توکلی: اگر سال ۷۶ می‌آمدم، خاتمی بازنده بود
۹۰۸۷۶۵
۲۷ شهريور ۱۳۹۸ - ۱۷:۳۴
۳۶۵۴
عضو مجمع تشخیص مصحلت نظام گفت: در انتخابات سال ۸۰ تلاش کردم این موضوع را طرح و اثبات کنم که من بهترین رقیب برای خاتمی هستم و تأکید کردم کثرت نامزدها باعث کاهش رأی ما و افزایش رأی خاتمی می‌شود.

فارس نوشت: عضو مجمع تشخیص مصحلت نظام گفت: در انتخابات سال ۸۰ تلاش کردم این موضوع را طرح و اثبات کنم که من بهترین رقیب برای خاتمی هستم و تأکید کردم کثرت نامزدها باعث کاهش رأی ما و افزایش رأی خاتمی می‌شود.

احمد توکلی، عضو مجمع تشخیص مصلحت نظام، در ششمین نشست از سلسله جلسات هسته عدالت‌پژوهی مرکز رشد دانشگاه امام صادق(ع) درباره شرایط اجتماعی و سیاسی دوران اصلاحات، با اشاره به اشتباهات ناطق نوری در انتخابات ۷۶ گفت: در آن انتخابات، از آقای ناطق نوری حمایت کردم. پیش ایشان رفتم و گفتم حاضرم برای شما کار کنم. ولی از شما می‌خواهم برخی کارها را بکنید و برخی کارها را نکنید تا برنده شوید که در نهایت این توصیه‌ها را جدی نگرفت و دو اشتباه بزرگ او شد.

اگر سال ۷۶ کاندیدا می‌شدم برنده میشدم

توکلی در ابتدای این نشست، به موضوع انتخابات سال ۱۳۷۶ و پیروزی خاتمی در آن انتخابات پرداخت و با اشاره به اهمیت این حادثه گفت: آذر ۱۳۷۵، بعد از طی شدن دوران تحصیل در انگلستان، به ایران بازگشتم و سراغ تأسیس روزنامه فردا رفتم. ضمناً با حدود ۱۵ نفر از افراد نزدیک در مورد انتخابات ریاست جمهوری سال ۷۶ مشورت کردم؛ از جمله سراغ آقای جواد لاریجانی رفتم.

وی ادامه داد: انتخابات هم شکل و قوام گرفته بود و همگان در جناح اصول‌گرایی، آقای ناطق نوری را پیروز انتخابات می‌دانستند. از او پرسیدم که اگر من نامزد انتخابات شوم، چه اتفاقی می‌افتد که جواد لاریجانی پاسخ داد: همه‌چیز به هم می‌خورد. در پاسخ گفتم، شما چطور سیاست‌مداری هستید که یک متغیر برون‌زا به‌راحتی می‌تواند تمام برنامه شما را دچار اختلال کند؟

توکلی با اشاره به جمع‌بندی خود در اینکه اگر در آن انتخابات نامزد می‌شدم، برنده انتخابات بودم، افزود: با حضور من در انتخابات ۱۳۷۶، امکان ایجاد دوقطبی که در نهایت منجر به پیروزی آقای خاتمی شد، رقم نمی‌خورد.

عضو مجمع تشخیص مصحلت نظام گفت: با این‌حال به دو دلیل در عرصه انتخابات وارد نشدم، اول نبود افرادی که به من در اداره کشور کمک کنند؛ می‌خواستم که یک «برنده خوب» باشم و افرادی که در این زمینه بتوانند به من کمک کنند، وجود نداشت. از سوی دیگر، نمی‌خواستم بازی جریان اصول‌گرایی را به هم بزنم؛ چراکه نتیجه به هم خوردن بازی طراحی‌شده، اصلاً معلوم نبود و امکان داشت در صورت شکست اصول‌گرایان، همه علت شکست به حضور من در انتخابات مرتبط شود. آقای ناطق نوری را در آن موقع خیلی بد نمی‌دانستیم و حداقل از خیلی‌ها بهتر بود.

دو اشتباه بزرگ ناطق نوری در انتخابات سال ۱۳۷۶

وی با اشاره به تصمیم خود در حمایت از ناطق نوری در انتخابات سال ۱۳۷۶ بیان کرد: در آن انتخابات، از آقای ناطق نوری حمایت کردم. پیش ایشان رفتم و گفتم حاضرم برای شما کار کنم. ولی از شما می‌خواهم برخی کارها را بکنید و برخی کارها را نکنید تا برنده شوید که در نهایت این توصیه‌ها را جدی نگرفت و دو اشتباه بزرگ او شد.

توکلی افزود: اولین خواسته‌ام این بود که گفتم آشکار کنید که با آقای هاشمی متفاوت هستید؛ چون شما فرق دارید، لذا این را صراحتاً اعلام کنید؛ ولی این کار را نکرد و خود را دنباله‌رو آقای هاشمی معرفی کرد. تأکید کردم به حرف اطرافیان و برخی افراد جبهه اصول‌گرایی توجه نکنید و سیاست‌های آقای هاشمی را مورد انتقاد قرار دهید و در مرحله بعد، کارهایی را که می‌خواهید، انجام دهید، اعلام کنید. اگر این‌گونه وارد صحنه شوید، زمین بازی عوض می‌شود. دوم اینکه علیه فساد و تبعیض حرف بزنید و به عدالت اجتماعی بپردازید؛ چون اعتقاد شما است؛ لذا این را بگویید ولی خوب این کار را نکرد و در مقابل، جبهه مقابل و آقای خاتمی، این کار را کرد و به‌سختی هم انجام داد و پیروز انتخابات شد.

حداقل دو رأی دارم؛ خودم و همسرم

وی با اشاره به انتخابات مجلس دوم شورای اسلامی در اسفند سال ۱۳۶۲ گفت: در آن زمان جو سنگینی علیه من بود. تازه از وزارت کار استعفا داده بودم و از تهران نامزد شدم. در همان انتخابات، ۲۰ نفر از رفقای خود را دعوت کردم و همه جز یک نفر با شرکت من در انتخابات مخالفت کردند. به آن‌ها گفتم: من که نامزد هستم و حداقل خودم و همسرم که به من رأی می‌دهند؛ لذا دو تا رأی را حداقل دارم!… درنهایت هم در آن انتخابات به دور دوم راه پیدا کردم. هیچ‌کس در آن انتخابات از من حمایت نکرد و بدون حضور در لیستی، در تهران ۳۰۰ هزار رأی آوردم.

راهبرد «تکثیر نامزدها» در انتخابات سال ۸۰ اشتباه بود

وی با اشاره به انتخابات ریاست جمهوری سال ۱۳۸۰ و علل حضور خود در این انتخابات بیان کرد: در نزدیکی آن انتخابات، مجدد افراد مختلفی در میان جناح اصول‌گرایی جمع شدند تا در مورد انتخابات بحث و تصمیم‌گیری شود. در آنجا تلاش کردم این موضوع را طرح و اثبات کنم که من بهترین رقیب برای خاتمی هستم و تأکید کردم که کثرت نامزدها باعث کاهش رأی ما و افزایش رأی خاتمی می‌شود.

توکلی یادآور شد: در این انتخابات، نیروهای اصولگرا راهبرد «تکثیر نامزدها» را انتخاب کردند؛ ولی من در آن جمع تأکید کردم که این راهبرد، حتی از منظر ساده رفتار یک مصرف‌کننده هم معقول نیست. بنده می‌گفتم که وقتی‌که در اقتصاد رقابت شدید می‌شود و تنوع کالا در یک محصول پیدا شود، به‌طوری‌که انتخاب گزینه مطلوب دشوار باشد، مصرف‌کننده به برند معروف رجوع می‌کند و شرایط در آن زمان به نفع برند معروف می‌شود و اوضاع آن موقع را این‌طور تشبیه کردم و با همین استدلال گفتم که رأی خاتمی بالا می‌رود که البته دوستان گوش نکردند.

وی افزود: مثال خمیردندان را زدم که اگر تنوع محصول زیاد شود، افراد سراغ برند و چهره معروف می‌روند، چون هزینه انتخاب خود را می‌خواهند کاهش دهند. در مرحله انتخاب، اگر زیاد جدید باشد، سراغ قدیمی می‌روی، ولی اگر جدید یک‌دانه باشد، روی همین متمرکز می‌شوید. این کثرت باعث آن نتیجه در انتخابات شد و من ۴ و نیم میلیون رأی آوردم و باقی آرا در جناح اصول‌گرایی بسیار کم بود.

ولایت فقیه، ولایت عقل و عدل است

توکلی با اشاره به دیدگاه خود در مورد ولایت فقیه ادامه داد: به این دوستان حزب‌اللهی می‌گویم بابا! خودت کمی فکر و تأمل‌کن؛ برخی کارها نیاز به دستور صریح رهبری ندارد. تبعیت از امر و نهی رهبری و عدم تخریب برنامه رهبری، وظیفه ما نسبت به ولی‌فقیه است.

وی گفت: ما باید در معرض خط او قرار بگیریم و تلاش کنیم به فکر او نزدیک شویم. به تعبیر آیت‌الله جوادی آملی، ولایت‌فقیه، ولایت عقل و عدل است. باید با عقل خودمان اطراف را ببینیم؛ ولی تلاش کنیم به دید و منظر او نزدیک شویم. از این حالت انفعال که منتظر دستور رهبری باشیم، درمی‌آییم.

برچسب ها:
انتشار یافته: 42
در انتظار بررسی:0
Iran, Islamic Republic of
18:09 - 1398/06/27
ای اقای توکلی ...درسته که نسبتا ادم سلامتی هستی ولی خدایی شما کجا و اقای خاتمی کجا .....پاکترین فرد این جمهوری دکتر خاتمی بود و بس
پاسخ ها
بدون نام
Iran, Islamic Republic of
۲۲:۱۱ - ۱۳۹۸/۰۶/۲۷
خاتمی عزیز دکتر نیست لیسانس فلسفه س
بدون نام
Iran, Islamic Republic of
۰۱:۱۹ - ۱۳۹۸/۰۶/۲۸
بهترین دوران ایران و مردم ایران زمان پرزیدنت خاتمی بود اگه واقع بین باشیم و مردانه قضاوت کنیم.
M@@@@@@@M
Iran, Islamic Republic of
۰۴:۰۳ - ۱۳۹۸/۰۶/۲۸
خخخخخخخخخخخخخ
آقای توکلی اگر کاری از دست شما‌بر‌میآید و فکر مردم‌هستین تاریخ و گذشته را رها کن‌و به حال فکر کن
اگر کاری از دست شما ساخته بود الان روحانی رفته بود پس زیاد به خودت فشار نیار
بددون نام
Iran, Islamic Republic of
۱۰:۲۵ - ۱۳۹۸/۰۶/۲۸
البته استفاده از عنوان تحصیلی در گشورهای متمدن جز در مورد پزشکان و شاید پیراپزشکان متداول نیست ولی آقای خاتمی دکترای افتخاری گرفته شاید سن شما به آن دوره قد نمیده
Iran, Islamic Republic of
18:32 - 1398/06/27
همان بهتر که نیامدی وگرنه زود تر از این ها بیچاره می شدیم
Iran, Islamic Republic of
18:45 - 1398/06/27
بابا قبل و بعد تو را دیدیم بعد از خاتمی دکتر جون
شما مناسب مجلس هستید برای ریاست جمهوری
اون کاریزما را ندارید آقای ناطق به حرف زدن بودن خاتمی باخت
همانطور که همه به سخنگو بودن و حاضر جواب بودن دکتر احمدی نزاد
Iran, Islamic Republic of
19:03 - 1398/06/27
حتما رای میاوردی
پاسخ ها
بدون نام
Iran, Islamic Republic of
۲۳:۱۱ - ۱۳۹۸/۰۶/۲۷
خوب خودت اماده کن ۱۴۰۰ رای بی رای شماهم مثل بقیه
Iran, Islamic Republic of
19:13 - 1398/06/27
من تا لحال فكر مي كردم فقط نوجوانان توي رويا غوطة مي خورند!!
آقاي توكلي بد نيست خودتون رودر دوره قبل مجلس ارزيابي كنين كه چرا رأي نياورديد و محبوبيت خاتمي رو اونجا ملاحظه كنيد.البته بنظر من الان محبوبيت خاتمي كاهش يافته ولي بازم جزو اثر گذارها و محبوبهاست.
Iran, Islamic Republic of
19:22 - 1398/06/27
خودت هم میدونی که دروغ میگی
United Arab Emirates
19:30 - 1398/06/27
اگر به قبل برگردیم احمدی‌نژاد و..هم انتخاب نمی شدند
پاسخ ها
بدون نام
Iran, Islamic Republic of
۲۳:۵۹ - ۱۳۹۸/۰۶/۲۷
ای کاش در رفرندم ۷۶شرکت کرده بودی تا جامعه به این حرجو مرجی کشیده نمی شد
Iran, Islamic Republic of
20:44 - 1398/06/27
این آقا چقدر از خود راضی است تو که حرف زدن بلد نیستی وفقط میتونی بنویسید چگونه میخواستید رئیس جمهور شید. در صورتیکه یک مسول خوب باید قشنگ ورسای حرف بزند. تعجب من این است که در این مملکت که اینقدر نخبه وجود داشت ودارد چگونه تو کسی را پیدا نکردید که به شما در اداره کشور بهت کمک کند. این یعنی خودخواهی وخودپرستی که با دین مبین اسلام سازگاری ندارد. من در تعجب هستم از این طرز فکر که میخواهد برای کشور عزیزم ایران نسخه اقتصادی. اجتماعی. فرهنگی و....بپیچد
Iran, Islamic Republic of
20:56 - 1398/06/27
عجب اعتماد نفسی
پاسخ ها
بدون نام
Iran, Islamic Republic of
۲۲:۱۶ - ۱۳۹۸/۰۶/۲۷
ای کاش می آمدی جامه اینقدر بی درو پیکر نمی شد.
Iran, Islamic Republic of
21:01 - 1398/06/27
مگر اون موقع کسی شما را می شناخت که رای بدهد و شما برنده شوید.الان هم این گوی و این میدان.
Iran, Islamic Republic of
21:25 - 1398/06/27
برعکس گفتی تمام اعضای خودتون وارد انتخابات میشد باز خاتمی پیروز میشد چون مردمی بود
پاسخ ها
مهدی
Iran, Islamic Republic of
۲۳:۱۷ - ۱۳۹۸/۰۶/۲۷
اقا یه حرف حساب یا اینکه اصلا کلا قید افای خاتمی بزند خودتان با او مقایسه نکنید یا اینکه اگه مردی بزارید یک بار دیگه بیاد صحنه ببینید کی رای میاره....!
Iran, Islamic Republic of
22:13 - 1398/06/27
آقای توکلی سالمه و به پژوهش و کار علمی هم اعتقاد دارهوبهترین گزینه برای ریاست جمهوری
Iran, Islamic Republic of
22:46 - 1398/06/27
اقای توکلی تو پیش سید محمد خاتمی عددی نیستی
پاسخ ها
بدون نام
Iran, Islamic Republic of
۰۲:۰۷ - ۱۳۹۸/۰۶/۲۸
البته در مورد فتنه گری !!!!!
Iran, Islamic Republic of
23:21 - 1398/06/27
از اگر چغندر هم سبز نمیشه
Iran, Islamic Republic of
23:34 - 1398/06/27
دیر نشده ماهی راهروقت ازآب بگیری تازه ا
Iran, Islamic Republic of
23:42 - 1398/06/27
باباول کن.توواحمدی ازقماش همید/ندانید مردم ولی می دمی //
Iran, Islamic Republic of
00:10 - 1398/06/28
در مقا بل اقای خاتمی ان مرد شریف اصلا اینطور فکر نکنید
Iran, Islamic Republic of
00:39 - 1398/06/28
به طرز فکر یک کاندیدا رو توجه کنید که به ناطق میگه از هاشمی انتقاد کن و رای ییار بعد راه خودت رو برو یعنی راهنمای چپ بزن بپیچ به راست!!!!! سیاست پدر و مادر تداره یعنی این!!!!!
Iran, Islamic Republic of
01:11 - 1398/06/28
یادش بخیر دوران خاتمی بهترین اقتصاد چهل ساله را داشتیم . با حقوقی که اونموقع میگرفتم همه خونه میساختم همه سالی سه بار مسافرت میرفتیم هم طلا میخریدم و هم پس انداز
United States
05:45 - 1398/06/28
خخخیییلی بعیده..... اگر همه ی تحلیل هاتون این گونه باشه وای به حال ایران...‌‌البته دو جناح فکری هم ناموفق بودند به دلیل تعدد مراکز تصمیم گیری.... من طرفدار هیچکدوم نیستم اما برای امتحان یک دوره ی دیگر خاتمی بیاد جناب عالی هم بیایید خواهید دید چی می شه....‌‌‌
Iran, Islamic Republic of
06:06 - 1398/06/28
بس نیست،،

خیمه زدی و دست هم نمیکشی،
Iran, Islamic Republic of
08:20 - 1398/06/28
بالارفتیم ماست بود،پایین اومدیم دوغ بود،همه حرفهای توکلی توهم ودروغ بود،بدون دوغ بود،توبوق بود،فقط لاف وگزاف فکرچندسال دیگه شب اول قبر باش که خیلی بدهکاری بملت شفاف باشی
Iran, Islamic Republic of
14:05 - 1398/06/28
اقای توکلی اگرسیاستمدارروشن وباهوشی باشند؟باید بدانند ایشان هیچوقت وهیچ زمانی‌ پیروزانتخابات ریاست جمهوری کشور نمیشوند ونخواهند؟درواقع ادعای پیروزی و واکابی انتخابات ریاست جمهوری گذشته هیچ سودی برای‌ایشان نخواهدداشت!!
Iran, Islamic Republic of
14:05 - 1398/06/28
اقای توکلی اگرسیاستمدارروشن وباهوشی باشند؟باید بدانند ایشان هیچوقت وهیچ زمانی‌ پیروزانتخابات ریاست جمهوری کشور نمیشوند ونخواهند؟درواقع ادعای پیروزی و واکابی انتخابات ریاست جمهوری گذشته هیچ سودی برای‌ایشان نخواهدداشت!!
Iran, Islamic Republic of
11:36 - 1398/06/29
حالا که هستی چرادفاع ازمحرومین بخصوص حق معاولین نمی کنی؟؟؟؟؟؟!!!!!!!!!!!!!!!.
نام:
* نظر:
تعداد کاراکترهای مجاز: 450
قوانین ارسال نظر
بانک اطلاعات مشاغل تهران و کرج