شناسایی تومورهای مهاجم با استفاده از شیوه جدید
۹۲۰۰۹۶
۲۷ مهر ۱۳۹۸ - ۱۸:۵۷
۴۹۷۹ 
محققان انستیتوی کارولینسکا در سوئد راهکار ارزان‌قیمتی را توسعه دادند که امکان شناسایی تومورهای بسیار ناهمگن و معمولا بسیار تهاجمی را فراهم می‌کند، تومورهایی که معمولا باید به صورت تهاجمی درمان شوند.

ایرنا: محققان انستیتوی کارولینسکا در سوئد راهکار ارزان‌قیمتی را توسعه دادند که امکان شناسایی تومورهای بسیار ناهمگن و معمولا بسیار تهاجمی را فراهم می‌کند، تومورهایی که معمولا باید به صورت تهاجمی درمان شوند.

به گزارش پایگاه خبری ساینس دیلی، یکی از ویژگی‌های سلول سرطانی تغییر تعداد نسخه‌های موجود از هر کروموزوم یا ژن درون ژنوم آن است. این ویژگی با عنوان تغییرات تعداد کپی (CNA) شناخته می‌شود. درون یک تومور نیز ممکن است تعداد نسخه‌های ژن‌ها یا کروموزوم‌های موجود در ژنوم سلول‌های مربوط به هر بخش از آن متفاوت باشد. تومورهایی که در بخش‌های متعدد آن‌ها تعداد زیادی سلول با CNA‌ متفاوت وجود دارد، معمولا بسیار تهاجمی بوده و حتی پس از درمان‌های سخت نیز بیش از سایر تومورها دستخوش تغییرشکل می‌شوند.

شناسایی تومورهای مهاجم با استفاده از شیوه جدید

اکنون محققان راهکار جدیدی موسوم به CUTseq را توسعه دادند که امکان ارزیابی میزان و نوع CNA را در بخش‌های مختلف یک تومور با هزینه‌ای بسیار کمتر از فناوری‌های موجود در اختیار می‌گذارد.

در این روش نمونه‌های متعددی از بخش‌های یک تومور گرفته شده و دی ان ای/DNA هر نمونه استخراج می‌شود، سپس با بهره‌گیری از بارکدهای مولکولی برچسب‌گذاری شده و تصویر جامعی از همگونی CNA درون یک تومور به دست می‌آید.

این راهکار جدید علاوه بر تشخیص تومورهای تهاجمی، در زمینه‌های دیگری نیز کاربرد دارد و می‌توان از آن به عنوان یک پلتفرم برای نظارت بر پایداری ژنوم در مخازن سلولی و بیوبانک‌ها بهره گرفت.

گزارش کامل این تحقیقات در نشریه Nature Communications منتشر شده است.

برچسب ها:
نام:
* نظر:
تعداد کاراکترهای مجاز: 450
قوانین ارسال نظر
بانک اطلاعات مشاغل تهران و کرج