تاثیر بازداشت‌های اخیر بر بازار خودرو
۹۰۱۶۱۸
۰۷ شهريور ۱۳۹۸ - ۱۱:۳۱
۵۲۹۷ 
به اعتقاد یک کارشناس صنعت خودرو، بازداشت‌های اخیر در این صنعت تاثیری بر بازار خودرو نداشته است.

خبرگزاری ایسنا: به اعتقاد یک کارشناس صنعت خودرو، بازداشت‌های اخیر در این صنعت تاثیری بر بازار خودرو نداشته است.

امیرحسن کاکایی- عضو هیات علمی گروه مهندسی خودرو دانشگاه علم و صنعت اظهار کرد: به نظر بنده بازداشت‌های اخیر در ایران‌خودرو و سایپا باعث کاهش قیمت‌ها در بازار خودرو نشده است؛ چراکه در حقیقت در صنعت خودرو هر اتفاقی که بخواهد بیفتد، زمان‌بر خواهد بود. اینکه قیمت‌ها سیر صعودی به خود گرفت، مدتی نیاز داشت تا مجددا به شرایط سابق خود بازگشته و با روند کاهشی، به قیمت‌های واقعی نزدیک شود.

وی افزود: در دو ماه اخیر قیمت ارز به ثبات رسیده و کاهش نیز داشته، که باعث ثبات بازارهای سرمایه‌ای از جمله بازار خودرو نیز شده و نگرانی‌های سرمایه‌گذاری را پایین آورده است.

کاکایی یادآور شد: قبلا هم بارها گفتیم که یکی از دلایل اصلی قیمت بالای خودرو در بازار این است که بازار خودرو جزو بازارهای سودآور است؛ بنابراین با توجه به ثباتی که در بازار ایجاد شده، تمایل به این حوزه و در حقیقت تقاضای کاذب را کاهش داده است. از سوی دیگر در همین یک ماه اخیر خودروسازان بیشتر بر تولید تجاری خودرو تمرکز کردند تا تولید را خود را به دست مصرف‌کننده و مشتری واقعی برسانند.

عضو هیات علمی گروه مهندسی خودرو دانشگاه علم و صنعت گفت: علاوه بر این با توجه به ایام پیش‌رو بازار به سمت رکود کامل پیش خواهد رفت؛ بنابراین سرمایه جدیدی به سمت بازار خودرو سوق پیدا نمی‌کند. اینکه قیمت خودرو مقداری کاهش پیدا کرده است، در خودروهای خارجی که قیمت‌ها حتما باید کاهشی می‌بود؛ چراکه نرخ ارز کاهشی بوده است و در خودروهای داخلی نیز چندان کاهش چشمگیری رخ نداده است و در حقیقت بیشتر جو روانی بوده و ربطی به بازداشت مدیران خودروسازی نداشته است و تغییر مدیران پارامتر تاثیرگذاری بر قیمت‌ها نیست. اینکه فسادی رخ داده یا خیر باعث نخواهد شد که شرایط بازار بهتر شود یا بدتر!

وی پیش‌بینی کرد: چنانچه نرخ ارز در ماه‌های آینده نیز ثبات داشته باشد، در یکی دو ماه آینده کاهش بیشتر قیمت‌ها را شاهد خواهیم بود اما باید گفت که نمی‌توان همه موارد را به نرخ ارز ارتباط داد. به طور مثال برای خودرو پراید، قیمت ۵۰ میلیون تومان، بالا و دارای حباب است. باید در نظر گرفت که حاشیه‌های بازار، ناشی از سودجویی‌های سرمایه‌گذاری‌ها است اما از یک حدی هم بیشتر نمی‌توان قیمت‌ها را کاهش داد.

کاکایی در رابطه با جلوگیری از فروش به صورت انحصاری و عمده‌فروشی پس از اتفاقات اخیر در دو خودروسازی بزرگ، تصریح کرد: در یک مقطعی در سال ۱۳۹۶ که خرید و فروش چندان هم زیاد نبود، کمی از فروش به صورت انحصاری و عمده وجود داشت که در آن زمان تخلف هم نبود اما در سال ۱۳۹۷ ظاهرا تخلفاتی صورت گرفت. در مورد ایران‌خودرو مطمئن هستم که از سال گذشته سیستم‌های فناوری اطلاعات پیشرفته به کار گرفته شده و فروش به صورت بسته و انحصاری، تقریبا غیرممکن بوده است.

برچسب ها:
انتشار یافته: 12
در انتظار بررسی:0
Iran, Islamic Republic of
12:19 - 1398/06/07
پس دلال باید نون بخوره ..دادلش نمیشه زحمت کشیدن اینا
Iran, Islamic Republic of
12:32 - 1398/06/07
بابا این بنده خدا راست میگه ،!!!!چرا این دزدان و غارتگران مضلوم رو باز داشت میکنید ؟؟؟ ازادشون کنید برن به کارشون برسن ، گناه داره ، اخه اگر دزدی و غارت جیب مردم بهر دلیل انجام نشه ، هزاران هزار دزد و. خلاف کار بیکار میشن بخدا ، !!!!! نکنید از این کارا ، دل شکستن هنر نمی. باشد
Iran, Islamic Republic of
12:51 - 1398/06/07
این بی کیفیتها برای خدتان خوبه ماشین ایران باید بیشتر از 5 میلیون نباشد
Iran, Islamic Republic of
13:11 - 1398/06/07
در بازار انحصاری قیمتها واقعی نمیشود
Iran, Islamic Republic of
13:12 - 1398/06/07
در بازار انحصاری قیمتها واقعی نمیشود
Iran, Islamic Republic of
13:59 - 1398/06/07
این بازداشتها فایده ندارد باید تعدادی از مفسدین اصلی را اعدام کنند اما بیشتر آنها بعد از مدتی در سکوت خبری به پست و مقام بالاتری منصوب خواهند شد
Iran, Islamic Republic of
14:22 - 1398/06/07
مردم از ناچاری ماشین ایرانی می خرن وگنه نمی خریدند باید رقابت باشد که نیست این درد بی درمون باید رقابت با بازارهای خارجی درمان شود و گنه آب در هاون کوبیدن است
Iran, Islamic Republic of
14:31 - 1398/06/07
تعرفه بالای واردات خودرو باعث رانت و فساد در خودرو سازیها شده
Iran, Islamic Republic of
14:31 - 1398/06/07
تعرفه بالای واردات خودرو باعث رانت و فساد در خودرو سازیها شده
Iran, Islamic Republic of
14:37 - 1398/06/07
مرگ بر مفسد اقتصادی .........
Germany
15:38 - 1398/06/07
اینا که کاره ای نیستن
Iran, Islamic Republic of
23:38 - 1398/06/07
خودرو وارد کنید تا خودرو سازان برای فروش خودرو منت مردم بکشند.
نام:
* نظر:
تعداد کاراکترهای مجاز: 450
قوانین ارسال نظر
بانک اطلاعات مشاغل تهران و کرج