احتمال سفر هیأت عربستان سعودی به تهران
۸۹۸۶۹۸
۳۰ مرداد ۱۳۹۸ - ۱۰:۱۰
۱۳۶۰۷ 
رای الیوم نوشت: بعید نیست در روز‌های آینده یک هیأت سعودی به تهران سفر کند.

انتخاب به نقل از رای الیوم نوشت: حمله ده پهپاد انصارالله یمن به میدان نفتی الشیبة و پالایشگاه وابسته به شرکت آرامکو عربستان، یک تحول مهم در جنگ یمن محسوب می‌شود.

این حمله مشابه حمله دیگری است که در ما می‌گذشته اتفاق افتاد و خطوط انتقال نفت سعودی با استفاده از ۷ پهپاد هدف گرفته و استراتژی نظامی حوثی‌ها که بر هدف گرفتن منافع نفتی سعودی متمرکز بود را منعکس می‌کند.

رسیدن این پهپاد‌ها به امارت ابوظبی در فاصله چند کیلومتری ساحل خلیج فارس، نشان دهنده یک تحول نظامی و شکاف امنیتی بزرگ است. حال سوالی که در مجامع کارشناسان نظامی و امنیتی مطرح می‌شود، مربوط به چگونگی رسیدن این تعداد پهپاد حوثی‌ها به میدان استراتژیک عربستان و شعله ور کردن آن است. بویژه آنکه با وجود هزینه‌های میلیاردی مملکت سعودی برای خرید رادار‌های پیشرفته و سامانه‌های موشکی باتریوت، هیچ چیز مانع از حمله پهپاد‌ها نشد.

هدف گرفتن میدان الشیبة که خود، محل درگیری امارات و عربستان است، چه بسا با هدف رساندن پیامی دو گانه به دو هم پیمان اصلی در ائتلاف جنگ علیه یمن بوده است؛ که پیام اول، دربردارنده تلاشی برای از بین بردن باقی مانده این ائتلاف متزلزل بوده و پیام دوم، مبتنی بر ایجاد شکاف در روابط بین دو هم پیمان و طرفداری از امارات است؛ به بیان دیگر، هدف، دادن پاداشی به امارات، برای خروج آن از یمن بوده است.

پیام مهمی که حوثی‌ها با این حمله قصد رساندن آن را داشتند، به این صورت است: طرفی که به میدان نفتی الشیبه می‌رسد، می‌تواند به دیگر میادین سعودی مانند میدان بزرگ «الغوار» نیز نفوذ کند.

 هشدار واضح و صریح به دولت امارات در این مورد که در صورت پشیمانی این دولت از خروج نیروهایش از یمن، ممکن است دو شهر ابوظبی و دبی و فرودگاه‌های آن‌ها به آسانی در معرض بمباران قرار گیرند.

مساله جالب توجه آن بود که اغلب حملات انصارالله در عمق عربستان، از وارد آوردن خسارت به صفوف شهروندان، خودداری کرد و این درست برخلاف حملات جنگنده‌های ائتلاف سعودی اماراتی است که مدارس، بازارها، بیمارستان ها، مجالس عزاداری و عروسی را هدف می‌گرفت.

جنگ در یمن، در طول چهار سال اول، تنها در یک جهت، یعنی حمله سعودی و امارات قرار داشت. اما اکنون، شاهد دو گرایش در این جنگ هستیم که گرایش دوم، مربوط به واکنش حوثی‌ها به حملات ائتلاف است؛ که البته با ادامه یافتن جنگ، شاهد عکس العمل‌های گسترده تری از سوی حوثی‌ها خواهیم بود.

 نمی‌توانیم تحولات پیش گفته را از تنش بین ایران و ایالات متحده در تنگه هرمز جدا بدانیم. جنبش انصارالله و هم پیمانان آن، یکی از ارکان اصلی محور مقاومت به رهبری ایران هستند. از این رو، چه حمله پهپاد‌های حوثی به میدان گازی الشیبه عربستان را مرتبط با تنش‌ها در تنگه هرمز بدانیم یا خیر، باید گفت: اینگونه حملات، عامل فشاری بر عربستان و آمریکا بوده و نتایج آن به نفع ایران و هم پیمانان آن است.

اعتراف خالد الفالح، وزیر انرژی عربستان به وقوع این حمله، و سیطره بر آتش برخاسته از آن، نشان دهنده شفافیت سعودی است که توان انکار آنچه اتفاق افتاده است را ندارد. این در حالی است که فالح تلاش کرد حجم خسارت‌های وارد آمده به عربستان را کم نشان دهد.

تحولات جنگ یمن، در سطح نظامی یا سیاسی، که شامل عقب نشینی امارات و موفقیت نیرو‌های شورای انتقالی جنوبی در استیلاء بر کاخ المعاشیق و اغلب مراکز نظامی نیرو‌های شرعی می‌شود، تاکید می‌کند که احتمال پایان دادن به جنگ یمن، به نفع سعودیها، اگر نگوییم غیر ممکن، محدود شده است. همین امر، بازنگری‌های فوری به منظور عقب نشینی، در راستای کاهش حجم خسارت‌ها و مذاکره با جنبش انصارلله را می‌طلبد.

این در حالی است که آمریکا، در حال حاضر مشغول مذاکره با طالبان است تا ضمن حفظ آبرو، بتواند نیروهایش را از افغانستان خارج کند.

در این شرایط، آیا در روز‌های آینده شاهد سفر هیئت سعودی به تهران خواهیم بود؟ بعید نمی‌دانیم.

انتشار یافته: 19
در انتظار بررسی:0
Iran, Islamic Republic of
10:28 - 1398/05/30
نیش پشه به فیل چه سودی دارد یمن نابود شد باعثش حوثیها.......
پاسخ ها
بدون نام
Iran, Islamic Republic of
۱۶:۰۹ - ۱۳۹۸/۰۵/۳۰
چرا پرت وپلا میگی باعثش سعودیها بودند
Iran, Islamic Republic of
10:31 - 1398/05/30
خیلی خوش بین هستی یعنی حوثیها حیف ایران
Iran, Islamic Republic of
10:49 - 1398/05/30
ان شاءالله پیام دوستی داشته باشد
Iran, Islamic Republic of
10:51 - 1398/05/30
و احتمال منسوخ شدن' حمله به کنسولگری' و سفارت عربستان ' و سفارت خانه های دیگر کشورها !
Iran, Islamic Republic of
10:58 - 1398/05/30
توهم براتون داشته تازه میگید ما تو یمن دخالت نمیکنیم
Iran, Islamic Republic of
11:19 - 1398/05/30
کار خوبی میکنی بعید میدانی چون هیچوقت ایران و عربستان با هم صلح نخواهند کرد تا هر دو کشور تجزیه شود البته بیشتر ایران!
پاسخ ها
دبدون نام
United Arab Emirates
۰۴:۵۵ - ۱۳۹۸/۰۵/۳۱
داداش نفوس بد نزن الان دیپلوماسیشون قویه ما هم با عنایات و بصیرت رهبر فرزانه مون قوی هستیو ایشالا اسلام تمام دنیا را فتح خواهد کرد اول کشور کمونیست روسیه و جین بعدا اسراییل
Iran, Islamic Republic of
11:31 - 1398/05/30
این ثابت می کند تمام تروریست های منطقه با پول ایران فعالیت دارند
پاسخ ها
بدون نام
Iran, Islamic Republic of
۱۶:۱۷ - ۱۳۹۸/۰۵/۳۰
عینکت را عوض کن اینهایی را که تو میگی تروریست آدمهای شریفی هستند که از وطنشون در مقابل تروریست‌های واقعی سعودی آمریکایی دفاع میکنن اگه مقاومت همینها نبود یکی مثل تو توی خونت لم نداده بودی گوشی بازی کنی
Iran, Islamic Republic of
13:14 - 1398/05/30
میبینم کهههه بادشون خوابید...
ای مَگَس عرصه سیمرغ نه جولانگه توست/ارز خود میبری و زحمت ما میداری
Iran, Islamic Republic of
13:58 - 1398/05/30
به به توافق جدیدبا.ارباب اره ها؟؟؟؟؟؟
پاسخ ها
بدون نام
Iran, Islamic Republic of
۱۶:۲۷ - ۱۳۹۸/۰۵/۳۱
سياست ما عين ديانت ماست
Iran, Islamic Republic of
13:59 - 1398/05/30
روایت قشنگی ،مراسم دیدار رهبری با کسی که قاتل می خواندش چقدر احمقانه اگر ال سعود باور کند از میزان هوشی که دارد جای تعجب نیست
Iran, Islamic Republic of
15:22 - 1398/05/30
بالاخره بایدبین دوکشورهمسایه براساس منافع ملی،تنش زدایی وحتی وضع پیمان عدم تعرض صحبت کنیم ومشکلات منطقه راحل کنیم.ایران عامل ثبات منطقه وعامل ایمنی درمنطقه هست وبالاخره باعربستان هم روابط داشته باشیم ومشکلات راحل کنیم
پاسخ ها
بدون نام
Iran, Islamic Republic of
۱۶:۲۸ - ۱۳۹۸/۰۵/۳۱
آره ایران عامل ثبات منطقه و عامل ایمنی درمنطقه هست خوش بحال مردم منطقه
Iran, Islamic Republic of
17:51 - 1398/05/30
مرگ بر عربستان عربستان غلط میکند بیاید تهران مرگ بر عربستان مرگ بر ال سعود
United Arab Emirates
04:50 - 1398/05/31
ایشالا ایران و عربستان باهم باشن هم صلح تامین میشه هم اسلام در سایه اتحاد دو قدرت مسلمان بیشتر گسترش پیدا میکنه ما همه برادریم
نام:
* نظر:
تعداد کاراکترهای مجاز: 450
قوانین ارسال نظر
بانک اطلاعات مشاغل تهران و کرج