40درصد کودکان زباله‌گرد نان‌آور خانوده‌اند
۹۱۶۳۷۹
۱۶ مهر ۱۳۹۸ - ۱۶:۵۵
۶۳۰۸
در نشست تخصصی آسیب شناسی زباله گردی در تهران عنوان شد
عضو هیات علمی دانشگاه علامه طباطبایی و مجری طرح مطالعاتی زباله گردی صنعت زباله‌گردی را پرسود دانست و با بیان اینکه ثروت زیادی در حوزه پسماند جابه‌جا می‌شود اظهارکرد: افرادی که به عنوان زباله‌گرد کار می‌کنند عمدتا مرد هستند، با انواع بیماری‌ها مواجهند و درآمد روزانه آنان بین ۵۰ تا ۸۰ هزار تومان است.

خبرگزاری ایسنا: عضو هیات علمی دانشگاه علامه طباطبایی و مجری طرح مطالعاتی زباله گردی صنعت زباله‌گردی را پرسود دانست و با بیان اینکه ثروت زیادی در حوزه پسماند جابه‌جا می‌شود اظهارکرد: افرادی که به عنوان زباله‌گرد کار می‌کنند عمدتا مرد هستند، با انواع بیماری‌ها مواجهند و درآمد روزانه آنان بین ۵۰ تا ۸۰ هزار تومان است.

40درصد کودکان زباله‌گرد نان‌آور خانوده‌اند

نشست تخصصی آسیب شناسی زباله گردی در تهران در دانشکده علوم اجتماعی دانشگاه علامه طباطبایی برگزار شد و ستار پروین، عضو هیات علمی دانشگاه علامه طباطبایی و مجری طرح مطالعاتی زباله گردی نخستین سخنران این نشست بود.

پروین پیمانکاران، شهرداری، زباله گردها، ‌ صاحبان صنایع و شهروندان را پنج عنصر زباله گردی برشمرد و گفت: زباله گردی رسمی و غیررسمی وجود دارد و زباله گردها جلو صحنه هستند و در پشت صحنه مسائلی است که شاید ما از آنها خبر نداریم؛ شغل زباله گردی پرمخاطره است و انواع مشکلات بهداشتی و روانی برای فرد ایجاد می شود.

وی زباله گردها را از جمله بی خانمانان توصیف کرد و با بیان اینکه امروز این دسته از افراد در تهران زیادند، برخی رانندگان تاکسی‌های اینترنتی، معتادان و افرادی که ماشین خواب هستند و جذب مشاغل غیررسمی می شوند را از دسته این افراد برشمرد.

این استاد دانشگاه تاکید کرد: این افراد تلاش می کنند حقوق خود را از جامعه پس بگیرند و عمدتا مهاجر هستند و با انواع سختی ها مواجه می‌شوند.

پروین با بیان اینکه جهان رسمی، بی‌خانمانان را پس زده است، گفت: آنان برای بقا در خیابان‌ها می‌جنگند.

وی زباله‌گردی را صنعتی پرسود دانست و با بیان اینکه ثروت زیادی در حوزه پسماند جابه‌جا می‌شود اظهارکرد: افرادی که به عنوان زباله‌گرد کار می‌کنند عمدتا مرد هستند، با انواع بیماری‌ها مواجهند و درآمد روزانه آنان نیز بین ۵۰ تا ۸۰ هزار تومان است.

عضو هیات علمی دانشگاه علامه طباطبایی تاکید کرد:‌ طبق قانون پسماند حضور این افراد در جامعه غیرقانونی و ممنوع است اما پیمانکاران از آنان استفاده می‌کنند.

وی گفت:‌ امروز نهادهای قانونگذار این افراد را درک نمی‌کنند و در بده بستان‌های سیاسی کسی به دنبال راه حلی برای آنان نیست.

قانون، فارغ از تابعیت باید تمامی کودکان کار را حمایت کند

فاطمه خاوری، فعال مدنی حوزه کودکان کار با تاکید بر این مساله که تابعیت کودکان کار نباید مورد توجه قرار گیرد و مسئولان باید همه کودکان کار و به ویژه آنهایی که در حوزه زباله کار می کنند را پوشش دهد، گفت: قانون باید تمامی کودکان فارغ از افغانی و ایرانی بودن را حمایت کند.

مدیر مدرسه کودکان جویندگان دانش در منطقه ۵ شهرداری تهران که کودکان زباله گرد در آن تحصیل می کنند نیز در این نشست گفت: هفت هزار و ۵۰۰ کودک در این مدرسه آموزش و مهارت دیده اند و اغلب آنان کودکان بازمانده از تحصیل و مشغول به کار بودند.

خاوری اظهار کرد:‌ این کودکان اغلب از نظر هویتی دارای مشکلاتی هستند؛ کودکانی هستند که بهترین روزهای عمر خود را در کار زباله گردی مشغول هستند و آینده خود را برای یافتن یک لقمه نان در سطل زباله می‌ریزند.

وی ادامه داد: ابتدا موضوع زباله گردی برای جمع آوری وسایلِ قابل استفاده بود اما بعدها با اجرای طرح‌های بازیافت این موضوع به شغل تبدیل شد.

این فعال مدنی با بیان اینکه کودکان از تحصیل بازمانده در محل نگهداری زباله ها زندگی می کنند، اظهار داشت: آمار غیررسمی از حضور ۴۷۰۰ کودک زباله گرد خبر می دهد که ۴۰ درصد آنان تنها نان آور خانه هستند و بین ۱۰ تا ۱۵ سال سن دارند.

وی استفاده از کودکان برای زباله گردی را به منظور فرار از قانون دانست و گفت: در کجای جهان موضوع زباله گردی به این صورت مدیریت می‌شود؟

خاوری در ادامه بر ضرورت آموزش و آگاهی‌دهی در حوزه زباله گردی تأکید کرد و گفت: سازمان‌های مردم نهاد و اداره‌هایی که در این حوزه فعالیت می کنند، می توانند موضوع زباله گردان و فعالیت کودکان در این حوزه را ساماندهی کنند.

نمکی های دیروز؛ میلیاردهای امروز

خالد کریمی، جامعه شناس و پژوهشگر شهری نیز سخنران دیگری بود که در این جلسه از مشاهدات عینی خود در فرآیند پژوهشی که برای مرکز مطالعات و برنامه ریزی شهر تهران انجام داده بود گزارش داد.

کریمی گفت:‌ موضوع پیمانکاران پسماند پیچیده است؛ گاهی برخی از آنان ماهانه پنج میلیون تومان می دهند تا در منطقه ای بگردند و زباله جمع کنند.

وی افزود:‌ وقتی افراد از کودکی به این کار مشغول هستند در بزرگسالی هم آن را ادامه می دهند و کم کم کامیون می خرند و خودشان پیمانکار می‌شوند.

کریمی با بیان اینکه اغلب افرادی که در این حوزه هستند، ترک تحصیل کرده اند، گفت:‌ افراد در این حوزه بدون داشتن مهارت کار انجام می دهند و پول خوبی به دست می آورند و این موضوع موجب می شود که اغلب ترک تحصیل کنند، بدون اینکه هیچ آینده ای داشته باشند.

به گفته وی بسیار از افرادی که در این حوزه کار می کنند، دارای مشکلات و بیماری های خاصی هستند.

وی با اشاره به پیمانکاران حوزه پسماند اظهار کرد:‌ فردی را می شناسم که پیمانکار این حوزه و دندانپزشک است که خانه سالمندان نیز دارد اما در این حوزه پیمانکاری می‌کند.

این جامعه شناس، زباله گردی را به زندگی ماهی‌ها تشبیه کرد و گفت:‌ در این زندگی، ‌ماهی کوچک توسط ماهی بزرگ تر خورده می شود و این چرخه ادامه دارد تا به نهنگ برسیم.

وی در ادامه سخنان خود خاطر نشان کرد:‌ در یک مورد باید بگویم هزینه سالانه شهرداری یک منطقه ۷۰ میلیارد تومان است که ماهانه یک پیمانکار، سه میلیارد تومان به شهرداری می دهد و می توان گفت نیمی از هزینه ماهانه شهرداری یک منطقه توسط پیمانکار پسماند تامین می شود.

کریمی با اشاره به آسیب‌های حوزه پسماند یادآور شد: در این حوزه آسیب‌های بسیاری وجود دارد؛ آدم می‌کُشند، گوش می برند و برخی از آنها همراه خود بادیگارد دارند و متاسفانه الگوی تهران در سایر شهرها نیز پیاده و در شهرهایی مانند اهواز محله‌ای به این موضوع و زندگی زباله گردها اختصاص داده شده است.

این کارشناس اجتماعی بر موضوع مشارکت شهروندان در بهبود اوضاع تاکید کرد و گفت: شهروندان باید به نقش خود در حوزه جمع‌آوری پسماند توجه کنند.

گردش مالی سالانه ۲هزار و ۶۰۰ میلیارد تومانی

کورش آصف وزیری، شهرساز و پژوهشگر شهری نیز در ادامه این نشست گفت: همان نمکی‌ها که پیش از این از کنار خانه‌ها نان خشک و پلاستیک را جمع آوری می کردند، کم‌کم وانت‌دار و به پیمانکار تبدیل شدند.

وی افزود: در بررسی های غیررسمی سال ۹۷ ‌ گردش مالی پسماند خشک شهر تهران ۲۶۰۰ میلیارد تومان بود که سهم شهرداری ۳۰ درصد و سهم جمع آوری غیررسمی ۷۰ درصد را شامل می شد.

این شهرساز و پژوهشگر شهری با اشاره به مقوله مشارکت شهروندان و آموزش در این حوزه، ‌اظهارکرد: نبود ثبات برنامه ریزی در اجرای برنامه ها و ناهماهنگی از جمله معضلاتی است که در حوزه آموزش و فرهنگ سازی دیده می شود.

وی گفت: مورد جدی که وجود دارد این است که سازمان پسماند به تنهایی نمی تواند موضوعات این حوزه را پوشش دهد؛ حوزه آموزش و جلب مشارکت نیز آموزش‌های لازم را به شهروندان ارائه نکرده و مواردی مانند کم‌حجم سازی زباله و کاهش آن برای مردم مطرح نشده است و وقتی در حوزه آموزش ضعف وجود دارد شهروندان با بی‌اطلاعی مشارکت می کنند و مشارکت آنان آگاهانه نیست.

وی با تاکید بر آگاهی در مشارکت از سوی شهروندان در حوزه پسماند، ‌خاطرنشان کرد: هنگامی که شهروندان می خواهند در این حوزه مشارکت کنند به دلیل نبود برنامه و ضعف آگاهی، به جریان غیر رسمی جمع آوری زباله ها و پسماند دامن می‌زنند.

این پژوهشگر شهری تاکید کرد: گاهی در قراردادهای پسماند مشاهده می‌شود که کارگران بیمه نیستند و از کودکان برای جمع آوری زباله استفاده می‌شود؛ جریان پسماند فسادزا است و با تولید فساد کارش را پیش می‌برد و هنگامی که اهرمی جلو آن را می‌گیرد، مجبور است آن اهرم را بخرد.

تراز مالی چرخه پسماند مثبت نیست

علیرضا شریفی فرد، معاون برنامه ریزی و توسعه شهری سازمان مدیریت پسماند شهرداری تهران با بیان اینکه آمارهایی که توسط برخی از سخنران ها در این نشست مطرح شد نادرست است، تصریح کرد: برخلاف رقم هایی که گهگاه در این حوزه مطرح می شود تراز چرخه پسماند مثبت نیست و هزینه‌های زیاد درآمدها را کاهش می دهد.

وی با بیان اینکه از جمله عارضه‌های کلانشهرهای کشور زباله گردی است، گفت: جوامع دچار عوارض «کالایی شدن زندگی» شده اند و به سمت پول روی آورده اند.

شریفی فرد اظهار کرد:‌ وقتی پزشکان ویزیت های مختلفی دریافت می کنند و هنگامی که حتی حوزه آموزش، کالایی می‌شود و اولویت کسب پول و ثروت اندوزی است، ‌ مردم به سمت پول می‌روند و اینجاست که زندگی کالایی می شود.

وی با بیان اینکه برخلاف آنچه در گفته‌های کارشناسان عنوان شده است، بازیافت پسماند تراز مثبت ندارد گفت: درآمد پسماند تنها هزینه های جمع‌آوری آن را کاهش می‌دهد؛ وقتی از عبارت طلای کثیف استفاده می کنیم انگیزه ایجاد می‌شود که برخی برای کسب درآمد به این حوزه روی آورند.

شریفی فرد با بیان اینکه امیدوارم هیچ وقت زباله گردی به عنوان شغل شناخته نشود ادامه داد: سازمان غیررسمی زباله گردی قوت گرفته است، تشکیلات آن رشد کرده و هنوز به عنوان یک آسیب شناخته نمی شود که در اینجا باید سایر مراجع برای مقابله با این شکل گیری غیررسمی سازمان زباله گردی وارد میدان شوند.

معاون برنامه ریزی و توسعه شهری سازمان مدیریت پسماند شهرداری تهران خاطرنشان کرد: مدیریت پسماند ذینفعان زیادی دارد که باید همه آنها کار خود را به درستی انجام دهند.

وی افزود:‌ شهرداری تهران به این نتیجه رسیده است که مدیریت پسماند شهر تهران به شکل مطلوب اتفاق نمی افتد و اقدامات متعددی تاکنون انجام شده که برخی از آنها موفقیت آمیز و برخی هم ناموفق بوده است.

بنا براعلام روابط عمومی مرکز مطالعات و برنامه ریزی شهر تهران، شریفی فرد این را هم گفت که تدوین طرح مدیریت جامع پسماند در حال انجام است، خرداد ماه سال ۹۹ ارائه می شود و پس از تصویب شورا اجرایی خواهد شد.

وی با اشاره به برخی تبلیغات تلویزیونی درباره استفاده از شیر و لبنیات نیز گفت: در این تبلیغات حتی ۶ ثانیه زمان نمی گذارند که به مخاطبان بگویند بطری را پس از مصرف چه کنیم و کجا قرار دهیم؟.

انتشار یافته: 15
در انتظار بررسی:0
Iran, Islamic Republic of
17:11 - 1398/07/16
برای کشوری مانند ایران که دارای ثروت های خدادی بیشمار است شرمانه است
پاسخ ها
@ امام حسین @
Iran, Islamic Republic of
۲۲:۵۰ - ۱۳۹۸/۰۷/۱۷
چشم آقای روحانی روشن
بد بختی را به اوج رسانده
Iran, Islamic Republic of
18:00 - 1398/07/16
تمام زباله گردهای کرج افغانی هستن که پیمانکاربه هرکدومشون ی چهارچرخ هم تحویل داده وبازباله گردهای ایرانی بشدت برخوردمیشه.
Iran, Islamic Republic of
19:35 - 1398/07/16
علی برکت الله، بدید اقا زاده بخورن
Iran, Islamic Republic of
19:46 - 1398/07/16
خوب ازاین به بعدجای ایرانی‌الاصل فامیلتون میش وقتی باتغییرتابعیت غیرقانونی مجلس دولت شورای نگهبان که میتونن رهبرریس جمهوروزیرنماینده نیروی نظامی انتظامی....بشن پس بقیه مشخص تکلیفمون روزهای خوش ایران وایرانی تمام شدجنگ داخلی جرقش وزدین بااین خیانت تاریخی ومگه مملکت دست این ۳جای مجلس دولت وشورای نگهبان ومردم اینجابوقن وناراضی به اینکاروکنی دوست دارم کاملش مثل فلسطین اشغالی بش این ۳تاقوه خواستن
Iran, Islamic Republic of
19:49 - 1398/07/16
اگر روزی همین کودکان مسئولین را دار بزنند حق دارند ،چرا که با این همه ثروت و چپاول خود و فرزندانشان حق مسلمشان مرگ بد است
Iran, Islamic Republic of
20:15 - 1398/07/16
پدیده کودکان کار و زباله گرد باید موجب شرم کسانی باشد که با رانت و اختلاس و ادعای داشتن ژن خوب و رابطه بازی نان از سرسفره این کودکان بی پناه ربوده اند و چنین تیره بختی های اندوهباری را برایشان رقم زده اند ، شرمتان باد گرچه هرگز در قاموس نحس شما واژه شرم پیدا نمی شود
Iran, Islamic Republic of
20:26 - 1398/07/16
مسولین و مدیران شرم کنید آیا حاضرید که فرزندانتان توی زباله ها دنبال نون بگردن . کشوری ثروتمند و غنی اما به علت عدم مدیریت صحیح اقتصادش نابود شده و کل ثروت کشور دست 4 درصده و آقایون سیر هم نمیشن
Iran, Islamic Republic of
20:28 - 1398/07/16
اگر فقط اختلاسی که توسط عباس لیروانی شده را حساب و کتاب کنیم میشه تمام کودکان کار و خانواده هایشان را از فقر نجات داد اما مگه اینا با هزار و صدهزار میلیارد سیر میشن
Iran, Islamic Republic of
20:34 - 1398/07/16
اگر ی بچه تو فلسطین زمین بخوره واویلا میشه تمام روزنامه ها و صدا و سیما تیتر اولشون میشه کودک مظلوم فلسطینی . ما نمیگیم که از اونا حمایت نکنید بلکه حرف ما اینه که اول به داد مردم سرزمین خودمون برسید بعد بفکر بقیه مظلومان . مظلومتر از مردم حودمون نداریم
Iran, Islamic Republic of
20:36 - 1398/07/16
کودکانی که آینده سازان کشور هستن با این شرایط آیا میشه توقع داشت که کشورمون رشد کنه و قوی بشه . این کودکان از بچگی عقده ای میشن و نمیتونن در اینده به کشور خدمت کنن
Iran, Islamic Republic of
20:40 - 1398/07/16
این کودکان معصوم و پاک چه گناهی مرتکب شدن که از همین بچگی فقر و اختلاف طبقاتی را گوشت و پوستشون احساس کنن . آیا دشمنان خارجی نفوذ کرده و جلوی اجرای عدالت را گرفتن و نمیذارن کودکان معصوم کشورمون مدرسه برن و مجبورشون کردن برن تو زباله دنبال نون بگردن . بازم خودمون را فریب میدیم و بجای قبول اشتباه و رفع اشتباه این و اون را مقصر میدونیم
Iran, Islamic Republic of
23:16 - 1398/07/16
به خاطر تحریم و گرانی بیش از حد!
Iran, Islamic Republic of
01:37 - 1398/07/17
مسوولین خودتون رو تکون بدید
واقعا خجالت آوره
Iran, Islamic Republic of
01:23 - 1398/07/19
هشتاد هزار خیریه در ایران مشغول به کارند معلوم نیست
چیکار می کنند؟اینهمه فقیر و کارتون خواب داریم
نام:
* نظر:
تعداد کاراکترهای مجاز: 450
قوانین ارسال نظر
بانک اطلاعات مشاغل تهران و کرج