضوع هم برعهده وزارت اطلاعات بود.

*اینکه پرونده چه سرانجامی داشته باشد بستگی دارد به قضات محترم دادگاه و رأیی که صادر می کنند. اما اینکه نیت بنده انجام وظیفه و کنترل بازار ارز بوده است و هیچ قصد سوء استفاده ای در این کار وجود نداشته است، امری است که در کیفرخواست صادره هم مورد تأکید قرار گرفته است.

انتشار یافته: 75
در انتظار بررسی:0
Iran, Islamic Republic of
08:31 - 1398/05/27
به روباه گفتن شاهدت کیه گفت ..
پاسخ ها
داودی نژاد
Iran, Islamic Republic of
۱۰:۰۶ - ۱۳۹۸/۰۵/۲۷
گفت دمبم
بدون نام
Iran, Islamic Republic of
۱۱:۳۲ - ۱۳۹۸/۰۵/۲۷
دم نه دمب
بدون نام
Iran, Islamic Republic of
۱۱:۴۸ - ۱۳۹۸/۰۵/۲۷
اصلا همونجایی که قبول کرده بدون کارمزد این کار رو انجام بده قضیه مشکوک میشده و باید حواستون می بود
بدون نام
Iran, Islamic Republic of
۱۳:۱۰ - ۱۳۹۸/۰۵/۲۷
فقط اعدام مردمو مسخره خودشون کردن کمر اقتصاد شکستن زندگیها از هم پاشبده شده متاسفم مفسد اقتصادی هر کی میخوا باشه فقط اعدام تا بشه درس عبرت برای باقی کسانی که فکر دزدی از بیت المال و خیانت به مردم و جامعه رو دارند.والسلام
بدون نام
Iran, Islamic Republic of
۰۹:۰۷ - ۱۳۹۸/۰۵/۲۸
اصلا بگو دمبه خوبه
Iran, Islamic Republic of
08:42 - 1398/05/27
شمافقط حرف میزنید
پاسخ ها
حمید موحد
Netherlands
۱۰:۵۲ - ۱۳۹۸/۰۵/۲۷
جالبه هزینه اجرای بازا هر دلار ۲۰ ریال ناقابل در مجموع دریافتی طرف ۱۵۹ میلیون دلار و و۲۰ میلیون یورو چند صد میلیارد جابجا شده که برای هر دلار ۲ تومن شده این رقم نجومی به دلار خدا ازتون نگذره دیگه کاری از دستم برنمیاد فقط نفرین بر شماها و باند هایتان اینقدر راجع به اعداد ارقام راحت حرف میزنن که فکر میکنن ریگ بیابانه
بدون نام
Iran, Islamic Republic of
۰۲:۰۰ - ۱۳۹۸/۰۵/۳۰
آقای موحد در مورد همون 20 ریال کارمزد هم راستش رو نگفت.سود خیلی بالایی بوده که طرف اون ضمانت سنگین رو گذاشته.اونم یه صراف که برای قرون قرونش ثانیه ای درصد میگیره عین نزول خور.
Iran, Islamic Republic of
09:12 - 1398/05/27
خود عراقچی صلاحیتش زیر سؤاله،اونوقت درمورد یکی دیگه نظر میگه!!!!
Iran, Islamic Republic of
09:40 - 1398/05/27
همه ازیک باندی هستین که به مملکت ضرر رساندید. اینم یک نوع دزدی تو روز روشن
Iran, Islamic Republic of
09:57 - 1398/05/27
دیگ به دیگ میگه روت سیاه!!!!!!
Iran, Islamic Republic of
10:10 - 1398/05/27
تمام اين اسمون ريسمونها كه بافتي ولي اصل مطلب و نگفتي
دلار و چند بهش ميداديد چند ميفروخت ....؟؟؟؟؟؟
دلار 4 توماني تا 19000 تومان هم تو بازار ميفروختن در بهبوهه ارزي 96...!!!
پاسخ ها
بدون نام
Iran, Islamic Republic of
۱۲:۱۳ - ۱۳۹۸/۰۵/۲۷
از این اختلاف قیمت چقدرش و به کیا میرسید؟
Iran, Islamic Republic of
10:13 - 1398/05/27
اخه با كدام عقل سالم حرفاي شما جور در مياد
ميگيد اين اقا فقط 330 كارمزد گرفته كه اونم ازش پس گرفتيد ...!!!!

يه جايي هم گفتيد اين اقا يه ماشين رنو رشوه داده با 2 عدد ساعت گرانقيمت اومگا به علاوره 115 هزار دلار .....!!!!
اخه كي براي 330 ميليون كارمزد اين همه رشوه ميده ...!!!!!
Iran, Islamic Republic of
10:13 - 1398/05/27
اخه با كدام عقل سالم حرفاي شما جور در مياد
ميگيد اين اقا فقط 330 كارمزد گرفته كه اونم ازش پس گرفتيد ...!!!!

يه جايي هم گفتيد اين اقا يه ماشين رنو رشوه داده با 2 عدد ساعت گرانقيمت اومگا به علاوره 115 هزار دلار .....!!!!
اخه كي براي 330 ميليون كارمزد اين همه رشوه ميده ...!!!!!
Iran, Islamic Republic of
10:14 - 1398/05/27
چرا نميگيد كارگزار صرافي بانك انصار بوده !!!!
پاسخ ها
بدون نام
Iran, Islamic Republic of
۱۱:۴۹ - ۱۳۹۸/۰۵/۲۷
چون دیگه بهههلهههه
بی نام
Iran, Islamic Republic of
۱۱:۵۴ - ۱۳۹۸/۰۵/۲۷
زدی به هدف
مشگل اقتصادی توسط موسسین اینگونه بانکها و موسسات که یقه سفید معرفی شده اند ند ناشی میشود
یعنی خیلی از کالا ها در انحصار یک عده یقه سفید است و بهر قیمت که بخواهند وارد بازار می کنند و حکومت قادر به برخورد با این افراد نیست
بدون نام
Iran, Islamic Republic of
۱۶:۴۲ - ۱۳۹۸/۰۵/۲۷
مرد میخواهد که برخورد کند
مامور اجرای قانون پرونده ها را باید حمایت کرد تا حصول موفقیت نه تنها مامور را بلکه خانواده اش را از گزند‌مافیای ثروت نجات داد
Luxembourg
10:17 - 1398/05/27
فقط اینو میدونم که اشتغال واختلاس ورانت و...برای مسئولان وآقازاده ها. ...
Iran, Islamic Republic of
10:36 - 1398/05/27
الان اینهمه حرف زدی ، خوب . یعنی چی ؟ بیگناهی ؟ معصومی ؟ پاکی ؟ ملت رو بدبخت کردین و به خاک سیاه نشوندین حالا هم دفاع میکنی ؟ شماها دیگه کی هستین ؟
Iran, Islamic Republic of
10:38 - 1398/05/27
گفته كنترل كنيد نگفت كه دلار دولتي رو بديد به يه بچه ببره آزاد بفروشه ...!!!!
Iran, Islamic Republic of
10:38 - 1398/05/27
خوب این هم ریشه ،بزن قطعش کن
Iran, Islamic Republic of
10:40 - 1398/05/27
ما همه چیز را میدونیم فقط یه دست صدا نداره
Iran, Islamic Republic of
10:40 - 1398/05/27
خاوري دوم هم با 2000 ميليارد تومان از كشور محل كسب ( ايران ) رفت به كشور محل زندگيش ( كانادا )
Iran, Islamic Republic of
10:42 - 1398/05/27
الک به قلیون میگه چرا تو دو تا سوراخ داری؟
Iran, Islamic Republic of
10:42 - 1398/05/27
نتیجه گرفتیم که دولت وعوامل دست دن کار یک صدم بفکر مردم نیستن مردم بدبخت عده ای وضع مالشان خوبه ولی دولت چرا بفکر مردم نیستید از امریکا میترسید که جنگ بشه امریکا هیچ عددی نیست از خدا بترسید که هیچ قدمی برا مردم برنداشته اید اتش جهنم در انتظارتان هست دولت ترسو بیچاره
پاسخ ها
بدون نام
Iran, Islamic Republic of
۱۲:۴۲ - ۱۳۹۸/۰۵/۲۷
مقصر اصلی آمریکا است
Iran, Islamic Republic of
10:43 - 1398/05/27
اگر همه چيز قانوني بوده دلار گرفته برده فروخته پولش و هم داده چرا بايد فرار كند ....!!!!

دلار مفت 4000 توماني رو بهش داديد برده 15 الي 19 هزار تومان فروخته ....!!!! اين يعني همون كاسبي تحريم ....تفاوتش بخشي رشوه داده بقيه رو هم برده ...
Iran, Islamic Republic of
10:44 - 1398/05/27
ممنون از شما كه خاوري شماره 2 و بابك زنجاني شماره 2 را ساختيد ....!!!!
Iran, Islamic Republic of
10:44 - 1398/05/27
گويا هر دولتي يك خاوري يا يك بابك زنجاني دارد ....!!!!!!
پاسخ ها
بدون نام
Iran, Islamic Republic of
۱۲:۳۳ - ۱۳۹۸/۰۵/۲۷
اينم خاوري دولت روحاني بود كه رفت
Iran, Islamic Republic of
10:45 - 1398/05/27
اگرتاییدنشده بودجای تعجب داشت. چون کسانی که تاحالابه کانادارفته اندهمه صلاحیتشان تاییدشده. این یکی چرانشه
Iran, Islamic Republic of
10:49 - 1398/05/27
اونمقع که ارزو فله ای بخودمونیا بقیمت دولتی میدادن باید بفکر امروز میبودند اما دیگه دیر
Iran, Islamic Republic of
10:57 - 1398/05/27
اینها همه دستشون تو یه کاسه هست وخواهد بود بدبخت مردم مظلوم که حتی رییس جمهور هم با ملت روراست نیست
Iran, Islamic Republic of
10:59 - 1398/05/27
خداانشاالله همه تان رارسوامیکندمگراینکه درخدمت صادق باشید
Iran, Islamic Republic of
11:02 - 1398/05/27
فاتحه بازار رو خوندن و گرونی راه انداختن با دستور کی بود؟!!!
Iran, Islamic Republic of
11:03 - 1398/05/27
از 34 نظر چرا فقط 3 نظر منتشر شده
Iran, Islamic Republic of
11:07 - 1398/05/27
زندگی مردم بدست چه افراد نالایقی افتاده
United Arab Emirates
11:08 - 1398/05/27
این بیچاره ها که فقط مهره های شطرنجن
Iran, Islamic Republic of
11:10 - 1398/05/27
جناب عراقچی خوبه به مداخله در بازار ارز اعتراف کردید. اما متاسفانه نیت تون به نفع خودتون و دولت بوده نه مردم! پس باید محاکمه بشید و مجازات؛ با افزایش قیمت ارز از 3 هزار تا 19 هزار، قیمت خودرو و طلا و مسکن و اقلام بالا رفت و مردم بسیار آسیب دیدن؛ در حالی که جیب خزانه دولت پر شد از پول و شماها و روحانی خوشحال شدید حسابی!!!!!
Iran, Islamic Republic of
11:14 - 1398/05/27
طرف یه وثیقه ۱۳۰ میلیاردی رو ضمانت داشته بازم ضمانت کرده، اونوقت ۵ میلیون دلار هم واریز میکنه به امید کارمزد ۳۳۰ میلیون تومانی؟؟؟؟ ۳۳۰ میلیون تومان برای همچین آدمی پوله که خودش رو درگیر بازار ارز طوفان زده بکنه!؟!؟ یا طرف خیلی اوشگول بوده یا ملت رو نفهم ارزیابی فرمودید! عجب بابا! حداقل حرفهاتون رو کمی بیشتر چکش کاری کنید که دیگه انقد تابلو بوی غلط غلوط نده
پاسخ ها
بدون نام
Iran, Islamic Republic of
۱۸:۵۴ - ۱۳۹۸/۰۵/۲۷
اون دنبال منافع خودش بوده.حالا يا عراقچي هم سهم داشته يااينكه...
Iran, Islamic Republic of
11:15 - 1398/05/27
شما تو تمامی مناصب دولتی زورتون میاد یه جوون رو راه بدید تا لب گور از جاتون تکون نمیخورید ولی برای پخش ارز تو سطح بازار یه جوون 28 ساله رو بکار میگیرید که پشت سر اون زد و بندتون رو انجام بدید والا اگه به من هم اینجوری دلار میدادن فاسد در فاسد میشدم
Iran, Islamic Republic of
11:20 - 1398/05/27
اینم از اصلاح طلبا و دولت روحانی و ظریف
همه دست به دست هم دادن مردم و جامعه و اقتصاد رو نابود کردن و خزانه اشون رو پر پول!!!!!
به هیچ وجه در انتخابات اسفند به اصلاح طلبا رای نمیدیم
هیچ دولتی تا کنون اینطوری اوضاع اشتغال و اقتصاد رو به صورت عمدی به هم نریخته بود
Iran, Islamic Republic of
11:39 - 1398/05/27
رای ما و همه شما برای ریاست جمهوری دکتر حجت السلام والمسلمین حضرت آیت اله( محمدباقر نوبخت )
نوبخت مردی شریف و پاکدامنی است که با فساد مبارزه کرد و به امید حق سر بلند پیروز شد ...سرها به فدای تارموی پرتجربه اش
پاسخ ها
بدون نام
Iran, Islamic Republic of
۱۲:۳۱ - ۱۳۹۸/۰۵/۲۷
سو استفاده گر تبليغات چي فعلا كه هر دولتي يك خاوري دارد
Iran, Islamic Republic of
11:40 - 1398/05/27
پس شما اعتراف میکنید خودتون گند زدید به بازار وقیمت ارز و دلار و جا نماز آب میکشید حامی مردم هستید
Iran, Islamic Republic of
11:41 - 1398/05/27
فقط نوبخت در این دولت فسادی مرتکب نشد سرها به فدایش نوبخت مردی پاکدامنی است که لیاقت ریاست جمهوری کل جهان را دارد
رای ما وهمه شما دکتر نوبخت
پاسخ ها
بی نام
Iran, Islamic Republic of
۱۲:۳۱ - ۱۳۹۸/۰۵/۲۷
تصویر این فرد را که دیدم کت و شلواری است مثل خانم مرکل تا حالا ایشان را با دامن ندیدم چطور متوجه پاکدامنی ایشان شدی
Iran, Islamic Republic of
11:42 - 1398/05/27
زندگی مردم رو نابود کردید.براتون دعا میکنیم!
Iran, Islamic Republic of
11:58 - 1398/05/27
خون مردم و کردین تو شیشه،دیگه چی از این مردم بدبخت میخواین،سر و ته یه کرباسین...
Iran, Islamic Republic of
12:00 - 1398/05/27
ما از اول شهریور 96 وقوع بحران ارزی را پیش‌بینی کرده بودیم و آن را قطعی می‌دانستیم.

خودتون بوجود آوردین پیش بینی نمیخواست
پاسخ ها
بدون نام
Iran, Islamic Republic of
۱۸:۵۱ - ۱۳۹۸/۰۵/۲۷
اگه ميتونه حكمش رو هم پيش بيني كنه
Iran, Islamic Republic of
12:08 - 1398/05/27
همه اینا فیلمه چرا فقط ریال ایران بی ارزش شد؟ چرا فقط دلار در ایران گرون شد؟ چرا عراق و افغانستان و تمام کشورای دیگه پولشون بی ارزش نشد؟ اینا همه هدف این دولت بود ،دولت سرمایه دارا اینا اینکارو کردم که بتونن قیمت اموال خودشون رو چندین برابر کنند واینکه مردم ایران هرچی فقیر تر باشن بهتر میتونن روشون تسلط داشته باشن
Iran, Islamic Republic of
12:22 - 1398/05/27
بعد میگن روحانی اختیار نداره
Iran, Islamic Republic of
12:41 - 1398/05/27
روحاني گفته مداخله و دلار و كنترل كنيد اينها هم دلار به نرخ 4 تومني (جهانگيري )دادن به يك بچه 25 ساله ببره آزاد به نرخ 15000 تا 19000 تومان بفروشه تا بازار كنترل بشه خ خ خ خ به اين ميگن مديريت علمي و تخصصي مبتني بر تدبير ......!!!!
اين وسط هم بازار كنترل شده هم سود خوبي گير برخي ها از تفاوت نرخ اومده ....!!!
Iran, Islamic Republic of
12:42 - 1398/05/27
اينم بابك زنجاني شماره 2 دولت اصلاحات بود ....!!!!!
Iran, Islamic Republic of
12:43 - 1398/05/27
ارزش داره سرپاتون و طلا بگیرم من جونمم واسه این کشور میدم
Iran, Islamic Republic of
12:48 - 1398/05/27
پس بابك زنجاني راست ميگفت كه بانك مركزي به من دلار ميداد تا برم بازار و تنظيم كنم دقيقا همين كار و الان تكرار كردن ....!!!!

گويا بانك مركزي دلار نذري ميده .....!!!! ولي به هر كس دلش بخواد .....!!!!
دلارهاي نفتي بيت المال چه خوب تقسيم ميشن
Iran, Islamic Republic of
12:53 - 1398/05/27
آقا عراقچی روحانی منظور رئیس جمهور خودمون.واقعا .حیف از رای .حیف ازکلید حیف از عمرتلق شده.
Iran, Islamic Republic of
12:59 - 1398/05/27
خاک بر سر او مملکتی که ی بجه منگول 28 ساله راتائید صلاحیت کرده و بازار ارز رو داده دستش

جمع کنین اقا بس کنین چقدر فکر کردین ملت احمق هستند
اینا همون ملتی هستند که دست خالی جلوی دنیا وایستادند حالا خوب حقشونو گذاشتین کف دستشون
خدا به دادتون برسه اون
سخن کان از سر اندیشه نایدنوشتن را و گفتن را نشاید
Iran, Islamic Republic of
13:19 - 1398/05/27
اصلا خودت هم فهمیدی چی گفتی؟اینهمه صغری کبری چیدی که چیو ثابت کنی؟بازارارز که از۹۶تاهمین چندهفته پیش پوکیده بود وتوبقول خودت هرکاری هم کردی نظمی نگرفت که به دروغ میگی گرفت الانم که مثلا چندهفتس نوسان نداره هنری نکردین دلار۳هزارتومنی رودرعرض ۱سال کردینش۱۲هزارتومن فشارش رودوش مردم بدبخته وگرنه شماها وبچه هاتون که دارید حال میکنید تو ویلاهای لواسون ودبی و......الی ماشاءالله
Iran, Islamic Republic of
13:48 - 1398/05/27
آش رو با جاش خوژدن يه ليوان هم روش حالا نخور کی بخور اصلا مقصر مردم هستن که هم اگاه شدن هم مطالبات دارند !!!!!!!!!!!
Iran, Islamic Republic of
14:54 - 1398/05/27
من یک رزمنده دفاع مقدس هستم میخوام به تو اشخاص که مثل تو جاهل سر ملت کلا می گذارید بگم
گیرم که خلق را به طریقی فریفتی
با دست انتقام الهی چی میکنی
خداوند به آقای رئیسی قوت بده تا ریشه شما گمراهان از خدا بی خبر را از ریشه قطع کند امین
Iran, Islamic Republic of
16:03 - 1398/05/27
تمام این شامورتی بازیها کار خود حاکمیت است با بالا بردن قیمت ارز تو دویا سه ماه ذخایر بانکشان چند برابر شد بانکهای ورشکسته نجات پیدا کردن جنسهای بنجلشان که مشتری نداشت مردم برای خریدشان به صف واسادن و.....حالا مردم و معیشتشان کیلو چند اصلا مهم نبود
Iran, Islamic Republic of
16:28 - 1398/05/27
واقعا این وضع مدیریت کردن کشور است؟؟!!!!
Iran, Islamic Republic of
18:49 - 1398/05/27
نمي دونم بخندم به اين جفنگيات يا گريه كنم بر حال و روز كشورم!!
Iran, Islamic Republic of
19:27 - 1398/05/27
خودتون قضاوت کنید اجناسی که بهش دلار جهانگیری تعلق گرفته بیشتر گرون شدند کاغد گوشت موبایل
خاک برسر این دولت فاسد پرور
Iran, Islamic Republic of
20:36 - 1398/05/27
با درود به اندیشمندان :همه این بدبختی‌ها به خاطر نداشتن تخصص و گاهی داشتن تعصب کور.! واستفاده نکردن از تجربه و دانش دیگران‌ به دلایل واهی از جمله مسلک و مرام و دین و مذهب و خودی و نا خودی.!؟ یادم هست زمان دولت موسوی به خاطر هزینه جنگ از طریق وزارت اقتصاد به فروشندگان دستور داده شد همه کالاها باید درج قیمت داشته باشد اما هر آنچه که دلتان می‌خواهد و می‌توانید بفروشید و ممیز ما می‌آید بر حسب درج قیمت مالیات می بندد. الا آخر و اینچنین شد فروش اجباری رب گوجه فرنگی با ماکارونی کره با مربا شیر با.... والا آخر چنین شد که فساد کم کم رشد کرد و نهادینه شد عمل فعل فساد در هر رشته و تخصصی از تجارت و خدمات گرفته تا مدیریت و ریاست و..... اگر گویم زبان سوزد اگر نگویم مغز استخوان سوزد
پاسخ ها
بدون نام
Iran, Islamic Republic of
۰۷:۱۱ - ۱۳۹۸/۰۵/۲۸
درود استاد
Iran, Islamic Republic of
09:06 - 1398/05/29
اقای رییسی اگر زره ای به مردم احترام میگزاری ازروی این نامها علی وار ردشو
نام:
* نظر:
تعداد کاراکترهای مجاز: 450
قوانین ارسال نظر
بانک اطلاعات مشاغل تهران و کرج