افزایش تمایل مردان برای داشتن بینی زنانه!
۹۱۴۹۵
۲۰ بهمن ۱۳۹۲ - ۱۳:۱۱
۵۸۵۷
افزایش تعداد عمل‌های جراحی زیبایی صورت خصوصاً عمل زیبایی بینی، نه تنها نمی‌تواند به‌عنوان یک مزیت برای ایران مطرح باشد، بلکه در ابعاد مختلف، موضوعی چالش برانگیز است که ضرورت انجام پژوهش‌ را در این حوزه و تحرکی فرهنگی را یادآور می‌شود.
خبرگزاری ایسنا: افزایش تعداد عمل‌های جراحی زیبایی صورت خصوصاً عمل زیبایی بینی، نه تنها نمی‌تواند به‌عنوان یک مزیت برای ایران مطرح باشد، بلکه در ابعاد مختلف، موضوعی چالش برانگیز است که ضرورت انجام پژوهش‌ را در این حوزه و تحرکی فرهنگی را یادآور می‌شود.

اگر زمانی انجام عمل‌های زیبایی، درخواستی بود که فراوانی آن به لحاظ آماری در میان زنان بسیار بیشتر از مردان بود، امروز اما شمار مردانی که برای انجام اینگونه عمل‌ها به مطب پزشکان و کلینیک‌های تخصصی زیبایی مراجعه می‌کنند، روز به روز افزایش می‌یابد!

انجام عمل‌های زیبایی، مانند هر عمل پزشکی تخصصی دیگر، به‌عنوان راهکاری درمانی در برطرف کردن مشکلات برخی بیماران که به عللی، دچار آسیب‌ شده‌اند، از گذشته مطرح بوده است اما امروز شمار کسانی‌که به‌ علت حوادث و بیماری‌های مختلف، چهره آنان دچار آسیب شده و برای درمان متوسل به جراحی زیبایی می‌شوند، در مقایسه با کسانی‌که به‌ علت گفته‌های اطرافیان، چشم و هم‌چشمی و زیبا شدن!! تن به چنین عمل‌هایی می‌دهند، بسیار اندک است.

رشد قارچ‌گونه‌ کلینیک‌های کاشت مو و انجام عمل‌های زیبایی، افزایش بسیار سریع تعداد کسانی‌که عمل‌های زیبایی روی صورت آنان انجام شده و رد تیغ جراح را می‌توان از چند صد متری روی بینی، پلک، گونه‌ها و فک بسیاری از عمل شدگان، مشاهده کرد.

از طرفی، نبود منابع مناسب اطلاع‌رسانی در خصوص این‌که کدام پزشکان و کلینیک‌ها برای انجام کدام عمل‌های جراحی، واجد شرایط است هم‌چنین نبود نظارت مناسب بر عملکرد گروه‌های مختلفی که امروزه به ارائه‌ی خدمات درمانی در زمینه‌ی زیبایی، اشتغال دارند و از این محل، درآمدهای چند صد میلیونی را به جیب‌هایشان واریز کرده‌اند، سرگردانی بیماران در خصوص گرفتن مشاوره تخصصی و ....

طرح این پرسش که آیا آرایشگاه‌های زنانه اجازه‌ی تزریق ژل و بوتاکس، انجام عمل‌های لیزریک پوست و .. بسیاری از اقدامات را دارند و اینکه کدام دستگاه نظارتی، بر عملکرد این اماکن نظارت داشته و دارد؟ بارها از سوی خبرنگاران انجام شده است اما هنوز هیچ پاسخ روشن و شفافی داده نشده.

دبیر انجمن علمی راینولوژی فارس و عضو هیئت مدیره‌ی انجمن راینولوژی ایران، با ابراز تأسف از آنچه روزانه در مراوده با بیماران مختلف، مشاهده می‌کند، گفت: امروز در عرصه‌ی جراحی‌های زیبایی، با مشکلات مختلفی روبرو هستیم، فعالیت افراد و گروه‌های مختلف از پزشکان، کادردرمانی و حتی آرایشگران، در این بخش، اظهار نظرهای بعضاً غیرکارشناسی و به‌دور از واقعیت و افزایش تمایل مردان جوان برای داشتن بینی‌های زنانه!! از جمله این مشکلات است.

ورود گروه‌های مختلف از پزشکان و دندانپزشکان، از رده‌های عمومی تا متخصص و فوق‌تخصص، به عرصه‌ی جراحی‌های زیبایی، به چه علت است، آیا هیچ یک از سیستم‌های نظارتی بهداشت و درمان، نظارتی بر این روند داشته و دارد.

آیا هر پزشکی با هر تخصص و به صرف اینکه دوره‌ای تخصصی چند روزه یا حتی چند ماهه را در فلان کشور طی کرده است، اجازه دارد به بحث تخصصی جراحی پلاستیک، ورود کند؟ آیا دستگاه‌های متولی، نظارتی بر تابلوهای مطب یا کلینیک یا تبلیغات پزشکان دارد؟؟

درج جملاتی نظیر استاد دانشگاه ...، دارای فلوشیپ ....، عضو هیئت علمی ....، عضو آکادمی جراحان سلطنتی ....، بر روی تابلوهای رنگارنگ و درج تخصص‌های مختلف، قانونی است!!

دکتر «سیدعلیرضا مصباحی» ادامه داد: یک جراح متخصص پلاستیک، ابتدا باید در خصوص سر و گردن و آناتومی آن تخصص داشته باشد، بنابراین همانطور که یک پزشک جراح داخلی یا متخصص گوش و حلق و بینی، نمی‌تواند در خصوص عمل لثه و بیماری دهان و دندان نظر بدهد، یک دندانپزشک هم مجاز نیست که عمل زیبایی صورت را انجام دهد.

وی با تصریح اینکه، عمل‌های جراحی بینی، از رایج‌ترین عمل‌های زیبایی در ایران است، گفت: یک جراح پلاستیک بینی، باید آناتومی این عضو از اعضای حساس بدن را به‌خوبی بشناسد، تا بتواند در مورد ضرورت انجام عمل جراحی و اینکه چه تغییری در شکل ظاهری بینی ممکن است بتوان ایجاد کرد، نظر بدهد.

مصباحی تصریح کرد: جراح پلاستیک با هر مهارت و تخصصی، معجزه‌گر نیست و نمی‌تواند براساس سلیقه‌ی بیمار، یک بینی جدید برای او طراحی کرده و روی صورت فرد بچسباند!!، بیماران باید توجیه شوند و این موضوع در اغلب اوقات نیاز به حضور یک روانشناس، یا مشاور روانپزشکی در کنار جراحان پلاستیک و تیم جراحی را ضروری نشان می‌دهد.

وی با اشاره به اینکه همواره انگیزه یک بیمار، در میزان رضایت‌مندی او از عمل جراحی، تاثیرگذار است، گفت: وقتی یک بیمار براساس تأکید اطرافیانش و بدون اینکه ضرورت تغییر در شکل ظاهری بینی، برای خودش ایجاد شده باشد، تن به انجام این عمل می‌دهد، بی‌تردید پس از انجام عمل هم ممکن است راضی نباشد.

عضو جامعه‌ی جراحان پلاستیک اروپا و آمریکا، گفت: متأسفانه بیماران عادت کرده‌اند که برای پزشک و به‌جای او تصمیم بگیرند، مثلاً فرد به جراح مراجعه می‌کند و می‌گوید من یک بینی کوچک و سربالا مانند بینی فلان بازیگر یا ... می‌خواهم، این اصلاً عملی نیست، اگرچه برخی همکاران پزشک، بدون توجه به عواقب بعدی و تأثیراتی که در عملکرد بینی ممکن است به‌وجود بیاید، تن به انجام اقداماتی می‌دهند که به‌هیچ عنوان اصولی نیست.

دکتر مصباحی افزود: بینی یک عضو تنفسی است که در سلامت افراد نقش بسیار مهمی ایفا می‌کند، اینکه آناتومی بینی را به‌هم بزنیم، یعنی بویایی و تنفس فرد را تحت‌الشعاع قرار داده و به مخاطره انداخته‌ایم، هرچند برخی بیماران عنوان می‌کنند که تنها زیبایی برایشان مهم است، حتی به قیمت ناتوانی در نفس کشیدن!! اما ما قبل از همه چیز یک پزشک هستیم که سوگند خورده‌ایم، باید متعهد باشیم.

دبیر انجمن علمی راینولوژی استان فارس با انتقاد از اینکه هنوز آمار مشخصی از تعداد و کیفیت عمل‌های زیبایی، در ایران وجود ندارد، گفت: تردید نداشته باشید که اکثر نارضایتی‌ها و شکایت‌ها به‌ علت مداخله افراد غیرمتخصص در انجام جراحی‌های پلاستیک است.

وی گفت: اینگونه نیست که روی رایانه یک بینی طراحی کنیم و به بیمار بگوییم بینی تو را مانند این شکل می‌دهیم،‌ این موضوع تنها در فضای مجاز ممکن است و در فیلم‌ها اتفاق می‌افتد، در اتاق عمل ما با پوست و استخوان و غضروف مواجه هستیم و اینکه هرکدام از این اجزا، یک کارآیی خاص دارد و نمی‌توان هرچه خواست با آنها کرد!

مصباحی تصریح کرد: به‌عنوان یک متخصص جراحی پلاستیک بینی، معتقدم که اگر جراحی‌های زیبایی بینی، براساس اصول منطقی و علمی و ضرورت‌ها انجام شود، کارکردهای بینی، در بحث بویایی و تنفس و تأثیر بر تن صدای افراد، تغییری نامطلوبی ندارد، بلکه اگر فرد انحراف بینی و مشکل تنفسی هم دارد، مشکل مرتفع می‌شود.

این فوق تخصص جراحی‌پلاستیک با بیان اینکه یکی از معضلات جدی امروز که نیاز به انجام پژوهش‌های روانشناختی، جامعه‌شناختی و برنامه‌ریزی‌های فرهنگی را یادآور می‌شود، تمایل روزافزون مردان جوان برای داشتن بینی‌های زنانه است! گفت: این موضوع یک چالش جدی است و نباید از کنار آن به‌راحتی عبور کرد.

مصباحی گفت: در میان مراجعه‌کنندگان شاهد افزایش تعداد مردان جوانی هستیم که انجام عمل‌های مختلف زیبایی را خواستار هستند اما نگران‌کننده اینکه بسیاری از آنان صراحتاً خواستار بینی‌های زنانه‌اند!

وی با این توضیح که هر یک از اجزای صورت در ترکیب با دیگر اجزا، دارای همگونی است، گفت: مهم‌ترین اصل در رضایت‌مندی افرادی که برای جراحی‌های زیبایی بینی مراجعه می‌کنند، انگیزه‌ی شخصی است، اینکه فرد به این باور رسیده باشد که باید بینی خود را جراحی کند، والا اگر تحت تاثیر فشارهای اطرافیان یا چشم و هم‌چشمی، این اقدام انجام شود، در آینده مشکلاتی جدی حادث می‌شود.

مصباحی گفت: بیماری داشتم که به اصرار شوهرش بینی را به تیغ جراحی سپرد اما پس از انجام جراحی مراجعه کرد و گفت شوهرم ناراضی است و می‌گوید «بینی‌ات آنطور که من فکر می‌کردم درنیامده است!!»

این عضو جامعه جراحان پلاستیک آمریکا و اروپا، گفت: پیشنهاد اکید من این است که حتماً در خصوص عمل‌های زیبایی و خصوصاً جراحی‌های زیبایی بینی، برنامه‌های مدون فرهنگی را با حضور متخصصان و آگاهان،‌ تدوین و تهیه کرده و از طریق رسانه‌های جمعی، اطلاع‌رسانی کنیم.

مصباحی یکی دیگر از مشکلات پزشکان در حوزه‌های مختلف تخصصی را مطالب منتشر شده بر روی فضای مجاز دانست و گفت: متأسفانه بسیاری از مطالبی که هم‌اینک در فضای مجازی در خصوص اعمال جراحی یا درمان بیماری‌ها منتشر شده و می‌شود،‌ مبنای علمی ندارد و از طرفی عنوان کردن بعضی موضوعات نیز به هیچ وجه ضروری نیست.

این پزشک فوق‌تخصص با تأکید براینکه مخالف تصویربرداری و پخش عمومی تصاویر تهیه شده از اتاق عمل است، گفت: تصاویر تهیه و پخش شده از یک عمل سزارین، ممکن است چنان بر روح و روان مادران تأثیر نامطلوب بگذارد که به هیچ عنوان خواستار داشتن فرزند نشود.

وی ادامه داد: اینکه یک فیلم از عمل جراحی بینی را روی سایت‌های مجازی دانلود کرده و آن را برای همه‌ی اعمال عمومیت بخشیم، نادرست است، این تصاویر واقعیت ندارد.

مصباحی گفت: همانگونه که نباید در خصوص توانایی جراحان پلاستیک در تغییر چهره‌ی افراد، غلو کرد و کار را به‌گونه‌ای جلوه داد که پزشک قادر به انجام معجزه است، نباید با انتشار تصاویر و مطالب غیرکارشناسانه، در افراد ترس و دلهره کاذب و دروغین ایجاد کرد.

وی در خصوص هزینه‌های جراحی زیبایی با تأکید براینکه امروز در ایران اسلامی، شمار زیادی از جراحان توانمند پلاستیک حضور و فعالیت دارند، گفت: شخصاً معتقدم باید همه چیز قانونمند باشد، نمی‌توان قیمت واحدی را برای یک عمل زیبایی بینی تعیین کرد اما می‌توان کار را قانونمند و زمینه را برای سوءاستفاده احتمالی از بین برد.

مصباحی ادامه داد: برخی رقم‌های اعلام شده از سوی پزشکان به هیچ عنوان پذیرفتنی نیست، رقم‌هایی که برخی با این بهانه که از فلان نخ یا فلان غضروف در جراحی استفاده شده است، از مردم مطالبه می‌کنند، اما بیماران هم باید کمی در خصوص رقم‌های اعلام شده، مدبرانه بیندیشند و تصمیم بگیرند.

این فوق‌تخصص جراحی زیبایی هم‌چنین گفت: در فرهنگ‌سازی‌ها باید روی این موضوع کار کنیم که بیماران برای گرفتن مشاوره و عمل‌های جراحی، تزریق ژل و بوتاکس و .. باید به چه متخصصانی مراجعه کنند، فارغ از نام‌ها.

وی گفت: همانگونه که انجام عمل‌های جراحی زیبایی با رقم‌های بسیار بالا، هیچ توجیهی ندارد، انجام این عمل‌ها با رقم‌هایی بسیار پایین‌ و اغواکننده هم فاقد توجیه اصولی است.

دبیر انجمن علمی راینولوژی استان فارس، گفت: می‌توان با نظارت منطقی، مستمر و قانونمند، بسیاری از مشکلات موجود در این حوزه را برطرف کرد و در کنار این نظارت نیازمند ارتقاء آگاهی‌های شهروندان هستیم، آگاهی‌هایی که از منابع معتبر و از طریق رسانه‌های شناسنامه‌دار، اطلاع‌رسانی شود.

مصباحی تصریح کرد: فیزیک چهره‌ی آسیایی‌ها و ایرانی‌ها، با اروپایی و آمریکایی‌ها کاملاً متفاوت است بنابراین همه‌ی تکنیک‌های قابل استفاده در اروپا و آمریکا، در آسیا و ایران و حتی در منطقه‌ی خاورمیانه، کاربردی ندارد.

به گزارش ایسنا، برخی صاحب‌نظران معتقد هستند امروز متأسفانه تلاش برای تبدیل شیراز به قطب پزشکی سبب کم‌رنگ شدن موضوع نظارت، شده است، نظارت بر عملکرد پزشکانی که می‌توانند آپارتمان‌های مسکونی را بدون هیچ عوارض و هزینه‌ای، تبدیل به مطب کنند و تجارتی سود‌آور راه بیندازند، نظارت بر روند بیمار دریافت‌ ویزیت‌ و حق‌العمل‌ها از بیماران و ....

کاهش نظارت‌ها سبب شده پزشکانی که بیمار نه می‌تواند و نه امکان آن را دارد که از آنان مطالبه مدارک هویتی و تخصصی را داشته باشد، از محل تقاضاهای روبه تزاید نسل جدید، درآمدهای سرشاری را کسب کنند و هر روز با استفاده از آگاهی‌های اندک و ناقص شهروندان، مرفه‌تر و توانمندتر شوند.
انتشار یافته: 3
در انتظار بررسی:1
Iran, Islamic Republic of
13:15 - 1392/11/20
فقط می تونم بگم متاسفم
پاسخ ها
دلسوز
Iran, Islamic Republic of
۱۵:۳۱ - ۱۳۹۲/۱۱/۲۰
انصافا این همه متن رو کی خوندی که نوشتی ( فقط می تونم بگم متاسفم)؟ جان خودت یه خط خلاصش رو بنویسی من قبول دارم خوندیش
Iran, Islamic Republic of
17:11 - 1392/11/20
هر کس دوست نداره انجام نده.ظاهر اشخاص به خودشون مربوطه و به کسی ربط نداره
نام:
* نظر:
تعداد کاراکترهای مجاز: 450
قوانین ارسال نظر
بانک اطلاعات مشاغل تهران و کرج