روایت پناهندگی یک خبرنگار به سوئد به قلم همکار
۹۰۱۱۳۲
۰۵ شهريور ۱۳۹۸ - ۲۲:۰۲
۹۲۱۶ 
مریم سالاری خبرنگار دیپلماسی روزنامه‌ی «ایران» در رشته توییتی درباره‌ی پناهندگی امیرتوحید فاضل ، دبیر سیاسی خبرگزاری موج توضیحاتی داد.

انصاف نیوز: مریم سالاری خبرنگار دیپلماسی روزنامه‌ی «ایران» در رشته توییتی درباره‌ی پناهندگی امیرتوحید فاضل ، دبیر سیاسی خبرگزاری موج توضیحاتی داد.

وی نوشت:

۱- من یکی از خبرنگاران همراه با هیات ظریف در سفر به اسکاندیناوی، آخرین نفری بودم که آقای #امیر_توحید_فاضل را قبل از ناپدید شدن دیدم. می‌خواهم دیده‌های خود از ماجرای پناهندگی او را روایت کنم.

۲- افراد حاضر در سفر شامل دستیاران و مشاوران آقای ظریف، اعضای تیم تشریفات، مسئولان رسانه ای، محافظان و خبرنگاران بود. آقای فاضل گفته ۴۸نفر محافظ ظریف را در این سفر همراهی می کردند در حالیکه مجموع کل اعضای تیم ۳۳ نفر بود و کل تعداد محافظان ۲ نفر محافظ آقای ظریف بودند.

روایت پناهندگی یک خبرنگار به سوئد به قلم همکار

۳- این اولین سفر خارجی آقای فاضل به عنوان خبرنگار بود. او مدعی شده که چمدانی را هم به همراه داشته و مجبور شده برای فرار آن را در ماشین خبرنگاران باقی بگذارد. در حالیکه در محل پاویون فرودگاه تنها کسی بود که چمدانی با خود همراه نداشت و همه وسایلش را در یک کوله پشتی حمل می‌کرد.

۴- با تعدادی از خبرنگاران آشنایی داشت و با دیدن آنها به میان جمع آمد و سر صحبت را باز کرد و با افتخار گفت من تنها خبرنگاری بودم که #کریمی_قدوسی به او اعتماد داشت و لیست #دوتابعیتی ها را در اختیارم گذاشت. این را هم گفت که پسرش به تازگی عمل لوزه داشته و نتوانسته ۳ روز غذا بخورد.

۵- بعد از فنلاند مقصد ما سوئد بود. قرار بود در استهکلم مستقیماً در مهمانی سفارت ایران که با حضور جمعی از ایرانیان برپا شده بود، حضور داشته باشیم. در پرواز وقتی ظریف به جمع ما آمد اتفاقا فاضل از کسانی بود که از او خواست به مناسبت عیدغدیر به خبرنگاران عیدی دهد. فیلم آن هم موجود است

۶- بعداز حضور درسفارت هنگامی که ظریف اعلام کرد قرار است در برنامه ای از پیش تعیین نشده به پاریس برویم، برای تنظیم خبر به محوطه بیرونی آمدم و فاضل با حالتی هیجانی و عصبی رسید و پرسید که آیا این خبر را منتشر می‌کنم و گفت من خیلی هیجان زده و عصبی هستم و نمی‌توانم خبر را تنظیم کنم.

۷- به نظرم آن وضعیت روحی می‌توانست ناشی از تردید او برای ماندن در سوئد یا پناهنده شدن در پاریس باشد. برنامه‌های روز سه‌شنبه طوری بود که خبرنگاران امکان حضور در شهر را هم داشتند. هتل محل اقامت ما فاصله کمی با هتل محل اقامت ظریف داشت.

۸- حضور پراکنده تعدادی از اعضای سازمان مجاهدین در محل به شدت موجب نگرانی اعضای تیم سفارت شده بود و آنها به طور دائم از خبرنگاران درخواست می کردند که برای رفت و آمدهای خود به داخل شهرمراقب باشند.

۹- امیر توحید فاضل مدعی شده که ماموران امنیتی به طور دائم همه خبرنگاران را کنترل می کردند و این در حالی بود که شاید اگر کسی در رفت و آمدها مورد حمله یکی از اعضای مجاهدین هم قرار می گرفت هیچ ماموری حضور نداشت که حتی از او کمک بگیرد.

۱۰- بعد ازظهر مسئول سفارت به بچه ها پیشنهاد کرد هر کسی مایل است آماده شود تا به مرکز استهکلم برویم. در راه آقای فاضل به طور مرتب از وضعیت معیشت، حمل و نقل و امکانات زندگی در این شهر سوال می کرد و نهایت بهره برداری خود را برای کسب اطلاعات مورد نظرش در همین گردش ۲ ساعته انجام داد.

۱۱- او تمام بعد از ظهر آن روز را مشغول گردش و کسب اطلاعات از مسئولان سفارت مشغول بود. صبح سه شنبه که ما عازم محل سخنرانی ظریف و بعد از آن ترک سوئد بودیم، بعداز صبحانه و درحالیکه کوله پشتی خود را بر دوش داشت ودرحال صحبت با تلفن بود، به بقیه گفت که برای کشیدن سیگار به بیرون می رود.

۱۲-آخرین بار که او را دیدم در حال کشیدن سیگار جلوی هتل و صحبت با تلفن بود که بعد از آن در حالی که کسی به او توجهی نداشت، گروه را ترک کرد.امیرتوحید فاضل تمام ساعاتی که مسئولان رسانه ای و خبرنگاران برایش پیام می گذاشتند و جویای موقعیتش بودند آنلاین بود اما به پرسش ها پاسخی نمی داد.

برچسب ها:
انتشار یافته: 23
در انتظار بررسی:0
Iran, Islamic Republic of
22:43 - 1398/06/05
بزرگش نکنید،جایگزین زیاده
پاسخ ها
آریایی
Turkey
۲۰:۴۹ - ۱۳۹۸/۰۶/۰۶
ایران رو به کجا رساندن که مردم فراری هستن
Iran, Islamic Republic of
22:50 - 1398/06/05
چقدرجالب مردم فقط به پول عکس العمل نشون میدن ومن ترجیح میدم گشنه باشم تا کسی باشه فراتر از این من رودرک کنه
Iran, Islamic Republic of
22:51 - 1398/06/05
من چه گشنه چه سیر چه پولدار چه بی پول یک ادمم
Iran, Islamic Republic of
22:53 - 1398/06/05
چقدرتوهین امیزه خارج به خاطر پولداری منوخواسته باشه
United Kingdom
23:25 - 1398/06/05
این فقط روایت یک نفر است. تمام ماجرا مشخص نیست که از چه قرار بوده
Iran, Islamic Republic of
23:26 - 1398/06/05
منم میخوام پناهنده سوئد شم
Iran, Islamic Republic of
23:45 - 1398/06/05
کاش منم میتونستم پناهنده سوید شم
پاسخ ها
بدون نام
Iran, Islamic Republic of
۱۱:۵۵ - ۱۳۹۸/۰۶/۰۶
نهایت بی ظرفیتی و عافیت طلبی
Germany
23:51 - 1398/06/05
هرکس حق دارد برای اینده اش تصمیم بگیرد
Iran, Islamic Republic of
23:52 - 1398/06/05
خوب که چی؟
الان این خانم فضول محله ست؟
پاسخ ها
بدون نام
Iran, Islamic Republic of
۰۸:۳۰ - ۱۳۹۸/۰۶/۰۶
اگر گزارش بدهند میشه فضول محله،اگر گزارش ندهند میگن چرا از اول قبل از واقعه به مسولش گزارش نداده تا جلویش را بگیرند!! خداییش عجب ملتی هستیم ما !!!!!!
Germany
00:39 - 1398/06/06
این خانم سالار عجب دقتی تو رفتار ایشان داشته جالبه در حین کار به ریز و درشت وسایل ایشون دقت داشته جای سواله انقدر دقت ایشون!!!!
Iran, Islamic Republic of
01:15 - 1398/06/06
یک خائن پست فطرت نفوذی ازبین خبرنگاران مثل بزدل های وطن فروش پناهنده شد

ولی بی انصافی می‌کند همین خبرنگار راوی که مام وزیر محترم امور خارجه آقای دکتر ظریف را بدون پسوند و پیشوند همانند آن خبرنگار مزدور اعلام می‌کند
کمی ادب رسانه و کمی شعور بالاتر برای خبرنگاران لازمه
پاسخ ها
بدون نام
Iran, Islamic Republic of
۱۱:۰۹ - ۱۳۹۸/۰۶/۰۶
عزیزم وطن فروش نبوده . مملکت طوری شده که همه دارن میرن
Iran, Islamic Republic of
01:40 - 1398/06/06
خوش به حالش دمش گرم کاش من جاش بودم
Iran, Islamic Republic of
01:49 - 1398/06/06
خودشیرین.چقدر گرفتی که این مطلب و بنویسی
Iran, Islamic Republic of
01:58 - 1398/06/06
چه قیافه مومنی داره تحویل بگیرید ..این هم تیپ اسلامی
United Arab Emirates
02:32 - 1398/06/06
اینجور آدمها جز وطن فدوش وهمدست با آن مجاهدین خلق کم ندارد
شخصی برای ماموریت بزرکی میرود آنهم با هزینه بیت المال و وصط را دوستانش را رها کند وپناهندگی بگیرد بزرگترین خیانت به نظام است اگر دلش رفتن میخواست مثل بقیه آزاد میرفت چرا در انجام ماموریت وبا پول بیت المال خدا لعنت کند
Iran, Islamic Republic of
08:39 - 1398/06/06
بیایم نیمه پر لیوان ببینیم ...بجای این همه پرسش از خودمون بپرسیم چرا پناهنده شد ....
Iran, Islamic Republic of
09:14 - 1398/06/06
الان آرزوی من و خیلی از ایرانیهاست که بتونند از این کشور فرار کنند
Iran, Islamic Republic of
10:27 - 1398/06/06
پس در واقع تو مامور او بودی و از دست پریده حالا شما فکر کسی با این همه امکانات و رابطه و رانت و غیره تصمیم به ترک وطن و چشم پوشی از این هم نعمت میشه .چرا چون او هم فهمیده همه بازی سر دروغه و باید به زندگی خودش برسه
نام:
* نظر:
تعداد کاراکترهای مجاز: 450
قوانین ارسال نظر
بانک اطلاعات مشاغل تهران و کرج