«آقا کریم»، لنگر تسکین پرسپولیس
۹۱۱۲۴۹
۰۳ مهر ۱۳۹۸ - ۱۱:۳۸
۵۳۳۷
«هر تیمی یک کریم باقری می‌خواهد. یک کاپیتان بیرون از زمین. یک لنگر تسکین وسط روزهای متلاطم فوتبال. کسی که «تیم» را بیشتر از نمایش خودش دوست داشته باشد. هیچ جمله‌ای مثل این دیالوگ در فیلم «ابد و یک روز» نمی‌تواند این یادداشت را تکمیل کند: «خراب شه خونه‌ای که بزرگ‌تر نداره!»

ایران ورزشی: «اولین تصویرهای بسیاری از ما، جوان لاغراندام و قد‌بلندی بود که آستین پیراهن آستین کوتاه و زرد رنگ «کشاورز» را تا جایی که می‌شد تا می‌کرد، تمام مدت می‌دوید و انگار خیلی به جاذبه زمین اعتقاد نداشت. همیشه روی هوا بود. محکم سر می‌زد، تکل‌هایش جانانه بود اما صدایش را کسی نمی‌شنید. صدای کریم. کریم باقری.

وقتی با ۲۲ میلیون تومان به پرسپولیس پیوست، انگار در تمام ارکان فوتبال ایران زلزله آمده بود. با آن پول الان نمی‌شود نصف یک پراید را خرید اما امیر عابدینی «نه» نیاورد، می‌دانست چه الماسی به تورش افتاده. کریم شد ژنرال خط هافبک پرسپولیس و تیم‌ ملی ایران. سال‌هاست که هیچ فوتبالیستی مثل او این طور به‌تنهایی نظم میانه زمین را حفظ نکرده. هر وقت هم لازم می‌شد گل می‌زد. از هر جای زمین. انگار کفش‌های یک غول پایش بود.

کافی است یادمان بیاید که او بعد از علی دایی با ۵۰ گل زده بهترین گلزن تاریخ فوتبال ایران است؛ آن‌هم فقط در ۸۷ بازی! یک هافبک بالاتر از همه مهاجمانی که در فوتبال ایران اسم‌شان را شنیده‌ایم. در ویترین افتخاراتش فقط جای یک تندیس «بهترین بازیکن آسیا» خالی است.

آقا کریم یکی از قاب‌های ماندگار شهرآورد کسل‌کننده روز یکشنبه شد. عکس‌هایش با دست‌های باز، رگ‌های بیرون‌زده و فریادهای بلند، او را به فرمانده جنگ‌های باستانی شبیه کرده است که از سربازهای ترس‌خورده می‌خواهد تسلیم نشوند و بجنگند اما او داشت همه را به آرامش دعوت می‌کرد! آرامش با فریاد به سبک کریم باقری! اگر او نبود احتمالاً موعود بنیادی‌فرد مجبور می‌شد از کارت‌های قرمز بیشتری استفاده کند و چه‌بسا بازی هم به سرانجام نمی‌رسید.

این اولین بار نیست که کریم باقری این طور بازیکنان سرکش تیمش را رام می‌کند. در شهرآوردهای قبلی هم هر وقت لازم بود وسط زمین می‌آمد و حتی یک بار تا مرز کتک‌زدن شیث رضایی و شجاع خلیل‌زاده پیش رفت. یکشنبه هم وسط مشت و لگدپرانی بازیکنان دو تیم به داد داور رسید، با دست جلوی دهان سیامک نعمتی را گرفت، احمد نوراللهی را هل داد و اجازه دخالت به شجاع نداد و با فریادهای کر کننده به همه نشان داد کت تن کیست.

کریم باقری حتی در دوران اوجش هیچ‌وقت اهل کری خواندن در رسانه‌ها نبود، با توپ حرفش را می‌زد، فوتبالش را چنان به تیم حریف دیکته می‌کرد که لازم نبود بیرون از آن برای کسی شاخ و شانه بکشد. خشمش را یک بار دیدیم. مقدماتی جام‌ جهانی ۱۹۹۸. سبیل‌هایش را زده بود و رفت توی زمین. بازیکن تیم قطر عصبانی‌اش کرد. خودش می‌گوید فحش داد و بدون توپ لگد زد. کریم هم با مُشت کوبید توی صورتش. کارت قرمز گرفت، سرش را انداخت پایین و یکراست رفت رختکن. همین!

خسرو حیدری بازیکن تازه بازنشسته استقلال، بعد از شهرآورد در برنامه تلویزیونی «شب‌های فوتبالی» در حالی‌ که نمی‌توانست ناراحتی‌اش را از شکست تلخ ۱-۰ پنهان کند، گفت: «استقلال یک نفر مثل کریم باقری کم دارد.» یک بزرگ که بتواند در کنار وریا غفوری به تیم نظم بدهد.

کالدرون خوشبخت است که کریم باقری را دارد. همان طور که برانکو از این بخت بزرگ برخوردار بود که او را کنار خودش داشت. مردی که از تمام بازیکنان پرسپولیس بزرگ‌تر و افتخاراتش بیشتر است. آن قدر محترم که حتی بازیکنان حریف هم مقابلش متواضع هستند. او می‌تواند هم در تمرین و هم هنگام مسابقه هر بازیکن سرکشی را به فرمان‌پذیری وادار کند. بابانوئل هم نمی‌تواند هدیه‌ای به این خوبی برای یک مربی خارجی در فوتبال ایران بیاورد!

هر تیمی یک کریم باقری می‌خواهد. یک کاپیتان بیرون از زمین. یک لنگر تسکین وسط روزهای متلاطم فوتبال. کسی که «تیم» را بیشتر از نمایش خودش دوست داشته باشد. هیچ جمله‌ای مثل این دیالوگ در فیلم «ابد و یک روز» نمی‌تواند این یادداشت را تکمیل کند: «خراب شه خونه‌ای که بزرگ‌تر نداره!»

مطالب مرتبط
انتشار یافته: 19
در انتظار بررسی:0
Iran, Islamic Republic of
12:09 - 1398/07/03
چه از نظر فنی و چه از نظر اخلاقی بهترین بازیکن تمام دوران پرسپولیس هستن آقا کریم،خداوند نگهدارتان باشد ژنرال....
پاسخ ها
جاسم
Iran, Islamic Republic of
۱۳:۰۲ - ۱۳۹۸/۰۷/۱۶
جونوم کریم باقری
Iran, Islamic Republic of
12:11 - 1398/07/03
شاه کریم
پاسخ ها
بدون نام
Iran, Islamic Republic of
۱۵:۳۷ - ۱۳۹۸/۰۷/۰۳
سلطان آقا کریم
Iran, Islamic Republic of
12:29 - 1398/07/03
کریم اقا ی اسطوره ابدی هست
Iran, Islamic Republic of
12:59 - 1398/07/03
یاشاسین شاه کریم
Iran, Islamic Republic of
13:01 - 1398/07/03
کریم فقط باقری،علی فقط کریمی
Iran, Islamic Republic of
13:02 - 1398/07/03
به این میگن اسطوره نه فرناز خانم مجیدی
پاسخ ها
سجاد خیاط
Iran, Islamic Republic of
۱۴:۴۶ - ۱۳۹۸/۰۷/۰۳
دمت گرم
France
13:32 - 1398/07/03
خدا حفظش کنه انشا... خیلی اقاست .
United Arab Emirates
13:35 - 1398/07/03
من در محل کارم بارها کریم باقری را از نزدیک دیدم او یک انسان به تمام معنی بزرگ جنتلمن و مرد است درود بر او که ای کاش چندین مرد مثل او در مملکت میداشتیم البته داریم ایکاش در راس ارکان امکان استفاده از آنها را داشتیم
Iran, Islamic Republic of
13:43 - 1398/07/03
کریم بهترین دوران
پاسخ ها
بدون نام
United States
۰۱:۱۹ - ۱۳۹۸/۱۱/۱۱
درود بر سلطان کریم باقری
Iran, Islamic Republic of
13:56 - 1398/07/03
چه متن قشنگی
چه وصف به جایی
صفات زیبایی از آقا کریم
United States
17:29 - 1398/07/03
واقعانعمتی بزرگی برای پرسپو لیس هستن اقا کریم خیلی دوسش دارم خدا نگهدارش باشه
Iran, Islamic Republic of
02:33 - 1398/07/04
کریم آیینه تمام قد مرام و معرفت هست
خدا حفظت کنه مرد بزرگ
Iran, Islamic Republic of
02:51 - 1398/07/04
مثل آقا کریم تو این فوتبال نداریم و کسی هم نخواهد آمد پس قدرشو بیشتر بدونیم
نام:
* نظر:
تعداد کاراکترهای مجاز: 450
قوانین ارسال نظر
بانک اطلاعات مشاغل تهران و کرج