کیهان: مشکل جهیزیه‌ی دختران است، نه ورزشگاه
۹۱۵۶۸۱
۱۵ مهر ۱۳۹۸ - ۰۷:۲۴
۶۹۵۳
این روزها موضوع «ورود زنان به ورزشگاه» پس از یک دوره حاشیه‌سازی پردامنه و تمرکز عجیب مسئولان حوزه زنان بر آن به جای عمل به وظایف اصلی، در حالی در آستانه اجرا قرار گرفته که گشت و گذاری در سطح جامعه و گفت‌وگو با زنان و دختران فاصله این طرح با مطالبات واقعی آنها را به عیان نشان می‌دهد.

کیهان نوشت: این روزها موضوع «ورود زنان به ورزشگاه» پس از یک دوره حاشیه‌سازی پردامنه و تمرکز عجیب مسئولان حوزه زنان بر آن به جای عمل به وظایف اصلی، در حالی در آستانه اجرا قرار گرفته که گشت و گذاری در سطح جامعه و گفت‌وگو با زنان و دختران فاصله این طرح با مطالبات واقعی آنها را به عیان نشان می‌دهد.

با نگاهی به وضعیت واقعی زنان در کشور می‌توان گفت علیرغم بهبود قابل توجه شاخص‌های مربوط به حوزه خانواده و زنان، اما همچنان این حوزه نیاز به توجه جدی دارد. افزایش تعداد دانش آموختگان زن از ۶ درصد به ۴۵ درصد، افزایش نرخ باسوادی زنان از ۲۴درصد به ۸۲ درصد، افزایش میزان امید به زندگی در زنان به 80 سال و بهبود شاخص‌هایی همچون تامین اجتماعی زنان، رفع محرومیت، تامین بیمه،‌اشتغال، مشارکت زنان در انتخابات، حضور زنان در فعالیت‌های خیریه و داوطلبانه، فعالیت زنان در حوزه فرهنگ و ارتباطات نشان‌دهنده بهبود کلی وضعیت زنان در کشور پس از پیروزی انقلاب اسلامی است. در کنار این شاخص‌ها و پیشرفت‌ها اما هنوز هستند حوزه‌هایی که شاهد وجود مشکلات و نیازهای مرتفع نشده زنان در آنها هستیم.

تقلیل ساعت کار زنان شاغل، بازنشستگی پیش از موعد، ممنوعیت کار شبانه، حضور نمایندگان زنان کارگر در شورای عالی کار، اجرای کامل طرح مرخصی 9 ماهه زایمان و... از جمله درخواست‌های مهم زنان شاغل است. همچنین فراهم شدن زمینه ازدواج آسان و خدمات مناسب برای فرزندآوری بی‌دغدغه، توجه به بهداشت و درمان، معیشت و سطح زندگی زنان و خانواده‌ها،‌اشتغال مناسب با کرامت زنان و توجه به زنان بی‌سرپرست یا بد سرپرست و... از دیگر موضوعات حوزه زنان است که نیازمند توجه ویژه و سرمایه‌گذاری دولت است.

اما با وجود این نیازها و مطالبات، این روزها پس از یک دوره حاشیه سازی و تمرکز عجیب مدیران حوزه زنان بر روی طرح ورود زنان به ورزشگاه به جای وظایف اصلی، ظاهرا این موضوع در مسیر اجرا قرار گرفته و در بازی آینده تیم ملی فوتبال زنان به ورزشگاه می‌روند.

دیروز خبرنگار ما با حضور در سطح شهر و بازار تهران به گفت‌وگو با تعدادی از بانوان پرداخت تا مطالبات آنها را بشنود و نظر آنها در مورد ورود زنان به ورزشگاه را جویا شود.

ورود یا عدم ورود زنان به ورزشگاه دردی از مشکلات را دوا نمی‌کند

یک بانوی شاغل گفت: «به نظرم مهم‌ترین مشکل حوزه زنان نداشتن امنیت شغلی است. من به عنوان یک متاهل و شاغل می‌بینم که زنان شاغل در محیط‌های کاری با انواع تضییع حقوق مواجه هستند». به گفته وی، به علت عدم وجود ساختارهای حمایتی از زنان شاغل، بسیاری از حقوق آنها نادیده گرفته می‌شود. این خانم 38 ساله معتقد است: «ورود و یا عدم ورود زنان به ورزشگاه دردی از مشکلات من را دوا نمی‌کند. وقتی من از کوچک‌ترین حق خود یعنی بهره‌مندی از مرخصی زایمان نمی‌توانم استفاده کنم، مسئله ورود به ورزشگاه برایم اهمیتی ندارد».

افزایش مرخصی زایمان زنان به 9 ماه از جمله مشکلاتی است که تاکنون به صورت کامل به مرحله اجرا درنیامده است. علی‌رغم تاکید فراوان قانون‌گذار بر اجرای این قانون با هدف تحکیم بنیاد خانواده، اما مسئولان حوزه زنان و خانوده در دولت بارها اعلام کرده‌اند برای اجرای آن منتظر نظر سازمان برنامه و بودجه هستند!

ورزشگاه رفتن برای زنان بی‌سرپرست نان و آب نمی‌شود

در گوشه دیگری از بازار بزرگ تهران اما زنی با دو فرزند خود نشسته است. وی در پاسخ به سؤال ما مبنی بر اولویت‌بندی مشکلات حوزه زنان می‌گوید: «من نمونه یک مشکل زنانه هستم. همسرم حدود پنج سال پیش فوت کرده و علی‌رغم مراجعه مکرر به مراکز حمایتی اما نتوانستم از کمک‌های دولتی برای داشتن یک زندگی متوسط بهره‌مند شوم». وی که اصرار داشت عکسی از او نگیریم ادامه داد: «بعد از مرگ همسرم به ناچار روی به تکدی‌گری آوردم تا بتوانم هزینه‌های اولیه زندگی را تامین کنم. من نمی‌دانم ورزشگاه رفتن زنان خوب است یا بد، ولی می‌دانم که این چیزها برای زنان بی‌سرپرست نان و آب نمی‌شود».

حمایت از زنان بی‌سرپرست و بد سرپرست از جمله بندهای ماده 80 برنامه توسعه است که معاونت امور زنان و خانواده ریاست‌جمهوری را ملزم کرده برای اجرای آن با وزارت رفاه همکاری کرده و برنامه‌ای را تدوین کند. در نهایت شاهد هستیم که کل فعالیت این معاونت طی 6 سال گذشته به نوشتن طرح جامع توانمندسازی اقتصادی زنان سرپرست خانوار محدود بوده و در وبگاه این معاونت نیز هیچ گزارشی از فعالیت‌های مرتبط با این موضوع وجود ندارد.

بهایی به ارزش کار زنان خانه دار داده نمی‌شود

وقتی به خانمی 35 ساله که با فرزند خود در میان بازار نشسته و منتظر همسرش است، می‌گوییم مهم‌ترین مشکل حوزه زنان چیست، بلافاصله پای زنان خانه‌دار را به میان می‌کشد. وی می‌گوید: «همسر من در یک نهاد دولتی شاغل است ولی خودم علی‌رغم تحصیلات تکمیلی و سابقه کاری چند سالی است که در خانه هستم. من از صبح تا شب در خانه حضور دارم و سعی می‌کنم فضای خانه را برای آرامش همسر و پسرم آماده کنم ولی در نهایت می‌بینم که جامعه ارزشی برای کار من به عنوان یک خانه‌دار قائل نیست».

وی بااشاره به مشکلات زنان خانه‌دار ادامه می‌دهد: «اکثر زنان خانه‌دار دچار بیماری‌هایی همچون دیسک گردن و کمر و آرتروز هستند. از طرف دیگر برخی از زنان خانه دار به عنوان یک انسان چون منبع مالی مستقل ندارند احساس سرخوردگی می‌کنند و بعد از فوت همسرشان دچار مشکلات اقتصادی فراوان می‌شوند». این خانم با شنیدن مسئله ورود زنان به ورزشگاه‌ها می‌گوید: «این مسائل برایم مهم نیست. دغدغه‌های امثال من مهم‌تر از این تفریحات اقشار پولدار است».

درگیر تهیه جهیزیه به جای رفتن به استادیوم

دخترخانمی که 25 سال سن دارد و به همراه مادرش برای تهیه جهیزیه به بازار آمده است، وقتی با سؤال ما مواجه می‌شود که چقدر برای حضور در ورزشگاه علاقه‌داری، می‌گوید: «من در منطقه دوری از بازار زندگی می‌کنم و قرار است بعد از ماه صفر مراسم ازدواجم را برگزار کنیم. الان چندین ماه است که باوجود مشغله زیاد خودم و خانواده به بازار می‌آییم تا بتوانم نیازهای خود را با قیمت کمتری تهیه کنم».

مادر این دختر جوان با نشان دادن فاکتور خرید می‌گوید: « آقای روحانی قول می‌دهد اگر من و دخترم به ورزشگاه برویم، جهیزیه دخترم را ارزان‌تر تهیه خواهم کرد؟ این موضوع برای پولدارها است و امثال من به فکر بدبختی‌های خودمان هستیم. دولت اگر خیلی به فکر من که زن هستم، است باید زمینه ازدواج جوانان را تسهیل کند تا مادرانی مثل من شب و روز فکرمان مشغول نباشد. الان خیلی از دختران هستند که از ترس هزینه‌های ازدواج در خانه مانده‌اند و غصه می‌خورند؛ اگر دولت راست می‌گوید به فکر این دختران باشد تا ورزشگاه رفتن آنها».

برچسب ها:
انتشار یافته: 45
در انتظار بررسی:0
Iran, Islamic Republic of
07:36 - 1398/07/15
هر دوشون از خواسته‌های مردمه، پس باید دولت همه زمینه‌ها تلاش کنه تا خواسته‌های مردم رو برآورده کنه
و اگ مشکل دختران این مسائلی بود ک مطرح شد چرا همین کیهان بجای پرداختن به همین مسائل نگران حجاب و ورزشگاه رفتنه؟ همیشه از این مسائل بگه، الانم اگ از این مسائل گفته واسه تبقیح ورزشگاه رفتنه نه خواسته‌های دختران...
پاسخ ها
بدون نام
Iran, Islamic Republic of
۱۳:۲۱ - ۱۳۹۸/۰۷/۱۵
دقیقا
@@ امام حسین @@
Iran, Islamic Republic of
۱۷:۳۷ - ۱۳۹۸/۰۷/۱۵
باز این شریعت مداری خودش را مطرح کرد
داداش تو که تاریخ مصرفت گذشته بهتر نیست در خانه استراحت کنی .
Iran, Islamic Republic of
07:41 - 1398/07/15
سلام وقت بخیر نمیدونم این روزنامه کیهان چقدر وسعت دیدش پایین هست مشکل هم جهیزیه هست وهم ورزشگاه مشکل باید حل شود هر دو
پاسخ ها
@ امام حسین @
Iran, Islamic Republic of
۱۹:۴۱ - ۱۳۹۸/۰۷/۱۵
مشکل زمانی حل میشود که فضول هایی مثل شریعت مداری باز نشست شود تنها راه چاره همین است
Iran, Islamic Republic of
07:46 - 1398/07/15
از بی سوادی و بی اطلاعی مردم سواستفاده نکن.ورزشگاه رفتن زنان جزو حقوق شهروندی حساب میشه .همه چیز را به هم ربط نده.
Iran, Islamic Republic of
07:49 - 1398/07/15
کهان یک حرف درست زده باشه اونم اینه راستی چرا در دوره احمدی نژاد وقتی ورود خانمها به ورزشگاه مطرح شد روزنامه اعتماد ودیگر روزنامه های مخالف اون دولت میگفتند جیزه ولی الان شده میمنت ومبارکی
یه سوال دارم ک چرا فقط تیتر روزنامه کیهان را مینویسید آیا تو ایران فقط کیهان روزنامه هست ،یافقط این روزنامه حقیقت رو مینویسه
پاسخ ها
بدون نام
Iran, Islamic Republic of
۱۱:۵۳ - ۱۳۹۸/۰۷/۱۵
کیهان غیر از نفرت پراکنی و دروغ گویی چیزی تا حالا تیتر نزده به خاطر همینه همیشه تیتراش جنجالی میشه برادر
بدون نام
Iran, Islamic Republic of
۱۶:۱۶ - ۱۳۹۸/۰۷/۱۵
محمد جان كيهان اين اصلاح طلب هاي دروغگو و اختلاسگرو رو خوب رسوا كرده ازش كينه دارن ما و همه خانوادمون هر روز كيهان ميخريم
Iran, Islamic Republic of
07:52 - 1398/07/15
مشکل تو جای دیگه هست

اول کار پسران و بعد جهیزیه دختران

مرد بیکار زیر بار مسئولیت نمی رود و نهایت نه ازدواج هست
Iran, Islamic Republic of
07:54 - 1398/07/15
به کوری چشم همه بد خواهان خانمها به ورزشگاه می روند.چی شده حالا ب فکر جهیزیه و بدبختی خانمها افتادید .
پاسخ ها
روشن
Iran, Islamic Republic of
۲۳:۳۷ - ۱۳۹۸/۰۷/۱۵
چون ولقعابدبختندکه بخاطرفوتبالیستی که میلیارد میلیاردپول میگیره خودسوزی میکنه بدبختی که شاخ ودم نداره
United Arab Emirates
07:55 - 1398/07/15
دیگه تیترهای کیهان برامون عادی شده:ساز مخالف با هر چیز و هرکسی. خوب بفرمایید شما مشکل جهیزیه ی دختران را حل کنید یا راهکارشو بفرمایید!؟
Iran, Islamic Republic of
08:08 - 1398/07/15
مشکلات دخترا ن چیزهای فرا تر از جهیزیه است, هنوز در افکار ۷۰سال پیشی, پیشی
Iran, Islamic Republic of
08:13 - 1398/07/15
تا حالا تو این چهل سال برا جهیزه دختران چه کرده اید بحث ورزشگاه یک ساله مطرح شده تو این چهل سال به چه بهانه ای از این مهم غافل شده اید
Iran, Islamic Republic of
08:16 - 1398/07/15
مگه کل دخترای ایران مشکل جهیزیه دارن هر قشری از جامعه مشکل خودشو داره چه ربطی داره این به اون
Iran, Islamic Republic of
08:17 - 1398/07/15
دخترا برن ورزشگاه ان شا الله مشكل جهيزيه هم حل ميشه خدا بزرگه تو حرص نخور
Iran, Islamic Republic of
08:21 - 1398/07/15
کیهان جان هرچند که راست میگی ولی با این موج نمی تونی مقابله کنی
..
United Arab Emirates
08:31 - 1398/07/15
''' برای حل مشگل جهیزیه دختران' '' برنامه گلریزان ''' ترتیب داده شود!
Iran, Islamic Republic of
08:36 - 1398/07/15
اقای کیهان رفتن به ورزشگاه را هم بگذار کنار بقیه مطالباتشون تفکیک نکنید لطفا
Canada
09:13 - 1398/07/15
والله اگه کیهان تعطیل میشد و بودجه ای رو که داره آتیش میزنه صرف خرید جهیزیه میکردن، نه تنها دیگه فحش نمیخورد، بلکه خیلیها دعاش هم میکردن!
Iran, Islamic Republic of
09:13 - 1398/07/15
خودشون انسانند اجازه بده خودشان تصمیم بگیرند که ورزشگاه برای شان مهم است یا نه شما مگه دایه همه مردم اید
Iran, Islamic Republic of
09:18 - 1398/07/15
جهیزیه مشکل نیست شوهریابی مشکل شده پسر و دختر نیز مجازی شده اند و مسئولیت پذیر نیستن ازدواج مجازی را قانونی کنید تا از صبح تا شب با اینترنت پدر و مادر با هم الکی چت کنند
تاج کبیر آسیا، چهار فینال آسیا، دو قهرمانی آسیا⭐⭐ حسرت نیاکان لنگی ها
Iran, Islamic Republic of
09:25 - 1398/07/15
ما هم همینو میگیم! آقای کیهان! ورزشگاه رفتن در هیچ کشوری مشکل نیست اینجا هم نباید باشد!
Iran, Islamic Republic of
09:33 - 1398/07/15
آقا همه چیز مشکل است، یکی و دو تا نیست.
Iran, Islamic Republic of
09:44 - 1398/07/15
کیهان همیشه داره به مردم میگه زاویه دید شما غلطه.
Iran, Islamic Republic of
10:04 - 1398/07/15
ورزشگاهها را بفروشید و مبلغ آنرا بعنوان جهیزیه به دختران بدهید تا مشکل حل شود !
Iran, Islamic Republic of
10:11 - 1398/07/15
دست اندر کاران کیهان دقیقا در عهد دقیانوس زندگی میکنن
Iran, Islamic Republic of
10:16 - 1398/07/15
کیهان جان . شما در مورد معضلات اجتماعی اصلا تیتر نزن داداش . ....
Iran, Islamic Republic of
10:19 - 1398/07/15
هر کدام از این مشکلات سر جای خودش مهم هستن،
هم مسائل اقتصادی
هم مسائل فرهنگی
Iran, Islamic Republic of
10:43 - 1398/07/15
تفریحات سالم حق همه است جهیزیه جای خودش
Iran, Islamic Republic of
11:12 - 1398/07/15
با این گرونیا یی ک تو جون مردم انداختین مشکلای عجیبتر هم نصیبتون میشه
صبر کنین..ازدواج کردن رو گرون میکنین از خدا بی خبرا..اینا ک چیزی نی
Iran, Islamic Republic of
11:13 - 1398/07/15
خوب این مشگل تهیه جهیزیه و بالا رفتن سن ازدواج و تجرد اجباری چند میلیونی دختران و پسران نتیجه عملکرد مخربانه و بی لیاقتی و بی کفایتی دوستان شما است که مملکت را قبضه کرده اند و استاد فساد و اختلاس هستند
Iran, Islamic Republic of
11:22 - 1398/07/15
شما لازم نیست مشکل دختران را تشخیص بدین
Iran, Islamic Republic of
11:27 - 1398/07/15
کیهان جان تو که یارانه نجومی واسه کاغذ میگیری یه کمی از اون پول مفت رو خرج جهیزیه دختران کن
Iran, Islamic Republic of
11:48 - 1398/07/15
خب شما که مشکل اقتصادی مردم رو هم نمیگذارید حل بشه
Iran, Islamic Republic of
11:57 - 1398/07/15
حالا اگه دولت بگه مردم تو فشار اقتصادی هستند فکری باید کرد همین کیهان تیتر میزنه که وا مصیبتا میخواد مذاکره کنه
Iran, Islamic Republic of
12:15 - 1398/07/15
مشکل اصلی اشتغال با درآمد کافی وامنیت شغلی بالاست ،جهیزیه ،مسکن ، بهداشت و درمان ،اموزش و....به راحتی قابل حل اند .
Iran, Islamic Republic of
12:52 - 1398/07/15
چقدر هم نگران جهیزیه دختران است اين کیهان!
کاش میگفت برای جهیزیه دختران تا الان چیکار کردن
Iran, Islamic Republic of
15:01 - 1398/07/15
حیفه کاغذ به این گرونی دادن دست کیهان با اون اراجیفش
Iran, Islamic Republic of
17:43 - 1398/07/15
نه اتفاقا مشکل اصلی همین احقاق حداقلی حقوق مدنی مردم ایران میباشد !متاسفانه محافظه کاران و رادیکال های اسلامی به دنبال شریعت اسلامی از دیدگاه خود میباشد زن ها باید به ورزشگاه بییایند،زنها باید دوچرخه سواری بکنند،زنها باید سوار موتور شوند،زنها باید قاضی شوند،زنها باید رییس جمهور شوند،زنها باید حق طلاق داشته باشند،و تمامی احقاق پایمال شده ........ !!!
Iran, Islamic Republic of
00:25 - 1398/07/16
وررزشگاه رفتن زن ها کیهان رو یاد همه چیز انداخته
Iran, Islamic Republic of
14:50 - 1398/07/16
اتفاقا مشکلی نیست من نه مهریه میگیرم نه جهیزیه میدم
نام:
* نظر:
تعداد کاراکترهای مجاز: 450
قوانین ارسال نظر
بانک اطلاعات مشاغل تهران و کرج