بی‌توجهی به قیمت‌گذاری مصداق منکرات است
۹۰۴۸۶۰
۱۶ شهريور ۱۳۹۸ - ۱۲:۳۶
۴۶۶۵ 
رئیس قوه قضائیه گفت: بی‌توجهی به حقوق مصرف‌کننده و خریدار و بی‌توجهی به قیمت‌گذاری‌ها از منکرات است. به عنوان یک مسلمان و انقلابی نمی‌توانم نسبت به آنچه که انجام می‌شود بی‌تفاوت باشم.

تسنیم: رئیس قوه قضائیه گفت: بی‌توجهی به حقوق مصرف‌کننده و خریدار و بی‌توجهی به قیمت‌گذاری‌ها از منکرات است. به عنوان یک مسلمان و انقلابی نمی‌توانم نسبت به آنچه که انجام می‌شود بی‌تفاوت باشم.

حجت‌الاسلام سید ابراهیم رئیسی در گردهمایی فعالان حوزه امر به معروف و نهی از منکر اظهار کرد: نامگذاری هفته اول ماه محرم به عنوان هفته امر به معروف و نهی از منکر بسیار بجا و مناسب است و فضای عمومی جامعه اقتضا می‌کند با فلسفه پیرامون امام حسین (ع) بیش از پیش آشنا شویم و بدانیم که پرچمدار امر به معروف و نهی از منکر حضرت سیدالشهداء است. امروز قدرت آمر به معروف و ناهی از منکر از تاثیر امام حسین (ع) است و موعظه در دین ما بسیار اهمیت دارد.

رئیس قوه قضائیه گفت: برخی فق‌ها امر به معروف و نهی از منکر را جلوه‌ای از جهاد فی‌سبیل‌الله می‌دانند و در امر به معروف و نهی از منکر، آمر و ناهی، خدا و رسول خداست و در اصل امر و نهی از لسان آمر به معروف و ناهی از منکر تحقق می‌یابد.

رئیسی با بیان اینکه این جایگاه، جایگاه جانشینی خدا و پیامبر است و خلافت مانند ولایت مراتبی دارد و در حقیقت این امر و نهی و آمر و ناهی بودن قرار گرفتن در جایگاه خلافت است و امر کننده و نهی کننده جلوه‌ای از کار قاضی است، زیرا قضاوت سهم خدا و رسول خدا و امیر مومنان علی (ع) است.

وی افزود: کسی که در جایگاه قضاوت قرار می‌گیرد حق ندارد غیر از حکم خدا حکم دیگر بدهد و فقط باید حکم خدا را بگوید. در قضاوت شناخت موضوع حکم و تناسب بین حکم و موضوع و دخالت ندادن هیچ حب و بغضی لازم و ضروری است و در امر به معروف و نهی از منکر نیز همین‌گونه است و آمر و ناهی باید فقط برای خدا امر به معروف و نهی از منکر کنند.

رئیس قوه قضائیه تاکید کرد: اگر امر به معروف و نهی از منکر برای مچ‌گیری و حالگیری باشد به عنوان امر به معروف شناخته نمی‌شود ضمن اینکه باید معروف و منکر، برای آمر و ناهی روشن و شناخته شده باشد.

وی با بیان اینکه حقیقت امر به معروف و نهی از منکر حکم خداست، افزود: امر کننده و نهی کننده در جایگاه برتر قرار دارد و اگر لازم باشد باید چندین بار گفته شود تا منکری در جامعه اسلامی نباشد.

رئیسی با بیان اینکه معروف‌ها به گستردگی همه خوبی‌ها و منکرات به گستردگی همه زشتی‌ها و پلیدیهاست گفت: عقاید حقه، عمل صالح، از بهترین معروفات است و باید برای تحقق معروف‌ها در زندگی اجتماعی و سیاسی، کسب و کار و در حوزه‌های فرهنگی تلاش شود.

رئیس قوه قضائیه افزود: در دین مبین اسلام جامعه بی‌حس در مقابل ترک معروفات و انجام منکرات، جامعه‌ای مرده تعریف شده است و فردی که در مقابل ترک معروف و انجام منکر حس نداشته باشد و امر به معروف و نهی از منکر نکند و احساس مسئولیت نداشته باشد در روایات به عنوان یک فرد مرده معرفی شده است و شاخص و معیار برای مرده نبودن یک جامعه داشتن احساس مسئولیت و آمر به معروف و ناهی از منکر است.

وی با تاکید بر آنچه تمام فرایض بستگی به توسعه امر به معروف و نهی از منکر دارد اظهار کرد: اگر در جامعه‌ای حس مسئولیت وجود نداشته باشد منکرات مانند فساد اخلاق، بداخلاقی و انواع ظلم‌ها را شاهد خواهیم بود و اگر امر به معروف کمرنگ شود سرانجام از وظیفه خود غفلت کرده‌ایم و جامعه‌ای که خطرپذیری و مسئولیت‌پذیری در امور اجتماعی نداشته باشد نمی‌تواند با فساد مقابله کند.

رئیسی با بیان اینکه حاضر نیستیم برای دین یک "به‌توچه" را تحمل کنیم گفت: در انجام فریضه امر به معروف و نهی از منکر هیچ کس حق ندارد حب و بغض شخصی خود را در این وظیفه دخالت دهد. زیرا امر به معروف و نهی از منکر مجاهله فی‌سبیل‌الله است و برای خداست و آثار و برکات الهی خود را هم داشته است. پرچم امر به معروف و نهی از منکر را امام راحل بلند کرد و برکات الهی این پرچم همواره برای ملت ما و ملت‌های جهان ساری و جاری بوده است.

وی تاکید کرد: دشمن به دنبال گسترش فساد فکری و الحادی و اقتصادی در کشور ما است و قصد دارد آن را برپایه ترویج بی‌قانونی ایجاد کند و امروز قانونمندی از مهمترین معروف‌هاست. دیروز اگر انکر منکرات نظام طاغوت بود امروز اعرف معروف‌ها حفظ نظام جمهوری اسلامی ایران است و دشمن درصدد تضعیف نظام با گسترش فساد و ناامیدی در جامعه است. از بهترین معروف‌ها ایجاد امید در جامعه است، زیرا مردم با امید زندگی می‌کنند.

وی تاکید کرد: دشمن دنبال گسترش ناامیدی در جامعه است و کسانی که در جایگاه دینمداری و ولایتمداری قرار دارند باید با همه وجود امید را در جامعه در سخن و عمل گسترش دهند. دشمن به دنبال حساسیت‌سنجی و حساسیت‌زدایی است یعنی ابتدا دنبال این است که ببیند جامعه نسبت به فلان موضوع احساس دارد یا خیر و اگر ببیند حساسیت‌ها کم است یک گام به جلو برداشته و حساسیت‌زدایی می‌کند.

رئیس قوه قضائیه تصریح کرد: امر به معروف و نهی از منکر فقط وظیفه ستاد امر به معروف نیست بلکه وظیفه این ستاد احیای این فریضه الهی است و تمام دستگاه‌ها در نظام جمهوری اسلامی وظیفه امر به معروف و نهی از منکر دارند و نظام ما مبتنی بر ۴ اصل اساسی شامل اقامه نماز، پرداخت زکات برای گره‌گشایی از امور مسلمین، امر به معروف و نهی از منکر است و همه لایه‌های نظام با همه وجود باید حامی آمران به معروف باشند و آن‌ها را مورد حمایت قرار دهند و اگر اینچنین نباشد با روند نظام جمهوری اسلامی سازگاری ندارد.

وی با بیان اینکه امروز از بهترین معروف‌ها رونق تولید و ساماندهی مصرف است، گفت: مصرف بی‌رویه نسبت به ظرفیت‌ها و داشته‌ها بی‌توجهی به حقوق مصرف‌کننده و خریدار و بی‌توجهی به قیمت‌گذاری‌ها از منکرات است و در حوزه مسائل اقتصادی، اجتماعی و فرهنگی باید باید‌ها و نباید‌ها تبیین شود.

رئیسی ادامه داد: به عنوان یک مسلمان و انقلابی نمی‌توانم نسبت به آنچه که انجام می‌شود بی‌تفاوت باشم و در حالی که دستگاه‌های نظارتی مانند سازمان بازرسی، دیوان محاسبات و سازمان برنامه و بودجه وظیفه نظارت دارند، اما یک نظارت دیگر نیز وجود دارد آن حضور مردم در تمام سطوح اجتماعی است.

رئیس دستگاه قضا یکی از بهترین معروف‌ها را در نظام اسلامی اجرای عدالت و قانون خواند و گفت: امروز خودکنترلی و خلوت و جلوت حضور دستگاه‌های نظارتی، امر به معروف و نهی از منکر و برخورد قاطع با مفسد و مجرم ۴ اصل تضمین کننده اجرای عدالت است.

وی ادامه داد: به‌رغم مشکلات ایجاد شده توسط دشمن امروز فضای جامعه ما فضای مقاومت است نه مذاکره و ایستادگی مقابل دشمن و زیاده‌خواهی‌های آن روحیه و فضای امروز جامعه ماست و این موضوع نیز فقط با رهبری، رهبر معظم انقلاب اسلامی و با بصیرت‌آفرینی در جامعه و هدایت و رهنمود‌های ایشان امکانپذیر شده است.

رئیسی با بیان اینکه دشمن به دنبال تبلیغ فساد در جامعه است گفت: امروز فضای کشور برخلاف خواست دشمن فضای مبارزه با فساد است نه فضای فساد و دشمن به دنبال تضعیف روحیه ایستادگی در جامعه است، اما این فضا با پرچمداری رهبر معظم انقلاب اسلامی به فضایی تبدیل شده که در آن تصمیم و اراده جدی به مقابله با مفاسد در کشور وجود دارد و ما نیز سربازان رهبری هستیم.

وی تاکید کرد: همانطور که آثار خون حضرت علی‌اکبر (ع) ضایع نخواهد شد یقین بدانید آثار خون شهید حججی‌ها نیز ضایع نمی‌شود. مگر می‌شود خدا از این خون‌ها بگذرد، مگر می‌شود در جامعه اسلامی کسی بخواهد فسادی را انجام و ترویج کند و موفق باشد. البته ممکن است یک جولانی داشته باشد، اما قطعا فضای عدالت و حق اجازه گسترش فساد‌ها را نمی‌دهد.

رئیس قوه قضائیه در پایان تاکید کرد: همه شعبات دادگستری برای حمایت آمران به معروف و ناهیان از منکر خواهد بود و نه فقط دادگستری بلکه همه سازمان‌ها و دستگاه‌های اجرایی، انتظامی، امنیتی و اطلاعاتی وظیفه امر به معروف و نهی از منکر را دارند و حامی آمران به معروف و ناهیان از منکر خواهند بود.

انتشار یافته: 5
در انتظار بررسی:0
Iran, Islamic Republic of
12:49 - 1398/06/16
آره والله خوبه بالاخره فهمیدیم منکرات فقط بدحجابی نیست.کاش ستاد امر به معروف و نهی از منکر هم برنامه ای برای همه موارد مشمول امر به معروف و نهی از منکر داشتن.بدبختی ما از همونجا شروع شد که روش نفاق رو پیش گرفتیم و فقط روی ظواهر زوم شدیم یادمون رفت امر به معروف و نهی از منکر وسعتی بسیار فراتر از صرفا حجاب داره. و این همه فساد های بسی بزرگتر تو مملکت رشد کرد.
پاسخ ها
بدون نام
Iran, Islamic Republic of
۱۴:۵۲ - ۱۳۹۸/۰۶/۱۶
احسنت. خودشان هم نمیدانند معروف و منکر چیست و الا روشن لیست میکردند و اعلام.
Iran, Islamic Republic of
12:55 - 1398/06/16
شش ماه مانده به انتخابات یادشون اومده . رای بی رای .
Iran, Islamic Republic of
16:06 - 1398/06/16
بزرگترین منکرات اختلاس و چپاول بیت المال توسط مسئولین آقازاده است /هی میگید فلان اختلاس گر را گرفتیم اگر واقعا پول دزدیده شده برگردانده میشد این بود وضع مردم؟؟
Iran, Islamic Republic of
16:06 - 1398/06/16
بزرگترین منکرات اختلاس و چپاول بیت المال توسط مسئولین آقازاده است /هی میگید فلان اختلاس گر را گرفتیم اگر واقعا پول دزدیده شده برگردانده میشد این بود وضع مردم؟؟
نام:
* نظر:
تعداد کاراکترهای مجاز: 450
قوانین ارسال نظر
بانک اطلاعات مشاغل تهران و کرج