پکن خواستار توقف عملیات ترکیه در سوریه شد
۹۱۸۷۷۲
۲۳ مهر ۱۳۹۸ - ۱۲:۴۵
۳۶۹۱ 
سخنگوی وزارت امور خارجه چین امروز (سه‌شنبه) از ترکیه خواست که عملیات نظامی در سوریه را متوقف کند و به مسیر درست بازگردد.

خبرگزاری فارس: «گنگ شانگ» سخنگوی وزارت امور خارجه چین در کنفرانس خبری امروز (سه‌شنبه) از آنکارا خواست که اقدام نظامی در سوریه را متوقف کند.

بنا به گزارش خبرگزاری «رویترز»، شانگ به ترکیه توصیه کرد با توقف این عملیات، «به مسیر درست بازگردد».

ترکیه هفته گذشته تنها یک روز بعد از آنکه «دونالد ترامپ» رئیس‌جمهور آمریکا دستور خروج نظامیان این کشور از شمال سوریه را صادر کرد، حمله نظامی به شمال شرقی سوریه را آغاز کرد.

علیرغم انتقادهای جامعه بین‌الملل از عملیات نظامی ترکیه، «رجب طیب اردوغان» رئیس‌جمهور ترکیه روز گذشته در پایتخت جمهوری آذربایجان تأکید کرد که ترکیه هرگز از این اقدام خود عقب‌نشینی نخواهد کرد.

وی گفت که ترکیه به این سخنان گوش نمی‌دهد و هرگز دست از عملیات در شمال سوریه نخواهد کشید تا به قول او این منطقه را از «تروریست‌ها» به طور کامل پاکسازی کند و کاری که شروع کرده را به پایان برساند.

خبرگزاری رویترز همچنین در خبر دیگری گزارش کرد که جمهوری چک نیز روز گذشته (دوشنبه) در اعتراض به حملات ترکیه به شمال سوریه، همچون برخی دیگر از کشورهای اتحادیه اروپا، فروش تسلیحات و مهمات به آنکارا را متوقف کرد.

«یامان هاماچک» در صفحه توییتر خود نوشت: «جمهوری چک از همین لحظه، مجوز صادرات تجهیزات نظامی به ترکیه را به حالت تعلیق درمی‌آورد».

پیش از این اوایل هفته جاری، فرانسه و آلمان، فروش تسلیحات به ترکیه را به حالت تعلیق درآوردند و ایتالیا هم اعلام کرد که به این ممنوعیت علیه ترکیه خواهد پیوست.

برچسب ها: