تصاویری از «گندم‌های آلوده به ضایعات»
۹۰۸۱۶۳
۲۶ شهريور ۱۳۹۸ - ۱۱:۲۱
۴۸۵۰ 
خبرنگاری در بازدید از یکی کارخانه‌های آردسازی، گندم‌های آلوده به ضایعاتی همچون خاک، سنگ و شن را مشاهده کرد.

خبرگزاری ایسنا: دو روز پیش دبیرکل کانون انجمن‌های صنایع غذایی ایران اعلام کرد: " فساد گسترده‌ای در سیستم خرید تضمینی گندم شکل گرفته است؛ به‌گونه‌ای که سالانه ۷۰۰ هزار تن ضایعات همچون شن و خاک و ضایعات گندم به ارزش ۱۰۰۰ میلیارد تومان به عنوان گندم، وارد پروسه خرید و فروش و تحویل گندم می‌شود".

تصاویری از «گندم‌های آلوده به ضایعات»

محمدرضا مرتضوی خاطرنشان کرد:" ما سه سال است که به وزیر جهاد کشاورزی هشدار داده و متذکر شده‌ایم که فساد گسترده‌ای در سیستم خرید تضمینی گندم شکل گرفته است اما توجهی نمی‌شود... طبق قانون در فرایند خرید تضمینی گندم برای جلوگیری از تحویل ضایعات، شن و خاک همراه گندم، باید از توری استاندارد ۲۰۲ استفاده کنند اما مسوولان مربوطه برای آنکه تخلف خودشان را بپوشانند، به‌ جای استفاده از توری استاندارد از توری غیر استاندارد ۲۲ که ضایعات، شن و خاک را از خود عبور نمی‌دهد، در مراکز خرید گندم استفاده می‌کنند".

به دنبال مطرح شدن این موضوع خبرنگار ایسنا برای پیگیری به یکی از کارخانه‌های آردسازی تهران مراجعه کرد که طبق مشاهدات میدانی صورت گرفته، در گندم‌های در حال تخلیه مقدار زیادی سنگ‌های درشت دیده شد که پس از عبور گندم از جک‌های تخلیه، این سنگ‌های درشت جدا شدند و برای ادامه روند پاکسازی که شامل ۵ مرحله است، به مراکز پاکسازی فرستاده شدند و در هر کدام از این مراحل انواع ضایعات همچون شن، خاک، پنیرک، سنگ‌های ریز و درشت و... مشاهده و جداسازی شدند تا محموله گندم در انتهای فرایند برای آسیاب فرستاده شود.

طبق صحبت‌های مسئولان این کارخانه، هر محموله گندم دارای دو نوع افت (ضایعات) مفید و غیر مفید است که ضایعات مفید شامل هر چیزی غیر از گندم است که قابلیت آسیابانی دارد اما ارزش کیفی ندارد در حالیکه ضایعات غیرمفید (کاه، کزل، سنگ و شن) ارزش آسیابانی ندارند.

در ادامه در آزمایشگاه این کارخانه میزان افت (ضایعات) گندم‌ها با دو توری استاندارد و غیراستاندارد (که متخلفان در فرایند خرید تضمینی گندم از آن استفاده می‌کنند) بررسی شد. نتیجه آزمایش نشان می‌دهد که میزان ضایعات خارج شده در این محموله گندم از توری ۲*۲ حدود ۳.۸ درصد و در توری ۲۰*۲ حدود ۶ درصد است و در مجموع نیز گندم‌های وارد شده از مراکز خرید به این کارخانه ۱۰ درصد ضایعات داشتند.

همچنین نمونه‌ای از گندم خریداری شده از خود کشاورزان در این ‌آزمایش مورد بررسی قرار گرفت که ضایعات موجود در آن ۴ درصد بود؛ این موضوع نشان می‌دهد که مطابق اظهارات دبیرکل کانون انجمن‌های صنایع غذایی ایران، این دلالان هستند که پس از خرید گندم از کشاورزان، آنرا با ضایعات مخلوط کرده‌ و به دولت می‌فروشند، در حالی که ضایعات موجود در گندم خریداری شده از کشاورزان، ضایعات به مراتب کمتری دارد.

تصاویری از «گندم‌های آلوده به ضایعات»

انتشار یافته: 13
در انتظار بررسی:0
Iran, Islamic Republic of
11:33 - 1398/06/26
باید عاملان و مجرمان این کار پلید رو اعدام کنند.
پاسخ ها
جعفر
Romania
۱۳:۱۹ - ۱۳۹۸/۰۶/۲۶
خیالت راحت احتمالش هست موردتشویق هم قراربگیرند ویاکمترین مجازات برای آنها اعمال شود.
Iran, Islamic Republic of
11:37 - 1398/06/26
فضو لات رو هم نگفتین
Iran, Islamic Republic of
11:54 - 1398/06/26
میگم ها چند وقتیه از توالت‌های طبقات بالای ساختمان صدای سنگ و سیمان میاد، همینه دیگه سنگ به خورد مردم میدن از اونور سیمان میاد بیرون...!!!
United Kingdom
11:57 - 1398/06/26
حکیمی را گفتند آیندگان چگونه مردمانند گفت آنان سنگ و کلوخ به خورد هم دهند و هر روز قیمت آن را افزایش دهند و با ثروت اندوخته آن فرزند بیمار خود را به امید بهبودی دور جهان می گردانند، آنان را بشارت ده که ...خول ترین گونه خلق شده تاریخ شمایید.
Iran, Islamic Republic of
12:09 - 1398/06/26
ایرانه دیگه زیاد فشار نیارید
Iran, Islamic Republic of
12:13 - 1398/06/26
وای به وقتی که بگندد نمک. در کشوری که دلال ها همه کاره هستند هیچ کاری درست انجام نمی شود
پاسخ ها
بدون نام
Iran, Islamic Republic of
۱۴:۱۰ - ۱۳۹۸/۰۶/۲۶
وزیر فکر خودش است وبس نه بفکر مردم بدبخت گوش به حرف نمیده
Iran, Islamic Republic of
13:07 - 1398/06/26
حالا دلالا کیا هستن؟ مسلما فک و فامیل ما که نیستن
Iran, Islamic Republic of
14:08 - 1398/06/26
تنها چیزی که در تولیدش خودکفا شدیم زامبی و دزد و بی شرف هستش
Iran, Islamic Republic of
19:13 - 1398/06/26
این کار کشاورزان نیست..خیانت دلالان دولتی میباشد
Iran, Islamic Republic of
23:56 - 1398/06/26
اعدام کمترین کاری هست برای این حرامزادها
نام:
* نظر:
تعداد کاراکترهای مجاز: 450
قوانین ارسال نظر
بانک اطلاعات مشاغل تهران و کرج