چیز‌هایی در نروژ که احتمالاً برایتان جالب است
۹۱۶۷۱۵
۲۰ مهر ۱۳۹۸ - ۰۸:۱۰
۷۷۲۰
در این مطلب تجارب «ورونیکا» را از هفت سال زندگی در نروژ را خواهید خواند. در این سال ها، چیز‌های زیادی از زندگی او تغییر کرده است. از لباس‌هایی که می‌پوشد تا تعطیلات سال و کار کردنش.

برترین‌ها: در این مطلب تجارب «ورونیکا» را از هفت سال زندگی در نروژ را خواهید خواند. در این سال ها، چیز‌های زیادی از زندگی او تغییر کرده است. از لباس‌هایی که می‌پوشد تا تعطیلات سال و کار کردنش. برخی از این تغییرات به دلیل فرهنگ این کشور و به صورت طبیعی اتفاق افتاده، اما عادت کردن به برخی از آن‌ها سخت است. احتمالا آشنایی با نروژ از تقریب تجارب او برایتان جالب خواهد بود.

نروژی‌ها طبیعت را دوست دارند

چیز‌هایی در نروژ که احتمالا برایتان جالب است

طبق قانون نروژ، شما حق دسترسی رایگان و آزاد به طبیعت بکر را دارید. یعنی حتی خارج از محدوده‌های کمپینگ هم می‌توانید اُتراق کنید، همچنین می‌توانید هرجا که بخواهید راه بروید و اسکی، دوچرخه سواری و شنا کنید. نروژی‌ها وقت گذرانی در طبیعت را در هر زمان از سال دوست دارند. آن‌ها حتی یک کلمه مخصوص برای آن دارند: «friluftsliv» که به معنای زندگی در هوای آزاد است. با این حال، آن‌ها بسیار مراقب طبیعت هستند: هیچکس در طبیعت زباله نمی‌ریزد و شکارچی هم وجود ندارد.

در مورد شکارچیان: لازم نیست مجوز داشته باشید تا در آب‌های شور ماهیگیری کنید. قانون نروژ به مردم حق صادرات ۱۳ کیلوگرم فیله و یک ماهی بزرگ را می‌دهد؛ بنابراین اروپایی‌ها یک سرگرمی سودآور دارند: آمدن به نروژ زندگی در سردخانه کامیون، اقامت در چادر یا خانه‌های ارزان، دو هفته ماهیگیری و جمع کردن ماهی‌ها و ترک نروژ. اما ماهیگیری در دریاچه‌ها و رودخانه به مجوز نیاز دارد.


پنجره‌ها هیچ پرده‌ای ندارند

چیز‌هایی در نروژ که احتمالا برایتان جالب است

نروژی‌ها هیچ چیزی برای پنهان کردن ندارند. به همین دلیل پشت پنجره هایشان پرده ندارند. وقتی تاریک می‌شود شما می‌توانید در خیابان راه بروید و ببینید در خانه‌ها چه خبر است: در یکی از آن‌ها شام می‌خورند، در یکی تلویزیون تماشا می‌کنند، در یکی دیگر با بچه هایشان بازی می‌کنند، یک شومینه روشن است و تابلو‌هایی روی دیوار آویزان است.


روی بام خانه‌ها درخت و چمن رشد می‌کند

چیز‌هایی در نروژ که احتمالا برایتان جالب است

بام‌ خانه‌ها در نروژ، منظره طبیعی و بسیار جذابی را ارائه می‌دهند. بام‌های سبز مدت‌ها پیش، در اوایل قرن نوزدهم در نروژ ظاهر شدند. این سطح کود گیاهی، برای کمک به گرم نگه داشتن خانه‌ها در زمستان و سرد نگه داشتن آن‌ها در تابستان ایجاد شده است. علاوه بر این نوعی عایق صوتی است. نروژی‌ها دوست دارند بگویند که بام سبز دربرابر هر طوفانی مقاوم است.

اگر می‌خواهید چنین سقفی برای خانه یا کلبه خود بسازید، یادتان باشد که چند لایه‌ اول باید پوست خشک درخت باشد که در چربی گوسفندی خیس شده، سپس پوده یا کود گیاهی، سپس کاه و گام آخر خزه است. این بام‌ها وزن زیادی دارند به خصوص بعد از اینکه باران می‌بارد. چمن باید همیشه آبیاری شود، به همین دلیل این سقف‌ها برای آب و هوای نروژ مناسب هستند که باران و برف زیاد می‌بارد.


در ماه جولای، همه نروژی‌ها تعطیل هستند

چیز‌هایی در نروژ که احتمالا برایتان جالب است

در نروژ، یک اتفاق بسیار جالب می‌افتد: تعطیلات برای همه. در ماه جولای کل کشور تعطیل می‌شود: حدود ۸۰-۹۰درصد از نروژی‌ها همزمان به تعطیلات می‌روند. حتی در قرارداد شغلی بسیاری از افراد ذکر شده که: از ۵ هفته تعطیلات، سه هفته باید در ماه جولای باشد. مدارس و مهدکودک‌ها هم تعطیل می‌شوند. در این ماه، در اُسلو هیچکس در خیابان‌ها نیست. نروژی‌ها به جنوب اروپا یا کلبه‌های چوبی خود در کوه‌های نروژ می‌روند. در این دوران، تقریبا همه ادارات بسته می‌شوند، بسیاری از شرکت‌ها کار نمی‌کنند و دریافت هر نوع خدماتی بسیار سخت است.


ظاهرا مردم نروژ زیاد کار نمی‌کنند

در نروژ همه مهدکودک‌ها ساعت ۴:۳۰ بعدازظهر بسته می‌شوند، اما همه بچه‌ها قبل از ساعت ۴ به خانه می‌روند. بعد از ساعت ۳:۳۰ ترافیک شدیدی ایجاد می‌شود و مردم زیادی در سوپرمارکت‌ها هستند، چون همه مشغول خرید بعد از کار هستند. بعد از ساعت ۵ بعدازظهر، ترافیک بسیار کمتر می‌شود، چون در این زمان بسیاری از نروژی‌ها سر شام هستند.

چند نکته جالب درباره کار در نروژ:

روز کاری رسمی در نروژ ۷.۵ ساعت است. اما در واقع بیشتر کارمندان حدود ۶ تا ۷ ساعت را در محل کار می‌گذرانند.

تقریبا همه کارشان را صبح زود شروع می‌کنند: ساعت ۷ یا نهایتا ۸ صبح.

استراحت ناهار آن‌ها معمولا کوتاه و ۳۰ دقیقه‌ای است، اما در هر ساعت استراحت خوردن قهوه دارند.

اگر حالتان خوب نیست، لازم نیست دکتر بروید، می‌توانید سه روز مرخصی با حقوق بگیرید و استراحت کنید. هیچ گواهی پزشکی برای اثبات اینکه حالتان خوب نبوده لازم نیست. در طول سال، می‌توانید ۱۲ تا از این مرخصی‌ها بگیرید. بسیاری از افراد از این حق استفاده می‌کنند و تعطیلاتشان را ۱۲ روز بیشتر می‌کنند.

برای نروژی ها، تعادل کار و زندگی بسیار اهمیت دارد: آن‌ها زمان کافی برای کار، خانواده، ورزش و تفریح دارند. آن‌ها عالی زندگی می‌کنند.


هوا هر طوری که باشد، بچه‌ها بیرون می‌خوابند

چیز‌هایی در نروژ که احتمالا برایتان جالب است

در مهدکودک‌های نروژ، بچه‌ها در کالسکه و در هوای آزاد می‌خوابند. حتی وقتی برف و باران می‌بارد، باد بوزد، هوا آفتابی باشد و یا ۱۰ درجه زیر صفر باشد. پرستاران، بچه‌ها را بعد از ناهار در کالسکه می‌گذارند و آن‌ها را بیرون می‌برند تا بخوابند. برخی مهدکودک‌ها چادر‌های مخصوصی برای کالسکه دارند.

این کار فواید زیادی دارد:
بچه‌ها هوای تازه تنفس می‌کنند و احتمال بیمار شدنشان کمتر می‌شود.
بچه‌ها در هوای آزاد می‌خوابند، بنابراین خواب بهتر و سالم تری دارند.
سیستم ایمنی آن‌ها قوی‌تر می‌شود.


حقایقی درباره مدارس نروژ

بچه‌ها درحال بازی دانش کسب می‌کنند (به خصوص در دبستان). مثلا در کلاس‌های ریاضی، بچه‌ها با موادغذایی، صندوق و پول اسباب بازی، «سوپرمارکت بازی» می‌کنند. در در کلاس‌های انگلیسی، مثل شخضیت‌های کارتونی مختلف لباس می‌پوشند و نمایش‌هایی را به زبان انگلیسی اجرا می‌کنند. در مدارس، معلمان زیادی مرد هستند.

اگر کودکی دور از مدرسه زندگی کند، یک اتوبوس یا تاکسی او را به مدرسه می‌رساند و برمی‌گرداند. منظور از «دور» دو کیلومتر برای کلاس اولی‌ها و ۴ کیلومتر برای کلاس دوم به بالاست. حداقل یک بار در هفته بچه‌ها را به اردو در جنگل یا کوه می‌برند. این اردو حداقل ۷ ساعت و گاهی یک روز کامل طول می‌کشد. مزیت بزرگ مدارس نروژی این است که اصلا خوراکی نمی‌فروشند و والدین هر روز باید ناهار و خوراکی سالم برای بچه‌ها آماده کنند.


سنت آماده کردن ظرف غذا

چیز‌هایی در نروژ که احتمالا برایتان جالب است

خانواده‌های نروژی، صبح خود را با آماده کردن ظرف غذا شروع می‌کنند. والدین ظرف خوراکی و ناهار بچه‌ها را آماده می‌کنند تا با خود به مدرسه ببرند. علاوه بر این، والدین برای خودشان هم ظرف غذا آماده می‌کنند تا سرکار ببرند. معمولا آن‌ها ساندویچ‌هایی با مواد مختلف مثل پنیر، خاویار و سبزیجات درست می‌کنند. همچنین میوه، سبزیجات کوچک، گاهی ماست و پاستا هم با خود می‌برند.

علاوه بر مدرسه، مهدکودک، و محل‌کار، در اتوبوس و قطار هم می‌توانید ظرف غذای خود را باز کنید و میان وعده بخورید. نروژی‌ها یک رسم دارند: وقتی از کوه بالا می‌روند، می‌نشینند، جعبه خوراکی‌هایشان را باز می‌کنند، می‌خورند و از منظره لذت می‌برند.


غذا‌های عجیب

چیز‌هایی در نروژ که احتمالا برایتان جالب است

در نروژ غذا‌های زیادی وجود دارد که می‌توان آن‌ها را عجیب نامید. مثل:

«پنیر کهنه» یا پنیر نروژی سنتی با کپک که بیرون از یخچال نگهداری می‌شود. بوی این پنیر تا کیلومتر‌ها می‌رود، قیمت بالایی دارد و افراد زیادی هم آن را دوست دارند.

سر گوسفند پخته که با سیب زمینی و شغلم خورده می‌شود.

پنکیک‌های خونی؛ نروژی‌ها به خمیر پنکیک در حال پخت خون گوزن اضافه می‌کنند. این پنکیک‌ها قهوه‌ای هستند.

کلم ترش که در شیر پخته می‌شود و شبیه سوپ شیر با کلم است.

ماهی دودی که چند روز در محلول قلیایی خیس می‌شود. این ماهی بوی واقعا عجیبی دارد.


وافل‌های نروژی خوشمزه

چیز‌هایی در نروژ که احتمالا برایتان جالب است

نروژ غذا‌های خوشمزه زیادی هم دارد. مثلا پنیر قهوه‌ای که مزه شیر تغلیظ شده دارد. سوپ‌های ماهی که با ماهی سالمون و ماهی کاد تهیه می‌شوند؛ و توت فرنگی‌های خوشمزه‌ای که هیچ جا نمی‌توانید پیدا کنید.

وافل‌های داغ نروژی با پنیر قهوه‌ای، مربا یا خامه ترش سرو می‌شوند. این وافل‌ها برای نروژی‌ها مثل نان هستند. آن‌ها برای هر وعده» صبحانه، ناهار، شام یا دسر وافل درست می‌کنند. وافل در همه کافه‌ها و رستوران‌ها سرو می‌شود. وافل‌ها ترش و شیرین دارند.


زندگی بازنشسته‌ها

چیز‌هایی در نروژ که احتمالا برایتان جالب است

ورونیکا می‌گوید: «من هرگز فراموش نمی‌کنم چطور با یک پیرزن نروژی آشنا شدم. پارسال زمستان بود، من و همسرم به اسکی رفته بودیم که با گروهی از زنان سالمند روبرو شدیم. همه آن‌ها از نظر بدنی روی فرم بودند و روحیه عالی داشتند. یکی از آن‌ها از من خواست از گروهشان عکس بگیرم. او گوشی ایفون آخرین مدل خود را درآورد و به من گفت گروه «دختران» آن‌ها هر هفته می‌آیند تا در هوای باز تفریح کنند. جوان‌ترین آن‌ها ۶۸ سال داشت و پیرترین آن‌ها ۸۵ ساله بود.

بازنشسته‌های نروژ روش‌های جالبی برای گذران اوقات فراغت خود دارند. آن‌ها تفریحات زیادی دارند و از نظر سلامتی بسیار خوب هستند:
آن‌ها زیاد سفر می‌کنند (۳ تا ۴ بار در سال)
۹۵درصد از بازنشسته‌های نروژی خودروی شخصی دارند و می‌توانند رانندگی کنند.
آن‌ها سبک زندگی فعالی دارند: اسکی و کوه‌پیمایی می‌کنند و عضو باشگاه‌های تفریحی می‌شوند.
میانگین حقوق بازنشستگی در نروژ حدود ۲۰۰۰ دلار در ماه است.


خدمات پزشکی 

چیز‌هایی در نروژ که احتمالا برایتان جالب است

مراجعه به پزشک خانواده حدود ۲۵ دلار هزینه دارد و آن‌ها شما را به متخصصان ارجاع می‌دهند. مراجعه به متخصص ۳۵-۴۵ دلار هزینه دارد. باتوجه به درآمد بالا در نروژ، این قیمت مناسب است. در اینجا مردم به طور منظم به پزشک مراجعه می‌کنند، آن‌ها مجبور نیستند به خاطر نداشتن پول کافی، سال‌ها در انتظار عمل جراحی بمانند.

وقتی هزینه‌های پزشکی شما به ۲۲۰ دلار در سال برسد، یک کارت مخصوص به شما می‌دهند که همه هزینه‌های اضافی شما را پوشش می‌دهد از ویزیت پزشک و متخصص تا دریافت بیشتر داروها.


قیمت‌ها در نروژ

چیز‌هایی در نروژ که احتمالا برایتان جالب است

شما با بازیافت بطری و قوطی می‌توانید پول درآورید. سطل‌های زباله قسمت‌های مخصوصی برای افرادی دارند که به دنبال این بطری‌ها هستند.

نروژ یک کشور گران است. خیلی عادی است که به سوپرمارکت بروید، ۲۰۰ دلار خرج کنید و ببینید هیچ چیز نخریده اید. خدمات گران‌تر هم هستند. مثلا کرایه تاکسی یا رفتن به رستوران. اما میانگین درآمد ۴۴۰۰ تا ۷۶۰۰ دلار است؛ بنابراین قیمت‌ها برای خارجی‌ها واقعا بالاست نه برای مردم خودشان.

باوجود درآمد بالا، نروژی‌ها در بسیاری چیز‌ها صرفه‌جویی می‌کنند:

گرما. دمای آپارتمان در زمستان بالاتر از ۱۷-۱۸ درجه سانتیگراد نیست. بسیاری از افراد وقتی سرکار می‌روند، منابع گرمایشی را خاموش می‌کند. آن‌ها لباس زیر پشمی می‌پوشند تا یخ نزنند.

آن‌ها مقدار دقیقی آب در کتری می‌ریزند، نه بیش از حدی که در آن لحظه نیاز دارند.

آن‌ها مصرف دستمال توالت خود را کنترل می‌کنند.

آن‌ها یک منوی غذایی برای هفته دارند و فقط موادغذایی را می‌خرند که برای آن هفته نیاز دارند.

آن‌ها در سوئد خرید می‌کنند که موادغذایی ارزان‌تر است.

همه کافه‌ها و رستوران‌های نروژ از یک اصل پیروی می‌کنند. خوردن غذا در داخل رستوران ۱۰‌درصد گران‌تر از بردن است.

قیمت همه بسته بندی‌ها از جمله بطری و قوطی در نروژ جدا از قیمت محصول است؛ و قیمت بطری ممکن است چند برابر قیمت محصول داخلش باشد. در سوپرمارکت‌ها دستگاه‌هایی هست که می‌توانید در آن بطری و قوطی بگذارید تا قیمت آن را از خریدتان کم کند.


سبد‌هایی برای افراد تنها در سوپرمارکت

چیز‌هایی در نروژ که احتمالا برایتان جالب است

در مغازه‌ها و فروشگاه‌های نروژ، سبد‌های خاکستری برای افراد تنها وجود دارد. اگر تنها هستید و می‌خواهید با کسی آشنا شوید، این سبد خاکستری را برمی دارید تا دیگران متوجه شوند شما دنبال دوست و هم‌صحبت می‌گردید. شاید کسی که دنبالش می‌گردید همان جا باشد، اما می‌ترسید با هم حرف بزنید. این سبد به شما کمک می‌کند.

منبع: brightside

الهام مظفری
انتشار یافته: 37
در انتظار بررسی:0
Iran, Islamic Republic of
08:41 - 1398/07/20
بجز اون پنیر کپکی و ینکیک با خون، بقیش جالب و دوست داشتنی بود. کاش بحث مرخصی استعلاجی در ادارات ما هم این گونه بود. بسیاری از کارمندان در ماه سه روز از استعلاجی تقلبی استفاده می کنن و دو روز استحقاقی متاسفانه
پاسخ ها
بدون نام
Iran, Islamic Republic of
۱۵:۳۵ - ۱۳۹۸/۰۷/۲۰
اخه چرا ندوسته حرف مفت می زنی من اداره کاری ی هستم در کل سال فقط 3 روز می تونی استعلاجی بری
بدون نام
Iran, Islamic Republic of
۰۰:۳۰ - ۱۳۹۸/۰۷/۲۱
بعد ما سرو‌کله زدن با واپسگراها سالها
United States
08:41 - 1398/07/20
ادم می مونه چی بگه اگه اونا زندگی میکنن پس ما داریم چی کار میکنیم
پاسخ ها
بدون نام
Iran, Islamic Republic of
۱۴:۵۷ - ۱۳۹۸/۰۷/۲۲
ما داریم ‌‌سعی میکنیم ‌زنده بمونیم
مهرزاد
Iran, Islamic Republic of
۱۲:۲۲ - ۱۳۹۸/۰۷/۲۳
ما زجر می کشیم مگه بده
Iran, Islamic Republic of
08:55 - 1398/07/20
کلا درک اونها از زندگی بسیار عمیق تر از ماست .... بر خلاف ادعاهامون
Iran, Islamic Republic of
09:04 - 1398/07/20
زندگیشون چقدر شبیه زندگی ماست !!!!
پاسخ ها
بدون نام
Iran, Islamic Republic of
۰۱:۰۸ - ۱۳۹۸/۱۰/۰۵
چرا چرت میگی ؟مثلا تو مدارس ما خوراکی فروخته نمیشه؟ تو خون گوزن میخوری


والا یسری ها زر زیادی میزنن
Iran, Islamic Republic of
09:06 - 1398/07/20
خیلی جالب بود
پاسخ ها
بدون نام
-
۱۲:۵۹ - ۱۳۹۸/۰۷/۲۰
اگه میگذاشتن الاان ایران هم بهتر از نروز بود ولی افکار پوچ زیر خاکی ایران نابود کرد
Iran, Islamic Republic of
09:29 - 1398/07/20
اینم بگو تا ان در بدن دارنکار میکنن نه مثل ایرانیا راحت طلب باشن. مالیات میدن مثل پزشکای ما. دو دره بازز نیستن...
Iran, Islamic Republic of
09:30 - 1398/07/20
خیلی جامع و کامل بود. ممنون.
تازه کله پاچه هم دارن :))
United Arab Emirates
09:54 - 1398/07/20
عجب زندگی بهشتی دادن..خوشا به حال مردمش .وخوشا به حال کودکانی که در اون کشور به بالندگی میرسن وواقعا بچه گی میکنن ...
Iran, Islamic Republic of
10:03 - 1398/07/20
اینا رو گفتید که از افسردگی بمیریم؟؟؟؟
Iran, Islamic Republic of
10:38 - 1398/07/20
ساعات شغلیشون و تعطیلات رفتنش مثل ایرانی ها هست.
باور نمی‌کنید تو اهواز ساعت دو شب ترافیک هست برام سوال پیش میاد که اینا همشون 24 ساعت بیرونن پس کی کار میکنه
Iran, Islamic Republic of
10:54 - 1398/07/20
بعضیاش خیلی مزخرف بود ولی از نظر طبیعت خیلی جای زیباییه،اینجا که فقط خار درمیاد
پاسخ ها
بدون نام
Iran, Islamic Republic of
۱۱:۴۲ - ۱۳۹۸/۰۷/۲۰
معلومه زیاد اهل سفر نیستی. طبیعت ایران خیلی خیلی متنوعه
حسین
Iran, Islamic Republic of
۱۰:۴۲ - ۱۳۹۸/۰۷/۲۲
ایول رکورد دیسلایکو تو این بخش از آن خودم کردم
Iran, Islamic Republic of
11:32 - 1398/07/20
انگار داره یک رویای بزرگ رو تعبیر میکنه که واقعیت نداره و بیشتر شبیه خیال هست!
Iran, Islamic Republic of
12:13 - 1398/07/20
یه آشنایی داریم نروژ زندگی میکنه میگه مردم محلی خیلی خوب و مهربانن بایدم باشن خاورمیانه که نیست
Iran, Islamic Republic of
13:24 - 1398/07/20
اینکه قوطی گرونه خیلی مسخره ست البته خب احتمالا اونجا فلزات گرون هست و مجبورن از کشورهای دیگه وارد کنند. ساعت کاری اونجا کاملا مفید هست، شما تا میری تو باید موبایلت رو بدی و تمام مدت فقط کار کنی و کار کنی
Iran, Islamic Republic of
17:54 - 1398/07/20
اصلا قابل مقایسه نیست با ما اونجا بهشتیه که ما انتظارشو میکشیم
Iran, Islamic Republic of
17:57 - 1398/07/20
همش حسرت میکشیم ایا این زندگیه ما میکنیم یا زندگیه که داره مارو میکنه؟؟؟
Iran, Islamic Republic of
19:57 - 1398/07/20
به نروژی یا می گن فرزند پرور‌ درست
Germany
00:26 - 1398/07/21
همسایه عموم اینا رفتن روسیه میگن خیلی خوبه
پاسخ ها
بدون نام
Iran, Islamic Republic of
۲۱:۲۱ - ۱۳۹۸/۰۷/۲۳
جک بدی بود
Iran, Islamic Republic of
08:05 - 1398/07/21
هر بار از اين دست مطالب را مشاهده مي كنيم فقط حسرت اينگونه زندگيهاي براي ما رقم مي خورد ايكاش مي توانستيم فقط يك روز زندگي واقعي و بدون استرس داشته باشيم. در ايران هر روز هزاران تن زباله بخاطر استفاده بي رويه از پلاستيك توليد مي شود طبيعت در حال نابودي است اقتصاد روبه قههرا مي رود و .....
پاسخ ها
بدون نام
Iran, Islamic Republic of
۱۱:۴۳ - ۱۳۹۸/۰۷/۲۱
ما هم به همه چیز میرسیم اگه اول از همه خودمونو اصلاح کنیم.مشکل اینه که هرکسی توی کشور ما همیشه حق رو به خودش میده و حتی احتمال اینو نمیده که شاید داره اشتباه میکنه.حتی کسی که داره دزدی میکنه به این باور رسیده که چیزی که میدزده واقعا حقش بوده و ازش گرفتن.همه اشتباهات بزرگ از اشتباهات کوچیک شروع میشن وگرنه هیشکی از بدو تولد خلافکار به دنیا نمیاد.
Iran, Islamic Republic of
23:30 - 1398/07/21
بعد اونجا بلاد کفر هست ما مسلمون
Iran, Islamic Republic of
03:11 - 1398/07/22
سلام
وقتی میگن در جایی درآمد ها بالاست
یعنی هزینه ها هم بالاست
مثلا اگه درآمد یک مکانیک بالاست یعنی تعمیر ماشین تان برای شما گران خواهد بود
اگه حقوق کارگر بالاست یعنی قیمت تمام شده ی یک محصول بالاست
ویزیت پزشک خانواده لطفاً دقت کنید پزشک خانواده در ایران 2تومنه
اونجا 285 هزار تومان
متخصص 456 هزار تومان
ایران 45هزار تومان

مشکل اصلی فرهنگ ناپخته مردم ماست
میگن کار نکنیم، ایده آل نباشیم اما زندگی ایده آل داشته باشیم
پاسخ ها
بدون نام
Iran, Islamic Republic of
۰۸:۴۴ - ۱۳۹۸/۰۷/۲۲
اين قيمتهاي نجومي كه بيان فرموديد به خاطر بي ارزش بودن پول ايران است مردم هر كشوري بر اساس واحد پولي خودشان درآمد و هزينه دارند مهم سطح فرهنگ ورفاه جامعه و ميزان آرامش آن است كه با اين مقياسها هيچ كشوري با ايران قابل مقايسه نيست ايران فقط استرس و تنش است.
Iran, Islamic Republic of
11:04 - 1398/07/22
الهی سرنگون بشید و ملت یه نفس راحت بکشن
پاسخ ها
بدون نام
-
۱۲:۳۲ - ۱۳۹۸/۰۷/۲۲
تا ملت بیدار نشن تا بانکیها وزارتیها و احمقها که فکر میکنن بمیرن حوری در انتظارشون از بین نرن ایران اصلاح نمیشه
نام:
* نظر:
تعداد کاراکترهای مجاز: 450
قوانین ارسال نظر
بانک اطلاعات مشاغل تهران و کرج