مستاجران تهرانی در معرض حذف از شهر هستند
۹۱۶۷۱۰
۱۷ مهر ۱۳۹۸ - ۱۳:۵۶
۵۲۷۰ 
رئیس مرکز مطالعات و برنامه ریزی شهر تهران با بیان اینکه ۴۲ درصد تهرانی ها مستاجر هستند، گفت: با افزایش قیمت رهن و اجاره مسکن و تورم، این گروه در معرض حذف از شهر هستند.

خبرآنلاین: رئیس مرکز مطالعات و برنامه ریزی شهر تهران با بیان اینکه ۴۲ درصد تهرانی ها مستاجر هستند، گفت: با افزایش قیمت رهن و اجاره مسکن و تورم، این گروه در معرض حذف از شهر هستند.

محمدحسین بوچانی در نشست تخصصی واکاوی نقش شهرداری در مسکن استیجاری در شورای اسلامی شهر تهران توضیح داد: یکی از مهمترین مسائلی که پایتخت با آن روبروست مهاجرت درون شهری به علت خانه به دوشی ساکنان آن است چرا که با افزایش قیمت رهن و اجاره و تورم؛ مستاجران تهرانی در معرض جدی حذف از شهر قرار دارند در حالی که حق سکونت در شهر را دارند.

وی یکی از ضعف های ساختاری دو طرح جامع و تفصیلی را بی توجهی به مسکن اجتماعی ارزیابی کرد و گفت: شهرداری جدایی از مسائل حقوقی و قانونی که باید به مطالعه آن بپردازد برای اقشاری که در معرض آسیب از حیث تامین مسکن اند مسئولیت اجتماعی دارد.

بوچانی با اشاره به بستر قانونی شهرداری ها برای ورود به بحث مسکن دهک های پایین تصریح کرد: ۴۲ درصد از شهروندان تهرانی که مستاجرند تنها دهک های پایینی جامعه را شامل نمی شوند این یعنی ۵ دهک از جامعه درگیر این مساله اند.

این مقام مسئول با بیان این مطلب که ۴۲ درصد مذکور الزاما فاقد مسکن نیستند، گفت: احتمالا در واحدهایی سکونت دارند که تامین کننده نیازهای آن ها نیست و این نشان دهنده وضعیت بغرنج برای این ۵ دهک است.

رییس مرکز مطالعات و برنامه ریزی شهر تهران با اشاره به «به جاماندگی» ارزش پول در برابر « ازجادررفتگی» قیمت مسکن و اجاره بها طی چند سال اخیر گفت: در قوانین موجود و بر اساس بند یک، دو و سه ماده ۸ قانون شوراها نمایندگان باید نارسایی های حوزه را شناسایی کنند یکی از این نارسایی ها مساله مسکن است.

سرمایه گذاری ۱۴ هزار میلیاردتومانی ایرانی ها در مسکن ترکیه

در ادامه این جلسه علی چگینی، مدیرکل پیشین دفتر برنامه ریزی مسکن وزارت راه و شهرسازی بر ضرورت سرمایه گذاری شهرداری در مکان های مورد نیاز و باظرفیت در شهر تاکید کرد و گفت: همچنین شهرداری باید قوانین را بر اساس منافع عمومی طراحی کند؛ به عنوان مثال اعطای مجوز در مناطق شمالی شهر با جمعیت کمتری را در خود جای داده سخت تر کند.

چگینی همچنین بر اصلاح سیاست ها و قوانین بالادستی تاکید و خاطرنشان کرد: مداخله شهرداری و دولت در بحث مسکن استیجاری باید موثر و کارآمد باشد در غیر این صورت باعث ناکارآمدی اقتصاد می شود.

وی با اشاره به سرمایه گذاری ۱۴ هزار میلیارد تومانی ایرانی ها در امر مسکن ترکیه گفت: این قوانین ناکارآمد است که به فرار سرمایه ها منجر می شود.

وی بخشی از مشکلات مسکن را ناشی از مشکلات کلان اقتصادی کشور دانست و گفت: سیاست های مسکن از ابتدای انقلاب تا کنون در برهه ای زمانی متفاوت تغییراتی داشته ولی در حال حاضر نیازمند سیاست هایی هستیم که هم افزایی نهادهای مختلف را در پی داشته باشد. قوانین شهرسازی مانع از رسیدن مسکن به مصرف کننده می شود.

همه سیاست ها به افزایش قیمت مسکن منجر شده است

همچنین فرشید پورحاجت دبیر کانون سراسری انبوه سازان در این جلسه با اشاره به تورم کنترل نشده بعد از انقلاب گفت: این شرایط به ما این اجازه را نمی دهد که در هیچ سطحی از جمله مسکن خروجی مناسبی داشته باشیم و تا کنون هر سیاستی که اتخاذ شده به افزایش قیمت مسکن منجر شده است.

پورحاجت امکان خانه دار شدن مستاجران در شهری مانند تهران با پس انداز را تقریبا صفر دانست و گفت: یکی از مشکلات اساسی ما در حوزه قوانین شهرسازی است، این قوانین ضوابط و مقررات را طوری تنظیم نمی کند که مسکن به دست مصرف کننده برسد.

وی بر ضرورت بازنگری در قوانین شهرسازی تاکید کرد و گفت: ۴۵۰ هزار واحد خالی در تهران ماحصل همین تفکر است که مسکن برای افراد ساخته نشده؛ ساختمان متقاضی ندارد، واحدهای کوچک ۵۰ تا ۷۰ متری که نیاز کنونی جامعه است، ساخته نشده است.

وی همچنین استفاده از ظرفیت های بخش خصوصی، د ولتی و نهادهای عمومی برای ساخت مسکن استیجاری را ضروری توصیف کرد.

برچسب ها:
انتشار یافته: 10
در انتظار بررسی:0
Iran, Islamic Republic of
14:33 - 1398/07/17
شما خودت حاضری تو خونه 50 متری زندگی کنی؟؟
هیچ فکر کردی متاهل ها چطور تو خونه 50 متری زندگی کنن خونه ایی که حتی برا یه نفر جا نداره چه برسه به دو نفر و بعضا یه بچه و گاها حداقل دوتا مهمان

لطفا مردم رو اینقدر احمق فرض نکنید
واح 50 متری خونه نیست . فقط یه اتاق ه
پاسخ ها
بدون نام
United Arab Emirates
۰۷:۲۵ - ۱۳۹۸/۰۷/۲۰
کاری کردن که همون پنجاه متر هم برای خیلی از مردم آرزو شده
Iran, Islamic Republic of
14:36 - 1398/07/17
بگو در معرض مرگ هستند
Iran, Islamic Republic of
15:07 - 1398/07/17
از پارسال که در حال مهاجرت به اطراف تهران و قزوین و شمالن
Iran, Islamic Republic of
15:44 - 1398/07/17
نمیدونم کی این نقشه رو برای این مردم چید وارد بود تو کارش بدون هیچ دردسری تهران رو خلوت دارن میکنن تمام حاشیه های تهران داره پر میشه اجاره پیش پرداخت افزایش پیدا کرده فقط مناطق نزدیک به پایتخت ..خدا لعنت کنه هر کسی رو که ظلم میکنه به این مردم نجیب
Iran, Islamic Republic of
19:16 - 1398/07/17
دوستان عزیز من با پول یک آپارتمان 60متری در تهران یک آپارتمان 105متری چهار سال ساخت فول امکانات در گرمدره خریدم .با مترو که نزدیک خانه هست بدون ترافیک به تهران آمد و شد می کنم هوای پاک و آسمان آبی وخنکتر از تهران دارد.تصمیم با خودتان
پاسخ ها
حامی
Iran, Islamic Republic of
۲۳:۴۹ - ۱۳۹۸/۰۷/۱۷
آقا جون خوش به حالت. اقلا پول اون 60 متری رو داشتی. من و امثال من که کل زندگیشون 100 میلیون هم نمیشه چه کنیم؟!
Iran, Islamic Republic of
00:53 - 1398/07/19
با مردم چه کردیدمستاجر بدبخت ...
Iran, Islamic Republic of
01:02 - 1398/07/19
برای مسئول بی سواد و بایدکریه کردخدایا نفرین و خدایا نفرین ووومستاجر بدبخت ومسول کاخ نشین
Iran, Islamic Republic of
02:55 - 1398/07/23
شما گفتی مسکن پایین آمده تو رو به خدا ما را چه فرفر کدریمع
نام:
* نظر:
تعداد کاراکترهای مجاز: 450
قوانین ارسال نظر
بانک اطلاعات مشاغل تهران و کرج