کاهش شدید مصرف اینترنت در تهران
۹۱۶۳۲۵
۱۶ مهر ۱۳۹۸ - ۱۵:۰۱
۱۰۰۲۷ 
پس از مسدود شدن امکان دانلود از شماری از وب‌سایت‌های دانلود فیلم، انگشت اتهام به سمت برخی وب‌سایت‌های مجاز و غیررایگان دانلود فیلم و سریال رفت؛ اما ارزیابی‌های «تابناک» نشان می‌دهد این مسدودسازی برای عقبه این وب‌سایت‌ها یعنی آی‌اس‌پی‌ها پرهزینه بوده و ترافیک اینترنت دست کم در تهران به شدت کاهش یافته است. با این اوصاف، این پرسش مطرح می‌شود، چه مجموعه یا سازمانی ممکن است از شرایط تازه نفع بیشتری ببرد؟

تابناک: پس از مسدود شدن امکان دانلود از شماری از وب‌سایت‌های دانلود فیلم، انگشت اتهام به سمت برخی وب‌سایت‌های مجاز و غیررایگان دانلود فیلم و سریال رفت؛ اما ارزیابی‌های «تابناک» نشان می‌دهد این مسدودسازی برای عقبه این وب‌سایت‌ها یعنی آی‌اس‌پی‌ها پرهزینه بوده و ترافیک اینترنت دست کم در تهران به شدت کاهش یافته است. با این اوصاف، این پرسش مطرح می‌شود، چه مجموعه یا سازمانی ممکن است از شرایط تازه نفع بیشتری ببرد؟

قریب به اتفاق وب‌سایت‌های اصلی دانلود فیلم و سریال ـ که برخی از آنها بازدید میلیونی داشتند ـ از هشتم مهرماه بر اساس دستور قضایی از کار افتادند. بر اساس این دستور، شرکت‌های ارائه دهنده خدمات میزبانی یا همان FCPها بر اساس قانون مکلفند از ارائه سرویس نسبت به سایت‌های دانلود فیلم و موسیقی و همچنین هر وب‌سایت دیگری که فیلتر هستند، خودداری کنند. با این حال، وب‌سایت‌هایی که مشمول این قانون شده‌اند، فیلیمو و نماوا را به عنوان دارندگان سهم عمده از بازار VOD متهم به نقش داشتن در این فرآینده کرده‌اند؛ اتهامی که از سوی هر دو این سامانه‌ها رد شد، ولی باعث نشد تا موجی از حملات به این دو سرویس دهنده در فضای مجازی و شبکه‌های اجتماعی توییتر و اینستاگرام شکل نگیرد.

کاهش شدید مصرف اینترنت در تهران

اربران عصبانی که فیلم‌ها و سریال‌های روز دنیا را بدون سانسور از این وب‌سایت‌ها دانلود می‌کردند، اکنون به دنبال تسویه حساب با عاملانش بودند و از آنجا که وب‌سایت‌های قربانی، انگشت اتهام را به سوی فیلمیو و نماوا گرفته بودند، برای این کاربران اتهام مسموع بود و نه پاسخ متهمین. موجی از نوشته‌های کاربران در فضای مجازی شکل گرفت. در بخشی از این موج به سرویس‌های مشابه که این VOD‌ها سریال و فیلم‌های تحت مالکیت‌شان را پخش می‌کنند، اطلاع دادند که این سرویس‌ها بدون خرید کپی رایت آثار، اقدام به پخش آنها در وب‌سایت‌هایشان و کسب درآمد می‌کنند و از قضا نتفلیکس واکنش نشان داد و تأکید کرد ظاهراً نماوا در حال سرقت از این سرویس است!

اکنون بخش دیگری از ماجرا عیان شده که نشان می‌داده، حتی این وی او دی ها هم برنده این بازی نبوده‌اند. ظاهر امر به این گونه است که با بسته شدن این وب‌سایت‌های دانلود رایگان، مخاطبان سراغ وب‌سایت‌های پولی نظیر فیلیمو و نماوا می‌آیند اما لزوماً چنین نیست. وب سایت کنترلر وزارت ارتباطات که ترافیک اینترنت را نشان می‌دهد، این روزها حدود 40 تا 45 گیگ بر ثانیه را نشان می‌دهد. این حالی است که در مقاطعی، میزان مصرف اینترنت در تهران تا بیش از 560 گیگ بر ثانیه بود. مقایسه عدد 45 با 560 گیگ نشان می‌دهد، این اتفاق برخلاف منافع و میل وزارت ارتباطات و آی اس پی‌ها به عنوان فروشندگان اینترنت است.

کاهش شدید مصرف اینترنت در تهران

با توجه به آنکه این وب‌سایت‌های دانلود در داخل ایران بوده‌اند، ترافیک آنها ترافیک داخلی محسوب می‌شده و صد در صد درآمد آن در جیب وزارت ارتباطات و آی اس پی ‌ها می‌رفته است. فراتر از آن، برخی آی اس پی‌ها که سرورهایشان میزبان برخی از این وب‌سایت‌ها بوده‌اند، عملاً حتی به مخابرات نیز در مقاطعی پرداخت نداشتند؛ برای نمونه، وقتی شما برای دانلود از یک وب سایت دانلود فیلم از اینترنت همان شرکتی استفاده می‌کنید که سرورهای وب سایت را میزبانی می‌کند، عملاً کل گردش اینترنت می‌تواند در همان آی اس پی باشد و حتی هزینه‌های مرتبط با وزارت ارتباطات نیز پرداخت نشود.

در این شرایط تصور کنید یکباره حجم‌خورترین بخش اینترنت یعنی ویدیو با چنین محدودیت‌های قانونی مواجه و دانلود غیرقانونی تحدید و قاعدتاً افت شدید ترافیک که در کنترلر آنلاین ترافیک تهران نمایان است، به شدت به ضرر آی اس پی‌ها تمام شده است. نماوا یکی از دو VOD اصلی ـ که متهم به تعطیلی وب‌سایت‌های دانلود غیرقانونی است ـ متعلق به شاتل یکی از اصلی‌ترین سرویس دهندگان اینترنت است؛ بنابراین، طبیعی نیست که شاتل به قیمت از دست رفتن میلیاردها تومان درآمدش، به دنبال افزایش محدود درآمد نماوا باشد و کنار هم گذاشتن این پازل‌ها نشان می‌دهد اتفاق اخیر محصول آنها نیست، چرا که آسیب اصلی را دیده‌اند.

در این شرایط به نظر می‌رسد، سازمان‌ صداوسیما که در ماه‌های اخیر تلاش کرده‌اند کامل کنترل VOD‌ها را نیز به دست بگیرند، نفع اصلی را از این اتفاق می‌برند، چون اگر همه وی او دی ها از جمله فیلیمو و نماوا زیر نظر صداوسیما قرار گرفتند و هیچ وب سایت دانلود غیرقانونی بزرگی نیز نباشد، صداوسیما قدرت اصلی در این عرصه در اینترنت می‌شود. البته منتفع شدن جدی صداوسیما از این اتفاقات، لزوماً به معنای نقش مدیران این سازمان در این اقدام نیست.

برچسب ها:
انتشار یافته: 23
در انتظار بررسی:0
Singapore
15:05 - 1398/07/16
البته منتفع شدن جدی صداوسیما از این اتفاقات، لزوماً به معنای نقش مدیران این سازمان در این اقدام نیست ! !

بله . امكانش هست كه به معناى نقش آبدارچيها و رفتگرهاى اين سازمان در اين اقدام باشه ..
Iran, Islamic Republic of
15:12 - 1398/07/16
خب معلوم است شرکتهای تولید نمایش خانگی و حق دارند .
پاسخ ها
بدون نام
Iran, Islamic Republic of
۰۶:۲۷ - ۱۳۹۸/۰۷/۱۷
حق دزدی از مردن
Iran, Islamic Republic of
15:28 - 1398/07/16
وقتی احترام گذاشتن به مردم بلند نیستن دائم ممنوعیت محرومیت یه مدت نت نخرید اپراتور ها ضرر کنند
Iran, Islamic Republic of
15:51 - 1398/07/16
یزور باید فیلمهایه ابدوغ خیاری صدا و سیما رو ببینیم!!!
هرگز..
پاسخ ها
بدون نام
Iran, Islamic Republic of
۰۵:۲۳ - ۱۳۹۸/۰۷/۱۷
واااای از دست میلی ها
Iran, Islamic Republic of
16:17 - 1398/07/16
لعنت به دزدان در هر شکل و لباسی
Iran, Islamic Republic of
17:39 - 1398/07/16
لازمه یادآوری کنم که بد نیست به سرویس پخش فیلم و سریال تمام خارجی تماشاخونه متعلق به شرکت آسیاتک (مخابرات) هم اشاره کنید که تقریبا از اوایل سال 98 شروع به کار کرده و در به در دنبال جذب کاربر اینترنت هستش بنحوی که هرکس ازشون تعرفه می‌خره یا کاربرای فعلیشون هستش، به مدت یک تا سه ماه میتونه رایگان به این سرویس دسترسی داشته باشه! جالبیش و مشکوک بودنش هم به این هستش که برخلاف فیلیمو و نماوا که احتمالا مطالبشون هم ایرانی و هم خارجی هست، این سرویس فقط روی فیلم و سریال خارجی زوم کرده که خیلی شبیه عمل این وب‌سایت های فیلتر شده است؟! لطفا کمی روی این قضیه تحقیق و مانور بدید که شاید کار همین شرکت و سرویس باشه چون خیلی تبلیغ و التماس میکنه که رایگان بیایید به این وب‌سایت کنترل شده سر بزنید و از خدمات اون استفاده کنید! البته امیدوارم برترینها سرورهای شما توسط آسیاتک میزبانی نشه که مجبور باشید روی این قضیه سرپوش بگزارید؟!
Iran, Islamic Republic of
19:50 - 1398/07/16
خاک تو گور هرکی این کارو کرده
پاسخ ها
بدون نام
Iran, Islamic Republic of
۲۳:۰۶ - ۱۳۹۸/۰۷/۱۶
خوب کرده
Iran, Islamic Republic of
19:52 - 1398/07/16
به زودی دوباره کلیه سایت ها از سرورهای خارجی استفاده میکنند و نقشه همشون نقش براب میشه
زنده باد دیبا موویر زنده باد فیلم تو مووی
پاسخ ها
بدون نام
Iran, Islamic Republic of
۰۹:۵۶ - ۱۳۹۸/۰۷/۱۷
اینترنت رو کند کنند دیگه فیلترشکنا کار نمیکنه
Iran, Islamic Republic of
20:34 - 1398/07/16
مترجم ها هم از بعد این قضیه کم کار شدند بعضی سایت ها هنوز باز هستند فیلم هاشون تو لیست دانلود هست ولی تا وقتی ترجمه نشدند دانلود نمیشوند الان ۲ روز فیلم آقای ربات آمده هنوز زیرنویسش نیامده
یکی از معروف ترین سایت ها هم تو توییترش گفته بر می‌گردیم باقدرت میگردیم احتمالا میخواهد سروراشون یه خارج ایران منتقل کنند
Iran, Islamic Republic of
21:19 - 1398/07/16
وصل شدن به فیلتر شکن باعث نمیشه ک ترافیک بره بالا؟
پاسخ ها
بدون نام
United States
۰۱:۲۱ - ۱۳۹۸/۰۷/۱۷
فیلترشکنا ایرانین بابا حقوق کارمنداشون در میاد و خودشون کلا اشتغال زدایی کردن
Iran, Islamic Republic of
23:05 - 1398/07/16
هر کی از ننش قهر کنه بیاد تحلیل کنه بهتر از این نمیشه
Iran, Islamic Republic of
23:46 - 1398/07/16
لعنت بر مردم آزار مردم دلشون رو به هر چی خوش میکنند یک عده معلوم حال و مریض میخواهند آنرا از این مردم محروم از زندگی بگیرند............
پاسخ ها
بدون نام
Iran, Islamic Republic of
۰۵:۲۵ - ۱۳۹۸/۰۷/۱۷
آره عزیزم. همین که تو ایران به دنیا اومدیم خودش یه کیس پناهندگیه
Iran, Islamic Republic of
23:46 - 1398/07/16
لعنت بر مردم آزار مردم دلشون رو به هر چی خوش میکنند یک عده معلوم حال و مریض میخواهند آنرا از این مردم محروم از زندگی بگیرند............
Iran, Islamic Republic of
06:28 - 1398/07/17
نرم افزارهای ایرانی نماوا و فیلمیو رو پاک کنید تا نتونن از رانت استفاده کنن. به بقیه هم اطلاع رسانی کنید
پاسخ ها
بدون نام
Iran, Islamic Republic of
۱۱:۵۱ - ۱۳۹۸/۰۷/۱۷
موافقم.. پاک کردم نماوا رو
Iran, Islamic Republic of
14:53 - 1398/07/17
اینترنت را خیلی گران کرده اند. خصوصا مخابرات که هیچی نمیشه دید. همش پول و پول و پول برای منفعت. هیچکس به فکر مردم و حق مردم نیست
نام:
* نظر:
تعداد کاراکترهای مجاز: 450
قوانین ارسال نظر
بانک اطلاعات مشاغل تهران و کرج