آقای پروین!‌ ای کاش زودتر منتقد می‌شدی
۸۹۷۶۸۳
۲۷ مرداد ۱۳۹۸ - ۱۲:۴۶
۸۹۱۹ 
علی پروین امروز یکی از داغ‌ترین مصاحبه‌های خود را انجام داد؛ حمله آتشین به مسعود سلطانی‌فر و محمدرضا داورزنی، وزیر ورزش و معاونش.

سایت نود: ظاهر صحبت‌های اسطوره پرسپولیس کاملا منطقی و دلسوزانه است. او شدیدا از نحوه اداره دو باشگاه استقلال و پرسپولیس انتقاد کرده و وزارت ورزش و جوانان را مقصر اصلی بی‌ثباتی در این دو باشگاه پرطرفدار معرفی کرده‌ است؛ سخنانی که این روزها در بین هواداران خریداران زیادی دارد.

از هر پیشکسوت دلسوزی انتظار می‌رود این‌گونه اظهارنظر کند اما آنچه باعث می‌شود که به این مصاحبه پروین با تردید نگاه شود، پیشینه این اسطوره است.

هیچ کس نمی‌تواند به جایگاه پروین در فوتبال ایران خدشه وارد کند. بی شک او مهم‌ترین فرد تاریخ باشگاه پرسپولیس و یکی از ستون‌های فوتبال ایران است. این واقعیت را اما نمی‌توان نادیده گرفت که این اعتبار ارزشمند پروین به‌واسطه اقدامات مدیریتی‌ و رفتار منتقدانه‌اش به‌دست نیامده است.

مسعود سلطانی‌فر و معاونش مطمئنا ده‌ها ایراد و اشکال دارند و بخشی از مشکلات دو باشگاه دولتی استقلال و پرسپولیس به تصمیمات وزارت ورزش برمی‌گردد. سوال اصلی اما این است که چه فرقی بین سلطانی‌فر و ده‌ها مدیر دیگری که در یکی، دو دهه اخیر در فوتبال ایران بر مسند قدرت قرار گرفتند وجود داشت و دارد؟

وزیر کنونی آیا خیلی از قبلی‌ها ضعیف‌تر است که پروین اینگونه به او تاخته است؟ مگر علی پروین در دوره ریاست محسن صفایی‌فراهانی و محمد دادگان که اکثر کارشناسان این دو را بهترین مدیران فوتبال دو دهه اخیر می دانند با آن‌ها دچار چالش نشد. در زمان دادگان با گفتن این جمله که تا وقتی دادگان رئیس است دیگر پرسپولیس بازی نمی‌کند با عصبانیت زمین ورزشگاه تختی را ترک کرد.

مرد پرافتخار فوتبال ایران در مصاحبه امروز خود بارها عنوان کرده باید در اداره دو باشگاه از نظر پیش‌کسوتان استفاده شود. خوشبختانه در این سال‌ها چند باری اداره پرسپولیس به این پیش‌کسوتان هم سپرده شد تا دستپخت آن‌ها چشیده شود. خود علی پروین در دو مقطع مدیریت پرسپولیس را برعهده گرفت که در هر دو مقطع انتقادهای زیادی از خود به جا گذاشت؛ از فاکتور محیرالعقول درباره نحوه هزینه کردن درآمد حاصل از انتقال مهدوی‌کیا گرفته تا درگیری شدید با علی دایی در ساختمان وزارت ورزش بر سر اینکه چه کسی پرسپولیس را بخرد!

کاپیتان ایران در جام جهانی ۱۹۷۸ احتمالا بعضی مواقع تصمیماتی مصلحت‌اندیشانه و به‌دور از دوراندیشی می‌گیرد. نمونه برجسته این تصمیمات غلط، حضو روی نیمکت پرسپولیس در اواسط دهه هشتاد بود؛ حضوری که به کارنامه پرافتخار «سلطان» لطمه وارد کرد.

از پروینِ بزرگ انتظار می‌رفت که همیشه یک منتقد صریح باشد. مصاحبه امروزش را همیشه انجام می‌داد و درباره محمد علی‌آبادی، علی سعیدلو، محمد عباسی، محمود گودرزی، محمد رویانیان، ایرج عرب، داریوش مصطفوی، حجت‌الله خطیب، علی کفاشیان، مهدی تاج، مهدی محمدنبی، رضا درویش و... منتقدانه صحبت کند.

پروین اما بیشتر اهل مدارا بوده به ویژه با مدیرانی که با او هم‌نشینی‌هایی هم داشتند. او در این سال‌ها بارها نشان داده بیشتر از اینکه یک منتقد باشد اهل دوستی با مدیران است چه مدیران ورزشی چه مدیران سیاسی. دوستی‌هایی که گهگاه بوی فعالیت‌های غیر ورزشی هم می‌داد.

به دفعات او در کنار مدیرانی دیده شده که کارنامه قابل دفاعی نداشتند، حتی مدیران غیرورزشی. شماره هفت محبوب سرخ‌ها برای خودش نقش یک منتقد را تعریف نکرد برخلاف چهره‌های دیگر مانند ناصر حجازی، علی دایی، علی کریمی و... که اهل این سازش‌ها نبوده و یا کمتر بودند.

حمایت پروین از چند نامزد ریاست جهوری در یک دوره انتخابات هرگز فراموش نمی‌شود؛ اتفاق حیرت‌آوری که چند مرتبه‌ای تکرار شد. به عنوان نمونه در انتخابات دو قطبی ۱۳۸۸ این چهره محبوب، چند ساعت پس از یک مصاحبه در حمایت از نامزد رقیب رئیس جمهور وقت، در کارزار محمود احمدی‌نژاد حاضر شد و از او حمایت کرد.

همین سابقه باعث می‌شود که به صحبت‌های امروز سلطان با شک نگاه شود، آیا مشکلی بین پروین و سلطانی‌فر یا داورزنی به وجود آمده است؟ آیا مودتی وجود داشته که حالا نیست؟ آیا این مصاحبه با اهداف خاصی صورت گرفته است؟

امیدواریم ما اشتباه کنیم و علی پروین با انتخاب رویکرد برخورد منتقدانه و غیرسازشکارانه ثابت کند دیگر می‌خواهد یک منتقد باشد. یک منتقد صریح، شجاع و دلسوز.

برچسب ها:
مطالب مرتبط
انتشار یافته: 18
در انتظار بررسی:0
Iran, Islamic Republic of
13:03 - 1398/05/27
درمورددادکان که حق باسلطان بود.
دادکان پرای اینکه ثابت کندمدیریت بی طرفی داردنسبت به استقلال وسایرتیمهاکلی ضربه به پرسپولیس زد.
حامدکاویانپورکه دراوج فوتبال خودبهترین هافبک ایران بوددرتیم ملی مصدوم شدبعدش بخاطرمشکل قراردادنزاشت یک فصل براپرسپولیس بازی کند.درصورتی باسایرتیمهابرخوردی نرم ترداشت وخیلی مشکلات دیگرکه دادکان براپرسپولیس درست کرد.
پاسخ ها
بدون نام
Iran, Islamic Republic of
۱۶:۲۷ - ۱۳۹۸/۰۵/۲۷
آفتاب همیشه پشت ابر نمی مونه بالاخره طبل رسوایی این راسو صفت ها برملا میشه
Iran, Islamic Republic of
13:09 - 1398/05/27
پروین دیگه روی آفتاب پرست رو هم سفید کرده
Iran, Islamic Republic of
13:37 - 1398/05/27
جریان ۲۵ میلیارد دلاری برنج بکجا کشید!!
شما هم هر از گاهی یک چیزت میشود.
مگر مالک پرسپولیسی که یقه پاره میکنی.
پاسخ ها
بدون نام
Iran, Islamic Republic of
۱۹:۱۱ - ۱۳۹۸/۰۵/۲۷
بیست و پنج میلیارد دلار؟


اصن می فهمی چقدر میشه ؟ همین طوری راحت حرف مفت می زنی
احمد
Iran, Islamic Republic of
۱۱:۴۶ - ۱۳۹۸/۰۶/۲۰
25 میییلیااارد دلااااار
Iran, Islamic Republic of
13:42 - 1398/05/27
ایول به نویسنده این خبر. خوب زد تو خال! همین دیروز داورزنی گفت با این شیوه ای که مجلس تصویب کرده دیگه واگذاری سرخابی ها غیرممکن هست، پس تمام نقشه های پشت پرده آقای پروین و چندین نفر حامیش برای تصاحب پرسپولیس تحت عنوان پیشکسوتان از بین داره میره و اینجوری آقای پروین قاطی میکنه چون احتمالا تو راه تصاحب پرسپولیس کلی هم باج دادند! پرسپولیس مردمی پاینده باد
Iran, Islamic Republic of
14:03 - 1398/05/27
علی دمبه که همیشه افتاب پرست بوده و هر جا منافعش بوده طرف اونجا بود دزد لقب کثیف
پاسخ ها
سجاد خیاط
Iran, Islamic Republic of
۱۴:۳۴ - ۱۳۹۸/۰۵/۲۷
بی انصافی نکنید پروین اگه از این فوتبال چیزی هم گیرش اومده حقش بوده .سلطان عشق
ممد دانیالی
Iran, Islamic Republic of
۱۹:۰۲ - ۱۳۹۸/۰۵/۲۷
مردک مگه مرحوم حجازی نبود؟ چرا طرف هیچ کدوم از سیاسیون نمیرفت و دعوتشم میکردن رد میکرد و قاطعانه و همیشه از راس این سیاسیون بی کفایت انتقاد میکرد و حتی به مقامات بالا.. الحق دورویی و دستمال بدستی تو ذات لنگی هاست پیشکسوتاتون که کاملا اینو با عملکردشون میگن
Iran, Islamic Republic of
15:18 - 1398/05/27
سو استفاده از چهره های مردمی و تاثیر گذار در ایران مرسومه حالا شما اسی ها کسی رو ندارید گناه پروین نیست بعدشم ببینم یکی از شما هارو اگه دعوت!! کنند جایی جرات دارید نرید
تاج چهارفینال آسیا دوقهرمانی دونایب قهرمانی⭐⭐
United Arab Emirates
15:39 - 1398/05/27
دزد برنج. دزد بیستو پنج ملیاردی
Sweden
18:23 - 1398/05/27
نان به نرخ روز چند؟؟؟؟!!!!
Iran, Islamic Republic of
18:33 - 1398/05/27
علی کریمی که اهل سازش باهدایتی بودفقط ناصرخان حجازی حسن روشن بهروزرهبری فردوشهریارفوتبال ایران علی دایی اهل سازش نبودن
Iran, Islamic Republic of
19:42 - 1398/05/27
من یک استقلالی هستم صحبت های آقای پروین رو چند بار خواندم کجای حرف های ایشون غیر منطقی بود حرف های کاملا بحق و دلسوزانه این که ایشون گفتند چرا هر چند وقت یک بار هیت مدیره و مدیر عامل عوض میکنید غیر منطقی است این که گفتند یه آدم غیر فوتبالی از توی قوطی در می‌آورید میکنید مدیر عامل غیر واقعی است؟ چرا بی جا قضاوت میکنید و غیر منطقی قلم می‌زنید. علي آقا دوست داریم سلطان ما استقلالی ها هم هستی انشالله سالیان سال در کنار بزرگان استقلال از جمله آقایان جباری روشن و..... سلامت و موفق باشید. درود بر غیرتتان علی آقای پروین و حسن آقای روشن و ننگ بر کسانی که از راه قلم فرسایی نا بحق روزی کسب می‌کنند.
Iran, Islamic Republic of
23:07 - 1398/05/27
اولین دلال فوتبال علی پروین
پاسخ ها
بهمن دادفر
Iran, Islamic Republic of
۰۵:۱۷ - ۱۳۹۸/۰۶/۰۲
علی پروین دزد برنج 25میلیاردی بعد بانی کشته شدن پانصد نفر شد با آن برنج های فاسد تقلبی
بهمن دادفر
Iran, Islamic Republic of
۰۵:۲۰ - ۱۳۹۸/۰۶/۰۲
عزیز من تعصب استقلال و پیروزی ندارم ولی پروین باعث کشته شدن. پانصد نفر تو ایران شد برای برنج های فاسد تقلبی
نام:
* نظر:
تعداد کاراکترهای مجاز: 450
قوانین ارسال نظر
بانک اطلاعات مشاغل تهران و کرج