ترکیه استفاده از سلاح شیمیایی را تکذیب کرد
۹۲۰۷۴۰
۲۹ مهر ۱۳۹۸ - ۱۲:۱۰
۲۶۰۴ 
وزیر دفاع ملی ترکیه تاکید کرد که ارتش ترکیه هیچ گونه سلاح شیمیایی، مهمات و تجهیزات پرتاب آن را در اختیار ندارد.

خبرگزاری ایرنا: وزیر دفاع ملی ترکیه تاکید کرد که ارتش ترکیه هیچ گونه سلاح شیمیایی، مهمات و تجهیزات پرتاب آن را در اختیار ندارد.

به گزارش رسانه‌های ترکیه در روز دوشنبه، خلوصی آکار وزیر دفاع ملی ترکیه طی سخنانی در واکنش به اتهام کاربرد سلاح شیمیایی در شمال شرق سوریه گفت: ارتش ما یک گِرم مواد شیمیایی و تسلیحات مربوط به آن را ندارد؛ نه مهمات و نه تجهیزات پرتاب آن را. چنین سلاحی را در انبار و فهرست خود نیز نداریم.

آکار با اشاره به آخرین تحولات مربوط به عملیات «چشمه صلح» ترکیه در سوریه اظهار داشت: اساس کار ما امنیت ملی ترکیه و و دفاع از حقوق و منافع ملت‌مان است. در همین راستا هرگز اجازه نخواهیم داد هیچ تهدید و خطری علیه مرزهای جنوبی کشورمان و مردم آن منطقه شکل بگیرد. با این عملیات، امنیت مرزهای ترکیه را تامین و از سوی دیگر در آنجا منطقه امن ایجاد خواهیم کرد. تروریستها را از آنجا فراری داده، از پای درآورده و آوارگان منطقه به خانه هایشان بازخواهند گشت.

وی با تأکید بر اینکه ترکیه چشم به خاک کسی ندوخته و برای تمامیت ارضی تمام کشورهای همسایه به ویژه سوریه احترام قائل هست افزود: یکروزه برای انجام این عملیات تصمیم نگرفتیم. در ابتدا خواستیم به اتفاق متحدمان یعنی آمریکا برای ایجاد منطقه امن اقدام کنیم. مذاکراتی نیز انجام دادیم. به مدت ۴۹ روز برای اجرای توافق امیدوارانه اقدام و صبر کردیم.

وزیر دفاع ترکیه تصریح کرد: هیچ آسیبی به غیرنظامیان نخواهد رسید. آسیب رساندن به غیرنظامیان ، بناهای مذهبی، محیط زیست، آثار فرهنگی و تاریخی در منطقه امکان ندارد. میتوانید به تصاویز قبل و بعد عفرین و رقه، غوطه شرقی نگاه و آنها را مقایسه کنید. نیروهای مسلح ترکیه در این زمینه استعداد، دانش و عملکردی دارد که باید به آن افتخار می‌کنیم. تنها هدف ما تروریست‌ها هستند. یک گرم سلاح شیمیایی در نیروهای مسلح ترکیه وجود ندارد. تجهیزات برای پرتاب و یا استفاده نیز نیز در اختیار نداریم.

گفتنی است بعد از آغاز عملیات موسوم به «چشمه صلح» ارتش ترکیه در شمال شرق سوریه، اخباری مبنی بر استفاده از سلاح های ممنوعه مانند "سلاح های شیمیایی و بمب فسفر" در این عملیات در فضای مجازی منتشر شده است.

در این میان حامی آکسوی سخنگوی وزارت امور خارجه ترکیه نیز ضمن یادآوری اینکه در برخی رسانه های بین المللی، اتهامات بی اساسی مبنی بر کاربرد سلاح های شیمیایی در عملیات چشمه صلح دیده می شود گفت: تمام این اتهامات شنیع را تکذیب می کنیم.

وی با بیان اینکه همه این واقعیت را می‌دانند که ارتش ترکیه سلاح شیمیایی ندارد، افزود: ترکیه از سال ۱۹۹۷، عضو کنوانسیون بین‌المللی منع جنگ‌افزارهای شیمیایی، تولید ، ذخیره و کاربرد سلاح شیمیایی بوده است. ترکیه عضو تمام توافقنامه های رسمی بین المللی در زمینه منع گسترش سلاح های هسته‌ای است. در این زمینه، تمام تعهدات خود را انجام داده است.

برچسب ها:
انتشار یافته: 2
در انتظار بررسی:0
Iran, Islamic Republic of
12:55 - 1398/07/29
معلومه که تکذیب میکنه هر کشور دیگه ام بود این کار میکرد
Iran, Islamic Republic of
13:40 - 1398/07/29
طبیعیه اسد و روسیه هم تکذیب کردند اما زدند!
نام:
* نظر:
تعداد کاراکترهای مجاز: 450
قوانین ارسال نظر
بانک اطلاعات مشاغل تهران و کرج