اختصاص وام‌های کم‌بهره‌ی گردشگری به مردم
۹۱۸۸۴۶
۲۳ مهر ۱۳۹۸ - ۱۵:۲۳
۲۴۵۹ 
معاون سرمایه‌گذاری، امور حقوقی و مجلس وزارت میراث فرهنگی، گردشگری و صنایع دستی از لزوم تغییر نگرش حاکمیت و مجموعه‌های مدنی به حوزه گردشگری گفت و خواستار کاهش اتکای اقتصاد کشور به منابع نفتی شد.

تسنیم: معاون سرمایه‌گذاری، امور حقوقی و مجلس وزارت میراث فرهنگی، گردشگری و صنایع دستی از لزوم تغییر نگرش حاکمیت و مجموعه‌های مدنی به حوزه گردشگری گفت و خواستار کاهش اتکای اقتصاد کشور به منابع نفتی شد.

حسین اربابی امروز در نشستی خبری درباره چالش‌های سرمایه‌گذاری در این حوزه گفت: وقتی تصدی امور را به‌عهده گرفتیم عمده‌ترین چالشی که با آن روبه‌رو بودیم لزوم حمایت از سرمایه‌گذاران بود؛ آنها حمایت مادی از ما مطالبه نمی‌کردند و تنها از ما می‌خواستند پایمان را از گلوی آنها برداریم؛ ما برای این خواسته تلاش کردیم فرآیندها و بروکراسی اداری را کاهش دهیم تا فعالیت آنها تسهیل شود.

وی افزود: نخستین اقدام در این راستا تسهیل صدور موافقت‌های اصولی بود که به صورت مکانیزه صادر می‌شود؛ پیش از این صدور مجوزها چند ماه طول می‌کشید و حالا شاهد صدور مجوز تا یک هفته هستیم البته این موضوع تنها در بعضی استانها اتفاق افتاده است و امیدواریم این سرعت سراسری شود.

اربابی درباره مباحث حقوقی در وزارت میراث توضیح داد: در حوزه حقوقی بیش از 20 هزار نامه حقوقی پاسخ داده شده‌ است که عمده آنها استعلام حقوقی بوده، این استعلامها هم تبعات زیادی دارد و به آنها استعلام می‌شود همچنین هزاران جلسه دادگاه تشکیل شده که برای آن مسیرهای درستی ریل‌گذاری شده‌ است؛ در این زمینه تخریب‌ها در حوزه میراث فرهنگی کاهش پیدا کرده‌ و در برخی استان‌ها مانند یزد حتی این آمار تخریب به صفر رسیده‌ است.

وی در مورد تقسیم بودجه در حوزه زیرساخت‌های گردشگری تصریح کرد: ما با وجود بودجه اندک بر زیرساخت‌هایی سرمایه‌گذاری کرده‌ایم که بازدهی کوتاه مدت داشته باشد البته لازم است سایر دستگاه‌ها هم بر این سرمایه‌گذاری‌ها ورود داشته باشند و به کمک وزارت میراث بیایند.

معاون سرمایه‌گذاری، امور حقوقی و مجلس وزارت میراث فرهنگی ادامه داد: ما همچنین با سمن‌ها ارتباط بیشتری برقرار کردیم؛ برای ایجاد یک اکو سیستم فناوری در حوزه گردشگری 900 سمن شناسایی و توان سنجی شدند تا به مرور پروژه‌های اجرایی وزارت میراث به آنها واگذار شود و در این زمینه آموزش‌های توان‌افزایی هم ببینند.

رشد 49 درصدی در زمینه ورود گردشگر

وی همچنین به سرمایه‌گذاری‌های داخلی و خارجی پرداخت و خاطرنشان کرد: ما سرمایه‌گذاری ها را به داخلی و خارجی تقسیم کرده‌ایم. استقبال از سرمایه‌گذاری هم خوب بوده است و با وجود تمام اتفاقات حاشیه‌ای و سیاه‌نمایی‌ها ما رشد 49 درصدی در زمینه ورود گردشگر داشته‌ایم. امروز در هر روستا و شهرستانی با هتلها و اقامتگاه‌های مختلف برخورد می کنیم و در واقع بخش جدیدی وارد اقتصاد کشور شده‌است که به بوم‌گردی‌ها و هتل‌بوتیک‌ها اختصاص دارد و تمام این اتفاقات توسط بخش خصوصی رقم خورده است. در حوزه ورود سرمایه‌گذاری‌های خارجی هم پیشرفت خوبی داشتیم و مبلغی در حدود یک میلیارد و 800 میلیون دلار جذب سرمایه‌داشته‌ایم در این حوزه حتی سرمایه‌گذاران خارجی داشتیم که سهام استارتاپ گردشگری را خریداری کرده‌است.

اربابی گفت: بزرگترین چالش، لزوم تغییر نگرش حاکمیت و مجموعه‌های مدنی به حوزه گردشگری است؛ هنوز نگاه اقتصادی کشور به نفت و صنایع مشابه‌ است در صورتی که قوای سه‌گانه ما باید بدانند با سرمایه‌گذاری اندک در حوزه گردشگری می‌توان همان بازدهی مالی را بدست آورد و ایجاد اشتغال پایدار کرد.

وی افزود: بودجه وزارتخانه ما نزدیک یک هزار میلیارد است که نزدیک یک سوم آخرین وزارتخانه است که امیدوارم مجلس بعد از ایجاد وزارت به بودجه اینجا هم توجه بیشتری داشته باشد چرا که نیازهای بودجه‌ای ما بیش از این است، ما در حوزه زیرساخت روستایی به بیش از 15 هزار طرح گردشگری وام کم بهره پرداخت کردیم که 7 هزار طرح وام دریافت کردند و 8 هزار طرح در آینده دریافت می‌کنند.

اختصاص وام کم‌بهره گردشگری به مردم

اربابی در پاسخ به خبرنگار تسنیم درباره پاسخگویی مالی این وزارتخانه به نهادهای نظارتی توضیح داد: ما چه سازمان باشیم و چه وزارتخانه به سازمان بازرسی و دیوان محاسبات پاسخگو خواهیم بود و تغییری در وضعیت پاسخگویی مالی ما ایجاد نشده اما در زمینه سیاسی پاسخگویی متفاوت شده است و وزیر میراث خودش برای پاسخگویی به مجلس می‌رود.

معاون سرمایه‌گذاری، امور حقوقی و مجلس وزارت میراث فرهنگی از پرداخت‌وام‌های کم بهره گردشگری خبر داد و گفت: با موافقت بانک گردشگری 550 میلیارد تومان برای سفرهای ارزان قیمت اختصاص یافته است و 300 میلیارد توامن هم برای خدمات دفاتر گردشگری اختصاص پیدا خواهد کرد.

وی از لزوم تغییر قوانین حوزه گردشگری گفت و ادامه داد: ما در حال تنقیح قوانین هستیم و امیدواریم بتوانیم قانون جامع میراث فرهنگی را آماده کنیم. سه ماه قبل قانون حمایت از اماکن میراث فرهنگی را ایجاد کردیم که به دنبال آن هیچ شهرداری در هیچ کمیسیون ماده صدی نمی‌تواند با جریمه تعرض به اماکن تاریخی را حل و فصل کند و باید دستور به تصرف بدهد.

برچسب ها:
انتشار یافته: 3
در انتظار بررسی:0
Iran, Islamic Republic of
18:20 - 1398/07/23
آره ! یه هفته ای موافقت اصولی صادر میکنین! دقیقا ۸ماهه درگیر دریافت موافقت اصولی برای احداث بومگردی هستم اما هر روز یه بهونه و ایراد! ماشالله برای هر موردی هم که میخوان بررسی کنن دو هفته طول میکشه تا نتیجه اش اعلام بشه!
پاسخ ها
AAAAAAAAA
Iran, Islamic Republic of
۰۷:۴۹ - ۱۳۹۸/۰۷/۲۴
وای چه اختلاس هایی در پیَش است
@ امام حسین @
Iran, Islamic Republic of
۰۹:۲۰ - ۱۳۹۸/۰۷/۲۴
داداش بودجه مشخص شد که چند هزار میلیارد است
این پول را دریافت و بین‌هم‌تقسیم میکنند یک ریال را هم به‌مردم‌نمیدهند
کمی تاریخ را مطالعه کن متوجه میشوی.
نام:
* نظر:
تعداد کاراکترهای مجاز: 450
قوانین ارسال نظر
بانک اطلاعات مشاغل تهران و کرج