حاشیه نامزدهای جشنواره فیلم فجر
۹۱۶۴۱
۲۱ بهمن ۱۳۹۲ - ۱۰:۴۶
۱۰۲۴۷ 
نامزدهای جشنواره سی و دوم نشانه توجه ویژه داوران به فیلمسازان نسل دوم سینمای کشور است. فیلمسازانی که در دهه 60 در سینمای ایران جلوه گر شدند و هنوز در فیلم های شان دلبستگی به انتقال مفاهیم و توجه به «پیام» وجود دارد.

مجله اینترنتی برترین ها

روزنامه هفت صبح:
نامزدهای جشنواره سی و دوم نشانه توجه ویژه داوران به فیلمسازان نسل دوم سینمای کشور است. فیلمسازانی که در دهه 60 در سینمای ایران جلوه گر شدند و هنوز در فیلم های شان دلبستگی به انتقال مفاهیم و توجه به «پیام» وجود دارد. فیلمسازانی مثل احمدرضا درویش،حاتمی کیا، بنی اعتماد، افخمی، عسگرپور و در مرحله ای دیگر میرکریمی و کمال تبریزی. داوران ترجیح دادند چندان حاضر به ریسک روی نام های جوان نیستند. البته به جز شیار 143 که آن هم در طول این روزها از یک پشتوانه قدرتمند تبلیغاتی برخوردار بود.

* فیلم های فاخری چون «رستاخیز» و «ج» به ترتیب بیشترین نامزدی را در بین فیلم ها به دست آوردند. «رستاخیز» در 11 رشته و «چ» در 8 رشته.

* در بخش بهترین کارگردانی، رقابت بین فیلمسازهای نسل دومی چون افخمی، حاتمی کیا، درویش و عسگرپور است و تنها نعمت الله که از کارگردانان نسل سوم است خود را در این رقابت جای داده است.

* در بخش بهترین فیلم باز هم فیلم های «آذر، شهدخت، پرویز و دیگران» افخمی، «قصه ها» بنی اعتماد، «چ» حاتمی کیا، «رستاخیز» درویش از کارگردانان باتجربه سینما در حال رقابتند که البته حضور فیلم «شیار 143» با کارگردانی تقریبا گمنام از نکات حائز اهمیت است. یک فیلم کمدی، یک ملودرام اتجتماعی گزنده، دو فیلم فاخر پرهزینه (چ و رستاخیز) و شیار 143.

* تنها کارگردانی که در میان هم نسلان خودش دست خالی مانده، کمال تبریزی است که تنها در چهار رشته موسیقی متن، فیلمنامه، جلوه های بصری و نقش اول مرد در بین نامزدها حضور دارد. تبریزی شاید بازنده بزرگ جشنواره امسال باشد.

* «امروز» میرکریمی هم گویا به مذاق داوران خوش نیامده و تنها در سه رشته نقش اول مرد، نقش مکمل زن و فیلمبرداری نامزد شده است. شاید یکی دیگر از ناکامان جشنواره رضا میرکریمی باشد؛ فیلمسازی که در دوره های گذشته با یک حبه قند، به همین سادگی و خیلی دور خیلی نزدیک از فیلمسازان محبوب داوران جشنواره بود.

* با اینکه طرفداران کیمیایی امید زیادی به «متروپل» داشتند اما گویا آقای کارگردان نتوانست انتظارات تماشاگران و داوران را برآورده کند و نیتجه حضور در جشنواره سی و دوم تنها یک کاندیداتوری در در تدوین بود.

* مهرجویی هم وضعیت بهتری از کیمیایی نداشت. «اشباح» نتوانست در هیچ یک از رشته های اصلی نامزد شود اما دو نامزدی جالب داشت، آن هم در نقش مکمل زن: ملیکا شریفی نیا و هنگامه حمیدزاده!

* رقابت در کسب سیمرغ بلورین بازیگران زن بین بازیگران شناخته شده ای چون رویا تیموریان، باران کوثری، مریلا زارعی و ساره بیات است. دو بازیگر کمتر شناخته شده هم در این رقابت حضور دارند: سمیرا حسن پور و حسیبا ابراهیمی بازیگر افغانی تبار فیلم چند متر مکعب عشق.

* در بین نامزدهای بازیگرهای نقش اصلی مرد اسامی متنوعی دیده می شود از مهدی فخیم زاده و پرویز پرستویی کارکشته بگیرید تا حامد بهداد و رضا عطاران و بازیگران تئاتری چون نوید محمدزاده (سال پیش نمایش مرد بالشی را از دو دیده بودیم) و در پایان آرش آصفی که اولین حضورش در سینما را با «رستاخیز» تجربه کرده است. اتفاق جالب عدم حضور فریبرز عرب نیا بازیگر نقش چمران در فیلم چ در بین نامزدهای این بخش است.

* در بین نامزدهای جلوه های ویژه میدانی نام زنده یادان محمدجواد شریفی راد و محسن روزبهانی برای فیلم «معراجی ها» به چشم می خورد.

دو فیلم مورد استقبال منتقدان و تماشاگران ساخته نسل جوان سینما (نسل چهارم) با بی اعتنایی بهت برانگیزی از سوی داوران روبرو شده اند. خط ویژه کمدی مصطفی کیایی و عصبانی نیستم فیلم عصبی و معترض رضا درمیشیان. خط ویژه در فیلمنامه، تدوین و نقش مکمل نامزد شده است و عصبانی نیستم در دو بازیگر اصلی مرد و زن و صدا و تدوین و جلوه های ویژه.

از فیلمسازان نسل سه تنها حمید نعمت الله را داریم که پس از دو فیلم بوتیک و بی پولی باز هم در محدوده انتظارات قدم زد و با آرایش غلیظ نامزد سیمرغ کارگردانی شد و البته حامد بهداد فیلم هم نامزد سیمرغ بازیگر مرد.

نامزدهای دریافت سیمرغ بلورین بهترین بازیگر نقش مکمل زن

* هنگامه حمیدزاده «اشباح»

* ملیکا شریفی نیا «اشباح»

* سهیلا گلستانی «میهمان داریم»

* شبنم مقدمی «امروز»

* نعیمه نظام دوست «آذر، شهدخت، پرویز و دیگران»

نامزدهای دریافت سیمرغ بلورین بهترین بازیگر نقش مکمل مرد:

* فرهاد اصلانی «قصه ها»

* بابک حمیدیان «چ» و «رستاخیز»

* اکبر عبدی «خواب زده ها»

* میلاد کی مرام «خط ویژه»

* صبا گرگرین پور برای فیلم «مردن به وقت شهریور»

نامزدهای دریافت سمیرغ بلورین بهترین بازیگر نقش اول زن

* حسیبا ابراهیمی برای فیلم «چند متر مکعب عشق»

* ساره بیات برای فیلم «فصل فراوشی فریبا»

* رویا تیموریان برای فیلم «شیفتگی»

* سمیرا حسن پور برای فیلم «تمشک»

* مریلا زارعی برای فیلم «شیار 143»

* باران کوثری برای فیلم «عصبانی نیستم»

نامزدهای دریافت سیمرغ بلورین بهترین بازیگر نقش اول مرد:

* آرش آصفی برای فیلم «رستاخیز»

* حامد بهداد برای فیلم «آرایش غلیظ»

* پرویز پرستویی برای فیلم امروز»

* رضا عطاران برای فیلم «طبقه حساس»

* مهدی فخیم زاده برای فیلم «آذر» شهدخت، پرویز و دیگران»

* نوید محمدزاده برای فیلم «عصبانی نیستم»

نامزدهای دریافت سیمرغ بلورین بهترین فیلمنامه:

* بهروز افخمی برای فیلم «آذر، شهدخت، پرویز و دیگران»

* سامان سالور برای فیلم «تمشک»

* پیمان قاسم خانی برای فیلم «طبقه حساس»

* مصطفی کیانی برای فیلم «خط ویژه»

* حسین مهکام برای فیلم «برف»

نامزدهای دریافت سیمرغ بلورین بهترین کارگردانی:

* بهروز اخمی برای فیلم «آذر، شهدخت، پرویز و دیگران»

* ابراهیم حاتمی کیا برای فیلم «چ»

* احمدرضا درویش برای فیلم «رستاخیز»

* محمد مهدی عسگرپور برای فیلم «میهمان داریم»

* حمید نعمت الله برای فیلم «آرایش غلیظ»

نامزدهای دریافتت سیمرغ بلورین بهترین فیلم:

* آذر، شهدخت، پرویز و دیگران

* چ

* رستاخیز

* شیار 143

* قصه ها
انتشار یافته: 1
در انتظار بررسی:1
IRAN, ISLAMIC REPUBLIC OF
11:32 - 1392/11/21
عالی
همشون عالی
نام:
* نظر:
تعداد کاراکترهای مجاز: 450
قوانین ارسال نظر
بانک اطلاعات مشاغل تهران و کرج