زبان‌های خارجی که تدریس آنها بلامانع است
۹۲۰۶۸۱
۲۹ مهر ۱۳۹۸ - ۱۰:۲۹
۲۴۵۴ 
مدیرکل دفتر آموزش متوسطه نظری با اشاره به مشکلات طرح یک‌فوریتی نمایندگان مجلس در مورد رفع انحصار زبان انگلیسی از مدارس گفت: جریان تربیتی مدرسه در آموزشگاه‌های آزاد زبان شکل نمی‌گیرد.

خبرگزاری ایسنا: مدیرکل دفتر آموزش متوسطه نظری با اشاره به مشکلات طرح یک‌فوریتی نمایندگان مجلس در مورد رفع انحصار زبان انگلیسی از مدارس گفت: جریان تربیتی مدرسه در آموزشگاه‌های آزاد زبان شکل نمی‌گیرد.

 عباس سلطانیان با اشاره به اینکه ۵۷ نماینده مجلس در طرحی یک‌فوریتی، رفع انحصار آموزش زبان انگلیسی را امضا و مصوب کردند، اظهار کرد: در بخشی از این طرح آمده است که آموزش زبان انگلیسی از مدارس حذف شود و آموزش آن اختیاری اعلام شود که در همین بخش و بین دو واژه گفته‌شده اختلاف وجود دارد، چراکه اگر زبان انگلیسی از برنامه آموزشی مدارس حذف شود جنبه اختیاری نمی‌توانیم به آن بدهیم چراکه در برنامه‌ریزی درسی مدارس، به دروسی اختیاری می‌گوییم که آن دروس در برنامه آموزشی وجود دارد و دانش آموزان می‌توانند یکی از آن دروس را انتخاب کنند. چنانچه درس آموزش زبان انگلیسی از برنامه مدرسه حذف شود و دانش آموزان برای یادگیری زبان به آموزشگاه‌های زبان مراجعه کنند، جنبه اختیاری به خود نخواهد گرفت.

وی با اشاره به اینکه در این طرح یک ‌فوریتی اشاره ‌شده است که آموزش زبان انگلیسی در مدارس اجباری است، اظهار کرد: اگر دانش‌آموزی نخواهد دانشگاه برود علاقه‌ای هم برای گرفتن درس زبان انگلیسی ندارد درصورتی‌که سند تحول بنیادین آموزش ‌و پرورش به‌عنوان سند فرادستی که شورای عالی آموزش‌وپرورش و شورای عالی انقلاب فرهنگی آن را مصوب کرده است در راهکار ۵-۱ آن چنین آمده است که «ارائه آموزش زبان خارجی در چارچوب بخش انتخابی (نیمه تجویزی) برنامه درسی، با رعایت اصل تثبیت و تقویت هویت اسلامی- ایرانی» موردتوجه قرار دارد لذا بحثی در مورد زبان انگلیسی نشده است و زبان خارجی مدنظر بوده است که در این مورد شورای عالی آموزش‌وپرورش می‌تواند عناوین آن را مطرح و مصوب کند که در حال حاضر زبان‌های انگلیسی، آلمانی، فرانسوی، اسپانیایی مصوبه شورای عالی را دارد و ارائه آن در مدارس منعی ندارد. بنابراین آموزش‌وپرورش در حال اجرایی کردن راهکار ۵-۱ سند تحول است و طرح نمایندگان خلاف این راهکار سند تحول هم هست.

سلطانیان بابیان اینکه نمایندگان می‌گویند هدف از آموزش دانش آموزان در رشته‌های فنی حرفه‌ای و کاردانش بازار کار است لذا نیاز به یادگیری زبان خارجی ندارند تاکید کرد: این درحالی‌ است که این دانش آموزان عمدتاً با رشته‌های مهارتی و فن‌آوری ارتباط دارند و ورود به حوزه فن‌آوری بدون آشنایی با زبان انگلیسی عملاً امکان‌پذیر نیست و ارتباط این دانش آموزان با زبان انگلیسی بسیار زودتر از دانش آموزان رشته‌های نظری صورت می‌گیرد.

مدیرکل دفتر آموزش متوسطه نظری با اشاره به طرح نمایندگان گفت: در این طرح دانش آموزان باید، زبان انگلیسی را صرفاً از طریق آموزشگاه‌های آزاد آموزش ببینند و هرچند آموزشگاه‌ها برای فعالیت از آموزش‌وپرورش مجوز می‌گیرند اما جریان تربیتی مدرسه در آموزشگاه‌های آزاد زبان شکل نمی‌گیرد.

طرح نمایندگان در مورد رفع انحصار زبان انگلیسی از مدارس با اصل ۳۰ قانون اساسی مغایرت دارد

وی افزود: بر اساس اصل ۳۰ قانون اساسی «دولت موظف است وسایل آموزش و پروش رایگان را برای همه ملت تا پایان دوره متوسطه فراهم آورد و وسایل تحصیلات عالی را تا سرحد خودکفایی کشور به‌طور رایگان گسترش دهد.» و این طرح می‌تواند مغایر با قانون اساسی باشد زیرا جنبه رایگان بودن آموزش را تحت‌الشعاع قرار دهد چراکه اکنون درس زبان انگلیسی در برنامه مصوب مدارس وجود دارد.

این طرح منجر به ایجاد شکاف آموزشی بین دانش آموزان مناطق برخوردار و کم برخوردار می‌شود

به گزارش معاونت روابط عمومی و اطلاع‌رسانی آموزش‌وپرورش، وی به یکی از مشکلات این طرح را اشاره کرد و گفت: در مناطق کمتر توسعه‌یافته و محروم که امکان و دسترسی دانش‌آموزان به مؤسسات آموزشگاهی آزاد وجود ندارد، در این طرح یک‌فوریتی هم برنامه مشخصی وجود ندارد که آموزش زبان انگلیسی برای این دانش آموزان چگونه است لذا این طرح می‌تواند منجر به ایجاد شکاف آموزشی بین دانش آموزان مناطق برخوردار و کم برخوردار ‌شود.

مدیرکل دفتر آموزش متوسطه نظری اظهارکرد: مطابق ماده ۱ قانون تشکیل شورای عالی آموزش می‌گوید «شورای عالی آموزش ‌و پرورش، مرجع سیاست‌گذاری در حوزه وظایف آموزش عمومی و متوسطه در چارچوب سیاست‌های کلی نظام و قوانین و مقررات موضوعه است». به همین علت این موضوع باید به شورای عالی آموزش‌وپرورش اجرا شود تا پس از انجام کار کارشناسی در مورد آن تصمیم گرفته شود.

سلطانیان مشکل دیگر طرح را ارتباطات جهانی بر بستر فن‌آوری دانست و گفت: ارتباط بین جوامع بشری بر بستر فن‌آوری است و کلید ورود به این حوزه زبان‌های خارجی است لذا دانش آموزان باید از سنین پایین تحت آموزش زبان‌های خارجی قرار بگیرند تا بر حوزه فن‌آوری و ارتباطات تسلط داشته باشند.

وی با اشاره به اینکه باید محیط‌های متنوع یادگیری ایجاد کنیم که ازجمله آن پژوهش‌سراها و کتابخانه‌ها هستند و دانش‌آموزان برای مراجعه به برخی منابع در کارهای پژوهشی و تحقیقاتی باید آشنایی با زبان انگلیسی داشته باشند، لذا دانش‌آموزی که توانایی استفاده از این منابع را نداشته باشد نمی‌تواند از منابع شامل کتاب‌ها، مجلات و سایت‌ها استفاده کند که این موضوع حتی در آینده علمی کشور هم اثر منفی خواهد گذاشت.

باید دغدغه نمایندگان مجلس را با تقویت آموزش زبان انگلیسی در مدارس رفع کرد

وی گفت: باید دغدغه نمایندگان مجلس را با تقویت آموزش زبان انگلیسی در مدارس رفع کرد و راه‌حل این موضوع با همکاری سازمان پژوهش و دفتر تألیف کتب درسی امکان‌پذیر است به‌طوری‌که با بازنگری در کتب و شیوه‌های تدریس می‌توان آموزش زبان انگلیسی در مدارس را بهبود بخشید لذا نباید به‌جای این کار صورت‌مسئله را پاک کرد.

وی با تأکید بر اینکه دانش آموزان در زمان ورود به دانشگاه‌ها نیز نیاز به آشنایی با زبان انگلیسی جهت انجام کارهای پژوهشی و تحقیقاتی خود دارند گفت: درصورتی‌که در دوره قبل از ورود به دانشگاه زمینه‌های این آشنایی شکل نگرفته باشد می‌تواند به بنیه علمی آن‌ها و همچنین سطح علمی دانشگاه‌ها در درازمدت آسیب بزند.

برچسب ها:
انتشار یافته: 9
در انتظار بررسی:0
Cyprus
10:40 - 1398/07/29
نماينده ي مجلسي كه حداقل اطلاعات رو در اين زمينه نداره و طرح ميده واقعا افسوس به حال اين ملت
پاسخ ها
بدون نام
Iran, Islamic Republic of
۱۱:۴۰ - ۱۳۹۸/۰۷/۲۹
هنوز زبان انگلیسی حذف نشده نماینده FATFرا نمی تواند بخواند ولی به حال این مملکت که چنین نماینده های دارد با این نماینده ها نباید انتظار داشت که مملکت پیشرفت کندو مطمئنا پسرفت خواهد کرد.
بدون نام
Iran, Islamic Republic of
۱۱:۴۰ - ۱۳۹۸/۰۷/۲۹
هنوز زبان انگلیسی حذف نشده نماینده FATFرا نمی تواند بخواند ولی به حال این مملکت که چنین نماینده های دارد با این نماینده ها نباید انتظار داشت که مملکت پیشرفت کندو مطمئنا پسرفت خواهد کرد.
Iran, Islamic Republic of
10:43 - 1398/07/29
دغدغه نمایندگان زبان انگلیسی در مدارس هست؟اونم اموزشی که تا دیپلم فقط سلام و عاشق شما هستم رو یاد میگیره!!! مملکت به فنا رفته اینا به چیزی فکر میکنن که انگار اوضاع عادیه .یا نمیفهمن یا ما رو نفهم کردن.در اوضاع جنگی چه از نظر اقتصادی و حتی گاهی نظامی مشکل ما امورش زبان هست .جمع کنین مدارس رو .. برای مناطق تورک نشین هم این فارسی رو اختیاری کنین و همین طور کردستان و بلوچستان و گیلک و ..
Iran, Islamic Republic of
10:52 - 1398/07/29
میتونن به جای زبان عربی آموزش یه زبان دیگه رو اختیاری کنن و انگلیسی اجباری بمونه.
Iran, Islamic Republic of
11:29 - 1398/07/29
جهالت بزرگترین دشمن ملت
United Arab Emirates
11:38 - 1398/07/29
اگه انگلیسی به درد جامعه ودانش آموزان نخوره عربیو که باید ربخت زباله دان تاریخ. چرا چون تو این 40 سال دردی از جامعه ودانش آموزان دوا نکرده و همه به اجبار واقعی تن به خوندنش میدن
Iran, Islamic Republic of
13:30 - 1398/07/29
وقتی هر بی کفایتی با توجه به شرایط پاش به مجلس باز شه عاقبت این میشه
ما که زبان انگلیسی جزو دروس اصلیمون بود سطح زبان انگلیسیمون انقدر تاسف انگیزه، وای به حال دانش آموزانی که قراره به صورت اختیاری زبان انگلیسی رو یاد بگیرن
این جاهلین بی خدا دارن کشور رو به سمت ویرانی سوق میدن
نام:
* نظر:
تعداد کاراکترهای مجاز: 450
قوانین ارسال نظر
بانک اطلاعات مشاغل تهران و کرج