حذف صفر از پول باعث کاهش هزینه‌ها می‌شود
۹۰۶۸۷۱
۲۳ شهريور ۱۳۹۸ - ۰۹:۰۸
۷۴۶۷ 
یک عضو کمیسیون اقتصادی مجلس با استقبال از لایحه دولت در حذف چهار صفر از پول ملی گفت که این کار باعث کاهش هزینه‌ها خواهد شد و تاثیری در تورم و رکود ندارد.

خبرگزاری ایسنا: یک عضو کمیسیون اقتصادی مجلس با استقبال از لایحه دولت در حذف چهار صفر از پول ملی گفت که این کار باعث کاهش هزینه‌ها خواهد شد و تاثیری در تورم و رکود ندارد.

حذف چهار صفر از پول باعث کاهش هزینه‌ها می‌شود

محمود بهمنی در تحلیلی از اثرات اجرایی شدن حذف چهار صفر از پول ملی گفت: هدف لایحه حذف چهار صفر از پول ملی افزایش ارزش پول ملی نیست. چون این کار تاثیری در ارزش پول ملی، کاهش تورم و رکود ندارد. برای توضیح بیشتر باید گفت که ما جهت چاپ ۱۰۰ اسکناس ۱۰۰ تومانی باید برای هر اسکناس ۳۰۰ تومان هزینه می‌کردیم. حال اینکه ارزش ذاتی اسکناس‌ها بیشتر از ۱۰۰ تومان بود یا اینکه ارزش ذاتی سکه‌ها بیشتر از ارزش مبادلاتی است. ولی با حذف چهار صفر، این پول‌ها از جریان خارج شده و وضعیت ساماندهی می‌شود.

وی افزود: از طرف دیگر واحد پول ما ریال است اما امروز اگر به کسی بگویید که یک ریال بدهد نمی‌تواند این کار را انجام دهد. ما برای ضرب کردن یک ریال باید ۳۵ تومان هزینه کنیم. این یعنی اصلاح واحد پولی ضروری است.

بهمنی ادامه داد: در حال حاضر ۱۰ هزار ریال، ۱۰۰۰ تومان است که با اجرای لایحه حذف چهار صفر، یک تومان می‌شود و زیر مجموعه آن پارسه یا هر اسم دیگری خواهد شد.

این عضو کمیسیون اقتصادی مجلس با تاکید بر اینکه «تورم با حجم پول رابطه مستقیم دارد»، توضیح داد: وقتی حجم پول در جامعه زیاد می‌شود قیمت‌ها هم افزایش پیدا می‌کند. قرار نیست ما حجم پول را تغییر دهیم بلکه معادل آن پولی که قرار است امحا شود را با اسکناسِ با واحد جدید جایگزین می‌کنیم.

وی افزود: سالانه چیزی حدود ۸۰۰ میلیون تا یک میلیارد برگ اسکناس به دلایلی همچون پوسیدگی و فرسودگی امحا می‌شود و به جای آن اسکناس نو چاپ می‌شود. در این روند به جای اسکناس‌های امحا شده اسکناس با واحد جدید تولید خواهد شد. با این کار هزینه‌ها هم به شدت کاهش پیدا می‌کند. از طرف دیگر از لحاظ روانی هم تاثیر مثبتی خواهد گذاشت. در حال حاضر ما ۱۲۰ هزار ریال می‌دهیم تا یک دلار بگیریم.

وی با این توضیح که این طرح در زمان ریاست او در بانک مرکزی تهیه شده است، گفت: ما هم آن زمان افرادی را برای بررسی کارشناسی به خارج از کشور فرستادیم. این افراد در کشورهای مختلف نتایج مثبت و منفی این کار را بررسی کردند. نمونه آن ترکیه است که ۶ صفر را حذف کرد. برخی کشورها هم تا ۱۸ صفر از پول خود حذف کردند. لذا اگر این کار در کشور ما صورت گیرد حداقل ۵۰ تا ۶۰ سال خیالمان راحت است. نتیجه نهایی هم کاهش هزینه‌ها و بهبود فضای روانی خواهد بود.

بهمنی در واکنش به انتقاداتی مبنی بر تحمیل هزینه چاپ اسکناس گفت: قرار نیست اسکناس‌های موجود از بین رود بلکه این کار در پروسه زمانی سه تا چهار سال انجام می‌شود. بدان معنا که با امحای اسکناس‌های قدیمی اسکناس جدید با واحد پول جدید تولید خواهد شد. اگر قرار بود در پروسه کوتاه این کار صورت گیرد هزینه زا بود، اما وقتی اسکناس‌های فعلی به مرور از گردونه مبادلات مالی خارج می‌شود هزینه زا نیست. حتی به کاهش هزینه‌ها هم کمک خواهد کرد.

این عضو کمیسیون اقتصادی مجلس در پایان گفت که اگر این لایحه به صورت دو فوریتی در مجلس مطرح شود می‌تواند در این دوره مجلس مورد بررسی قرار گیرد.

انتشار یافته: 14
در انتظار بررسی:0
Iran, Islamic Republic of
09:14 - 1398/06/23
ما ک فهمیدیم چطور شد با حذف کردن 4صفر
پاسخ ها
بدون نام
Iran, Islamic Republic of
۰۷:۳۹ - ۱۳۹۸/۰۶/۲۴
خیلی ساده است ارزش پول ملی آنقدر پایین آمده که مخارج چاپ آن بیش ازهشت برابر آن مبلغ است،،، یعنی برای چاپ هزار ریال مبلغ 8500 ریال هزینه میشه،،، چاره‌ای نیست هرچه زودتر عملیاتی کنید،، از لحاظ سیاسی هم پیشرفت خوبی کردید،،در دنیا دلار دوازده هزارتومن ميگي چند؟؟؟؟؟با چهل سال پیش مقایسه کنید سرتان درد نیارم داستانی میشه امیر ارسلان،،، خانه پانصد میلیون تومن میشه چند؟؟؟پانصد هزار تومان باز مشگلات فراوان دارید خانه پانصد هزار تومان آنموقع با این مبلغ خانه ای که میخریدی بیش از پانصد متر فقط حیات داشت، میخواهی سیاسی درست کنی 6صفر حذف کنید،
Iran, Islamic Republic of
09:17 - 1398/06/23
قطعا باعث کاهش هزینه ها نمیشود ! احتمال برعکس وجود دارد ولی یقینا باعث کاهش قیمت و هزینه نمیشود ، چون همه چیز به همان نسبت قبلی باقی میماند . یقینا اینطور نیست که چون هرچند تعداد صفر حذف شود قیمت خودرو 2 برابر کاهش بیشتر پیدا کند نسبت به مثلا لاستیک . همه به یک نسبت پایین یا بالا میروند . اما چون تغییر تمام سیستم ها هزینه بر است و تولید این حجم از پول نیز به همین صورت میباشد پس احتمال افزایش قیمت و تورم وجود دارد نسبت به گذشته .
Iran, Islamic Republic of
09:26 - 1398/06/23
حذف‌صفرازپول ازلحاظ روانی هم تاثیر مثبت روی افرادداره مثلا افرادی که خیلی ضعیف بوذن ازلحاظ پولی وفرهنگی.یه شبه دارایی اندک انها میلیاردری شدوهوایی شدن.دست به کارهای عجیب غریب میزنن
Iran, Islamic Republic of
09:33 - 1398/06/23
نه تنها وضع بهتر نخواهد شد یلگه بدتر نیز میشود .....
Iran, Islamic Republic of
09:38 - 1398/06/23
این حذف برا کشوری مثل آلمان با سیستم کنترل و نظارت و چهارچوبهای مناسب عملکرد خوبی داره نه کشور بدون نظارت ما خصوصا تو هزینه های کلان
United Arab Emirates
09:49 - 1398/06/23
نفهم هزینه هایی که صرف چاپ اسکناس جدید وجمع آوری اسکناس کهنه می شود را حساب کردید همان را صرف اقتصاد کنید واختلاس نکنید همه چیز درست می شود شما هم فرصت گیر آوردید بهترین فرصت برای بخور بخوره.
Iran, Islamic Republic of
09:57 - 1398/06/23
همه کاراتون همینجوریه یه مشت ادم بی تخصص برای مردم تصمیم میگیرند
Iran, Islamic Republic of
09:58 - 1398/06/23
و همینطور کم دیده شدن اختلاسهای کلان
ملت رو هالو فرض نکنید
Iran, Islamic Republic of
10:26 - 1398/06/23
دوباره چرت و پرت
پاسخ ها
بدون نام
Iran, Islamic Republic of
۱۴:۰۴ - ۱۳۹۸/۰۶/۲۳
من که مخالفم
Iran, Islamic Republic of
14:24 - 1398/06/23
این که مصلمه دیگه کسی توان خرید نخاهد داشت.
نام:
* نظر:
تعداد کاراکترهای مجاز: 450
قوانین ارسال نظر
بانک اطلاعات مشاغل تهران و کرج