مراحل احساسی طلاق برای مردان؛ پیش و پس از آن
۹۱۷۵۸۶
۲۴ مهر ۱۳۹۸ - ۰۹:۳۶
۸۵۲۰
این باور اشتباه وجود دارد که مرد‌ها به راحتی با طلاق و جدایی کنار می‌آیند یا حداقل، بهتر از زنان هستند. اما واقعیت این است که مرد‌ها نیز مراحل احساسی خاص خود را در جدایی دارند و این طور نیست که صبح روز بعد از طلاق، شاد و خوشحال از جای‌شان بلند شوند و به زندگی عادی خود بپردازند.

برترین‌ها: این باور اشتباه وجود دارد که مرد‌ها به راحتی با طلاق و جدایی کنار می‌آیند یا حداقل، بهتر از زنان هستند. اما واقعیت این است که مرد‌ها نیز مراحل احساسی خاص خود را در جدایی دارند و این طور نیست که صبح روز بعد از طلاق، شاد و خوشحال از جای‌شان بلند شوند و به زندگی عادی خود بپردازند.

مراحل احساسی طلاق برای مردان

طلاق برای مردان نیز پروسه‌ای پُر از چالش و بحران است. این باور اشتباه از آنجا ناشی می‌شود که مرد‌ها بهتر از زن‌ها قادر به کنترل احساسات خود هستند و آنقدر هوسبازاند که نمی‌توانند با یک شریک جنسی مدت زیادی بمانند!واقعیت این است که بیشتر مردان طی طلاق، همان مراحل هیجانی و عاطفی را طی می‌کنند که زنان تجربه می‌کنند.

مرحله‌ی پیش از طلاق

تقریبا هرگز نشنیده‌ایم که یک زوج شاد و راضی از هم جدا شوند. پیش از طلاق، مراحلی از جدایی غیررسمی هم برای زن و هم برای مرد وجود دارد؛ جنگ و دعوا‌های زیاد، شاید مدتی دور از هم زندگی کردن، نادیده گرفتن هم و بی‌احترامی کردن به هم و .... در مواردی حتی یکی از طرفین با وجود اینکه هنوز طلاقی روی نداده است به دنبال پارتنری جدید می‌گردد.

در این مدت زمان پُر از تلاطم، خیلی از مرد‌ها به اعتیاد روی می‌آورند تا مثلا مشکلات را بهتر تحمل کنند، اما واضح است که همه چیز را بدتر خواهند کرد.

هم زن و هم مرد طی این مرحله در معرض خیانت به همسر هستند. به محض اینکه برگه‌ی طلاق امضا می‌شود، سفری پُر از چالش نیز شروع خواهد شد. با همراه باشید تا ببینیم مراحل احساسی طلاق برای مردان چگونه است.

مرحله‌ی انکار

مطالعات نشان می‌دهند احتمال اینکه زن، شروع کننده‌ی اقدام به طلاق باشد بیشتر است. بیشتر مرد‌هایی که در یک رابطه سمی به سر می‌برند، معمولا از مکانیسم دفاعی «گریزگرایی» یا انکار استفاده می‌کنند تا اینکه واقعا فرار کنند.

برای همین به سختی می‌توان با یک مرد در مورد ازدواج ناموفق‌اش حرف زد. وقتی که طلاق واقعا و به طور رسمی صورت می‌گیرد، دنیای یک مرد واژگون شده و احتمال اینکه سراغ سایر مکانیسم‌های دفاعی مانند اعتیاد برود زیاد است. شوکی که واقعیت به مرد‌ها وارد می‌کند باعث می‌شود آن واقعیت را به شدت انکار کنند.

درد و اندوه

مراحل احساسی طلاق برای مردان

برخی از کارشناسان، درد و اندوه را اولین مرحله‌ی احساسی طلاق برای یک مرد می‌دانند. واکنش نسبت به اندوه جدایی می‌تواند به صورت نادیده گرفتن مسئله، کاملا در سکوت فرو رفتن، عصبی و پرخاشگر شدن و ... بروز کند.

طی مرحله‌ی اندوه و ناامیدی، انواع و اقسام افکار منفی به ذهن هجوم می‌آورند. مردان در مرحله‌ی اندوه پس از جدایی، عصبی و زود رنج می‌شوند، با دوستان و خانواده و حتی اشیاء به تندی رفتار می‌کنند. برخی از مردان نیز ذلیل و ناتوان شده و برای بخشیده شدن التماس می‌کنند.

به همین دلیل، نمی‌توان پیش بینی کرد یک مرد بعد از طلاق چه واکنشی نشان خواهد داد. درد جدایی برای مردان بستگی به میزان دلبستگی و وابستگی‌شان به همسر، بچه‌ها و میزان غرور از دست رفته‌شان دارد.

اگر رابطه‌ای به این مرحله برسد که مرد بابت اشتباهات خود شدیدا پشیمان باشد و التماس و عذرخواهی کند، ممکن است زن او را ببخشد و به زندگی برگردند. اما اگر این اتفاق به دفعات تکرار شود بیشتر خانم‌ها این کار را نمی‌کنند و زندگی مشترک برای همیشه به پایان خواهد رسید.

افسردگی و تنهایی

این مرحله، بدترین مرحله بعد از جدایی برای مردان است. بعد از روی دادن طلاق، مرد می‌ماند و دنیای خودش. او فرصت زیادی دارد تا در مورد آنچه گذشته فکر کند. مخصوصا اگر فرزندانش را واقعا دوست داشته باشد و سرپرسی آن‌ها را از دست داده باشد.

در این مرحله معمولا مرد، وارد سبک زندگی ناسالمی می‌شود که اگر بتواند غرور و عزت نفس خود را بازگرداند می‌تواند زندگی بهتری هم داشته باشد، اما در غیر اینصورت، دورانی از آشفتگی و افسردگی برایش شروع خواهد شد.

اگر مرد در این مرحله بماند، خودش را تخریب می‌کند، اما اگر به سلامت عبور کند، خود را نجات داده است. در بین تمام مراحل اندوه پس از جدایی، مرحله‌ی افسردگی، طولانی‌ترین بوده و همین جاست که ضرورت دارد مرد بداند چگونه به جلو حرکت کند.

اما مشکل اینجاست که هیچ نسخه‌ی جادویی برای چگونه غلبه کردن بر افسردگی پس از طلاق وجود ندارد. یکی از توصیه‌های بسیار کلیدی و موثر این است که مرد دست به رفتار‌های تخریب کننده نزند و رفتار‌های سازنده و مفید را جایگزین نماید. این بهترین راه غلبه بر اندوه طلاق برای مرد است.

تخریب یا بازسازی زندگی

مراحل احساسی طلاق برای مردان

مرد هر چه بیشتر در مرحله‌ی افسردگی بماند، آسیب بیشتری به سلامتی‌اش، زندگی حرفه‌ای‌اش و آینده‌اش خواهد زد. برخی از مردان، باقی عمر خود را در همین مرحله طی می‌کنند و در نهایت دست به خودکشی می‌زنند.

بعضی از آقایان تبدیل به یک انسان منفی گرا شده و تمام روابط خود را نابود می‌کنند و در پایان نیز چیزی از زندگی نمی‌فهمند. افرادی که به سمت اعتیاد کشیده می‌شوند، شرایط خود را تدریجا بدتر می‌کنند و دچار بیماری می‌شوند، به زندان می‌افتند یا از بین می‌روند. اما هستند مردان زیادی که زودتر به خود مسلط می‌شوند و با اراده و قوی، از نو شروع می‌کنند.

بعضی از مردان فورا رابطه‌ای جدید شروع می‌کنند و برایشان فرقی نمی‌کند این رابطه چقدر سطحی باشد. غرور این دست از مردان اجازه نمی‌دهد در افسردگی و ضعف بمانند. آن‌ها به صورت ناخودآگاه برای جلب توجه زنان دیگر تلاش می‌کنند.

عده‌ای از این تیپ مردان ممکن است تمام تمرکز خود را معطوف پیشرفت در کارشان کنند تا اعتماد به نفس از دست رفته‌شان را بازیابند. این افراد نیز خیلی زود به روتین جدید زندگی خود عادت می‌کنند و زندگی برای‌شان از نو شروع خواهد شد. اگر این سوال در ذهن‌تان می‌چرخد که چقدر طول می‌کشد تا یک مرد، مرحله‌ی افسردگی پس از جدایی را پشت سر بگذارد باید بگوییم جواب مشخصی وجود ندارد.

قبول شرایط جدید و ادامه‌ی زندگی

آن مردانی که قادرند زندگی خود را از نو بسازند، یاد می‌گیرند که چگونه گذشته و تلخی‌های آن را به همان گذشته‌ها بسپارند. برخی از آن‌ها دوباره عاشق می‌شوند یا تمام زندگی خود را وقف رسیدگی و بزرگ کردن فرزندان خود می‌کنند. این مردان، سرنوشت خود را پذیرفته‌اند و با آن زندگی می‌کنند.

مرد بعد از طلاق چگونه مردی است؟‌

نمی‌توان با اطمینان گفت، اما عده‌ای از اشتباهات خود درس می‌گیرند در حالی که عده‌ای دیگر باقی زندگی خود را در حال پس دادن تاوان اشتباهات خود هستند. مردانی که به علت خیانت همسر خود کارشان به طلاق کشیده است، به میزان زیادی احتمال دارد که تغییر کنند. خیلی از مردان نیز بعد از جدایی، به طور کل آدم دیگری می‌شوند!

مراحل احساسی طلاق برای مردان

چند نکته برای مردان بعد از جدایی

از بچه‌ها استفاده‌ی ابزاری نکنید

البته این توصیه کاملا واضح است، اما بیشتر مرد‌ها وقتی وارد جنگ و مبارزه با همسر سابق خود می‌شوند فراموش می‌کنند که رفتار‌های آن‌ها تا چه اندازه به بچه‌ها آسیب می‌زند. بچه‌ها، قربانیان بیگناه طلاق هستند و هر چند این واقعیت تلخ است که مرد بعد از طلاق، معمولا از فرزندان خود جدا می‌شود، اما سعی در واسطه قرار دادن بچه‌ها یا استفاده از آن‌ها به عنوان ابزاری برای گروکشی و ...، هیچ سودی برای کسی ندارد.

بهترین کاری که می‌توانید بکنید این است که بهترین عشق‌تان را به فرزندان‌تان بدهید و باثبات‌ترین شرایط ممکن را برای‌شان فراهم کنید. یک پدر خوب بودن، بهترین لطفی است که در حق فرزندان خود می‌کنید، حتی اگر ظرفیت و توان‌تان محدود باشد.

اگر بدانید چه کاری در ارتباط با فرزندان‌تان بهترین و درست‌ترین است، برای خودتان نیز احترام کسب می‌کنید و با این احترام و عزت نفس، خودتان نیز بهتر می‌توانید بحران پس از جدایی را پشت سر بگذارید.

سعی نکنید به هر طریق شده اعتماد بنفس‌تان را بالا ببرید

هرچند تقویت اعتماد بنفس بعد از جدایی بسیار مهم و لازم است، اما خیلی از مرد‌ها عجولانه برای به دست آوردن اعتماد بنفس دوباره، دست به هر کاری می‌زنند تا هم حال‌شان بهتر شود و هم احساس قدرت کنند.

مشکل اینجاست که هر چیزی که فورا جواب بدهد، ماندگار نیست. مصرف الکل، مواد مخدر، ارتباط نامشروع و خیلی از رفتار‌های دیگر فقط به طور موقت می‌توانند حال‌تان را خوب کرده و گذشته را از ذهن‌تان دور کنند، اما بعد از مدت کوتاهی، حال‌تان بدتر از قبل خواهد شد. عاقلانه فکر کنید و راه‌های بهتری برای تقویت اعتماد بنفس‌تان پیدا کنید.

بدانید که حتی اگر قادر به کنترل احساسات‌تان نباشید، قادر به کنترل رفتارتان هستید

چیزی که خیلی از مرد‌ها بعد از جدایی می‌گویند این است که وقتی عصبانی می‌شوند، اندوه سراغ‌شان می‌آید یا کینه توزی و انتقامجویی در ذهن‌شان پیدا می‌شود نمی‌توانند خودشان را کنترل کنند.

واقعیت این است که هر چند سخت به نظر می‌رسد، اما همیشه باید مسئول رفتار خود باشید. اگر به خودتان اجازه‌ی هر کاری را بدهید، تحت کنترل کامل احساسات و هیجانات خود خواهید بود، اما در واقع این احساسات نباید شما را وادار به واکنش کنند.

فرقی نمی‌کند چقدر احساس می‌کنید مورد بی‌انصافی قرار گرفته‌اید، شما باید به تمام رفتارهای‌تان مسلط باشید. کسی که رفتارهایش تحت کنترلش نیست، مورد احترام قرار نمی‌گیرد و این چرخه ادامه دارد.

منابع: marriage، pairedlife

هدی بانکی
انتشار یافته: 35
در انتظار بررسی:4
Iran, Islamic Republic of
10:17 - 1398/07/24
متاسفانه بخاطر وسواس بیمارگونه خانمم ازش جداشدم و من موندم و بچه ام.اما با التهابات عاطفی دارم دست وپنجه نرم میکنم.
پاسخ ها
بدون نام
Iran, Islamic Republic of
۱۰:۳۱ - ۱۳۹۸/۰۷/۲۴
متاسفانه همیشه به یه طرفی ظلم می شه. فارغ از جنسیت
بدون نام
Iran, Islamic Republic of
۱۳:۲۲ - ۱۳۹۸/۰۷/۲۴
زن بيمار ارزش فكر ندارد منم جدا شدم الان زن خوبي گرفتم و پسر نازي هم خدا بهمون داده از گذشته درس بگير و زن مناسب و با اخلاقي را پيدا كن
بدون نام
Iran, Islamic Republic of
۱۳:۲۲ - ۱۳۹۸/۰۷/۲۴
من افسوس ميخورم كه زن ديوانم و چرا زودتر طلاق ندادم
بدون نام
Iran, Islamic Republic of
۱۳:۲۳ - ۱۳۹۸/۰۷/۲۴
خدا كمكت كرده و دوست داشته كه از شرش نجات يافته اي
بدون نام
Iran, Islamic Republic of
۱۳:۲۴ - ۱۳۹۸/۰۷/۲۴
دوست عزيز همچين زني ارزش التهابات و نداره فقط يك عادت بهش داشتي
همه چيزش و بسوزون بهش فكر نكن تازه ميفهمي خدا چه ارامشي بهت عطا كرده
بدون نام
Iran, Islamic Republic of
۱۵:۰۹ - ۱۳۹۸/۰۷/۲۴
همه مردا یه مرحله هم دارن به اسم خود بیگناه پنداری له اینصورت که همیشه ایشون همسری فداکار و خوش اخلاق و تمیزو دست و دلباز و مستقل بودن ولی اون خانمه زن زندگی نبوده و توقعات بالایی داشته. برید از هر مرد مطلقه ای بپرسید اینو اگه غیر از جوابی شنیدین بیان تف کنید تو کامنت من
بی نام
Iran, Islamic Republic of
۱۷:۱۶ - ۱۳۹۸/۰۷/۲۴
بی نام 15.9دقیقا درست میگی.اتفاقا من خودم با مردی ازدواج کردم که ازهمسرش جداشده بود.خودش وخانوادش به قدری ازخانمش بدگفتن که من فکر کردم این مرد‌کاملا پاک و بی گناهه.الان بعداز3سال میخوام ازش جدا بشم به نظرمن کسانی که جدا میش. چه زن وچه مرد خیلی قابل اعتمادنیستن خیلی بایدتحقیق کنی .
بدون نام
Iran, Islamic Republic of
۰۹:۰۱ - ۱۳۹۸/۰۷/۲۵
تف تو كامنت تو چون از هر زن مطلقه اي هم كه بپرسي چرا طلاق گرفته به دروغ ميگه شوهرم معتاد بود يا خيانت كرد
بدون نام
Iran, Islamic Republic of
۰۹:۰۳ - ۱۳۹۸/۰۷/۲۵
زن ها و دختراي ايراني همگي پارانوئيدي هستند
بدون نام
Iran, Islamic Republic of
۱۲:۵۰ - ۱۳۹۸/۰۷/۲۵
بی نام جان شما بهتر بود با مرد مطلقه ازدواج نمیکردی معمولا زنها بخاطر حفظ آبرو طلاق نمیگیرن مردان که ناسازگاری میکنن و کار و به طلاق میکشونن یا خیانت میکنن به زنشون نمیگم زنها اینجوری نیستن ولی بیشتر ااقایون اینجورین بخاطر همین تو ازدواج با مردان مطلقه باید دقت کرد
مریم
United States
۲۳:۴۰ - ۱۳۹۸/۰۷/۲۵
من یه شخصی رو دوست داشتم طلاق گرفته شرایط سختی داشت خیلی سعی کردم همیشه تو هر شرایط درک ش میکردم یک سال با خوبی ها و نامهربانی و غیره کنار امدم تا حال ش بهتر بشه شرایط بهتری برامون پیش بیاد ولی متاسفانه اخرش بهم گفت بهت گفتم وابسته نشو تو شدی زندگی تو بکن..‌‌.. دوبار باههش تماس گرفتم ولی جوابی دریافت نکردم و حالا دارم زندگی میکنم ولی به چی گذشت زندگی .. الان فقط کار کار میکنه او دیگه نه پیامی یا تماسی ازش دریافت نکردم من ماندم دل تنها
Iran, Islamic Republic of
11:22 - 1398/07/24
ماده های پست فطرت

مخصوصا نسل جدید

اگه مجردین زن نگیرین بفناتون میده
پاسخ ها
بدون نام
Iran, Islamic Republic of
۰۹:۰۳ - ۱۳۹۸/۰۷/۲۵
معلومه حسابي ضربه خوردي
بدون نام
Iran, Islamic Republic of
۰۹:۰۴ - ۱۳۹۸/۰۷/۲۵
منم ضربه خورده از يك ماده كفتارم
بدون نام
Iran, Islamic Republic of
۱۷:۰۴ - ۱۳۹۸/۰۷/۲۵
نر های رذل
بدون نام
Netherlands
۰۱:۳۸ - ۱۳۹۸/۰۷/۲۶
آخه بنده خدا ؛شما با این بهره هوشی پایین و فرهنگ پایینت بایدم زنها بهت بی محلی کرده باشن که اینطور دچاره عقده شدید
Iran, Islamic Republic of
14:40 - 1398/07/24
بچه نداشته باشن عین خیالشونم نیست نه خانی اومده نه خانی رفته فقط یکی رو بدبخت کردن و رفتن
پاسخ ها
بدون نام
Iran, Islamic Republic of
۱۸:۰۷ - ۱۳۹۸/۰۷/۲۴
بچه داشته باشنم عین خیالشون نیست یه خانواده ای رو میشناسم نرده زن اولش و طلاق داد بچه نداشت زن دومشم طلاق داد با یه بچه دو ساله حالا میگه زن سوم میگیرم زندگیم درست میشه تو اگه آدم بودی با همون مادر بچه ات زندگی میکردی
Iran, Islamic Republic of
16:28 - 1398/07/24
تورو خدا یعنی مرد هیچوقت جای خالی زنشو احساس میکنه؟ اصلا هیچ مردی زنشو دوست داره؟ اگر هم باشه همسر من حتما نیست، بقول خودش ازدواج کرد که مادرش ناراحت نشه، بیچاره ما زنها.
پاسخ ها
بدون نام
Iran, Islamic Republic of
۰۹:۰۵ - ۱۳۹۸/۰۷/۲۵
مردها عاشق زنشون هستن تا زماني كه مورد احترام قرار ميگيرند و به حريم شخصي شون احترام ميذارن
Iran, Islamic Republic of
16:51 - 1398/07/24
مردا همیشه سوگوار زندگی اولشون میمونن. حتی اگه دوباره ازدواج کنن و بچه دار بشن باز ته ذهن و دلشون پیش زن اولشونه
پاسخ ها
بدون نام
Iran, Islamic Republic of
۱۸:۰۷ - ۱۳۹۸/۰۷/۲۴
بعصیشون اینجورین ولی بیشترشون اصلا احساس حالیشون نیست
بدون نام
Iran, Islamic Republic of
۲۱:۴۹ - ۱۳۹۸/۰۷/۲۴
اصلا اینطور نیست اصلا
بدون نام
United States
۲۳:۳۴ - ۱۳۹۸/۰۷/۲۴
این رو واقعا یک لحظه فکر نمی کردم !
آرزو
Iran, Islamic Republic of
۰۰:۳۸ - ۱۳۹۸/۰۷/۲۵
لعنت خدا تا قیامت دنبال همچین مردی اگه زن اولش خوب بود نگه ش میداشت چرا طلاقش داد اگه طلاق داده زندگی تشکیل داده پس سرش گرم زندگی زن جدیدش کنه
بدون نام
Iran, Islamic Republic of
۰۹:۰۶ - ۱۳۹۸/۰۷/۲۵
چرت نگو من خودم حالم از زندگي اولم بهم ميخوره همه چيزش و فراموش كردم چون خودم خواستم تف به زندگي اول ولي عاشق زندگي دومم هستم زن و بچم و دوست دارم
بدون نام
Iran, Islamic Republic of
۰۹:۱۶ - ۱۳۹۸/۰۷/۲۵
اشتباه میکنی قلب یه مرد پیش یه زن درست و فداکار باقی میمونه
Iran, Islamic Republic of
18:07 - 1398/07/24
مرد با احساس؟؟؟؟؟؟؟؟؟؟؟
Iran, Islamic Republic of
10:14 - 1398/07/25
ما مردا اگه احساساتومونو بروز بدیم میشیم بچه ننه و لوس بروز ندیم میشیم سنگ و بی احساس
چه بکنیم
پاسخ ها
بی نام
Germany
۱۲:۱۹ - ۱۳۹۸/۰۷/۲۵
احساستون رو بگیدبه خانومتون ، من یه خانومم اوایل زندگی به خاطراینکه تویه خانواده ای بودم که پدرم احساساتش رو بروز نداده بود هرگز ، برام عجیب بود که شوهرم عاطفی بود اوایل ازش خوشم میومدالان بعد هشت سال عاشقشم و بدجوروابسته بهش ، به نظرم خانومها و اقایون بایدحتمااحساسشون رو بگن بذارین بقیه هرچی میخوان فکرکنن به شوهرمنم میگفتن چقدر ضعیفی و ازاین حرفا درصورتیکه همیشه دوتایی نظرمیدیمگاهی اونی که اون میگه میشه گاهی هم حرف من پیش میره ودراخردوتامون راضی هستیم،
اونایی هم که طلاق گرفتن درسته زجرو ناراحتی داره ولی خب خوبه که به تصمیم اشتباهشون پی بردن و جلوی ضرربیشترروگرفتن بهنظرم باید اول به بچه شون فکرکنن بعدم خودشون و اینده شون خیلی دیگه به خاطرات گذشته فکرنکنن
بدون نام
Iran, Islamic Republic of
۱۲:۴۸ - ۱۳۹۸/۰۷/۲۵
نه جانم بچه نه بودنتون بخلطر اینه که خودتون دنبال دختر دلخواهتون نمیگردید چشمتون به دهن مادر خواهرتونه هرکی رو مادر خواهرتون گفت خوبه همون و خوب میدونید و میگیرید دنبال هزار نفر می افتید آخرش میرید اونی رو میگیرید که مادر خواهرتون میگن خوبه و براتون انتخاب میکنن میگیرید اسما مردید واقعا مرد نیستید خودتون انتخاب کنید اگرم دختر خوبی انتخاب کنید و خانواده تون بگن نه شما هم دختره رو میذارید کنار بخاطر همین میگن بچه ننه اید
Iran, Islamic Republic of
08:57 - 1398/12/26
زن من هم الان دفعه سوم هست که بهم خیانت می کنه! دو دفعه اول رو بخاطر دختر ۴ ساله ام بخشیدم ولی این دفعه دیگه تصمیمم رو برای طلاق گرفتم. فقط دلم برای دخترم میسوزه که این نبود مادر یا نبود پدر رو باید تحمل کنه و باهاش کنار بیاد. برای ازدواج دوم هم واقعا ترس دارم.
نام:
* نظر:
تعداد کاراکترهای مجاز: 450
قوانین ارسال نظر
بانک اطلاعات مشاغل تهران و کرج