خطیر: منشا، دو تخت دونفره را شکسته بود!
۹۱۲۱۳۱
۰۶ مهر ۱۳۹۸ - ۰۷:۴۰
۱۴۰۵۰ 
جدایی 10 بازیکن استقلال از این تیم در ابتدای فصل جاری، موضوعی است که ناکامی‌های آبی‌ها را به آن ربط می‌دهند.

فرهیختگان: جدایی 10 بازیکن استقلال از این تیم در ابتدای فصل جاری، موضوعی است که ناکامی‌های آبی‌ها را به آن ربط می‌دهند. همین موضوع منجر به درگیری وریا غفوری و علی خطیر هم شد، ماجرا به صحبت‌هایی مربوط می‌شود که وریا پس از دربی عنوان کرد و گفت کسی که باعث جدایی 10 بازیکن استقلال شد، استعفا کرده و رفته و او باید پاسخگو باشد.

خطیر اما یک روز بعد پاسخ غفوری را داد تا کاپیتان استقلال، معاون ورزشی پیشین این باشگاه را تهدید به شکایت کند. خطیر حالا در سوئیس حضور دارد و از آنجا اخبار را دنبال می‌کند. به بهانه اتفاقاتی که این روزها برای آبی‌ها رخ داده، با معاون سابق آبی‌ها همکلام شدیم. گفت‌وگو با علی خطیر را بخوانید.

برخی اعتقاد دارند جدایی چندین بازیکن از استقلال منجر به ضعیف شدن این تیم شد، می‌خواهیم در این گفت‌وگو دلایل جدایی بازیکنان را به تفکیک بگویید. ابتدا دلیل جدایی ایسما را بیان کنید.

ایسما با قراردادی به مدت یک فصل و نیم و یک سال قابل‌تمدید به استقلال آمد. مبلغ قرارداد نیم‌فصل اول او 200 هزار دلار و قرارداد این فصل او نیز 500 هزار دلار بود؛ بنابراین او قرارداد سنگینی داشت و از سوی دیگر هجمه‌ها به او و حمله هواداران به دلایلی مثل چاقی باعث شد او را از دست بدهیم. ضمن اینکه ایسما سه ماه از باشگاه هیچ پولی دریافت نکرده بود و شرایط فسخ را داشت، بنابراین در پایان فصل تصمیم به جدایی گرفت و این تصمیم دوطرفه بود.

و احتمالا یک شکایت دیگر به سایر شکایات از فوتبال ایران اضافه شد.

این مشکل فوتبال کشور است، من یک‌بار به فتحی گفتم با سلطانی‌فر صحبت کن که استقلال و پرسپولیس هیچ بازیکن و مربی خارجی نگیرند، زیرا منابع مالی لازم را برای تامین هزینه‌ها نداریم.

آیاندا پاتوسی، فصل گذشته یکی از بهترین بازیکنان استقلال بود، اما درنهایت به عجمان پیوست، اتفاقی که واکنش هواداران را هم در پی داشت. واقعا شرایط حفظ او را نداشتید؟

پاتوسی به صورت قرضی به استقلال آمد و بند خرید دائم او 350 هزار دلار بود، اما پرونده مربوط به پروپئیچ با زمانی که پاتوسی برای پرداخت پولش تعیین کرده بود، همزمان شد. باشگاه از فروش اللهیار صیادمنش توانسته بود 400 هزار دلار ذخیره کند، بنابراین یا باید پول پروپئیچ را می‌دادیم یا پاتوسی.

اما فیفا پرداخت پروپئیچ را برعهده گرفته بود.

آن زمان هنوز فیفا این مبلغ را پرداخت نکرده بود، من یک هفته پیش از پایان پرونده پروپئیچ پیشنهاد کردم که فتحی با وزیر صحبت کند و وزیر با تاج هماهنگ کند که من نماینده فدراسیون برای پیگیری پول فدراسیون باشم. در آن یک هفته تمام تلاشم را کردم که فیفا پول را بدهد، از سوی دیگر استقلال پول پروپئیچ را به سفارت ایران در کرواسی فرستاده بود. درنهایت فیفا پذیرفت از طلب استقلال در فیفا، مبلغ را پرداخت کند. در این فاصله فرصت پرداخت پول به پاتوسی تمام شد و وقتی خواستیم با او مذاکره کنیم متوجه شدیم با عجمان مذاکره کرده و به این تیم پیوسته است.

دومین بازیکنی که بسیاری از هواداران از جدایی‌اش دلخور شدند، طارق همام، ستاره عراقی تیم استقلال بود. شنیده‌ایم او تمایل زیادی برای ماندن داشت، اما باشگاه اجازه نداد.

طارق همام 10 ماه حقوق نگرفته بود، او یک وکیل آمریکایی داشت و در تاریخ 13 می‌(یک هفته بعد از اخراج) قراردادش را یکطرفه فسخ کرد. طارق همام در یک سال 30 هزار دلار دریافت کرد، درحالی که قراردادش 200 هزار دلار، مبلغ قرارداد امسالش 250 هزار دلار و قرارداد سال بعد او هم 250 هزار دلار بود و اگر جریمه‌هایش را کسر کنیم، درواقع او می‌توانست با باشگاه الزورا قرارداد ببندد و 650 هزار دلار از باشگاه استقلال دریافت کند. ما به‌واسطه ارتباط با وکیل او، همام را به ایران کشاندیم و او در جلسه هیات‌مدیره شرکت کرد. در همان جلسه که پنجشنبه هم برگزار شد به او قول دادند شنبه طلبش را پرداخت کنند، اما تا دوشنبه در ایران ماند و هیچ پولی دریافت نکرد.

اما شکایتی از باشگاه استقلال نکرد، او هم در آینده از این باشگاه شکایت خواهد کرد یا توافقی جدا شد؟

بیان کردن این موضوع یک مقدار بی‌اخلاقی است، اما او آدم ترسویی بود و از سوی دیگر یک نامه سفیدامضا دست من داشت، به‌واسطه همان نامه گفتم بیا قرارداد را فسخ کن، همه پول را برگردان و برو. او همین کار را کرد و حتی گفت من حاضرم دوباره در استقلال بمانم، اما تمام پولم را بدهید. درواقع او برای یک سال مبلغ صفر ریال را از باشگاه استقلال دریافت کرد، من تمایل همام را به بازگشت اعلام کردم، اما ظاهرا هیچ پیگیری‌ای از سوی باشگاه انجام نشده است. اگر او 300 هزار دلار (مبلغ قرارداد سال گذشته و بخشی از قرارداد امسالش) را دریافت می‌کرد، در این تیم ماندگار می‌شد.

شاید جنجالی‌ترین تغییر در استقلال مربوط به جدایی پژمان منتظری و مهدی رحمتی باشد، بازیکنانی که به‌نوعی وزنه این تیم بودند، اما به‌سادگی آنها را از دست دادید.

استراماچونی در اردوی ترکیه اعلام کرد پژمان منتظری و مهدی رحمتی را می‌خواهد. او می‌گفت من برای تیمم بزرگ‌تر می‌خواهم و رحمتی را با بوفون مقایسه می‌کرد. من از دست پژمان دلخور بودم و به همین دلیل به او زنگ نزدم، اما فتحی با منتظری تماس گرفت تا در تیم بماند، اما ظاهرا پاسخگو نبوده، رحمتی هم به‌واسطه فحاشی هواداران ناراحت بود، من چندبار با او صحبت کردم و گفت می‌آیم قرارداد می‌بندیم. نگران نباش، می‌مانم، اما متوجه شدیم با شهرخودرو قرارداد بسته و از استقلال جدا شده است.

گفته می‌شود بندی در قرارداد حسینی وجود داشت که به باشگاه اجازه نمی‌داد گلر یک جذب کنند و رحمتی را هم نگه دارند، این موضوع را تایید می‌کنید؟

من نمی‌خواهم بحث حاشیه‌ای بکنم، اما به هرحال این مورد بوده، هرچند نمی‌خواهم به گذشته برگردم و بیش از این درباره آن ماجرا صحبت کنم.

چرا هیات‌مدیره با جدایی رحمتی مخالفت نکرد؟

هیات‌مدیره از قبل اعلام کرده بود که 6 بازیکن باید از تیم جدا شوند. به همین دلیل چندان هم با جدایی آنها مخالف نبودند.

کدام بازیکنان؟

مهدی رحمتی، پژمان منتظری، خسرو حیدری، علی کریمی، فرشید باقری و محسن کریمی بازیکنانی بودند که هیات‌مدیره اعلام کرده بود باید در لیست خروج باشند.

فرشاد محمدی‌مهر و میثم تیموری هم از امیدهای هواداران استقلال در فصل گذشته بودند، اما انتظارات را برآورده نکردند و درنهایت هم جدا شدند. آنها بند خاصی در قراردادشان نداشتند که منجر به شکایت شود؟

فرشاد محمدی‌مهر و میثم تیموری حدود یک هفته با تیم تمرین کردند و یک روز بدون اطلاع باشگاه نزد استراماچونی رفتند و به او گفتند حق ما خورده شده است، استرا گفت من درباره شما نظر نمی‌دهم، اما اگر خوب باشید، حق‌تان را می‌دهم. تیموری بلافاصله پست می‌گذارد و از گروه تیم لفت می‌دهد. محمدی‌مهر هم چند روز بعد و به محض اینکه وریا غفوری قراردادش را بست، اعلام جدایی کرد و رفت. ما از آنها خواستیم قرارداد قرضی ببندند، اما با التماس، قطعی فسخ کردند و رفتند. هرکدام از آنها نفری 500-400 میلیون تومان از طلب‌شان را بخشیدند و رفتند و این‌گونه نبود که رایگان بروند.

آرمین سهرابیان پس از جدایی اعلام کرد استرا او را می‌خواست، روح‌الله باقری هم در شهرخودرو می‌درخشد. به نظرتان این دو بازیکن را به‌سادگی از دست ندادید؟

استراماچونی اعلام کرد که آرمین سهرابیان، رضا کریمی و روح‌الله باقری را نیاز ندارد و آنها را کنار گذاشت. من به خاطر آرمین یک‌بار با استرا صحبت کردم ولی گفت علی در این‌باره با من صحبت نکن. او اعلام کرد تو حق داری بازیکنت را نگه داری و می‌توانی برای او مربی بگیری، اما من نیازی به این بازیکنان ندارم.

جدایی یاغی تیم هم اتفاق عجیبی بود، هرچند منشا هرگز نتوانست بازیکنی باشد که در پیکان بود.

منشا حاشیه‌های وحشتناکی داشت. او هم افت فنی کرده بود و هم حاشیه داشت که نمی‌توانم درباره آنها صحبت کنم، اما همینقدر بگویم روزی که خانه او را تحویل گرفتیم، دو تخت دو نفره را از وسط شکسته بود!

اللهیار صیادمنش الماس استقلال بود. او می‌توانست یکی از ستاره‌های این تیم در آینده باشد، اما فروخته شد. فکر می‌کنید فروش چنین بازیکنی تصمیم درستی بود؟

اللهیار صیادمنش در 28 فوریه (9 اسفند) مصدوم شد و تحت درمان قرار گرفت. قبل از بازی الهلال گفتند مصدومیتش خوب شده، اما دوباره گفت درد دارم و نتوانست بازی کند. تمام گواهی حرف من، پست اینستاگرامی نوروزی، پزشک استقلال است که مصدومیت او را تایید می‌کند. همه‌جای دنیا یک مدیر خوب را با توانایی‌اش در جذب سرمایه می‌سنجند. صیادمنش تنها بازیکنی بود که از لیگ ایران ترانسفر شد.

ما 850 هزار دلار نقد و 50 هزار دلار از کمپ فنرباغچه اعتبار گرفتیم. ضمن اینکه باشگاه 20 درصد مبلغ ترانسفر صیادمنش از ترانسفر اول (از فنرباغچه به هر تیمی) و 18 درصد از ترانسفر دوم او دریافت خواهد کرد. این معادل 3 میلیون دلار ارزشگذاری شده است، هرچند فنرباغچه می‌تواند این دو بند را به ارزش 4 میلیون دلار از استقلال بخرد. باشگاه اگر اللهیار را نمی‌فروخت، به مشکل مالی عجیبی برمی‌خورد و معضل بزرگی پیش می‌آمد.

می‌توانید به‌طور دقیق بگویید مبلغ قرارداد صیادمنش را صرف خرید کدام بازیکن‌ها کردید؟

حدود 300 هزار دلار به شفر و دستیارانش داده شد، قسط دوم او به سفارت رفت تا به پاتوسی پرداخت شود، اما درنهایت فیفا طلب پاتوسی را داد و آن پول به باشگاه برگشت. در ادامه من جدا شدم و نمی‌دانم این پول کجا هزینه شد.

در همان روزها می‌گفتند شما هافبک تیم ملی را هم به خدمت خواهید گرفت، شایعات درباره سعید عزت‌اللهی بود، این موضوع صحت دارد؟

ما با سعید عزت‌اللهی مذاکره کردیم، زیرا استراماچونی با مدیر ورزشی ردینگ رفاقت داشت و او گفته بود حتما عزت‌اللهی را بخر، زیرا بازیکن باکیفیتی است. استراماچونی با من صحبت و این موضوع را مطرح کرد. من با عزت‌اللهی مذاکره کردم. او دودل بود و به نظرم اگر یک مقدار بیشتر کار می‌کردیم می‌توانستیم او را جذب کنیم، اما متاسفانه نشد.

گفتید علی کریمی هم در لیست خروجی‌های استقلال بود، اما درنهایت ماند و پنالتی دربی را هم از دست داد. او چرا جدا نشد؟

نمی‌دانم در جریان این موضوع نیستم، اما به خاطر دارم وقتی در بازی الهلال در ابوظبی با کریمی صحبت کردم، گفت نمی‌خواهم در ایران بمانم و می‌روم.

به نظرم امید ابراهیمی گزینه بهتری برای جایگزینی علی کریمی بود. او جنگنده‌تر است و تقابل‌های یک درمقابل یک را به‌سادگی نمی‌بازد.

من با واسطه با امید ابراهیمی صحبت کردم و آن روزهایی که در استقلال بودم بحث جدایی ابراهیمی از الاهلی مطرح نبود. با خسرو حیدری صحبت کردم و او گفت امید قصد بازگشت ندارد، اما پس از آنکه من از استقلال رفتم ماجرای جدایی ابراهیمی هم مطرح شد و دیر شده بود.

در گفت‌وگویی که با دی مارتزیو داشتم، می‌گفت استراماچونی پس از جدایی شما، تصمیم به جدایی گرفت، ظاهرا پشتگرمی او بودید. چرا از این تیم جدا شدید؟

استراماچونی از دست من ناراحت است، زیرا من او را به ایران آوردم، اما حاضر نشدم به خاطر سختی شرایط در این تیم بمانم. من به او حق می‌دهم، اما برای رفتن خودم دلایل خاصی داشتم. من همان روز که وارد ایران شد، گفتم می‌خواهم بروم، اما گفت یک ماه بمان و بعد برو. من ماندم و راس یک ماه رفتم، زیرا احساس می‌کردم آدم بد داستان من شده‌ام و آنها که باید پاسخگو باشند، از این تیم رفته‌اند.

مطالب مرتبط
انتشار یافته: 31
در انتظار بررسی:0
Iran, Islamic Republic of
07:57 - 1398/07/06
اقای خطیر میشه خفه شی فعلا.
..تو این چند وقته که تیم وضعیت خوبی نداره.....بودی چه غلطی کردی که الان هی داری مصاحبه میکنی.....
پاسخ ها
بدون نام
Iran, Islamic Republic of
۱۳:۵۶ - ۱۳۹۸/۰۷/۰۶
حرف مفت میزنی، داره حقیقتارو میگه
تهرانی اصیل
Iran, Islamic Republic of
۱۴:۵۶ - ۱۳۹۸/۰۷/۰۶
خطیر بی شرف خفه شو ، گورت گم کن برو کم خوش خدمتی برای لنگ حقیر بکن
سوران666
Iran, Islamic Republic of
۰۰:۳۱ - ۱۳۹۸/۰۷/۰۷
ماشالااااااا..
دوتا تخت شکسته... دمش گرررررم...
Iran, Islamic Republic of
08:06 - 1398/07/06
تواستقلالی هستی یا یک لنگی آویزون که اینقدر استقلال به حاشیه می بری اینها قبلا برنامه ریزی شده است تا استقلال سروسامان نگیرد آقای وزیر جواب بدید که اینها کیا هستند پس چرا برای لنگیها یک همچین اشخاصی نگذاشتیداگرشما دست نداریدجواب استقلالیها بدید که یک همچین اشخاص بایدتواستقلال باشند.
Iran, Islamic Republic of
08:16 - 1398/07/06
ادم دروغگوکم حافظه میشه تمام حرفهاش تناقص داره
پاسخ ها
تهرانی اصیل
Iran, Islamic Republic of
۱۴:۵۷ - ۱۳۹۸/۰۷/۰۶
۲ کلام از عروس اعراب ، الاهلی و الهلال ۱۰ نفره رو عشقه
بدون نام
Iran, Islamic Republic of
۰۵:۳۴ - ۱۳۹۸/۰۷/۰۸
شیش تای العین
Iran, Islamic Republic of
08:27 - 1398/07/06
به راحتی تیم رو از هم پاشوندن
چه زیبا هم توجیه می کنن
استقلال شده دکان دلال ها
استقلال وقتی باید بازیکن بده بره، که بازیکن ملی پوش جایگزین کنه
پاسخ ها
ناشناس
Iran, Islamic Republic of
۱۱:۲۰ - ۱۳۹۸/۰۷/۰۶
بابا ازخارجی ها‌ یادبگیرید.تا ازتیمی جداشدند دیگه همه چیزتمام میشود اما تو کشور ما انگار روز جدایی میشود اول بسم اله
Iran, Islamic Republic of
09:00 - 1398/07/06
10 بازیکن نه 15 بازیکن جدا شدن... سید حسین اشتباه کردی... رحمتی اگه بود رقابت ایجاد میشد... حالا می بینی که تیمش خوب نتیجه می گیره... سید مهدی از ی جوون بیشتر انرژی داره ماشاالله.
Iran, Islamic Republic of
09:02 - 1398/07/06
تو استقلال معلمو نیست مدیر ندارد یک دروازه بان میاد میگه کی پنالتی بزند یک بازیکن دستور اخراج ان یکی بازیکن را میدهد
Iran, Islamic Republic of
09:14 - 1398/07/06
خطیرتوخوبی خیلی خوبی مسئول بعدازتو وجودندارد
حیف دلالی میکنی چقدرزدی به جیب بگو!!؟؟؟؟؟
Iran, Islamic Republic of
09:15 - 1398/07/06
باشگاه کیسه خخخخخخخ
Iran, Islamic Republic of
09:22 - 1398/07/06
کیسه کش همینه زیرآب زن و نامرد
Iran, Islamic Republic of
09:41 - 1398/07/06
تمان حرفهاش یکطرف شکستن تخت دونفره منشائ یکطرف
-
09:49 - 1398/07/06
منشا ماشالله چ فعالیتی داشته
Iran, Islamic Republic of
10:51 - 1398/07/06
این باشگاهه یا جنگل ؟
Iran, Islamic Republic of
10:55 - 1398/07/06
خوب کاری کرد شرط گذاشت رحمتی دلال باید بره
پاسخ ها
بدون نام
Iran, Islamic Republic of
۱۲:۵۱ - ۱۳۹۸/۰۷/۰۶
داریم سوپر واکنش های حسینی رو تو هر بازی میبینیم .علت تمام گل های خورده استقلال بوده.آرزوی لنگیا رفتن رحمتی از استقلال بود که اخر موفق شدند از سال ۹۱ این آرزو رو داشتن
Iran, Islamic Republic of
11:55 - 1398/07/06
نکته جالب در همه صحبتهایش باج گیری از بازیکنها میباشد چرا باید بدگ سفید امضا به تو بدهد با وجود وکبل امریکای جز ابن است که باج گرفتی از طارق همام .شک نکنید از سرمربی هم گرفته و واقع باشگاه از دست چنین ادم پلیدی راحت شد .کلا زبانش با دروغ عجین شده
Iran, Islamic Republic of
13:11 - 1398/07/06
غلط کردی در مورد پرسپولیس صحبت کردی و خط دادی. به تیم دوزاری خودت برس.
Iran, Islamic Republic of
13:28 - 1398/07/06
احتمالا قائدیو شبا میبرده خونش...
Iran, Islamic Republic of
13:29 - 1398/07/06
تیم نیست که کلوپ فساده.....
Iran, Islamic Republic of
15:08 - 1398/07/06
چرا اینقدر حرف مفت میزنی برو به زندگیت برس بسه دیگه این همه دخالت
پاسخ ها
بدون نام
Iran, Islamic Republic of
۰۲:۵۹ - ۱۳۹۸/۰۷/۰۷
امان از کیسه
تاج بزرگ آسیا، چهارفینال آسیا، دوقهرمانی آسیا⭐⭐حسرت نیاکان لنگی ها
Iran, Islamic Republic of
17:49 - 1398/07/06
ببینید چن بازیکن رو ردکردن. استقلالو هرسال شخم میزنن و وزیر خابه
Iran, Islamic Republic of
00:03 - 1398/07/07
این بیشرف دروغ میگه،منشا ابروش و برد و شکایتش کرده
Iran, Islamic Republic of
09:37 - 1398/07/07
منشا اکثر شب ها در رستوران ها با سابریتی ها و بازیگران بود به بهانه دورهمی، جشن تولد، و ...
Iran, Islamic Republic of
15:59 - 1398/07/07
لعنت ب استقلال و مدیرای ورزشی ک دارن حق پرسپولیس رو ضایع میکنن با طرفداراش کاری ندارم ولی فوتبال ایران رو فساد گرفته تا خرخره تو لجن امیدوارم یکم عدالت برقرار شه.......................
نام:
* نظر:
تعداد کاراکترهای مجاز: 450
قوانین ارسال نظر
بانک اطلاعات مشاغل تهران و کرج