بازگشت نجفی به اوین
۹۱۶۰۰۱
۱۵ مهر ۱۳۹۸ - ۲۰:۳۲
۷۷۸۶
وکیل اولیای دم میترا استاد گفت: صحنه قتل «میترا استاد» با حضور محمدعلی نجفی مجدد بررسی و قرار شد تا ۲ هفته آینده نظر نهایی اعلام شود.

خبرگزاری فارس: مسعود افرازه، وکیل اولیای دم میترا استاد گفت: صحنه قتل «میترا استاد» با حضور محمدعلی نجفی مجدد بررسی و قرار شد تا ۲ هفته آینده نظر نهایی اعلام شود.

وی گفت: در این جلسه رئیس و مستشاران شعبه ۹ دادگاه کیفری، کارشناس اسلحه که در جلسات دادرسی حضور داشت، محمدعلی نجفی به عنوان متهم، وکلای وی و هیأت جدیدی از کارشناسی اسلحه و پزشکی قانونی حضور داشتند.

وکیل اولیای دم میترا استاد گفت: علی‌رغم اینکه به اینجانبان ابلاغ شده بود که در این جلسه حضور یابیم، متاسفانه از حضور مان در صحنه بررسی مجدد ممانعت به عمل آمد.

توضیح وکیل نجفی درباره بازسازی دوباره صحنه قتل

وی گفت: ما برحسب وظیفه قانونی و ابلاغی که شده بود تکلیف قانونی خود می‌دانستیم که تا انتهای جلسه بررسی در آنجا بمانیم، اما از محتوای دقیق این جلسه بی‌اطلاعیم.

این وکیل دادگستری گفت: کارشناسان اعلام کرده‌اند که توانسته‌اند امروز بررسی‌های لازم را در صحنه جرم انجام دهند و مقرر شده که نتیجه نهایی تا دو هفته آینده اعلام شود.

وی در مورد موضوع دفرمه شدن گلوله و بحث قتل شبه عمد، گفت: وکلای آقای نجفی بر این کوشش هستند که قتل عمد را به شبه عمد مبدل کرده و مجازات حبس ۳ تا ۱۰ سال را زایل نمایند؛ آن‌ها معتقدند گلوله به صورت غیر مستقیم به پیکر میترا استاد وارد شده و به همین دلیل دفرمه شده است؛ در حالی که ما قاطعانه و مستند اعلام می‌کنیم شلیک جنایی بدون اصابت به هر محلی و بطور مستقیم از دست چپ وارد و به سینه اصابت شده است.

وی گفت: بر فرض محال اگر چنین بیندیشیم که آقای نجفی قصد کشتن نداشته، اما به دلیل اینکه از سلاح جنگی استفاده کرده و عمل وی نوعاً کشنده بوده است و از طرفی به نقطه حساس بدن یعنی قلب اصابت شده است بنابراین مطابق ماده ۲۹۰ قانون مجازات اسلامی مرتکب قتل عمد شده است و مجازات ۳ تا ۱۰ سال حبس در انتظار ایشان است؛ متأسفانه آنچه به نظر مغفول افتاده عمل نوعا کشنده متهم و آلت قتاله است.

افرازه گفت: امیدواریم آنچه پس از رضایت اولیای دم در روند پیگیری پرونده اتفاق خواهد افتاد به مثابه حمله به دروازه خالی و بدون دفاع نباشد.

وکیل اولیای دم میترا استاد در مورد وضعیت آقای نجفی گفت: ایشان تحت الحفظ به صحنه بررسی قتل آمد؛ وی بازداشت است و مجدد نیز به بازداشتگاه اوین منتقل شد.


حمیدرضا گودرزی، وکیل محمدعلی نجفی، شهردار اسبق تهران که در پرونده قتل میترا استاد دفاع از نجفی را بر عهده دارد پیش از این به رای دادگاه کیفری یک درباره قتل عمد میترا استاد اعتراض کرده بود، چون او معتقد است قتل میترا استاد شبه عمد است و مسیر گلوله منجر به قتل و دفورمه شدن آن نشان می دهد گلوله به جسم سختی مانند سقف حمام محل وقوع قتل خورده و پس از کمانه کردن وارد بدن مقتوله و باعث قتل شده است.

دیوان عالی کشور با پذیرفتن ایرادات وکیل به اتهام قتل عمد، ضمن نقض رای دادگاه، دستور ارجاع امر به کارشناسان را صادر کرد که باعث شد امروز نجفی برای بازسازی دوباره صحنه قتل، در آپارتمانی که با همسرش میترا استاد زندگی می کرد، حاضر شود.

حمیدرضا گودرزی، وکیل نجفی درباره جزییات این موضوع توضیحاتی ارائه کرد که در ادامه می خوانید:

بازسازی دوباره صحنه قتل برای چه انجام شد؟ مگر از بازسازی صحنه در دفعه اول، فیلم نگرفته بودند؟ چرا کارشناسان به آن فیلم رجوع نکردند؟

ما به سه جنبه از پرونده و رای قتل عمد اعتراض کرده بودیم و درخواست ارجاع امر به کارشناسان مربوطه را داشتیم که دیوان عالی کشور اعتراض ما را پذیرفت. بر این اساس، اعتراض ما اولا بر این بود که گلوله دفورمه شده ای که باعث مرگ مرحوم میترا استاد شد، باید مسیرش به دقت بررسی شود. از آنجایی که شکل تغییر یافته گلوله نشان دهنده اصابت آن به جسم سخت است، باید مشخص شود اگر گلوله ابتدا به مانع سختی مانند سقف خورده و کمانه کرده و سپس بدن عبور کرده یا ابتدا از دست عبور کرده و سپس به سقف خورده و کمانه کرده و وارد بدن شده، مشخص کننده وضعیت قتل از عمد به شبه عمد خواهد بود و راه برای دفاع از آقای نجفی در اتهام قتل شبه عمد باز می شود.

همچنین ما به کارشناسی اسلحه و پزشکی قانونی اعتراض کرده بودیم که در راستای موضوع فوق است و مشخص خواهد کرد وضعیت قتل عمد و اتهام آقای نجفی تغییر می یابد یا خیر. هر یک از این کارشناسی ها باید مجددا به صورت جزئی و دقیق صورت گیرد تا ابهامات پرونده رفع و عدالت اجرا شود.

در بازسازی مجدد صحنه قتل چه اتفاقی افتاد؟

امروز پس از حضور مقام محترم قضایی و کارشناسان تیم های مختلفی که باید نظر می دادند، آقای نجفی هم از زندان اوین منتقل شد و مجددا صحنه قتل مورد بازسازی قرار گرفت. بازسازی صحنه بسیار طولانی بود و از صبح تا بعد از ساعت 15 ادامه داشت و آقای نجفی توضیحات مفصلی درباره حادثه ای که اتفاق افتاده بود به تیم های کارشناسی ارائه داد و محل های اصابت و کمانه کردن گلوله ها مجددا مورد بازبینی قرار گرفت.

اظهارنظر کارشناسان چه زمانی آماده می شود؟

کارشناسان تیم های مختلف علاوه بر بررسی مجدد صحنه قتل و شواهد موجود در آن، سئوالات مختلفی طرح کردند و به حرفهای آقای نجفی گوش کردند و در نهایت گزارش خود را ظرف یک هفته تقدیم مقام قضایی می کنند و بسته به نظر آنها، قضات پرونده رای مجدد صادر می کنند. اگر نظر کارشناسان درباره مسایل مربوط به گلوله و مسیر شلیک و سایر جزییات پرونده مثبت و به نفع موکل باشد راه برای شبه عمد باز می شود.

برچسب ها:
انتشار یافته: 8
در انتظار بررسی:0
Iran, Islamic Republic of
21:27 - 1398/07/15
انسان باید حداقل یک خجالت بگشد از این مرد جز پرویی چیزی ندیدیم
Iran, Islamic Republic of
21:43 - 1398/07/15
چرا اینقدر این جریان را کش میدهید زده کشته الان هم دارد ازاد میشود دنبال چی هستید نکنه میخواهید بگید خورزو خان قاتل بوده
Iran, Islamic Republic of
21:59 - 1398/07/15
آقا به هر زوری متوسل میشن تا از زندان بیارنش بیرون
Iran, Islamic Republic of
22:59 - 1398/07/15
یه دور دیگه بررسی کنن احتمالا میترا خانم قاتله
من که ایمان آوردم که دو دو تا شاید بشود پنج تا
Iran, Islamic Republic of
07:58 - 1398/07/16
از اولش هم معلوم بود قراره این پرونده ماست مالی بشه
اینجاست که میگویند بعضی ها در برابر قانون مساوی تر هستند
France
08:44 - 1398/07/16
گیریم گلوله اول کمانه کرده به جسم سخت خورده گلوله های بعدی چی؟؟؟؟؟
Iran, Islamic Republic of
11:47 - 1398/07/16
این جور افراد واین وکیل با ید جوابگو باشند چه بسا در همین دنیا تاوان پارتی بازی را پشت دادن .وکیل نامرد تو که میدونید قتل عمد چرا تلاش می‌کنیم شبه عمد نشون بدید .یعنی شما دارید به عدالت رفتار میکنید .امیدوارم شما و امثال شما تاوان کارتون که دفاع از ناحق است را بدی به بدترین شکل .
Iran, Islamic Republic of
04:31 - 1398/08/12
معلم * دو ×دو تا =پنج تا_دانش آموز * آقا اجازه چهارتا معلم * احمق رو حرف من حرف نزن من میگم پنج تا (خلاصه این آقا زادها و کله گندها همچی دسشونه هر چی بگن باید قبول کرد اقا باشه ما خریم گلوله کمون کرده بقیه گلوله ها هم دنبالش اومدن........
نام:
* نظر:
تعداد کاراکترهای مجاز: 450
قوانین ارسال نظر
بانک اطلاعات مشاغل تهران و کرج