سوغات جدید خارجی‌ها از بازار ارزان ایران چیست؟
۹۱۸۳۰۵
۲۲ مهر ۱۳۹۸ - ۰۹:۵۴
۴۴۷۷ 
نایب رییس انجمن داروسازان ایران با اشاره به افزایش قاچاق معکوس و چمدانی دارو بویژه به کشور‌های همسایه، گفت: راهکار به حداقل رساندن چنین پدیده‌هایی در بازار دارو، واقعی کردن قیمت آن است.

خبرگزاری ایسنا: نایب رییس انجمن داروسازان ایران با اشاره به افزایش قاچاق معکوس و چمدانی دارو بویژه به کشورهای همسایه، گفت: راهکار به حداقل رساندن چنین پدیده‌هایی در بازار دارو، واقعی کردن قیمت آن است.

دکتر حسین فاطمی درباره مباحث مطرح شده مبنی بر افزایش قیمت داروها و به‌ویژه داروهای تولید داخلی در کشور در جهت حمایت از تولید داخل و همچنین لحاظ پوشش بیمه‌ای برای بیماران، گفت: باید توجه کرد که دولت هم بزرگترین تولیدکننده و هم بزرگترین مصرف کننده دارو در ایران است. بر همین اساس از دو جهت درباره قیمت دارو می‌تواند متضرر شود؛ به‌طوری که اگر قیمت دارو پایین نگه داشته شود، دولت ضرر می‌کند و صنایع ما فرصت سرمایه‌گذاری لازم برای تحقیق و توسعه را پیدا نمی‌کنند. از سوی دیگر از آنجایی که دولت بزرگ‌ترین مصرف‌کننده دارو در کشور از طریق سیستم‌های بیمه‌ای و یا بیمارستان‌های کشور است، اگر قیمت دارو بالا رود، توان پرداخت دولت هم محدود می‌شود؛ به‌ویژه در سال‌های اخیر که با مسائل تحریم هم مواجهیم و درآمد ارزی دولت بسیار کم شده و بودجه عمومی دولت تکافوی این هزینه‌ها را نمی‌کند.

قیمت دارو واقعی شود

وی با بیان اینکه طبیعی است که بحث افزایش قیمت دارو، موافقین ومخالفینی داشته باشد، افزود: انجمن داروسازان ایران بیشتر به دنبال واقعی شدن قیمت دارو در کشور است. در حال حاضر قیمت دارو واقعی نیست. به‌طوری که با ارز ۴۲۰۰ تومانی دارو تولید می‌کنیم و سوءاستفاده‌هایی هم انجام می‌شود؛ در حالیکه می‌توان از مکانیزم‌های دیگری مانند ارز نیمایی برای تولید دارو استفاده کرد و سوبسید را به سازمان‌های بیمه‌گر و یا مستقیما به خود مصرف‌کنندگان دارو بپردازیم.

فاطمی تاکید کرد: با ادامه وضعیت فعلی فقط باعث می‌شویم که قاچاق معکوس دارو افزایش یابد. در حال حاضر آمارها نشان می‌دهد که طی دو سال اخیر به ویژه در سال ۱۳۹۸ روند معکوس قاچاق دارو، زیاد شده است. واقعیت این است که در حال حاضر کشفیات داروهای قاچاق که از ایران به سمت کشورهای همسایه می‌رود، افزایش یافته است.

وی ادامه داد: فکر می‌کنم هیچ‌ راه‌حلی وجود ندارد، ‌مگر اینکه دولت به سمت واقعی‌سازی قیمت دارو رود. اگر هم می‌خواهد از بیماران و قشر آسیب‌پذیر جامعه حمایت کند، این حمایت به صورت مستقیم باشد. یعنی یا به بیماران به‌ویژه بیماران خاص که مصرف‌کننده دارو هستند، سوبسید دهند یا از طریق سیستم‌های بیمه‌ای این حمایت را انجام دهند. در غیر این صورت سرمایه‌های ملی ما از ایران خارج می‌شود.

دلالی در داروخانه‌

نایب رییس انجمن داروسازان ایران با بیان اینکه ۹۷ درصد داروهای کشور در داخل تولید می‌شوند و سه درصد وارداتی هم بیشتر شامل داروهای "های‌تک" هستند، اظهار کرد: مجمع عمومی انجمن داروسازان سراسر کشور، پنجشنبه گذشته جلسه‌ای با مسئولان وزارت بهداشت داشت که در آنجا افزایش پدیده قاچاق معکوس دارو به خارج از ایران مورد بحث قرار گرفت. داروخانه‌هایی بودند که در حجم زیاد دارو خریده بودند و بعدا از طریق واسطه‌هایی این داروها را از کشور خارج می‌کردند. برخی داروها هم اصلا وارد سیستم داروخانه نمی‌شود و از طریق مکانیزم‌های دیگر از کشور خارج می‌شوند. مانند مواردی که به عنوان فروش چمدانی دارو معروف است. در عین حال در برخی موارد هم شاهدیم که افراد از کشورهای همسایه به ایران سفر می‌کنند و یکی از اقلامی که سوغات با خودشان می‌برند، داروهای ارزان‌قیمت ایران است که با ارز ۴۲۰۰ تومانی برای بیماران ایرانی تهیه می‌شود، اما در عمل به صورت چمدانی خارج می‌شود.

فاطمی با اشاره به برخی اظهارات مبنی بر احتمال سوءاستفاده از دفترچه‌های بیمه با آزاد شدن ارز دارو و واقعی شدن قیمت آن، اظهار کرد: یکی از راه‌حل‌هایی که وزارت بهداشت روی آن تاکید دارد، استفاده از ظرفیت پرونده الکترونیک سلامت است. در حال حاضر وزارت بهداشت می‌تواند از طریق سامانه‌هایی که دارد وضعیت توزیع داروها را از شرکت‌های پخش‌کننده دارو و داروخانه‌ها رصد کند، اما اگر پرونده الکترونیک سلامت، راه‌اندازی شود، مصرف دارو به‌ویژه داروهای خاص و گران‌قیمت رصد می‌شود؛ به‌طوریکه زنجیره دارو از تولید و واردات تا توزیع و مصرف رصد می‌شود. البته ممکن است این اقدام در ابتدا برای کلیه داروها امکان‌پذیر نباشد، اما برای داروهای خاص می‌تواند به‌زودی اتفاق افتد.

وی افزود: البته متاسفانه یکی از محدودیت‌هایمان این است که داروخانه‌ها زیرساخت لازم برای استفاده از پرونده الکترونیک سلامت را داشته باشند. در ایران زیرساخت‌های اینترنتی به طور خوب فراهم نیست و ممکن است از نظر فنی اشکالاتی پیش آید. بر همین اساس در حال حاضر جلساتی را به صورت مداوم با اداره فناوری وزارت بهداشت داریم تا مطمئن شویم که این مکانیزم در عمل دچار مشکل نخواهد شد.

انتشار یافته: 18
در انتظار بررسی:0
United States
10:06 - 1398/07/22
بجای گران کردن دارو ، مرزبانی را قوی کنید که دارو قاچاق نشود ، ای نادان.
پاسخ ها
ر ی
Iran, Islamic Republic of
۱۱:۲۳ - ۱۳۹۸/۰۷/۲۲
دوست خوب اینها کاملا دانسته این کارها رو میکنن ، دنبال کوچکترین بهانه ها برای گرانی هستند .
به اسم تحریم و دشمن هم خودشون معرکه گرفتن و گرانی راه انداختن تا کسری بودجه ایجاد شده از مفاسد اقتصادی رو جبران کنن.
Iran, Islamic Republic of
10:15 - 1398/07/22
چرا راهکار هرچیز رو توگرون شدن میبینن ی عده. الان هم به اندازه کافی گرون هست لطفا جلو کسانی که قاچاق میکنن بگیرید به فکرمریضای بیچاره باشید . مردم تو همینش هم موندن.
Iran, Islamic Republic of
10:23 - 1398/07/22
حقوق ها و دستمزدها را هم نسبت به بازارهای جهانی واقعی کنید
Iran, Islamic Republic of
10:25 - 1398/07/22
دارو هم گرون کنید، گور بابای مردم
پاسخ ها
آرش کما نگیر
Iran, Islamic Republic of
۱۱:۵۱ - ۱۳۹۸/۰۷/۲۲
خجالت بکشید ... همه چی را گران کردید دیگه میخواهید به مردم فشار بیارید بیماران تنگ دست چکار کنند
Iran, Islamic Republic of
10:28 - 1398/07/22
بجای اینکه با مدیریت جلوی قاچاق دارو رو بگیرید پیشنهاد افزایش قیمت رو میدید تا ملت رو بیچاره کنید ،خاک بر سر مدیر بی کفایت
Iran, Islamic Republic of
10:33 - 1398/07/22
دارو ارزان نیست پول ما اعتبارش از دست داده بله خارجی ها دلار میارن کل شو میخ ن
Iran, Islamic Republic of
10:34 - 1398/07/22
همه جا داد دارن که قیمت فلان قلم واقعی بشه ،یعنی یارانه اون حذف بشه

یکی نیست حداقل حرف و درخواست واقعی شدن حقوق و مزایای مردم رو بزنه
این مردم آخه از کشور و مملکت دیگه ارتزاق نمی‌کنن که،یک بام و دو هوا نمیشه
حقوق کارگری و مختص ایران و خرج و مخارج زندگی آزاد سازی شده و قیمت جهانی؟!!!!
البته کو گوش شنوا،صرفا حرفهامون آب در هاون کوبیدن هست
Iran, Islamic Republic of
10:35 - 1398/07/22
همه جا داد دارن که قیمت فلان قلم واقعی بشه ،یعنی یارانه اون حذف بشه

یکی نیست حداقل حرف و درخواست واقعی شدن حقوق و مزایای مردم رو بزنه
این مردم آخه از کشور و مملکت دیگه ارتزاق نمی‌کنند که،یک بام و دو هوا نمیشه
حقوق کارگری و مختص ایران و خرج و مخارج زندگی آزاد سازی شده و قیمت جهانی؟!!!!
البته کو گوش شنوا،صرفا حرفهامون آب در هاون کوبیدن هست
Iran, Islamic Republic of
10:48 - 1398/07/22
دنبالش بین هم کاران پزشکتون بگردید

چرا می خواهید زندگی مردم را بازم سخت تر کنید
پاسخ ها
shanjani.............
Iran, Islamic Republic of
۱۱:۴۹ - ۱۳۹۸/۰۷/۲۲
'''' قیمت دارو واقعی شود ' یعنی یک قطره اشک ''' مصنوعی ''' که دارو محاسبه نمیشود' ۵۰ هزار تومان فروخته میشود'' لطفا اعلام بفرمائید' قیمت واقعی این محصول را!
Iran, Islamic Republic of
11:24 - 1398/07/22
واقعا خاک بر سر مسئول بی لیاقت و نادان
بجای ریشه یابی ، راحت ترین راه را انتخاب میکنند
مردم همینطوری از بی پولی نمیتونن دارو بخرن
تز میدن گرانش کنیم که قاچاق نشه
Iran, Islamic Republic of
11:47 - 1398/07/22
کالا ارزون نشده ریال بی ارزش شده به جای گرون کردن دارو به فکر ارزش پول باشید
Iran, Islamic Republic of
12:52 - 1398/07/22
آخه نادان به شما باید چی گفت؟ کور هستید و وضعیت اقتصادی عامه رو نمی بینید؟ یا فکر می‌کنید در سویس زندگی می‌کنید و....
Iran, Islamic Republic of
13:40 - 1398/07/22
اگر قرار هست مست بگیرن هرانکس که که هست گیرند حقوق واقعی هزینه واقعی
Iran, Islamic Republic of
20:09 - 1398/07/22
راه حلش اینه ارزش پولتون رو ببرید بالا مشکل حل میشه اینها همش بهانه است که دارو رو گران کنند زکی ؛
Iran, Islamic Republic of
09:19 - 1398/07/23
یهو بگید میخوایم گرون کنیم دیگه این چرندیات چیه
نام:
* نظر:
تعداد کاراکترهای مجاز: 450
قوانین ارسال نظر
بانک اطلاعات مشاغل تهران و کرج