حقوق پرداختی کارکنان دولت چقدر تغییر کرد؟
۸۹۹۷۷۰
۰۲ شهريور ۱۳۹۸ - ۱۴:۴۸
۱۲۷۳۳ 
حداقل حقوق پرداختی به کارکنان طی چند سال اخیر تا سه برابر شده و به یک میلیون و ۵۶۳ هزار تومان در سال جاری رسیده است؛ رقمی که با وجود چند برابر شدن همچنان در برابر هزینه‌های مردم قابل توجه نیست و افزایش حقوق سالانه نتوانسته رضایت کاملی بین کارکنان ایجاد کند.

ایسنا نوشت: حداقل حقوق پرداختی به کارکنان طی چند سال اخیر تا سه برابر شده و به یک میلیون و ۵۶۳ هزار تومان در سال جاری رسیده است؛ رقمی که با وجود چند برابر شدن همچنان در برابر هزینه‌های مردم قابل توجه نیست و افزایش حقوق سالانه نتوانسته رضایت کاملی بین کارکنان ایجاد کند.

هزینه‌ جاری دولت در هر سال بالاترین سهم را در مصارف بودجه داشته و تا چند برابر بودجه عمرانی است. این بخش از مصارف با توجه به روند رشد حقوق در هر سال نیز رشد داشته و عمدتا به تامین منابع حقوق و دستمزد، اختصاص دارد.

بررسی روند تغییر بودجه جاری از سال ۱۳۹۲ که دولت یازدهم از اواسط آن اداره کشور را در دست گرفت تا سال جاری نشان می‌دهد که اعتبارات هزینه‌ای دولت از حدود ۱۲۰ هزار میلیارد تومان در سال ۱۳۹۲ به ۳۵۰ هزار میلیارد تومان افزایش داشته که حدود ۲.۹ برابر شده است.

با توجه به این‌که بیش از ۸۰ درصد اعتبارات هزینه‌ای مربوط به پرداختی حقوق کارکنان و بازنشستگان است، درصد افزایش حقوق در سال تاثیر قابل توجهی در رشد اعتبارات هزینه‌ای دارد. این درحالی است که حداقل حقوق کارکنان از حدود ۴۹۰ هزار تومان در سال ۱۳۹۲ به یک میلیون و ۵۶۳ هزار تومان در سال جاری رسیده که بیانگر رشد ۳.۱ برابری آن است.

متوسط حقوق کارکنان دولت در سال ۱۳۹۲، یک میلیون و ۴۷۰ هزار تومان بود که در سال گذشته تا سه میلیون و ۳۰۰ هزار تومان رسیده و برای سال جاری نیز پرداختی‌ها به گونه‌ای است که از حقوق حداقل تا ۲۰ میلیون و بیشتر نیز پرداختی انجام می‌شود.

آنچه در سال‌های گذشته به عنوان حقوق فرهنگیان پرداخت شده نشان می‌دهد که از حدود یک میلیون و ۲۵۰ هزار تومان در سال ۱۳۹۲ به سه میلیون و ۲۰۰ هزار تومان در سال گذشته رسیده که رشد ۲.۶ برابری داشته است.

حقوقی که برای کمیته امداد و بهزیستی پرداخت می‌شود در این سال‌ها از حدود ۷۱ هزار میلیاد تومان به ۲۶۲ هزار میلیارد تومان رسیده که بیانگر ۳.۷ برابر است.

اما مروری بر میزان رشد حقوق کارکنان در چند سال اخیر نشان می‌دهد که ۲۰ درصد در سال ۱۳۹۳ معادل ۱۴ درصد در سال ۱۳۹۴ معادل ۱۲ درصد در سال ۱۳۹۵ معادل ۱۰ درصد در سال ۱۳۹۶ و ۱۰ درصد در سال ۱۳۹۷ بوده که برای سال جاری با توجه به افزایش تورم و افزایش هزینه‌ها دولت پیشنهاد افزایش ۲۰ درصدی را به مجلس ارائه کرد که در نهایت موافقتی با آن انجام نشده و مجلس افزایش یکسان ۴۰۰ هزار تومانی و حداکثر تا ۱۰ درصد را مصوب کرد که با وجود گذشت چندماه از سال جاری همچنان تفاهمی بین دولت و مجلس در پرداخت حقوق‌ها وجود ندارد.

برچسب ها:
انتشار یافته: 17
در انتظار بررسی:0
Iran, Islamic Republic of
14:55 - 1398/06/02
مجلس و دولت شریک دزدن و رفیق قافله در قفا تفاهم کامل دارند و جلوی ملت شاخ و شانه میکشن!!!!!!
Iran, Islamic Republic of
15:01 - 1398/06/02
خوب بود از کسورات هم میگفتی ۴۰۰تومم اضافه کردن ۸۰۰تومن مزایا رو قطع کردن
Iran, Islamic Republic of
15:02 - 1398/06/02
بیایید یکبار هم شده عدالت را اجرا کنید تا موقعی که وضعیت کشور در این حالت هست یک فرمول برا پرداخت مد نظر باشد یعنی کل بودجه پرداختی تقسیم بتعداد حقوق بگیرا و تمامی کارمند و کارگر را شامل بشه البته مخالف زیادی هم خواهد داشت چون اون مدیر که بیست میلیون میگیره دوست نداره با دیگران تقسیم کنه
Iran, Islamic Republic of
15:03 - 1398/06/02
آخه خداییش این مسئولاخودشون میتونن باماهی ۱و۵۰۰زندگی کنن؟
Iran, Islamic Republic of
15:09 - 1398/06/02
لطفاً بگوید اجناس چقدر گران شده
Germany
15:16 - 1398/06/02
این دوباره دویست کم ریختن نمیدونیم اینا دارن چکار میکنن
Iran, Islamic Republic of
15:18 - 1398/06/02
حقوق فقط برای خودتان خوبه که هرچقدرخواستید ، میزنید ، چون ماکارکنان رده پایین که هفتادماه سابقه جبهه دارم دومیلیون میگیرم ، کسانیکه درکانون بازنشستگان در تهران هستند از۱۵میلیون به بالا میگیرند ، مگر برای کانون چکارمیکنند ، نه جبهه ای دارند ونه سابقه ای ، آیا عدالت حضرت علی هم مثل عدالت شماها بود
پاسخ ها
بدون نام
Iran, Islamic Republic of
۲۱:۰۵ - ۱۳۹۸/۰۶/۰۲
ولابه خدا
Iran, Islamic Republic of
16:21 - 1398/06/02
بازنشسته های نظامی برسید
پاسخ ها
بینام
Iran, Islamic Republic of
۱۶:۵۶ - ۱۳۹۸/۰۶/۰۲
حقوقم فقط کفاف دارو ها وهزینه جانبی بیماریم رامیدهد باتوجه به اینکه بیماری خاص دارم و در تامین دارو کمک فراوانی میشود ولی هزینه جانبی زیادی را متحمل میشوم که واقعا برایم سخت است
Iran, Islamic Republic of
16:42 - 1398/06/02
حقوق بازنشسته نظامی افزایش،یابد
Iran, Islamic Republic of
16:45 - 1398/06/02
ما افزایش نمخواهزم کنتورل مخواهیم
Iran, Islamic Republic of
17:03 - 1398/06/02
مگر قرار نیست که اول مهر مرحله دوم اضافه شدن حقوقها انجام بگیره شماباید به قول خود عمل کنید
United States
19:50 - 1398/06/02
باسلام ،چرا حرف تورم را نمیزنید؟ ۲۰ درصد افزایش یعنی برابر است با ۲ درصد، با این گرانی، حقوقها حداقل میبایست ۷۰ درصد افزایش یابد تا ملت بتوانند زندگی خود را تر خشک کنند
Iran, Islamic Republic of
01:40 - 1398/06/03
من شهرداریم تا الان هیچ تغییری نکرده. یعنی سه ساله هیچ تغییری نکرده. بندرعباس
نام:
* نظر:
تعداد کاراکترهای مجاز: 450
قوانین ارسال نظر
بانک اطلاعات مشاغل تهران و کرج