سهمیه‌های کنکور و اعتراضاتی که به مجلس رسید
۹۱۹۶۴۹
۲۵ مهر ۱۳۹۸ - ۲۱:۳۱
۶۰۶۸ 
سهمیه‌ها در مسابقه ورود به دانشگاه همیشه مسئله‌ساز بوده است. عده‌ای از اختصاص سهمیه آموزشی به هر کسی به هر بهانه‌ای به عنوان تبعیض یاد می‌کنند و برخی دیگر می‌گویند «تبعیض روا» برای دانش‌آموزان مناطق نابرخوردار، فرزندان شهدا و حتی معلولان، عادلانه است ولی نباید به فرزندان گروه‌های شغلی مانند اعضای هیات علمی، سهمیه برای ورود به دانشگاه داد، چون آنها نه تنها برخوردارتر از دیگر داوطلبان هستند، بلکه تبعیض بر مبنای «شغل پدر» تبعیض ناروا و غیرعادلانه است.

خبرآنلاین: امسال پس از اعلام نتایج کنکورهای سراسری و ارشد، موضوعی که همیشه برای برخی داوطلبان آزاردهنده است، باز هم مطرح شد: سهمیه‌ها.

امسال لبه تند اعتراضات متوجه سهمیه فرزندان اعضای هیات علمی دانشگاه ها بود. حتی پیش از اعلام نتایج کنکور سراسری یک نماینده عضو کمیسیون آموزش، اینطور اعتراض کرد که: مگر فرزندان اعضای هیات علمی از آسمان آمده اند که می توانند در کنکور سهمیه داشته باشند؟

معترضان به وجود سهمیه ها این سوال را می پرسند که آیا همه داوطلبان از شرایط تحصیلی و زندگی یکسانی برخوردارند؟ این معترضان معتقدند دانش آموزان شمال شهر تهران در بهترین مناطق و مدارس و با بهترین آموزشیاران تحصیل می کنند و دانش آموزان استانهای نابرخوردار، چه بسا وظیفه تامین هزینه زندگی خانواده را هم بر عهده دارند و چرا فرزندان اعضای هیات علمی باید از سهمیه های خاص برخوردار باشند؟

اما موافقان وجود داشتن سهمیه ها معتقدند چنانچه با همه دانش آموزان و داوطلبان در آزمون ورود به کنکور یکسان برخورد شود، نتیجه، چیزی جز تداوم اختلافات فاحش تحصیلی، شغلی و مالی نخواهد بود. دانش آموز برخوردار، با رفتن به دانشگاه های بهتر، دارای مشاغل بهتر و در نتیجه ثروت بیشتری خواهد شد و دانش آموز نابرخوردار، معلول و محروم از وجود پدر –یا والدین سالم- نمی تواند به دانشگاه های برتر و تحصیل در رشته های مناسب برود و در نتیجه همچنان شکاف طبقاتی بین دارا و ندار، زیادتر و زیادتر میشود. از سوی دیگر این موافقان می گویند، چطور یک کشور باید از کسانی که جان، عمر، سلامت و وجود خود را برای امنیت مردم تقدیم کردند، تقدیر کند؟ کمترین کار، اجازه دادن به فرزندان این افراد برای ادامه تحصیل است.

سهمیه‌ها و اعتراضاتی که به مجلس رسید

سهمیه های مختلف در کنکور

امسال، حتی پیش از اعلام نتایج، برخی اخبار نادرست در شبکه های اجتماعی پیچید که وزارت علوم مجبور شد آنها را تکذیب کند، از جمله خبر سهمیه ۶۰ درصدی برای ایثارگران در کنکور امسال تکذیب شد. حتی اخبار دیگری درباره طرحی که مجلس برای برگزیدن روش های مختلف از جمله حذف کنکور و جداسازی سنجش داوطلبان از وزارت علوم در دست اقدام دارد منتشر شد.

اعتراض به سهمیه ها تنها به کنکور سراسری اختصاص نداشت. برخی دانشجویان کارشناسی ارشد هم نسبت به سهمیه های مختلف در کنکور آن مقطع ایراد داشتند که رئیس سازمان سنجش در پاسخ به آنها توضیح داد ما تنها مجری قانون هستیم.

خدایی درباره بحث ضوابط و مقررات ورودی آزمون کارشناسی ارشد و اعتراض داوطلبان به سهمیه ها گفت: دو محل مرجع تعیین سهمیه ها هستند. یک مجلس شورای اسلامی و دیگر شورای عالی انقلاب فرهنگی. ضمن اینکه ضوابط شرکت در آزمون و جزئیات سهمیه ها در دفترچه ثبت نام و انتخاب رشته آزمون ها مشخص درج شده است.

با فرارسیدن موعد اعلام نتایج کنکور سراسری اعتراضات داوطلبان هم شکل دیگری یافت چون به ناگهان یک نماینده مجلس در خبری تکان دهنده اعلام کرد ۷۰ درصد پذیرفته شدگان رشته دندانپزشکی دارای سهمیه بودند. این خبر از سوی بشیر خالقی عنوان شد و او با بیان اینکه این قانون باید از سوی مجلس و دولت مورد بازنگری قرار گیرد، گفت: بر اساس اطلاعات رسیده در سال گذشته حدود ۷۰ درصد از دانشجویان دندانپزشکی با سهمیه در دانشگاه‌ها پذیرفته شده‌اند که این موضوع نشان‌دهنده ضایع شدن حق دانشجویان مستعد دیگر است.

هرچند خالقی تنها به سهمیه فرزندان اعضای هیات علمی اشاره کرده بود و نگفته بود سهمیه دانش آموزان مناطق چند درصد از این ۷۰ درصد هستند یا سهمیه معلولان و ایثارگران چه میزان است. تا جایی که رئیس سازمان سنجش در برابر خبر حضور ۷۰ درصد دانش آموزان سهمیه ای در رشته دندانپزشکی موضع گرفت و گفت: پذیرش دانشجویان در رشته‌های پزشکی، دندانپزشکی و داروسازی در دو تا سه مقطع پذیرش می‌شود؛ و یک مقطع عمومی است که سازمان سنجش آموزش کشور پذیرش آن را به عهده دارد، یک مقطع دستیاری و حوزه تخصصی است که پذیرش آن با وزارت بهداشت است.آن چیزی که سازمان سنجش آموزش کشور پذیرش می‌‎کند، بر هیچکس پوشیده نیست، زیرا در دفترچه‌‎های آزمون تمام سهمیه‌های ما عنوان شد، البته ممکن است در برخی از رشته‌ها به ۳۰ درصد برسد، اما ما از پذیرش ۷۰ درصدی سهمیه‌ای‌ها اطلاعی ندارم.

ولی تیر اعلام سهمیه ها از چله کمان رسانه رها شده بود و دیگر نمی شد آن را بازگرداند. برای همین رئیس سنجش آموزش کشور درباره جزییات استفاده فرزندان اعضای هیات علمی از سهمیه کنکور اطلاع رسانی کرد و گفت: تسهیلاتی برای فرزندان هیئت علمی در آزمون های تحصیلات تکمیلی وجود ندارد و تنها مختص کنکور سراسری است که حدود ۱۵۰۰ نفر از آن استفاده کرده اند.

حتی پس از آن هم جزییات بیشتری درباره سهمیه ۱۵۰۰ نفر از داوطلبان کنکور سراسری منتشر شد که نشان می دهد فرزندان اعضای هیات علمی دانشگاه‌ها و موسسات آموزشی و پژوهشی در دانشگاه امتیازاتی دارند، آنها به شرط کسب حدنصاب ۹۰ درصد نمره آخرین فرد قبولی در دانشگاه محل خدمت والدین می‌توانند به دانشگاه موردنظر انتقالی بگیرند و اگر ۹۲.۵ درصد نمره را کسب کنند مجاز به تغییر رشته هستند، داوطلبان کنکور این شرایط را سهمیه فرزندان هیات علمی در کنکور می‌خوانند و قانون آن را تسهیلات می‌نامد.

این چنین شد که پرونده یکی از بزرگترین چالشهای کنکور امسال به مجلس و تصمیم گیران نهایی رسید تا صدای اعتراض داوطلبانی که دارای سهمیه نیستند، بلندتر از پیش به گوش برسد.

امید سلیمی بنی 

برچسب ها:
انتشار یافته: 36
در انتظار بررسی:0
Iran, Islamic Republic of
21:53 - 1398/07/25
شما را به خدا سهمیه ها را حذف کنید تا کسانی که استعداد وهوش بالایی دارند قبول بشوند
پاسخ ها
بدون نام
Iran, Islamic Republic of
۱۰:۲۳ - ۱۳۹۸/۰۷/۲۶
احسن
Iran, Islamic Republic of
21:59 - 1398/07/25
این سهمیه اوج بی عدالتی آموزشی در حق بچه ها و خانواده هایی هست که با هیچ امکاناتی فقط متکی به تلاش و پشتکار خود درس خواندند ولی به علت نداشتن هیچ سهمیه ای از پذیرش کنکور باز موندند . بی عدالتی خیلی خیلی دردناکه
Iran, Islamic Republic of
22:04 - 1398/07/25
من یه دندون عقل داشتم به صورت خوابیده بود حدود ۱۵ تا دندون پزشک و به اصطلاح جراح لثه رفتم همشون گفتن ما نمیتونیم بکشیم مجبور شدم برم پیش متخصص فک و توضیح دادم چی شد خندید و سرشو تکون داد و در عرض ۲۰ دقیقه درش آورد،الکی نگید سهمیه نداریم همتون با سهمیه میرید و کاری هم بلد نیستید
Iran, Islamic Republic of
22:05 - 1398/07/25
متاسفانه یکی از معلمامون رو به خاطر همین موضوع امسال اخراج کردند.اومد گفت این سهمیه ظالماست بچه های مردم خون دل میخورن قبول نمیشن.جلسه بعدی دیدیم یه معلم دیگه اومد سر کلاس رفتیم از مدیر پرسیدیم گفتن از سازمان..... گزارش شده که این معلمو به خاطر حرفی که زده اخراج کنند.سانسور چی تورو قرآن نشر بده.
Iran, Islamic Republic of
22:07 - 1398/07/25
استفاده از سهمیه،ظلم به دانش آموزان مستعد و تلاشگر و پرورش تعداد زیادی پزشک بیسواد که بلای جان مردم بیگناه هستند...در کشوری که اسم علی..مولای متقیان...را زیاد میشنویم ولی از عدالت علی خبری نیست...
پاسخ ها
بدون نام
Iran, Islamic Republic of
۰۸:۳۸ - ۱۳۹۸/۰۷/۲۶
احسن
Iran, Islamic Republic of
22:15 - 1398/07/25
خدا کنه خیر نبینند, بچه های ما چه گناهی کردن که در شرایط نا برابر با معدل ۱۹باید قبول نشن,
Iran, Islamic Republic of
22:15 - 1398/07/25
خدا کنه ترتیب اثر داده واین تبعیض طبقاتی برداشته شود توکل به خدا
Iran, Islamic Republic of
22:19 - 1398/07/25
خیلی از کسانی که آزاده و ایثار گر بود, اصلا مجرد بود, و آن زن بچه ظلمی بهشون نشده که سهمی داشته باشند, شما بخاطر خودتان این سهمیه ها رو گذاشتین,
پاسخ ها
بدون نام
Iran, Islamic Republic of
۱۰:۲۴ - ۱۳۹۸/۰۷/۲۶
بودن
بدون نام
Iran, Islamic Republic of
۲۳:۱۲ - ۱۳۹۸/۰۷/۲۶
بیشترین ظلم بهذخانواده هاشون شده وقتی تو با خانوادت تو راه شمالی اون خانواده جانباز هفتاد درصد باید حصرت بخوره چون اگر بخواد بره مسافرت با یک ادم ویلچری قطع نخاعی مسافرت زهر مارش میشه
United States
22:32 - 1398/07/25
فقط می تونم بگم که وزیر داره دروغ میگه. خیلی جاها این ۹۰ درصد رعایت نمیشه. لعنت به شما ها که قوانین رو به نفع خودتون وضع می کنید هم به مردم دروغ میگید
Iran, Islamic Republic of
22:34 - 1398/07/25
سلام،
افرزندان اعضای هیئت علمی در کنکور سراسری اصلا سهمیه ندارند، فقط دارای این تسهیلات هستند که می توانند فرزندشان را پس از قبولی به شهری که ساکن آنجا هستند، انتقال بدهند. شرط آن هم داشتن حداقل ۹۰ درصد امتیاز آخرین فرد پذیرفته شده در سهمیه آزاد در دانشگاه مقصد می باشد. پس لطفا اطلاع رسانی اشتباه نکنید. سهمیه با تسهیلات انتقال تفاوت بسیار زیادی دارد.
پاسخ ها
بدون نام
Iran, Islamic Republic of
۰۷:۰۲ - ۱۳۹۸/۰۷/۲۶
نه برادر اتفاقا بعد از انتقال به بهترین دانشگاه اون شهر منتقل میشن
بدون نام
Iran, Islamic Republic of
۰۸:۳۶ - ۱۳۹۸/۰۷/۲۶
فرقی نداره, دامپزشکی رو میارند میکنند پزشکی
بدون نام
Iran, Islamic Republic of
۱۶:۵۴ - ۱۳۹۸/۰۷/۲۶
بازی با کلمات
Iran, Islamic Republic of
23:31 - 1398/07/25
در استخدام ، مالیات ، تقریبا در تمام موارد هزینه ها و رفاهیات سهمیه قائل شوید هیچ حرفی نیست اما سهمیه قائل شدن در حوزه کسب دانش هم به جامعه و هم به فرد سهمیه گیرنده ضربه جبران ناپذیر می زند ، در جهت آماده سازی برای آزمون هرچه در توان دارید برای این عزیزان فراهم نمایبد ولی شما را به خدا قسمتون می دهیم این اجحاف آشکار را در سهمیه های دانشگاهی لغو نمایید . تا حق استعدادهای درخشان پشت مانع سهمیه تباه نشود که این خود هدر دادن سرمایه انسانی جامعه ست
از طرفی کسی که از رانت سهمیه استفاده کرد در وجودش بذر دور زدن رقابت آزاد و صادقانه را خواهیم کاشت و او هرگز چون نسل پشین خود فردی متعهد و ایثارگر به بار نخواهد آمد.
با کمی کنکاش نمونه های بسیاری را می توان یافت.
پاسخ ها
بدون نام
Iran, Islamic Republic of
۰۸:۴۰ - ۱۳۹۸/۰۷/۲۶
آفرین
بدون نام
Iran, Islamic Republic of
۰۸:۴۲ - ۱۳۹۸/۰۷/۲۶
استخدام هم یه کنکور ه, شایسته سالاری باید باشه, اجر ایثار با خداست
Iran, Islamic Republic of
00:13 - 1398/07/26
با وجود سهمیه همین میشد که کلیه طرف را بجای تومور در میارن یا لوازم جراحی را جا میزارن تو بدن بیمار یا باعث میشد انگشت نوزاد را قطع کنند. چهل ساله مردم دارن ایثار میکنن به گرونی. بیکاری. فقر دارن مبارزه میکنند تا مملکت ابادی داشته باشن بعد به چه حقی سهمیه میزارین مگه خون اونا رنگین تره. بارها رهبر فرمودن به جوانها بها بدین اینا اینده مملکتن اما شماها چکار میکنید تمام سعی برا فرزندان خودتون میکنید تا به حق یا نا حق پیشرفت کنند. شماها کی مدام مرگ بر امربکا میگید چرا فرزندان خودتونا میفرستید امربکا.
Iran, Islamic Republic of
00:23 - 1398/07/26
من صدرصد با سهمیه های ایثارگران مخالفم شما میتونین بربن با یه جستجو کارنامه های کنکور این افرادو ببینین!شاید بگین نه این آدم پدرش جانباز شده و حقشه اما وقتی مبینین که این آدم با درصد صفر و حتی زیر صفر! دروس مهم زیست و ریاضی و ... پزشکی روزانه قبول میشه باید نگران بشید نگران آینده بهداشت و درمان کشور این تبعیض تبعات وحشتناکی خواهد داشت درآینده پس لطفن صرفا احساساتی یه این قضیه نگاه نکنید
پاسخ ها
بدون نام
Iran, Islamic Republic of
۱۰:۲۶ - ۱۳۹۸/۰۷/۲۶
خدا کنه خیر ازش نبینند
بدون نام
Iran, Islamic Republic of
۱۰:۲۷ - ۱۳۹۸/۰۷/۲۶
من۵۲سالمه دیپلم ه,منم کنکور بدم صفر در صد رو میزنم
Iran, Islamic Republic of
00:26 - 1398/07/26
بجای سهمیه های تبعیض امیزی که میتونه برای آینده ی علمی کشور خطرناک باشه میشه برای خانواده جانبازان و شهدای عزیز و گرامی خدمات رفاهی و آموزشی مثل کمکهای مالی برای آستفاده از بهترین کلاسها کنکور و کتابها و آزمونها و....قرار داد نه اعمال تاثیر مستقیم در سرنوشت !
Iran, Islamic Republic of
01:20 - 1398/07/26
پزشکی که باسهمیه خانواده ایثاروشهدا وهیئت علمی دانشگاه واردداتشگاه شودنتیجه ان فقط بی سوادی پزشک است وشایدباعث بدبختی بیماروفوت بیمارباشددولت ومجلس اگه می خواهندکمکی به این دانشجویان سهمیه دارکنندازلحاظ مالی کمک کنندنه ازسهمیه وحق تعدادجوان که شبانه روزتلاش می کننداجحاف کنند
Iran, Islamic Republic of
01:44 - 1398/07/26
این سهمیه فرزندان جانباز وشهدا الکیه اینا فقط به اسم جانباز وشهدا بچه های خودشون رو به عنوان یهمیه قرار میدن ما که جانبازچهل در صدیم ندیدیم
Iran, Islamic Republic of
01:45 - 1398/07/26
این حدنصایها هم الکیه کارنامه هاشونو بقیه دیدن ماه پشت ابر نمیمونه هر چقدر هم دروغ بگین فایده نداره هر کسی که اینطور دستور داده وقانونو اینطورنوشته علبه ملته وهدفش اینکه مردومو از دولت جدا کنه
Iran, Islamic Republic of
08:00 - 1398/07/26
نه اینکه مجلس ونمایندگان مقیدند و فوری بدنبال حل مشکل .
پاسخ ها
بدون نام
Iran, Islamic Republic of
۱۱:۲۸ - ۱۳۹۸/۰۷/۲۶
آخه خودشون همه ایثارگر و جانباز هستند
Iran, Islamic Republic of
08:47 - 1398/07/26
سهميه ها بايد حذف بشه دليل نداره هر كسي بياد با يه عنواني حق بقيه رو بخوره سهميه ايثارگر سهميه مناطق سهميه معلول سهميه هيات علمي سهميه خودي سهميه پولدار سهميه ژن برتر خسته شديم باو
Iran, Islamic Republic of
16:35 - 1398/07/26
لطفا جلوی ورود دانشجوهایی که با رتبه کنکور بالای 30 چهل هزار رفتن دانشگاه های درجه چندم مثل مجارستان و این جاها الان با پول برگشتن ایران دارن پزشکی میخونن گرفته بشه فک نکنم کسی به فکر اینا باشه همه چسبیدن به ایثارگران
Iran, Islamic Republic of
09:42 - 1398/07/27
خاک تو سرتون ...با رتبه های افتضاح که دربونی هم پذیرفته نمیشن رو صندلی پزشکی میشینین بعد حتی طبق قانون طرح هم ندارین ...در اخر هم یه مشت بی سواد و از خدا بی خبر دکتر بیرون میاین که فقط پول میشناسین و با بی سوادیتون با جون مردم بازی می کنین ...خدا لعنت کنه باعث بانی این بی عدالتی و
Iran, Islamic Republic of
01:16 - 1398/07/29
هروقت در مورد مطلب مهمی نظر مهم میدم منتشر نمی کنید!
اینهم از بی عدالتی است ،علاوه برسهمیه ها،که دل شرکت کننده ومراجعه کننده نزد تحصیلکرده را خون کرده،لعنت بر بی عدالتی
Iran, Islamic Republic of
10:40 - 1398/09/06
حق میدم به کسی که مثلا جانباز ۷۰ درصد هست
اما کسی که جانباز ده درصد هست یه زره گوشش مشکل داره
اون چرا سهمیه میدن؟!

جدا از اینکه کلی وام و مزایا دارند
ما شهید ندادیم برای سهیمه و پول.‌‌‌..
نام:
* نظر:
تعداد کاراکترهای مجاز: 450
قوانین ارسال نظر
بانک اطلاعات مشاغل تهران و کرج