تخلف در واگذاری اراضی به دو مامور امنیتی
۹۱۵۰۳۱
۱۳ مهر ۱۳۹۸ - ۱۴:۰۹
۷۰۱۳
رئیس هیئت‌مدیره سازمان دیده‌بان شفافیت و عدالت در نامه‌ای به رئیس قوّه قضائیه از تخلف در واگذاری اراضی کشاورزی منطقه نیاوران قزوین به دو مامور وزارت اطلاعات پرده برداشت.

خبرگزاری فارس: احمد توکلی، رئیس هیئت‌مدیره سازمان مردم‌نهاد دیده‌بان شفافیت و عدالت در نامه‌ای به آیت‌الله سیّدابراهیم رئیسی،‌ رئیس قوّه قضائیه از تخلف در واگذاری اراضی کشاورزی منطقه نیاوران قزوین به دو مامور وزارت اطلاعات پرده برداشت.

توکلی در این نامه شرح داده است که اداره راه و شهرسازی قزوین در سال ۹۱، بخشی از اراضی کشت دیم نیاوران قزوین به مساحت ۴۵ هکتار را به طرح گردشگری اختصاص می‌دهد.

این اداره در اقدامی خلاف قانون به جای اینکه آگهی مزایده را در روزنامه محلی قزوین منتشر کند در یک روزنامه محلی اهواز منتشر می‌کند و دو نفر از ماموران وزارت اطلاعات قزوین متقاضی خرید می‌شوند و این زمین‌ها به ایشان واگذار می‌شود.

دریافت‌کنندگان اراضی پس از تحویل گرفتن آن، علاوه بر توسعه اراضی به دو برابر میزان موضوع قرارداد و تصرف اراضی هم‌جوار، اقدام به تفکیک غیرقانونی آن و تبدیل به بیش از ۲۰۰ قطعه نموده و برای ویلاسازی در اختیار افراد مختلف قرار داده‌­اند.

توکلی در بخشی از این نامه از حمایت وزیر اطلاعات از این متخلفین ابراز تعجب کرده است. وی در انتهای نامه خواستار برخورد قاطع و سریع قوه قضائیه با متخلفین این پرونده شده است.

متن این نامه به شرح زیر است:

بسمه تعالی

رئیس محترم قوه قضائیه

آیت الله دکتر رئیسی

جنابعالی به خوبی مستحضرید، نقش حیاتی منابع طبیعی و اراضی کشاورزی در زندگی جوامع چنان است که در همه جا با سوداگران و سودجویانی که به تخریب یا تغییر نامناسب کاربری آنها دست بزنند، مجرم شناخته می‌شوند. البته اراضی و منابع طبیعی یکسان نیستند. در برخی از مناطق به دلیل ویژگی‌هایی، جلوگیری از تعدی به این اراضی اهمیتی دوچندان می‌یابد و اگر متعدیان مقامات عمومی و کارکنان دولتی باشند، اهمیت مقابله صدچندان میگردد.

استان قزوین منطقه ای است که اراضی آن ویژه شناخته می‌شود. متأسفانه بخشی از همین اراضی ویژه را مسئولان و کارکنان دولتی عرصه تاخت وتاز منفعت‌طلبانه خویش ساخته اند. پیش‌تر موضوع پرونده هفت‌سنگان قزوین و تبدیل اراضی زراعی آن به ویلا، بدست تعاونی مسکن کارکنان دادگستری قزوین (متشکل از مسئولین قضایی و غیر قضایی وقت استان و وابستگان آنها) توضیح داده شده است. یکی دیگر از پرونده‌های تعدی مسئولان بخش عمومی به اراضی کشاورزی و منابع طبیعی موضوع اراضی موسوم به نیاوران در قزوین است که عناصری از اداره کل اطلاعات استان بدان چشم طمع داشتند و با نقض مکرر قانون، مطامع خود را تعقیب کرده‌اند.

با توجه به اینکه در این پرونده پای دستگاه اطلاعاتی و امنیتی استان در میان است، ضروری است قوه قضاییه در این باره، حساسیت بیشتری نشان دهد و با سرعت در موضوع ورود کرده و با تعدی صورت گرفته برخورد لازم قانونی صورت دهد. فراموش نکنیم که وزارت اطلاعات به عنوان ضابط دادگستری مسئول حفظ امنیت و حقوق قانونی افراد است و باید به حق مالکیت احترام تام بگذارد.

وزارت اطلاعات نهاد مهمی است که اکثریت کارکنانش بی آن که در جستجوی نام باشند، گرانقدرترین خدمات را تقدیم ملت میکنند، مرتکبان فساد مالی از این حیث که به آبروی سیستم امنیتی و به آبروی عناصر وفادار به اسلام و مردم، در این نهاد آسیب وارد کره اند، باید با آنان شدیدتر برخورد کرد. این را هم به خاطر داشته باشیم که مسئولان وزارت راه و شهرسازی در استان که به آن زیاده خواهی و قانون شکنی از موضع قدرت، تن دادند. به فرموده رهبر انقلاب مقصرترند. و متناسبا شایسته مجازات. نکته آخر این که، این مزایده بدون تبانی با دست اندرکاران دولتی برگزار کننده مزایده امکان پذیر نبوده است زیرا انتشار آگهی در روزنامه محلی خوزستان بهترین دلیل تبانی در برنده کردن افراد از قبل تعیین شده است.

شرح مختصر موضوع

در سال 1391 اداره کل راه و شهرسازی استان قزوین تصمیم می‌گیرد 9 قطعه از اراضی گبران قلعه موسوم به نیاوران، نزدیک روستای نجف‌آباد در مسیر الموت، به مساحت 45 هکتار را به طرح گردشگری اختصاص ‌دهد. البته به گواهی عکس‌های ماهواره‌ای آن زمان، اراضی مذکور زیر کشت دیم بوده و مشخص نیست دولت بر اساس چه مجوزی به تغییر کاربری و اختصاص این اراضی به طرح گردشگری رضا داده است؟

اداره راه و شهرسازی استان قزوین در تاریخ 29/4/1392 اقدام به انتشار آگهی مزایده واگذاری اراضی مذکور در روزنامه‌ای به نام روزان می‌کند در حالی که اداره راه و شهرسازی بر اساس قانون مکلف به انتشار آگهی در روزنامه رسمی و کثیرالانتشار محلی بوده است. با وجود روزنامه‌های کثیرالانتشار در قزوین، روزنامه مذکور که در اهواز منتشر ‌شده است و روزنامه محلی خوزستان است نه قزوین انتخاب شده، آیا شکی باقی می‌ماند که قصد، بی خبر گذاشتن متقاضیان احتمالی بوده تا دو مدیر اطلاعات، متقاضی انحصاری باشند؟

مزایده تنها با شرکت دو مشتری برگزار می‌شود که همان دو فرد اطلاعاتی از اداره کل اطلاعات قزوین‌اند و اراضی مذکور به آنها واگذار می‌شود. جالب اینکه هر دو فرد مذکور در تعهدنامه‌ای که به سازمان مسکن و شهرسازی استان سپرده‌اند اعلام کردند که کارمند یا حقوق‌بگیر دولت نیستند. گویا خود این افراد نیز از غیرقانونی بودن اقدام خود اطلاع داشته و به همین دلیل نیز کارمند بودن خود را انکار کردند تا مشمول حکم ممنوعیت از معامله با دولت نشوند.

برای حفظ ظاهر در قرارداد واگذاری مورخ 2/9/1392 اراضی مذکور بر کاربری گردشگری برای آنها تأکید می‌شود. به این نکته باید توجه کرد که برندگان مزایده از طرف تعاونی مسکن سازه‌گستر یاس استان قزوین (متعلق به کارکنان اداره اطلاعات استان) اقدام به دریافت زمین مذکور کرده‌اند.

بر اساس تصاویر ماهواره‌ای و وضع موجود اراضی موضوع پرونده، دریافت‌کنندگان اراضی پس از تحویل گرفتن آن، علاوه بر توسعه اراضی به دو برابر میزان موضوع قرارداد و تصرف اراضی هم جوار اقدام به تفکیک غیرقانونی آن و تبدیل به بیش از 200 قطعه نموده و برای ویلاسازی در اختیار افراد مختلف (از جمله کارکنان اداره اطلاعات استان، برخی شهرداران وقت استان و مسئولین وقت استانداری) قرار داده‌اند البته برای حفظ ظاهر در قرارداد واگذاری بر کاربری گردشگری قطعات مذکور تأکید کرده‌اند که احتمالاً مقصود استفاده برای گردشگری خانوادگی بوده است! علاوه بر اینکه اراضی نیاوران در هنگام واگذاری زیر کشت بوده‌اند و امکان تغییر کاربری و تبدیل این اراضی و اختصاص آن برای طرح گردشگری مردود است.

در مقاطع مختلف مغایرت اقدامات صورت گرفته با قانون از طرف مسئولین مختلف تذکر داده می‌شود که متأسفانه توجهی نمیگردد و اقدامات غیرقانونی ادامه یافته است. از جمله اینکه مشاور دادستان کل و نماینده وزیر راه و شهرسازی در شورای حفظ حقوق بیت‌المال در تاریخ 28/9/1396 طی نامه‌ای به دادستان قزوین موضوع تخلف مذکور را اعلام و علیه مسئولین مربوط شکایت کرده و تقاضای برخورد با تخلف را می‌نمایند.

در پاسخ به این اقدامات بازدارنده، متأسفانه آقای علوی وزیر اطلاعات به جای تمکین به قانون و برخورد با متخلفین، در تاریخ 2/12/1396 طی نامه‌ای به وزیر راه و شهرسازی از اقدامات صورت گرفته به دست برخی از اعضای اطلاعات استان قزوین در خصوص اراضی موسوم به نیاوران دفاع کرده و اقدامات غیرقانونی و ضد منافع عمومی صورت گرفته را در چارچوب قانون اعلام نموده و بیان کرده‌اند اراضی مذکور فاقد قابلیت کشاورزی بوده و اعضای تعاونی مسکن با علائق شخصی و هزینه زیاد این اراضی را به واحدهای مناسب برای گردشگری تبدیل کرده‌اند.

همچنین بیان شده است کلیه نهادهای نظارتی از جمله دادگستری و کمیسیون اصل نود بر صحت اقدامات انجام شده و قانونی بودن آن تأکید داشته‌اند. از دادگستری قزوین با سابقه زمین‌های هفت‌سنگان چندان تعجبی نیست، ولی کمیسیون اصل 90 که ملجأ شاکیان از عملکرد قوای سه گانه است چرا جانبدار زمین‌خواران اطلاعاتی شده است؟ چرا رئیس کمیسیون آقای داود محمدی که خود نماینده قزوین است اموال عمومی را فدای منافع تعدادی مدیر و کارمندان دولتی کرد ، آن هم مدیران و کارکنان از وزارت اطلاعات که پاکدستی شرط استخدام شان بوده است؟

سال گذشته وزیر راه و شهرسازی، در تاریخ 11/6/1397 طی نامه‌ای به وزیر اطلاعات تخلفات گسترده در موضوع اراضی نیاوران را در ایجاد واحدهای ویلایی مسکونی و تشریفاتی و عدم توجه به تذکرات اعلامی توسط وزارت راه و شهرسازی مطرح می‌کند و خواستار توقف تخلفات، برخورد با متخلفان و تمکین نسبت به قانون شده و اعلام می‌کند در غیر این صورت اداره راه و شهرسازی مکلف به فسخ قرارداد خواهد بود. البته در حال حاضر اقدامات مربوط به ویلاسازی اشخاص دریافت کننده در راستای طرح گردشگری در حال انجام است و گویا کسی اراده و یا توانایی برخورد با متخلفین را ندارد.

واگذاری این اراضی و تصرفات متخلفان در آن به چند دلیل زیر غیرقانونی بوده است و مرتکبان مستحق مجازات اند:

عدم رعایت تشریفات قانونی مزایده که نقض ماده 79 قانون محاسبات عمومی است. همچنین روش فراخوان مغایر با بند ب ماده 13 قانون برگزاری مناقصات مصوب 1383 است.

به موجب ماده (4) ‌«قانون منع فروش و واگذاری اراضی فاقد کاربری‌ مسکونی برای امر مسکن به شرکت‌های تعاونی مسکن و ‌سایر اشخاص حقیقی و حقوقی»، مصوب 1386، هرگونه نقل‌وانتقال و واگذاری زمین به شرکت‌های تعاونی مسکن برای امر مسکن در خارج محدوده (‌قانونی) شهرها اعم از اینکه ‌داخل و یا خارج از حریم شهرها باشد ممنوع است. چون این زمین‌ها کاربری مسکونی نداشت واگذاری آن ها به شرکت تعاونی، غیرقانونی بود.

3. تجاوز به زمین‌های اطراف آن غیرقانونی بود.

4. تأکید صوری در اسناد واگذاری به استفاده از اراضی برای گردشگری مانع تبدیل زمین‌ها به ویلا نشد. این نیز با قانون اصلاح قانون حفظ کاربری اراضی زراعی و باغ ها مصوب 1374 مغایر است.

5. مسئولان وقت اداره کل راه و شهرسازی قزوین علی القاعده دو نفر که از مدیران اداره کل اطلاعات قزوین بوده اند، میشناختند. پس چرا ادعای کارمند نبودن آن دو را میپذیرند؟ اگر نمی شناختند، چگونه اهلیت آن ها را برای فعالیت در صنعت گردشگری، احراز کرده اند؟ این رفتار نقض قانون منع مداخله کارکنان دولت در معاملات دولتی است. علاوه بر این، بر اساس ماده 598 قانون مجازات اسلامی مصوب 1375، مسئولان وقت اداره کل راه و شهرسازی و خریداران از اطلاعات و غیر آن ها متصرف غیرقانونی و مستوجب مجازات اند.

دیده بان شفافیت و عدالت از جنابعالی قویا تقاضا میکند دستور فرمایید سریع و قاطع، برخورد با ضابطان قوه قضاییه و هر مسئول و کارمندی که در این تاراج دخیل بوده است، رسیدگی شود و مقصران به اشد مجازات محکوم گردند.

برچسب ها:
انتشار یافته: 24
در انتظار بررسی:0
Iran, Islamic Republic of
14:18 - 1398/07/13
جان چه بخور بخوری
پاسخ ها
بدون نام
Iran, Islamic Republic of
۱۶:۲۸ - ۱۳۹۸/۰۷/۱۳
شده جریان نمک گندیده برای همینه یه عده موقع اعتراض مردم کفن پوش میشن
دونالد ترامپ
Iran, Islamic Republic of
۱۷:۳۴ - ۱۳۹۸/۰۷/۱۳
يه عده از اينا توي همين سايتم داريم مثل ضد امريکا کهنه سرباز وطن احد مراتي بهزاد
United Arab Emirates
14:21 - 1398/07/13
دمت گرم با چه نهادی در افتاده انشالله که اقای رئیسی طبق قانون وارد عمل شوند
پاسخ ها
نی اصل.
Iran, Islamic Republic of
۱۶:۲۹ - ۱۳۹۸/۰۷/۱۳
وقتی ادم نقطه ضعف نداره میشودجناب توکلی که غیرازخداوندازکسی ترسی نداره....
Iran, Islamic Republic of
14:29 - 1398/07/13
وای برما اقایان به اسم سربازان گمنام چکار کردند قبل ازورودقوه قضاییه وزارت مربوطه ورود نمایید وچگونگی برخورد با متخلفان را اعلام کنند.....دکن دکا...
Iran, Islamic Republic of
14:38 - 1398/07/13
به اشد مجازات محکوم شوند
پاسخ ها
بدون نام
Iran, Islamic Republic of
۱۶:۲۹ - ۱۳۹۸/۰۷/۱۳
از هزارتا مسئول دوتاشون رو اوردن تو تمام استانها هست اینم یه نوع عوام فریبیه
Iran, Islamic Republic of
14:47 - 1398/07/13
درود بر شما ای مرد شجاع باید متخلفانی که ازمقام خود استفاده کردند واسم اطلاعات وسربازامازمان را بدکردن مجازات شوند واخراج شوند
Iran, Islamic Republic of
15:01 - 1398/07/13
فقط تاسف خیانت پشت خیانت نفرین بر مسولین و مدیران خیانتکار.
Iran, Islamic Republic of
15:04 - 1398/07/13
هرکه بگندد نمکش میزنند
وای که بگندد نمک.
فاتحه
Iran, Islamic Republic of
15:15 - 1398/07/13
خوب خوب خوب
اینجاست که ابراهیم رئیسی خودشو نشون میده
آقا سید ببینیم چکار میکنیا
United Arab Emirates
15:28 - 1398/07/13
زمین رو گرفتند تفکیک کردند و فروخته اند و ساخته شده است و آب و برق و خدمات هم بهش تعلق گرفته است ، خالا به همین خیال باشید که کاری صورت بگیرد
پاسخ ها
بدون نام
Iran, Islamic Republic of
۰۱:۱۵ - ۱۳۹۸/۰۷/۱۴
ملت در خانه هاشان درتابستان آب برای خوردن ندارن از خدابی خبران از موقعیت شغلی شان استفاده و زمینهای کشاورزی را دوهزار متری بصورت غیر قانونی تفکیک میکنند و میسازند وآب شهری را برای چند تا گل غیره نفره میکنند نمیدانم اگر قراز بود چنین باشد که قبلی ها بودن وشاید تاحلا سیر هم شده بودن دیگر نیاز به اینهمه خون ریختن شهید دادن نبود
Iran, Islamic Republic of
16:29 - 1398/07/13
الله اکبریعنی یک مأموراطلاعات چقدرحقوق ودرآمدداره که میتوانداینهمه زمین رابخرد؟؟
Iran, Islamic Republic of
17:00 - 1398/07/13
احسنت خدا حفظتان کند رانت خوران بزرگ شرافت را از شما یاد بگیرند کاش زود تر وبا سعی تلاش بیشتری جلوی این همه دزدی را میگرفتید
Iran, Islamic Republic of
18:26 - 1398/07/13
نکته: احتمالا اینها آگهی را در روزنامه محلی اهواز منتشر و در روز انتشار اگهی برای اینکه نسخه بدست مردم نرسد یکجا روزنامه های روز آگهی را خریداری نمودند..با فساد و لایه های پنهان فساد و یقه سفیدها باید برخورد سر سختانه کرد
Iran, Islamic Republic of
19:38 - 1398/07/13
جنگلهای مازندران را نجات دهید.
پاسخ ها
بدون نام
Iran, Islamic Republic of
۲۲:۰۷ - ۱۳۹۸/۰۷/۱۳
مگه جنگلی هم مونده ؟
Iran, Islamic Republic of
20:03 - 1398/07/13
وای به روزی که بگندد نمک وای
United Arab Emirates
23:56 - 1398/07/13
بهترین زمان چند سال اخیر برای چپاول و دزدی از دولت و مردم بود که خوردن و بردن. حالا هرکی دزدی کنه از خودش که هیچ از بقیه هم گردنش میخوره
Iran, Islamic Republic of
05:20 - 1398/07/16
چرا چاپ نمی شه ویرایشکر عزیز
نام:
* نظر:
تعداد کاراکترهای مجاز: 450
قوانین ارسال نظر
بانک اطلاعات مشاغل تهران و کرج