آخرین وضعیت حذف قبوض کاغذی برق
۹۰۵۱۸۰
۱۷ شهريور ۱۳۹۸ - ۰۹:۴۵
۳۴۷۵ 
طبق برنامه‌ریزی‌های صورت گرفته از ابتدای مهرماه برای هیچ‌کدام از مشترکان برق قبض کاغذی صادر نخواهد شد و مشترکانی که اطلاعات خود را ثبت کرده‌اند، اطلاعات قبض خود را به صورت الکترونیکی دریافت خواهند کرد. تاکنون اطلاعات حدود ۹۰ درصد مشترکان برق کشور به منظور حذف قبوض کاغذی در سامانه ثبت شده که براساس ارزیابی صورت گرفته این رقم تا پایان شهریورماه به ۹۸ درصد خواهد رسید.

خبرگزاری ایسنا: طبق برنامه‌ریزی‌های صورت گرفته از ابتدای مهرماه برای هیچ‌کدام از مشترکان برق قبض کاغذی صادر نخواهد شد و مشترکانی که اطلاعات خود را ثبت کرده‌اند، اطلاعات قبض خود را به صورت الکترونیکی دریافت خواهند کرد. تاکنون اطلاعات حدود ۹۰ درصد مشترکان برق کشور به منظور حذف قبوض کاغذی در سامانه ثبت شده که براساس ارزیابی صورت گرفته این رقم تا پایان شهریورماه به ۹۸ درصد خواهد رسید.

 اواخر پاییز سال گذشته بود که محمدجواد آذری جهرمی- وزیر فناوری ارتباطات و فناوری اطلاعات - از صرفه‌جویی ۱۴۴۰ میلیارد تومانی در صورت حذف قبوض کاغذی آب، برق، گاز و تلفن خبر داد و گفت: با این صرفه‌جویی می‌توان کارهای بزرگی به نفع مردم انجام داد و ذهن مردم را باید نسبت به هدر رفت این منابع حساس کرد. آمارها حاکی از آن است که ۳۵ میلیون کنتور برق، حدوداً همین تعداد کنتور آب و ۲۰ میلیون کنتور گاز وجود دارد و برآوردها نشان می‌دهد ۱,۴۴۰ میلیارد تومان برای قبوض خدماتی هزینه می‌شود. در حالی که به گفته آذری جهرمی ظرفیت کامل دولت الکترونیکی فراهم است که تمام این قبوض را به صورت الکترونیکی صادر کند.

حذف قبوض کاغذی از ابتدای مهر

در این راستا، طبق برنامه‌ریزی‌های صورت گرفته از سوی وزارت نیرو، قبوض کاغذی برق تا اوایل مهرماه حذف می‌شود و پس از آن اطلاعات قبض مشترک توسط پیامک در اختیار وی قرار بگیرد. بنابراین مشترکین باید تا اواسط شهریورماه نسبت به ثبت اطلاعات خود در سامانه‌های معرفی شده اقدام کنند. به گفته مسئولان سالانه ۱۲ هزار درخت برای تهیه قبوض کاغذی قطع می‌شود و قرار است از محل کاغذی که در این راستا صرفه‌جویی می‌شود، برای ۱۰۰ هزار دانش‌آموز مناطق محروم وسائل آموزشی تامین شود.

به گفته مسئولان، مشترکان باید توجه داشته باشند چه اطلاعات خود را قبت کنند و چه نکنند، از ابتدای مهرماه قبض کاغذی دریافت نخواهند کرد.

تشریح روش‌های حذف قبوض برقی

چند روش به‌منظور دریافت شماره تلفن همراه مشترکان برای ارسال قبوض پیامکی در نظر گرفته شده است؛ در روش نخست، ماموران قرائت کنتور پس از مراجعه به منازل شماره تلفن همراه مشترک را دریافت و در سامانه ثبت خواهند کرد.

در روش دوم نیز سرشماره‌ای اعلام شده است که مشترکان با ارسال شماره شناسه اشتراک خود، اطلاعاتشان در سامانه ثبت خواهد شد و پس از این قبوض خود را به شکل پیامک دریافت خواهند کرد. در واقع همه مشترکان در سطح کشور می‌توانند با ارسال شناسه قبض *یک که باید به زبان لاتین (اعداد انگلیسی) نوشته شده باشد، به سرشماره ۲۰۰۰۱۵۲۱ برای سراسر کشور و سرشماره ۱۰۰۰۱۵۲۱ برای مشترکین تهرانی نسبت به ثبت شماره همراه خود در سامانه صدور قبض کشور اقدام کنند.

این اقدام باید با شماره همراهی انجام شود که مسئولیت پرداخت صورت‌حساب برق را برعهده دارد، یعنی مالک، مستأجر و یا هر فرد دیگری که مسئولیت صورت حساب برق از سوی مالک به وی واگذار شده است. پس از آن راهنمایی لازم در قالب پیامک در اختیار مشترک قرار خواهد گرفت.

در روش سوم نیز مشترکان می‌توانند با مراجعه به سایت ۳۹ شرکت توزیع در سراسر کشور نسبت به ثبت اطلاعات خود اقدام کنند. همچنین اپلیکیشنی در سایت‌های یاد شده قرار گرفته که مشترکان می‌توانند با استفاده از آن علاوه بر دریافت قبوض الکترونیکی، تمامی خدمات پس از فروش را از طریق این اپلیکیشن دریافت کنند. طبق امکان ثبت اطلاعات از طریق کلیه نرم افزارهای پرداخت الکترونیکی مانند آپ، روبیکا، سکه و ...برای مشترکین سراسر کشور فراهم شده است.

مستاجرها چه‌کنند؟

چنانچه فردی مالک خانه نیست و مستأجر است، بعد از آنکه از محل مورد نظر نقل مکان کرد، باید شناسه قبض به همراه ستاره دو را به همان شماره پیامک کند تا فرآیند ارسال قبض آن شماره شناسه متوقف شود. سپس شناسه قبض منزل جدید خود به همراه ستاره یک را مجدد پیامک کند. اگر مشترکی چند قبض برق دارد می‌تواند شناسه همه را به صورت جداگانه به همراه ستاره یک به شماره مذکور پیامک کند. در حال حاضر برای حدود یک میلیون مشترک که شماره همراه آن‌ها موجود است، به‌صورت موازی هم قبض کاغذی و هم قبض به صورت پیامک ارسال می‌شود.

حذف قبوض کاغذی در ۱۲ استان

بر اساس این گزارش، طبق آخرین اخبار قبوض کاغذی در ۱۲ استان کشور حذف شده است. به عبارت دیگر از میان ۳۶ میلیون مشترک برق کشور تاکنون اطلاعات بیش از ۳۰ میلیون مشترک برای حذف قبوض کاغذی جمع‌آوری شده است. تاکنون اطلاعات حدود ۸۴ درصد مشترکان برق کشور به منظور حذف قبوض کاغذی در سامانه ثبت شده است.

بر اساس آخرین ارزیابی صورت گرفته تاکنون در استان‌های سیستان و بلوچستان، فارس، کرمان، خراسان‌جنوبی، یزد، هرمزگان، چهارمحال و بختیاری، خراسان‌رضوی، اصفهان، کردستان، زنجان و خراسان‌شمالی بیش از ۹۰ درصد مشترکان اطلاعات خود را ثبت کرده‌اند و قبوض کاغذی در این مناطق به طور کامل حذف شده است.

همچنین بین ۷۰ تا ۹۰ درصد مشترکان در استان‌های خوزستان، سمنان، گلستان، مازندران، قم، البرز، قزوین، تهران، اردبیل، آذربایجان شرقی و غربی، همدان، لرستان، بوشهر، کهگیلویه و بویراحمد به این طرح پیوسته‌اند و این میزان در استان‌های ایلام، کرمانشاه، مرکزی و کلانشهر مشهد ۵۰ تا ۷۰ درصد است.

جمع آوری اطلاعات ۳۲ میلیون مشترک

بر اساس این گزارش، طبق اعلام وزارت نیرو، از میان ۳۶ میلیون مشترک برق کشور تاکنون اطلاعات حدود ۳۲ میلیون مشترک برای حذف قبوض کاغذی جمع‌آوری شده است. به عبارت دیگر اطلاعات حدود ۹۰ درصد مشترکان برق کشور به منظور حذف قبوض کاغذی در سامانه ثبت شده است که براساس ارزیابی صورت گرفته این رقم تا پایان شهریورماه به ۹۸ درصد خواهد رسید.

برچسب ها:
انتشار یافته: 9
در انتظار بررسی:0
Iran, Islamic Republic of
10:06 - 1398/06/17
عالیه طرح بسیار خوبی است درختان یچاره هم از دست انسانها یه نفس راحتی میکشند
Iran, Islamic Republic of
10:21 - 1398/06/17
کاربسیار پسندیده ای است اما من روزقبل به یک بانک قرض الحسنه مراجعه کرده و برای دو خط نوشته که امضا از عضو بگیرند دقیقا یک برگ کاغذ آچار مصرف کردند و وقتی اعتراض مرا دیدند گفتند بقیه کاغذ را بعد مصرف میکنیم باید به مراکز خصوصی و نیمه خصوصی نیز تذکر داد وکنترل کرد
Iran, Islamic Republic of
10:29 - 1398/06/17
اصل کارحذف کاغذنبوده بلکه گرانفروشی خاموش بوده که همه خبردارنشده اند
قبوض بیست وپنج روزه ما چندبرابرقبوض 60 روزه سری قبل صادرشده؟!کجاست تعزیرات وسازمان بازرسی؟؟؟!!!!!!
Iran, Islamic Republic of
11:11 - 1398/06/17
'''' آیا واقعا ما '''' مشترکین برق'''' اطمینان خاطر داشته باشیم با حذف قبوض کاغذی برق ''' اداره برق '' سر ''' ما ' کلاه نمیگذارد ?
پاسخ ها
بدون نام
United States
۱۳:۰۵ - ۱۳۹۸/۰۶/۱۷
گرانی برق با چراغ خاموش
Iran, Islamic Republic of
12:10 - 1398/06/17
متاسفانه هیچ کس توی مملکت پاسخگو نیست . آدم نمیدونه دردشو به کی بگه . یه عده مسئول غیر مسئول و بی کفایت دارن دولت رو اداره میکنن . ما همیشه قبض برقمون هر ۲ ماه یکبار میشد حدود ۱۳ الی ۱۷ هزار تومن . حالا یکماهه شده و قبضمون اومده ۳۳ هزار تومن . قرار بود کمی گرون بشه و مشترکین کم مصرف هم رعایت حالشون بشه ولی مثل همه حرفهای دولت دروغ بود . کلا لذت میبرن که به مردم رودست بزنن . بخدا اگه ترامپ ۱۰ سال با ما میجنگید ، اینقدر نمیتونست به مردم خسارت وارد کنه که دولت خودمون توی ۲ سال وارد کرد .
Iran, Islamic Republic of
15:24 - 1398/06/17
اول اینکه شاید اکثر نفرات گوشی اصلا نداشته باشند/دوما"باید تمام جزئیات تایپ شده در قبوض کاغذی به خصوص مهلت پرداخت/ش پرونده/ش بدنه کنتور/شناسایی/شرح تارخ قرائت/بارمصرف/مصرف کل دوره/آبونمان/بهای دوره/مالیات عوارض/بیمه/بدهکاری وبستانکاری/تعداد دوره بدهی/نحوه قرائت کنتور/کسرهزارریال/فاز/کد تعرفه/پله های مصرف وغیره...#درپیامک هم تایپ گردد گ% درغیر اینصورت شبهه پیش خواهد آمد ومیزان بدهکاری به برق بیشتر خواهد شد.
نشون به اون نشونی...تواون پیشونیت
Iran, Islamic Republic of
17:49 - 1398/06/17
این سؤال روهم مسئولان جواب بدن که بله درسته که قبض کاغذی هزینه داشت وتصمیم به حذف گرفتید ولی آیا پیامک هایی که بجای اونها میادبرای هرمشترک هزینه نداره؟!یعنی اپراتورها صلواتی پیامک برق رومیفرستن؟امن فکرنمیکنم
Iran, Islamic Republic of
16:12 - 1398/06/19
خدا بدادمان برسه تریپه جدید:قبض الکترونیکی
نام:
* نظر:
تعداد کاراکترهای مجاز: 450
قوانین ارسال نظر
بانک اطلاعات مشاغل تهران و کرج