فرزانه کابلی: اسمم حساسیت ایجاد می‌کند
۹۰۰۵۷۱
۰۴ شهريور ۱۳۹۸ - ۱۶:۱۳
۷۴۶۶ 
می‌گویند فرزانه کابلی در کنسرت سالار عقیلی برای حرکات موزون روی صحنه بوده است و حتی یک فیلم نامفهوم هم از آن در شبکه‌های مجازی رو کرده‌اند. همین حرف و حدیث‌ها دیروز پای او را به دادسرا باز کرد و بعد از چندین امضا، تذکر هم گرفت.

روزنامه شهروند: می‌گویند فرزانه کابلی در کنسرت سالار عقیلی برای حرکات موزون روی صحنه بوده است و حتی یک فیلم نامفهوم هم از آن در شبکه‌های مجازی رو کرده‌اند. همین حرف و حدیث‌ها دیروز پای او را به دادسرا باز کرد و بعد از چندین امضا، تذکر هم گرفت. همه این‌ها درحالی است که او اصلا روی صحنه نبوده است و این کار تلفیقی، به همراه کنسرت سالار عقیلی مجوز وزارت ارشاد را داشته است، اما ظاهرا نام فرزانه کابلی تا همیشه برای خیلی‌ها حساسیت‌زاست.

حالا این بازیگر و هنرمند ایرانی به «شهروند» می‌گوید فقط طراحی حرکات این کار هنری را برعهده داشته است: «معتبرترین نهاد نظارتی یعنی مرکز هنر‌های نمایشی و شورای نظارت بر نمایش وزارت ارشاد این کار را دو بار بازبینی کرده و هر دو بار هم به آن مجوز داده است.»

گفت‌وگوی خواندنی با چهره قدیمی تلویزیون از حاشیه‌های کنسرت سالار عقیلی

چند روزی است که کنسرت سالار عقیلی حاشیه‌هایی را رقم زده است؛ مثلا این‌که شما روی صحنه بوده‌اید. خودتان می‌گویید جریان چیست؟

من خطوط قرمز جمهوری اسلامی را به خوبی می‌شناسم، اما یکسری افراد این شایعات را مطرح می‌کنند و آدم‌های ساده هم آن را باور می‌کنند. در تمام ویدیو‌هایی که در فضای مجازی از من وجود دارد کاملا مشخص است که تماشاچی بودم. واقعا متوجه نمی‌شوم چرا باید باعث آزار آدم‌ها شوند؟ گروه من روی صحنه پرفورمنسی را همراه آهنگ‌های ملایم و آرام سالار عقیلی اجرا کرده است، البته ایشان چند آهنگ ریتمیک داشتند، اما سراغ آن‌ها نرفتم. حرکات کاملا تئاتری بود و بچه‌ها با لباس‌های پوشیده و گشاد اجرا داشتند.

بنابراین فقط طراحی حرکت کار با شما بوده است.

بله، همیشه و در بسیاری از کار‌ها طراحی حرکت با من بوده است؛ چه تئاتر چه کار‌های بانوان. در کنار آن، طراحی لباس هم کرده‌ام و همیشه محدودیت‌ها را برای طراحی مدنظر قرار داده‌ام. بار‌ها مخاطبان بعد از اجرا به من گفته‌اند لباس‌هایی که در کار از آن‌ها استفاده کرده‌اید از لباس‌هایی که در خیابان دیده می‌شود، پوشیده‌تر است. متاسفانه خیلی وقت‌ها چیزی که در ذهن دارم را نمی‌توانم منتقل کنم برای همین مجبورم خودسانسوری کنم.

به دادسرا احضار و صبح شنبه هم آن‌جا حاضر شدم. گفتم اگر این کار اشکال داشته چرا مجوز گرفته است. معتبرترین نهاد‌های نظارتی یعنی مرکز هنر‌های نمایشی و شورای نظارت بر نمایش وزارت ارشاد این کار را دو بار بازبینی و هر دو بار هم اجرا را قبول کرده‌اند و به آن مجوز داده‌اند.

در این چند روز از نهاد یا ارگانی هم با شما تماس گرفته‌اند؟

بله، به دادسرا احضار و صبح شنبه هم آن‌جا حاضر شدم. گفتم اگر این کار اشکال داشته چرا مجوز گرفته است. معتبرترین نهاد‌های نظارتی یعنی مرکز هنر‌های نمایشی و شورای نظارت بر نمایش وزارت ارشاد این کار را دو بار بازبینی و هر دو بار هم اجرا را قبول کرده‌اند و به آن مجوز داده‌اند. همان جا هم تأکید کردم که اگر شما معتقدید این کار نباید اجرا شود، یک نفر از مسئولان خود را در ارشاد بگذارید تا هنگام بازبینی ما را تأیید کند. وقتی دستگاه‌های نظارتی ارشاد به کار مجوز می‌دهند، من به‌عنوان هنرمند فکر می‌کنم کارم در چارچوب است. واقعا چه جایی از این نهاد‌ها برای دادن مجوز معتبرتر است؟

بحث‌هایی که آن‌جا مطرح شد چه بود؟

مثلا به چرخش اشاره می‌کردند، درحالی‌که شما وقتی می‌خواهید روی صحنه حرکت کنید، می‌توانید از چرخش استفاده کنید و این کاری است که در اغلب اجرا‌ها مرسوم است. می‌گویند چرا انگشت هنرمندان در این کار حرکت می‌کند، درحالی‌که همه می‌دانیم این تئاتر است و در تئاتر بدن حرکت دارد. تا همین جا هم بدانید خیلی از حرکات را با وجود زیبایی‌شان، به خاطر شائبه‌های احتمالی حذف و درواقع خودسانسوری کردم.

گفت‌وگوی خواندنی با چهره قدیمی تلویزیون از حاشیه‌های کنسرت سالار عقیلی

نتیجه مذاکرات در دادسرا چه شد؟

از من امضا گرفتند و درواقع تذکر دادند، اما مسأله این است که من اجازه معتبر داشته‌ام. فکر می‌کنید من متوجه نمی‌شوم و در این شرایط کشورم روی صحنه رقصیده‌ام؟ نمی‌دانم چطور جواب بدهم. خودتان می‌دانید در اینستاگرام چه فضایی حاکم است. هر چه دلشان می‌خواهد می‌نویسند و بدون این‌که اصل موضوع را بدانند، توهین می‌کنند. متاسفانه این فرهنگ ماست و ما این‌جا با همین فرهنگ زندگی می‌کنیم.

می‌گویند چندماهی هم به خارج از ایران رفته‌اید. درست است؟

بله، یک دفعه به مدت ۹ ماه رفتم؛ با وجود این‌که در آن‌جا امکان و آزادی فعالیت داشتم، اما درنهایت برگشتم. آن‌جا جای من نیست و من آن شکل کار را نمی‌خواستم. خواسته‌ام این بود که هنر حرکت را زنده نگه دارم. با عشق این‌جا مانده‌ام تا این‌ها را به بچه‌های علاقه‌مند آموزش بدهم. دوست دارم بچه‌هایی که ساعات زیادی از روز و شب پای ماهواره‌ها و شبکه‌های اجتماعی هستند، با فرهنگ بومی شهر‌های مختلف ایران مثل بلوچستان، بندر گناوه یا مثلا خاف آشنا شوند و بدانند آن‌جا چه موسیقی، لباس و حرکات متفاوتی دارد. من در اجرای بانوان زیبایی‌های موسیقی، لباس و حرکات را برای بانوان توضیح می‌دهم. من کشورم را دوست دارم، وگرنه سال‌ها قبل آن را ترک کرده بودم. همیشه هم برای طراحی حرکت به سراغ سخت‌ترین موسیقی‌ها می‌روم؛ مثلا کار‌های حسین علیزاده یا همایون شجریان.

خودتان می‌دانید در اینستاگرام چه فضایی حاکم است. هر چه دلشان می‌خواهد می‌نویسند و بدون این‌که اصل موضوع را بدانند، توهین می‌کنند. متاسفانه این فرهنگ ماست و ما این‌جا با همین فرهنگ زندگی می‌کنیم.

در کل ممنوعیتی برای شما روی صحنه وجود دارد که این همه سر و صدا ایجاد شد؟

گفت‌وگوی خواندنی با چهره قدیمی تلویزیون از حاشیه‌های کنسرت سالار عقیلی

خیر، من در اجرای بانوان روی صحنه می‌روم، در تئاتر هم بازی می‌کنم، چون صحنه تئاتر به من عشق و انرژی می‌دهد. اما کار سینما و تلویزیون را قبول نمی‌کنم، چون سینما و تلویزیون به من صدمه زده‌اند. وارد جزییات نمی‌شوم، اما تا همین جا بگویم که برای تئاتر و آموزش بچه‌ها از وجودم مایه می‌گذارم.

اگر ممنوعیتی برای شما وجود ندارد، چرا این‌قدر سر و صدا به پا شد؟

اسم من همیشه برای خیلی‌ها حساسیت ایجاد می‌کند. تا من انگشتم به سمت یک حرکت می‌رود، همه آن را دست می‌گیرند و می‌گویند با حرکات سخیف روی صحنه رفته است، اما واقعا می‌پرسم وقتی چنین چیزی نبوده و نیست چطور برای گفتن این حرف‌ها با وجدانتان کنار می‌آیید.

انتشار یافته: 18
در انتظار بررسی:0
Iran, Islamic Republic of
16:57 - 1398/06/04
قربان حساسیتت
پاسخ ها
بدون نام
Iran, Islamic Republic of
۱۴:۱۴ - ۱۳۹۸/۰۶/۰۵
قربون خوددددت
Iran, Islamic Republic of
17:25 - 1398/06/04
یعنی یکی دیگه بوده حرکات موزون در کرده البته اگر در حد اون مرده روی صحنه بود مشکلی نداشت یه کم قرش کمتر بود مشکلی نداشت البته در کل مشکلی نداشت. ولی خودتون میگین دیگه اسمتون حساسیت برانگیز شده
پاسخ ها
بدون نام
Iran, Islamic Republic of
۰۸:۱۱ - ۱۳۹۸/۰۶/۱۶
پيره که
Iran, Islamic Republic of
17:44 - 1398/06/04
بانوی هنرمند باعث افتخار ایران هستید
Iran, Islamic Republic of
22:45 - 1398/06/04
جای تاسف داره کجا زندگی میکنیم!
Sweden
00:30 - 1398/06/05
حوصله اى دارى. عوض اين كارها ميزدى تو كار اختلاس حساسيتى هم ايجاد نميشد
Iran, Islamic Republic of
01:27 - 1398/06/05
چه خوب مونده رقاص خانم
Iran, Islamic Republic of
01:30 - 1398/06/05
ننه علي كوچولو ، بعد سي سال چه خوشكل و جذاب شده لامصب
Iran, Islamic Republic of
08:48 - 1398/06/05
ترک کنی اونور برات سفره پهن نکردند ظاهرا اینور پهن تره که موندی
پاسخ ها
....
Germany
۱۳:۳۶ - ۱۳۹۸/۰۶/۰۵
ببند حلقو
بدون نام
Iran, Islamic Republic of
۱۴:۵۴ - ۱۳۹۸/۰۶/۰۶
هنرمندامون میرن اونور آب.یه زری میزنید.می مونن اینور باز هم یه زری میزنید
بی وجدانهای غر غرو.
Iran, Islamic Republic of
09:48 - 1398/06/05
جای تأسف داره که کسانی رو کار هستند که معنی هنر و هنرمند واقعی رو نمی خواهند و نمی توانند درک کنند رقص یکی از هنرهای هفت گانه است چرا نمی فهمید
Iran, Islamic Republic of
10:52 - 1398/06/05
هیچوقت خوشم نیومد از این خانوم !!!!
United Arab Emirates
15:42 - 1398/06/05
ببخشیدا تمام صورتش معلومه که جراحی کرده....طبیعی صورت خودش نیستش که...بایدم جوون نشون بده خب
پاسخ ها
بدون نام
Iran, Islamic Republic of
۰۹:۱۶ - ۱۳۹۸/۰۶/۰۶
آره دقیقا
ولی نمی دونم چرا بازیگرا رو دستاشون کار نمی کنن
دست چروک صورت صاف
Iran, Islamic Republic of
18:24 - 1398/06/07
بابا بینوا میگه 2بار مجوز گرفته اومدن چکش کردن بعد اجازه دادن؛؛؛خب اون نهاد بالاتری رو از اول مشخص کنن؛؛؛که بعد که این پایین تری مجوز میده نگن ؛که نه اشتباه کردی!!!
نام:
* نظر:
تعداد کاراکترهای مجاز: 450
قوانین ارسال نظر
بانک اطلاعات مشاغل تهران و کرج