قوه‌قضائیه: مقامات تا آبان‌ماه اموالشان را اعلام کنند
۹۱۰۰۲۲
۳۱ شهريور ۱۳۹۸ - ۱۴:۱۲
۵۱۹۷ 
رییس مرکز آمار و فناوری اطلاعات قوه قضاییه، با بیان اینکه افتتاح سامانه ثبت دارایی مقامات، مسئولان و کارگزاران اقدام مبارکی است، گفت: از امروز به مدت یک‌ماه یعنی تا یکم آبان ماه ۹۸ مسئولان مهلت اعلام اموال خود را دارند.

خبرگزاری ایسنا: رییس مرکز آمار و فناوری اطلاعات قوه قضاییه، با بیان اینکه افتتاح سامانه ثبت دارایی مقامات، مسئولان و کارگزاران اقدام مبارکی است، گفت: از امروز به مدت یک‌ماه یعنی تا یکم آبان ماه ۹۸ مسئولان مهلت اعلام اموال خود را دارند.

قوه‌قضائیه: مقامات تا آبان‌ماه اموالشان را اعلام کنند

حجت الاسلام و المسلمین شهریاری:

* امروز اقدام مبارکی توسط دستگاه قضایی شکل گرفته است و آن هم افتتاح سامانه ثبت دارایی مقامات، مسؤولان و کارگزاران است.

* (با اشاره به اصل ۱۴۲ قانون اساسی): افرادی که تحت شمول این اصل هستند؛ رهبر، رئیس جمهور، معاونان رئیس جمهور، وزیران و همسر و فرزندان آنان است که باید قبل و بعد از خدمت، دارایی خود را ثبت کنند.

* هر کسی که قرار است حکمی برایش صادر شود و اگر می خواهد متصدی شود، باید قبل از آن تعهد بدهد که لیست دارایی‌اش را اعلام می کند و در غیر این صورت باید پاسخگو باشد. در واقع شرط تصدی مسولیت‌ها این است که هرکسی که حکمی برایش صادر می شود باید حتما فهرست دارایی‌های خود را اعلام کند.

* ما مترقی ترین اصل قانون اساسی را اصل ۱۴۲ می دانیم زیرا بالاترین مقام کشور در این اصل ملزام شده که دارایی خود را قبل و بعد از خدمت ثبت کند تا برخلاف حق افزایش نیافته باشد.

*زمان ثبت دارایی به این صورت است که مسئولان باید دارایی های خود را قبل و بعد از هر دوره خدمتی اعلام کنند.

* هدفی که قوه قضاییه و قانون تعیین کرده این است که به اموال مسئولان رسیدگی شود تا برخلاف حق افزایش نیافته باشد. همه باید دارایی‌های خود را به رییس قوه قضاییه و کمیته سه نفره اعلام کنند و رییس قوه قضاییه هم باید دارایی خود و همسر و فرزندان را قبل و بعد از خدمت به مرجعی که رهبری اعلام می‌کنند اعلام کند. باعث افتخار است که ریاست قوه قضاییه هفته قبل دارایی خود را به رهبری اعلام کردند.

* این اعلام‌ها لازم نیست بصورت مستمر باشد بلکه اول و پایان خدمت باید انجام شود و لازم نیست هر روز تغییرات را اعلام کنند. هر کسی که از سمت خود کنار رفت یک ماه فرصت دارد که دارایی خود را ثبت کند و اگر کتمان کند مشمول مجازات تعزیری درجه ۶ می شود.

* قانونگدار امنیت محرمانگی اطلاعات را لازم دانسته و نباید افشا شود و اگر افشا شود مشمول مجازات هایی که در قانون ذکر شده می شود؛ البته خود مسئولان می توانند شخصا اموال خود را افشا کنند ولی ما مجاز نیستیم آن را افشا کنیم.

* افرادی که از امروز حکمی دریافت می کنند باید حتما بیایند و تعهدنامه را امضا کنند و بعد مشغول کار شوند. ثبت دارایی‌ها شامل دارایی‌های خارج از کشور نیز می‌شود.

* مسئولان باید ابتدا در سامانه ثنا ثبت نام کنند. ما مسئولیت راه اندازی سامانه را داشتیم که انرا انجام دادیم و بیش از یک ماه است که این سامانه راه اندازی شده است. تا وقتی امنیت این سامانه تامین شود، تصمیم گرفتیم ثبت دارایی را در چند مرحله انجام دهیم و انرا پایلوت کنیم تا مشکلات رفع شود. تصمیم این شد که در پایلوت اول دفتر مرکزی ثبت دارایی مسولان را در همین ساختمان مرکزی راه اندازی کنیم که انرا راه اندازی کردیم و مسولان می توانند در اینجا ثبت دارایی کنند.

* امروز ما سامانه ثبت دارایی را در محدوده دفتر مرکزی افتتاح می کنیم و اولین پایلوت آن خواهد بود. امیدوارم کمتر از یک ماه این پایلوت به پایلوت دوم و سوم برسد و نهایتا در بستر شبکه ملی آن را راه اندازی کنیم.

* تصمیم داریم که سامانه را در بستر اینترنت نبریم و آن هم به ملاحظه مسایل امنیتی و حساسیت اطلاعات بوده است لذا ما با احتیاط پیش می رویم.

* ثبت اطلاعات منحصرا در سامانه ثبت دارایی مقامات مسئول انجام می شود و سازمان اداری استخدامی موظف بوده که لیست‌ها را اعلام کند و خواهشمندیم که هرچه سریعتر آن را اعلام کنند.

* دو شغله بودن اشکال دارد ولی قانونگذار برخی مشاغل را اجازه داده است و باید هر کسی که دو شغله هست برای هر سمتش بیاید و اموالش را ثبت کند و باید ۴ بار این کار را انجام دهد. (برای هر شغل اول و انتهای خدمت دو بار که جمعا ۴ بار می شود).

* بعد از پایلوت اول در پایلوت دوم آن را به شهر تهران توسعه می دهیم و تعداد دفاتر را افزایش می دهیم و پایلوت سوم سه مرکز استان را اضافه می کنیم و در پایلوت چهارم مراکز استان‌ها اضافه می شوند و پایلوت پنجم سراسری می شود.

* مسئولان اول که وارد سامانه می شوند باید ابتدا نوبت دهی کنند. نوبت دهی در اینترنت است ولی ثبت دارایی در اینترنت نیست.

* ان‌شاءالله ظرف یکی دو هفته آینده به پایلوت‌های بعدی متصل می شویم. ما اطمینان می دهیم جز رییس قوه قضاییه کسی به این اطلاعات دسترسی ندارد و اطلاعات را رمزگذاری می کنیم و اطلاعات دارای سه کلید رمزگذاری خواهد بود.

* ما تمام تلاش خود را به کار می‌بریم تا مانع از سرقت اطلاعات شویم و آنچه در اینترنت است، فقط سامانه نوبت دهی است.

* سامانه سخا هم که راه اندازی کردیم ابتدا اشکالاتی داشت که آن را رفع کردیم و این سامانه هم که سامانه نوبت دهی است احتمال دارد اشکالاتی داشته باشد که آن را رفع خواهیم کرد.

* حدود 250 هزار نفر مشمول ثبت دارایی و اموال در سامانه می‌شوند.

* علاوه بر افراد ذکر شده در اصل ۱۴۲ قانون اساسی، طبق قانون مصوب سال ۹۴؛ ۲۴ عنوان اعم از نمایندگان مجلس ، اعضای مجمع تشخیص مصلحت نظام و شورای نگهبان، تا رده مدیر کلی در سازمان‌ها مشمول قانون ثبت دارایی‌ها می شوند.

* صورت دارایی‌ها شامل ۷ مورد اعم از کلیه اموال غیر منقول که شامل ملک و املاک است و حقوق دارای ارزش مالی،سرمایه گذاری‌ها و اوراق بهادر، موجودی حساب‌های مختلف در بانک‌ها و صندوق‌ها مطالبات و دیون و هرگونه منبع درامدی مستمر باید از سوی مسئولان اعلام شود.

* از امروز به مدت یک‌ماه یعنی تا یکم آبان ماه ۹۸ مسئولان مهلت اعلام اموال خود را دارند و مسئولانی که بعد از اجرای قانون یعنی بعد از ۲۹ آذر ۹۴ عهده دار مسئولیت شده اند و دوره مسولیتشان تمام شده باید اموال خود را اعلام کنند.

* ثبت اموال مسولان شامل دارایی خارج از کشور هم می شود و قوه قضائیه هیئت بررسی سه نفره از قضات عالی رتبه دارد که دارایی ها را بررسی می کنند. چنانچه در بررسی ها پای مسولان دیگری به پرونده اموال باز شد به صورت محرمانه به اداره کل مربوطه اعلام می شود تا نسبت به آن اقدام شود و در صورت مشاهده تخلف پرونده به دادگاه ارسال می شود و رئیس قوه قضائیه میتواند بعد از رسیدگی اطلاعات را منتشر کند.

انتشار یافته: 26
در انتظار بررسی:0
Iran, Islamic Republic of
14:16 - 1398/06/31
اولا چرا انقدر باید فرصت بهشون داد؟دوما حالا بذار آمارشونو بدن انقدر بخندیم چنان زندگی ساده و درویشانه ای رو کنن که مجبور شیم یه چی دستی کمکشون کنیم
پاسخ ها
بدون نام
Iran, Islamic Republic of
۲۲:۲۹ - ۱۳۹۸/۰۶/۳۱
اره همشون پراید دارن
بدون نام
Iran, Islamic Republic of
۰۸:۰۴ - ۱۳۹۸/۰۷/۰۱
مطمئن باشید هیچ کدوم راستشو نمیگن
Iran, Islamic Republic of
14:19 - 1398/06/31
...
چقدر هم راستش رو میگن؟؟؟؟؟؟؟
Iran, Islamic Republic of
14:26 - 1398/06/31
چرا همین ماه مهر نه که تا آبان ماه
پاسخ ها
بدون نام
Iran, Islamic Republic of
۲۳:۲۹ - ۱۳۹۸/۰۶/۳۱
فرصت باشه مال واموالشون رو بنام کس وکارانشان بزنن فقط لباس تنشون مال خودشون بمونه اونموقع میگن ما همین لباس رو داریم
آنچه که فکر میکنید مردم ایران هستن خودتونید
بدون نام
Iran, Islamic Republic of
۰۸:۳۵ - ۱۳۹۸/۰۷/۰۱
ان شالله روز به روز اقتدار جناب رئيسي بيشتر بشه و پوزه كثيف اين اختلاسگر ها و نجومي بگيران رو بخاك بماله
Iran, Islamic Republic of
14:27 - 1398/06/31
شامل دیگر قوا نمی شود؟
پاسخ ها
بدون نام
Iran, Islamic Republic of
۱۷:۰۲ - ۱۳۹۸/۰۶/۳۱
متن رو کامل بخون زده همه مقامات
Iran, Islamic Republic of
14:44 - 1398/06/31
اين كار دردي رو از مردم دوا نميكنه ....

شما بايد با اهرم مالياتي از اغنيا و ثروتمندان بيشتر بگيريد و به حقوق كارگران بازنشستگان و كارمندان اضافه كنيد و با اين راهكار به سمت توزيع عادلانه ثروت و كاهش فاصله طبقاتي برويد .....
پاسخ ها
بدون نام
Iran, Islamic Republic of
۲۱:۳۶ - ۱۳۹۸/۰۶/۳۱
هرچیزی جای خودش
Iran, Islamic Republic of
14:56 - 1398/06/31
تا ابان میزنن به نام بقیه استاد
Iran, Islamic Republic of
14:57 - 1398/06/31
مسؤلان این کشور بیایند صادقانه. اموالشان را. اعلام کنند؟؟!!! "". عجب حرفی میزنی!!!!! مسولام با دروغ کلک ساخته شده اند
Iran, Islamic Republic of
15:32 - 1398/06/31
گزارش اموال بنده
یک پیکان مدل 60
یک دفترچه با صدهزار تومان بنام خودم و یک دفترچه با ده هزار تومان بنام خانمم فرزندانم هم که بیکار هستند و سر سفره بنده یه تکه زمین صد متری هم در شوره زار کویر که آنهم ارثیه پدری است ویه چند تا دفترچه قسط که اقساطش هم عقب افتاده هان خانه هم که ندارم و مستاجرم و صاحبخانه هم دلش به حالم سوخته اجاره نمیگیره والسلام
United Kingdom
15:39 - 1398/06/31
اون پولها وخانه هایی که در خارج دارند چی اونها رو هم اعلام میکنند اون اقا زاده ای که ظاهرا هیچ مسؤلیتی ندارد ولی بزرگترین اختلاس ها را به خاطر اختیارات وقدرت فوقالعاده اش به او نسبت میدهند چی
Iran, Islamic Republic of
15:39 - 1398/06/31
نوشدارو بعد از مرگ سهراب.

حالا که کفگیر بیت المال به کف دیگ خورده و چیزی برای غارت نمانده!!!
Iran, Islamic Republic of
15:49 - 1398/06/31
یاد سریال هیولا افتادم اونجا که مهران مدیری میگه من یه پژو دارم، یه خونه قولنامه ای تو قرچک ورامین و دو میلیون پس انداز تو بانک.!
الان همه مسوولین میان یه جوری از بی پولی مینالن که مردم به خودشون شک کنن که نکنه پول مسوولین رو بالا کشیدن!
Iran, Islamic Republic of
16:05 - 1398/06/31
مسیولان ازهرطریق ممکن حقایق رادرخصوص اموالشان مخفی میکنند.راهکارمناسبی بایدایجادشودتاازطریق اموال اقرباامکان حقیقت یابی باشد.
Iran, Islamic Republic of
16:28 - 1398/06/31
یک خونه ۳۰ متری یک گلیم حقوق یک میلیون نیم
Iran, Islamic Republic of
16:36 - 1398/06/31
از اموال نوه و نتیجه مقامات هم باخبر بشین خوبه...
Iran, Islamic Republic of
16:43 - 1398/06/31
اموال تو ايران يا اموال تو كانادا و آمريكا ....!!!!
Iran, Islamic Republic of
17:07 - 1398/06/31
بعضیا دارن از حسودی میترکن اینطور نظر میدن؟ اینکارا واسه خودتونه داداش من !
Iran, Islamic Republic of
17:17 - 1398/06/31
مگه پارسال اعلام نکردن مگه قبل از پست گرفتن اعلام نميکنن؟ يعني انقد تند تند اموالشون زياد ميشه که هر سه ماه بايد دوباره اعلام کنند؟
Iran, Islamic Republic of
22:56 - 1398/06/31
انقدر لایحه و تصره میترن تو کار که هم
ش
فورمالیته میشه میره
Iran, Islamic Republic of
08:53 - 1398/07/01
اموال که نه اختلاص!
پاسخ ها
ی
Iran, Islamic Republic of
۰۹:۳۲ - ۱۳۹۸/۰۷/۰۲
'''' لطفا مقامات دارایی و ثروت خود را به طور ''' راست ''' و عاری از هر گونه دروغ اعلام بفرمایند!
نام:
* نظر:
تعداد کاراکترهای مجاز: 450
قوانین ارسال نظر
بانک اطلاعات مشاغل تهران و کرج