شکست آمریکا برای صفر کردن صادرات نفت ایران
۹۰۵۹۵۲
۲۰ شهريور ۱۳۹۸ - ۰۴:۲۳
۹۳۴۳ 
نظر کارشناسان دنیا:
ناوگان نفتکش‌های ایران علی‌رغم تحریم‌های آمریکا همچنان در حال فروش نفت در اقصی نقاط جهان هستند و آنها با خاموش کردن سیگنال‌های مکان‌یابی عملا به معمای جدید در بازار جهانی بدل شده‌اند.

خبرگزاری فارس به نقل از فایننشیال پست نوشت: ناوگان نفتکش‌های ایران علی‌رغم تحریم‌های آمریکا همچنان در حال فروش نفت در اقصی نقاط جهان هستند و آنها با خاموش کردن سیگنال‌های مکان‌یابی عملا به معمای جدید در بازار جهانی بدل شده‌اند.

از زمان تحریم صنعت نفت ایران توسط آمریکا نفتکش‌های ایران با خاموش کردن تجهیزات مکان‌یابی خود اقدام به فروش نفت در اقصی نقاط جهان کرده‌اند.

درواقع هیچ شکی نیست که نفتکش‌های ایرانی علی‌رغم تحریم‌های آمریکا در حال فروش نفت هستند اما سوال این است که آنها چه میزان نفت را به بازا عرضه می‌کنند؟

در حال حاضر همه توجهات معطوف به نفتکش آدریان دریاست اما ذهن کارشناسان درگیر رهگیری دیگر نفتکش‌های ایران است.

شرکت‌ها، موسسات و سازمان‌های رهگیری خطوط کشتیرانی تلاش کرده‌اند با توجه به خاموش شدن تجهیزات ناوبری و مکان‌یابی نفتکش‌های ایرانی روش‌های جدیدی را برای شناسایی آنها پیدا کنند.

دوین گوگیان، مدیر اطلاعات نفتی موسسه جن‌اسکیپ در شهر دنور ایالت کلرادو آمریکا می‌گوید؛ ایران به یک معما تبدیل شده است.

وی معتقد است: ایران در حال انجام یک عملیات موفق در رساندن نفت خود به دست مشتریان و یا انبارهای ذخیره نفت است و در این زمینه فراتر از انتظارات عمل کرده است.

پس از خارج کردن آمریکا از توافق هسته‌ای با ایران، دونالد ترامپ، رئیس جمهور این کشور، در تلاش برای تحمیل یک توافق جدید به سمت محدود کردن فعالیت‌ها و فروش نفت ایران روی آورده است.

این مسئله نه‌تنها به بروز تنش در منطقه منجر شده، بلکه کارگزاران نفتی را در هاله‌ای از ابهام نسبت به اطلاعاتی قرار داده است که می‌توانند بر قیمت جهانی نفت تاثیرگذار باشد.

در حالی که وزارت امور خارجه آمریکا مدعی است صادرات نفت ایران به صفر رسیده، اما وزارت نفت ایران تاکید کرده که کشورمان شبانه‌روز در تلاش است تا به صادرات نفت ادامه دهد و در این مسیر گزینه‌های پنهانی در اختیار دارد.

اگر حتی فقط یک نکته باشد که تمام شرکت‌ها در باره آن اتفاق نظر داشته باشند، آن نکته این است که آمریکا هنوز نتوانسته به هدف خود برای صفر کردن صادرات نفت ایران دست یابد.

با توجه به راه‌های گوناگونی که ایران برای تداوم صادرات نفت خود در پیش گرفته است، کارشناسان ارزیابی‌های متفاوتی را در مورد میزان واقعی صادرات نفت ایران در شرایط کنونی ارائه می‌دهند که از چند صد هزار بشکه تا بیش از یک میلیون بشکه در روز متفاوت است.

دنیل گربر، یکی از مدیران موسسه رهگیری خطوط نفتکش‌ها با نام پترولجستیکز، می‌گوید: در حال حاضر ایران نسبت به صادرات نفت خود در شرایط کنونی پنهان‌کارتر از هر زمان دیگری در ۴۰ سال گذشته است.

وی ادامه داد: وجود اختلاف زیاد در تخمین میزان واقعی صادرات نفت ایران در بازار جهانی باعث شده که درواقع رقم‌های متفاوت و با فاصله زیادی از سوی کارشناسان اعلام شود.

گربر معتقد است‌: در حال حاضر صادرات نفت ایران به یک سوم صادرات نفت این کشور در دور قبلی تحریم‌ها رسیده است.

وی معتقد است:‌ البته کارشناسان با در نظر گرفتن میزان نفت بارگیری شده در نفتکش‌های ایران و یا نفت ذخیره‌شده در انبارهای نفتی ارقام بیشتری از صادرات واقعی نفت این کشور ارائه می‌دهد.

موسسه کپلر یکی دیگر از شرکت‌هایی است که صادرات نفت ایران را رصد می‌کند. این موسسه برای به دست آوردن میزان واقعی صادرات به سمت استفاده از عکس‌های ماهواره‌ای، اطلاعات گمرکی و حتی گزارش از بنادر مختلف روی آورده است.

این موسسه می‌گوید که ایران توانسته بخشی از صادرات خود به چین، ترکیه و سوریه را حفظ کند. به طور مثال نفتکش‌ آدریان دریا که در حال حاضر توجه جهانی را به خود جلب کرده است، توسط تصاویر ماهواره‌ای رصد شده و هم اکنون نزدیک بندر ترتوس سوریه دیده شده است.

سماح احمد، کارشناس موسسه کپلر می‌گوید: ایران برای مخفی ماندن میزان واقعی صادرات نفت خود از تکنیک‌های مختلفی ازجمله فروش نفتکش به نفتکش در وسط دریا و خارج از رادار استفاه می‌کند.

این موسسه در ارزیابی خود میزان صادرات نفت ایران را ۴۰۰ هزار بشکه در روز تخمین زده است.

همایون فرخی، یکی دیگر از کارشناسان کپلر می‌گوید: آمریکا هرگز نتوانسته است به هدف خود برای صفر کردن صادرات نفت ایران دست یابد.

سارا بخشوری، مدیر موسسه مشاوره‌ای SVB انرژی اینترنشنال در واشنگتن می‌گوید: بخشی از صادرات نفت ایران به چین برای بازپرداخت بدهی به این کشور است و بخش دیگری از آن نیز در انبارهای چین در گمرک این کشور و بدون عبور از مبادی گمرکی ذخیره می‌شود.

با این حال اما گوگیان صادرات نفت ایران را بسیار بیشتر از این حدس و گمان‌ها برآورد کرده است.

این کارشناس آمریکایی به جای استفاده از عکس‌های ماهواره‌ای نفتکش‌های ایران به سمت بهره بردن از تصاویر ماهواره‌ای میادین و چاه‌های نفتی ایران روی آورده و در تلاش است تا با استفاده از این عکس‌ها و ارزیابی میزان فعالیت در این حوزه‌ها؛ به طور مثال از طریق تصویر دود فلر در تاسیسات نفتی میزان واقعی فعالیت و تولید نفت ایران را به دست بیاورد.

گوگیان می‌گوید: ایران با سرعت تمام در حال اجرای فعالیت‌های حفاری در میادین نفتی خود در غرب کارون است.

موسسه اطلاعات نفتی جن‌اسکیپ، می‌گوید: تولید نفت و میعانات گازی ایران نسبت به ابتدای سال ۲۰۱۸ تنها ۱۵ درصد کاهش یافته است و در حال حاضر تولید این محصولات ۳.۹ میلیون بشکه در روز در ایران است.

این موسسه صادرات نفت ایران را ۵۰۰ هزار تا یک میلیون بشکه در روز تخمین زده است.

جن‌اسکیپ می‌گوید: بقیه تولید نفت و میعانات گازی ایران لزوما وارد بازارهای جهانی نشده و احتمالا در انبارهای ذخیره‌سازی ساحلی و فراساحلی این کشور ذخیره می‌شوند.

گوگیان تأکید کرد: در حال حاضر انبارهای نفتی ایران که تا پیش از این مورد استفاده قرار نمی‌گرفت هم شاهد ذخیره‌سازی نفت هستند که پیش بینی می‌شود با پر شدن تمام این انبارهای نفتی، ایران تولید نفت و میعانات گازی خود را کاهش دهد.

به گزارش خبرگزاری فارس، از جمله مهمترین راه‌کارهای ایران برای مخفی نگهداشتن صادرات و مشتریان نفت خود خاموش کردن سیستم‌های مکانیابی نفتکش‌هاست.

در حالی که شرکت‌ها مدعی هستند که در حال رصد نفتکش ها ایران از طریق تصاویر ماهواره ای هستند اما نباید از یاد برد که برای رسیدن به این هدف آنها باید روزانه چیزی حدود ۵۰ میلیون تصویر را آنالیز کنند.

از طرف دیگر باید گفت که ایران یکی از بزرگ‌ترین ناوگان‌های نفتکش در جهان را در اختیار دارد.

انتشار یافته: 19
در انتظار بررسی:0
Iran, Islamic Republic of
07:04 - 1398/06/20
دارید افتخار می کنید که نفت را دزدکی زیر قیمت می فروشید؟
پاسخ ها
بدون نام
Iran, Islamic Republic of
۱۳:۳۷ - ۱۳۹۸/۰۶/۲۰
منم توبچگی بابام پول بهم نمیداد ازجیبش پول برمیداشتم پس کار من درست بوده وبابام اخرش نتونست بمن پول نده جون مادرت چاپش کن پیامهای فردامو چاپ نکن
Iran, Islamic Republic of
07:12 - 1398/06/20
مرگ برامریکا ومرگ برترامپ احمق
Iran, Islamic Republic of
07:13 - 1398/06/20
این سوالها چی یعنی شما می گی نباید هیچی فروش بره وقتی سیاست نباشه این بلاها رو سرمان میارن
پاسخ ها
بدون نام
Iran, Islamic Republic of
۱۱:۳۵ - ۱۳۹۸/۰۶/۲۰
خیلی مسخرس آمریکایی نمیتونه بفهم نفت وله کی می‌فروشند ایران نصف قیمت هم کمتر پولی درعوض بااین وضعبچیت خراب پول داربپدجه ومنابع شغل۲۰ملیون افغانی بده ازجیب مملکت ومردم حتی به ارزش نابودی ایران وایرانی ...
محمد
Iran, Islamic Republic of
۱۲:۲۲ - ۱۳۹۸/۰۶/۲۰
همین یارانه هارو از صدقه سر افغانی ها میدن بهت بعد فکر می‌کنی ایران به افغانی ها پول میده،کمک هایه سازمان ملل رو کشورت بالا میکشه ک قراره برسه افغانی ها بعد چجوری فک می‌کنی خرج افغانی ها رو کشورت میده،شما ها از ما نکنید ما چیزی نمیخاییم
Iran, Islamic Republic of
07:24 - 1398/06/20
مردم وادار به صرفه جویی کامل شدند که تو زباله هاشون ی کم استخون یا ته مونده خوراکی هم نمیمونه که سگهای بیابون به کوچه خیابونهای داخل شهرها و حمله به انسانها کشیده شدند
Iran, Islamic Republic of
07:27 - 1398/06/20
وااای چه شکست سنگینی ...اوووف حالا باید از خودش خجالت بکشه
Iran, Islamic Republic of
07:28 - 1398/06/20
آمریکا هیچ غلطی نمی کنه
Iran, Islamic Republic of
07:36 - 1398/06/20
باتلاش وزیر نفت جهت فروش نفت در دریا واز این کشتی به ان کشتی وبا تمام مشکلات بازهم پولش کجا میرود خود جای سوال وتفکر دارد چون فروش نفت هیچ نفعی برای این ملت فقیر ومستاجر ندارد وبیشتر تلاش دولت خدمتگذار جهت رفاه حال خودش است وبه همین منظور به جدیت تمام زور می زند رفاهیت خودرا بدست بیاورد ولا غیر
Australia
08:37 - 1398/06/20
تز ۴ مبلیون بشکه رسیدیم به ۴۰۰ هزار بشکه . اونم زیر قیمت بازار . داریم افتخار هم می کنیم . یعنی خاک بر سر ما
Iran, Islamic Republic of
09:18 - 1398/06/20
آمریکا برای ردیابی مسیرهای فروش نفت ایران از صداوسیمای خودمان آدرس میگیرد
پاسخ ها
ج
Iran, Islamic Republic of
۱۴:۰۹ - ۱۳۹۸/۰۶/۲۰
احسنت..
Iran, Islamic Republic of
09:24 - 1398/06/20
آنها به خوبی می دانند که خلیج فارس در کشور ایران قدمت تاریخی در تجارت با کشورهای همسایه دارد آنها در دوران تاریخ ایران از استعمارگران انگلیس درس خوبی آموخته اند و تجربه لازم را دارند ، اما در دیدشان ضعف و سستی از کشورمان می خواهند که این سرمایه ملی را در یک فرصتی به یغما ببرند ، که این طرز فکر خیالات آنهاست و به یأس و نامیدی و شکست خواهند رفت .
پاسخ ها
بدون نام
Germany
۱۱:۳۴ - ۱۳۹۸/۰۶/۲۰
نیاز به استعمارنیست.همینجا به یغما رفته
بدون نام
Iran, Islamic Republic of
۱۳:۰۴ - ۱۳۹۸/۰۶/۲۰
خوش خیال اگه پول نفت حتی همان مقدار ناچیز به درستی وارد اقتصاد می شد الان وضعیت مون خیلی بهتر از این بود اگر به حساب به یغما رفتن سرمایه ی ملیه که عدم فروشش باعث میشه نفت تو چاهها بمونه این که بهتر از اینه که به اسم فروش ...
Germany
11:33 - 1398/06/20
یه کم دیگه صبر کنید_ضمننا ۱۶۰هزار چه فرقی باصفر داره
Germany
11:35 - 1398/06/20
واقعا که خیلی خیلی شکست خورده!!!
Iran, Islamic Republic of
00:33 - 1398/06/21
واقعا جای تاسف داره (دادن دستمون بابا)
نام:
* نظر:
تعداد کاراکترهای مجاز: 450
قوانین ارسال نظر
بانک اطلاعات مشاغل تهران و کرج