نگاهی دوباره به زندگی اعجوبه ایرانی
۹۰۹۸۹۵
۳۱ شهريور ۱۳۹۸ - ۰۹:۵۵
۶۶۳۹ 
وسعت دانش ابن سینا و کتاب‌هایی که در علوم مختلف نوشته موجب شده است که در تاریخ علم دارای چهره‌ای افسانه‌ای بشود.

خبرگزاری تسنیم: تازه‌ترین اثر از مجموعه «تاریخ و ادبیات ایران» که به کوشش محمد دهقانی در دست تدوین و انتشار است، به زندگی و آثار ابوعلی سینا اختصاص دارد. این اثر که به تازگی از سوی نشر نی منتشر شده، تلاش دارد تا همچون مجلدات پیش‌تر منتشر شده از این مجموعه، گزیده‌ای از بهترین شاهکارهای ادبی ایران را همراه با شرح و تفسیر با زبانی ساده و روشن به علاقه‌مندان عرضه کند.

نگاهی دوباره به زندگی اعجوبه ایرانی

مجموعه تاریخ و ادبیات ایران که منحصر به تاریخ و ادبیات پس از اسلام است، تلاش دارد تا تاریخ ادبی ایران را در پیوند با تاریخ عمومی جهان ببیند و به تحولات فکری و فرهنگی کشورها و اقلیم‌هایی هم که به نحوی با ایران در ارتباط بوده‌اند، اشاره کند.

پیشگام دکارت، طلایه‌دار فروید

دهقانی در این جلد، ضمن اشاره به زندگی ابن سینا، به آثار او مانند دانشنامه هلایی، رساله منطق، رساله عشق و اشارات او پرداخته است. در بخشی از مقدمه این اثر می‌خوانیم: اعجوبه‌ای چون ابن سینا را جهان کمتر به خود دیده است. مردی که در اوج قرون وسطا در یکی از دورافتاده‌ترین ثغرهای شرقی جهان اسلام پا به عرصه زندگی نهاد و به دعوی خودش و گواهی دیگران، به اندک‌مدتی بر اغلب علوم روزگار خوشیش تسلط یافت

و به مشهورترین طبیب عصر خود بدل شد و در اعصار بعد هم تا قرن‌ها یکی از نامدارترین و مؤثرترین اطبا و فلاسفه جهان باقی ماند، چنان که عده‌ای او را، از حیث اثبات وجود بر پایه تشکیک، پیشگام دکارت، فیلسوف مشهور فرانسوی در عصر روشنگری و از حیث توجه عمیقش به علم‌النفس و روانکاوی، طلایه‌دار زیگموند فروید پدر روانشناسی و روانکاوی نوین به شمار آورنده‌اند.

وسعت دانش ابن سینا و کتاب‌هایی که در علوم مختلف نوشته موجب شده است که در تاریخ علم دارای چهره‌ای افسانه‌ای بشود.

نشر نی کتاب حاضر را در 700 نسخه و در 146 صفحه در اختیار علاقه‌مندان قرار داده است.

نام:
* نظر:
تعداد کاراکترهای مجاز: 450
قوانین ارسال نظر
بانک اطلاعات مشاغل تهران و کرج