چرا آمریکا ورود مقام‌های ایران را ممنوع کرد؟
۹۱۳۳۴۰
۰۸ مهر ۱۳۹۸ - ۲۲:۵۲
۱۲۴۴۹
کارشناس مسائل آمریکا تصمیم اخیر دولت آمریکا مبنی بر ممنوعیت ورود مقام های ارشد ایران به آمریکا را بررسی می کند.

خبرآنلاین: امیرعلی ابوالفتح، کارشناس مسائل آمریکا درباره دستور تازه ترامپ در خصوص عدم ورود مقام های ایران به خاک آمریکا گفت: این اقدام جدیدی نیست چرا که ترامپ حدود 2 سال پیش ورود کلیه ایرانیان به آمریکا را ممنوع کرد. طبق این فرمان مهاجرتی همه ایرانیان اعم از مسلمان، غیر مسلمان، دو تابعیتی، مخالف جمهوری اسلامی و غیره از ورود به آمریکا منع می شوند و ممنوعیت تعدادی از مقام های ارشد ایران محلی از اعراب ندارد، چرا که مقام های ایران هیچ گاه سفر توریستی به آمریکا نداشتند.

هر هیأتی که از ایران عازم آمریکا می شد یا برای شرکت در نهادهای مالی، مانند صندوق بین المللی پول و بانک جهانی که مقرشان در واشنگتن است عازم این کشور می شدند و یا نیویورک که مقر اصلی سازمان ملل متحد است. در همین حال هیچ یک از مقام های ایرانی اجازه نداشتند که از واشنگتن و نیویورک خارج شوند. حتی در نیویورک محدوده 40 مایلی را در نظر گرفته بودند که اخیرا کوچکتر نیز شده است. آمریکا حتی برای بستگان مقام های ایران نیز محدودیت کرده که این اقدام با ضوابط حقوقی همخوانی ندارد. به طور کلی این طرح مانند تحریم آقای ظریف نمایشی بوده و کارایی هم نخواهد داشت. حتی دیدیم که آقای ظریف به نیویورک سفر کردند و با رسانه های مختلف نیز مصاحبه داشتند.

چرا آمریکا ورود مقام‌های ایران را ممنوع کرد؟

وی افزود: در فرمان ترامپ مشخص نیست که آیا سفر به قصد شرکت در نشست سازمان ملل در نیویورک شامل این محدودیت می شود یا خیر. اگر چنین باشد آمریکا توافق خود با سازمان ملل را نقض خواهد کرد. چرا که طبق قرارداد سال 1947 دولت آمریکا موظف است به هیأت های دیپلماتیک برای شرکت در نشست های سازمان ملل در نیویورک اجازه ورود دهد. اگر چنین اتفاقی رخ دهد عرف خطرناکی در نظام بین الملل به وجود خواهد آمد که کشور میزبان بر اساس اراده شخصی خود می توانند مانع فعالیت سازمان های بین المللی یا حضور هیأت های کشورهای مختلف در سازمان های بین المللی شوند. تحقق چنین امری با واکنش های زیادی روبرو خواهد بود و کشورهای دنیا باید مانع سو استفاده آمریکا از جایگاهش در این زمینه شوند.

ابوالفتح در ارزیابی وضعیت روابط ایران و آمریکا و پیچیده شدن آن گفت: اوضاع که همچنان پیچیده است ولی آن چیزی که عیان است نوع رویکرد و سیاست آنهاست؛ چرا که این روش مسیر رسیدن به صلح و توافق نیست. خواست آمریکا تمکین کامل و بی قید و شرط ایران است و آنها معتقدند که ایران باید بدون دریافت مابه ازایی باید همه شرایط را بپذیرد و سقف خواسته های آنان در این راستا پذیرفتن شروط 12گانه مایک پمپئو از سوی تهران است. نوع نگاه آمریکایی های به مساله این چنین است که در وضعیت برقراری تحریم ها ایران مقابل خواست آنان زانو بزند تا در آن صورت شاید از فشار تحریم ها کاسته شود. همانند نگاهی که ترامپ به مساله کره شمالی دارد. علی رغم سه بار دیدار صورت گرفته و قدم گذاشتن در خاک کره ترامپ این موضوع را دلیلی بر کاهش تحریم ها نمی داند. بنابراین با در نظر گرفتن این شرایط و کاسته نشدن تحریم های کره شمالی علی رغم سه بار دیداری که بین کیم جونگ اون و دونالد ترامپ صورت گرفت چگونه می توان انتظار داشت که دیدار روسای جمهور ایران و آمریکا تغییری را در وضعیت کنونی و کاهش تحریم ها ایجاد کند؟

وی در پایان اضافه کرد: سیاست آمریکایی ها بدین شکل است که آنها معتقدند امتیازات بدست آمده چه از طرف ایران و یا کره شمالی باید راستی آزمایی و همچین برگشت ناپذیری آن تضمین شود تا در نهایت با اطمینان خاطر در مسیر کاهش تحریم ها قدم بردارند. البته این یک روند طولانی مدت را نیاز دارد چرا که با گذشت زمان شرایط دولت ها تغییر می کند و ممکن است حل این مساله به عمر دولت فعلی ایران و یا آمریکا نرسد.

برچسب ها:
انتشار یافته: 12
در انتظار بررسی:0
Iran, Islamic Republic of
23:08 - 1398/07/08
آخی ناراحت شدید دیگه نمی تونید برید ددر؟
پاسخ ها
shanjani. .......................
Iran, Islamic Republic of
۰۷:۱۳ - ۱۳۹۸/۰۷/۰۹
'''''' به ما ربطی ندارد'''
بدون نام
Iran, Islamic Republic of
۰۸:۲۳ - ۱۳۹۸/۰۷/۰۹
برای شاد کردن دل ملت ایران
بدون نام
Iran, Islamic Republic of
۰۸:۵۴ - ۱۳۹۸/۰۷/۰۹
بیچاره بچه هاشون.حالا حتما باید بیان انگلیس تا براشون دلار ببرن.حالا بچه های اقای نوبخت چجوری خرج دانشگاه رو بگیرن؟ ویلا ها رو چیکار کنن
Iran, Islamic Republic of
00:56 - 1398/07/09
خیلی زودتر باید این کارو میکرد
Iran, Islamic Republic of
06:20 - 1398/07/09
آقای ترامپ ترا بخدا این آقازاده هاشون رو بنداز بیرون .که دارن برا خودشون عشق و حال میکنن توی امریکا..... پرتشون کن بیرون. ممنون
پاسخ ها
خدا
Iran, Islamic Republic of
۱۰:۱۶ - ۱۳۹۸/۰۷/۰۹
حیف شد چمدون چمدون پولهای سرگردان مردم فقیر ایران رو حالا کجا می برین /کانادا هم که مصادره میکنه،سودان جنوبی چطوره؟؟؟
Iran, Islamic Republic of
07:44 - 1398/07/09
بهترین کاریکه کرد همین بود از ترامپ متشکریم
Iran, Islamic Republic of
07:44 - 1398/07/09
بهترین کاریکه کرد همین بود از ترامپ متشکریم
Iran, Islamic Republic of
08:16 - 1398/07/09
دستش درد نکنه کار درستی کرده باید اونایی رو توی آمریکا هستن رو بندازه بیرون اینجا پدراشون مادراشون مرگ بر آمریکا بگن بچه هاشون اونجا عشق و حال کنن یه بوم و دوهوا که نمیشه هر چند همیشه اینطوری بوده
Iran, Islamic Republic of
08:34 - 1398/07/09
به خاطر عزت پاسپورت و زبان دنیا بلدا بود آخه آبو صابون کم بود خواست بده به رفقاش رومونو بشورن
نام:
* نظر:
تعداد کاراکترهای مجاز: 450
قوانین ارسال نظر
بانک اطلاعات مشاغل تهران و کرج