انتقاد روزنامه‌ایران درباره توقیف «خانه‌پدری»
۹۲۳۴۱۰
۰۸ آبان ۱۳۹۸ - ۰۸:۲۸
۴۲۵۳ 
روزنامه ایران نوشت: توقیف فیلم خانه پدری از سوی دادستانی تهران بازتاب گسترده‌ای داشت. فیلمی که پس از مدت‌های زیادی اجازه پخش گرفت و استقبال متوسطی هم از آن شد، اگر تا پایان اکران نیز ادامه می‌یافت مشکل چندانی ایجاد نمی‌کرد، ولی با توقیف آن تبدیل به یک مسأله جدی شده است.

خبرآنلاین: توقیف فیلم خانه پدری از سوی دادستانی تهران بازتاب گسترده‌ای داشت. فیلمی که پس از مدت‌های زیادی اجازه پخش گرفت و استقبال متوسطی هم از آن شد، اگر تا پایان اکران نیز ادامه می‌یافت مشکل چندانی ایجاد نمی‌کرد ولی با توقیف آن تبدیل به یک مسأله جدی شده است.

انتقاد تامل‌انگیز روزنامه ایران درباره توقیف «خانه پدری»

این فیلم برای پخش باید اصلاحاتی را انجام می‌داد که داده است. مسأله اصلی وجود خشونت عریان در کشتن یک دختر است که تغییرات داده شده مورد تأیید شورای مربوط در ارشاد قرار گرفته است. حتی اگر تغییرات مزبور از نظر برخی کافی نباشد، این مسأله متوجه شورای مزبور است و ربطی به دست‌اندرکاران فیلم ندارد.

مشکل واقعی این فیلم چیست؟ آیا کسی باور می‌کند که مسأله در حد نمایش یک صحنه خشونت‌آمیز باشد؟ در جامعه‌ای که همچنان اعدام در ملأعام انجام می‌شود این حد از حساسیت درباره خشونت یک صحنه از فیلم که همه می‌دانند فیلم است و نه واقعیت، جالب است. صحنه‌ای که تعدیل هم شده است.

چرا سعی نمی‌کنیم مسائل را شفاف بیان کنیم؟ کسانی که در این مدت در رسانه‌های خود علیه این فیلم سخن گفته‌اند، آشکارا یک چیز را پنهان می‌کنند و در عین حال فقط به بخش خشونت آن تأکید می‌کنند. مگر نه اینکه افتخار اسلام این است که جاهلیت عرب را محکوم کرد؟ جاهلیتی که دختران را زنده به‌ گور می‌کردند. پس چرا عده‌ای از به تصویر کشیدن این جاهلیت در قرن گذشته ناراحت هستند؟ جاهلیتی که با وقوع انقلاب به حاشیه رفته بود و زنان به مرور جایگاه شایسته و بایسته خود را به‌دست آوردند و اتفاقاً این موضوع در فیلم نیز بخوبی بازتاب یافته است. آخرین نسل از دختران و زنان حاضر در فیلم کسی است که در انقلاب بزرگ شده، فرد بااعتماد به‌نفسی است که استقلال دارد، ایده دارد، نظر دارد و آن را مقایسه کنیم با نسل اول دختران و زنانی که در فیلم حاضرند و مربوط به قرن گذشته هستند که موجوداتی منفعل و مظلوم و توسری خور هستند.

اگر منطق مخالفان این فیلم را بخوبی واکاوی کنیم، در پشت آن دفاع از ساختاری مردسالار که هیچ نسبتی با ارزش‌های دینی ندارد نهفته است. ساختاری که پس از انقلاب و در جریان انقلاب دچار تزلزل جدی شد، اکنون دوباره می‌کوشد خود را در پوشش دفاع از سنت بازسازی و زنده کند.

این شیوه عمل هیچگاه منتج به نتیجه مطلوب آنان نخواهد شد، زیرا هنگامی که اینگونه فیلم‌ها با مانع مواجه شوند، به‌طور طبیعی سرمایه‌گذاری در حوزه فرهنگ ناامن می‌شود و سرمایه‌ها به سوی فیلم‌های سطحی و اکشن و طنز و لوده‌بازی می‌رود که برای جلب مخاطب و فروش گیشه، صریح‌ترین شوخی‌های جنسی را در فیلم انجام می‌دهند و محصولات فرهنگی مبتذل خود را روانه بازار می‌کنند. بعد به اعتراض فریاد برمی‌آورند که چرا فرهنگ خراب شده است؟ آن روزی که بیشترین فشارها را به هنرمندان موسیقی اصیل ایرانی وارد می‌کردند، باید به این روزها فکر می‌کردند که جای آنان در بازار را امثال تتلوها پر خواهند کرد. فشار به سینمای فرهنگی و دارای پیام نیز نتیجه‌ای جز فربه شدن سینمای لودگی و نه حتی طنز فاخر نخواهد داشت.

انتشار یافته: 6
در انتظار بررسی:0
Iran, Islamic Republic of
10:07 - 1398/08/08
اینا همه از پدرسوخته بازی شون هست. اصلا مشخص هست که از منظر سیاسی این فیلم را توقیف کردن. انشالله خدا به کیانوش عیاری صبر بده از دست این جماعت
پاسخ ها
بدون نام
Iran, Islamic Republic of
۱۲:۰۵ - ۱۳۹۸/۰۸/۰۸
انشاالله
Iran, Islamic Republic of
10:14 - 1398/08/08
خانه پدری بزودی از شبکه های آنور آب پخش خواهد شد اگر ممنوع نمی شد شاید پخش نمیشد حالا تمام شبکه ها شروع به پخش میکنند.در هر حال هر فیلمی مجوز پخش گرفت باید ادامه یابد و مقصر ممیزی است مثل فوتبال اگر گلی به خطا زده شود و بعد متوجه شوند گل دیگر گل حساب میشه و نتیجه عوض نمیشه فقط داور را در بازی های دیگر مدتی تحریم و بعد در بازی های حساس اجازه داوری نمی دهن
پاسخ ها
بدون نام
Iran, Islamic Republic of
۱۱:۱۲ - ۱۳۹۸/۰۸/۰۸
این تمثیل هیچ سنخیتی با هم ندادن
Iran, Islamic Republic of
11:49 - 1398/08/08
اگه به خشونت و قتل باشه که سریال مختار رو باید درش رو تخته کنن چون از اول تا آخرش جنگ و قتل و خشونت و . . . هست.
واقعا مردم رو چی فرض کردین. توی هشت سال جنگ ایران و عراق هم کشتن و خشونت و . .. هست پس باید از تاریخ حذف کنیم . این همه فیلم پس از هشت سال جنگ ساختن که توش از سوختن و بریدن و انفجار و . . . بود تا مثله شدن و شکنجه و . ..
دلیل های من در آوردی دیگه نیارین!!!
پاسخ ها
بدون نام
Iran, Islamic Republic of
۱۶:۵۱ - ۱۳۹۸/۰۸/۰۸
دقیقا
نام:
* نظر:
تعداد کاراکترهای مجاز: 450
قوانین ارسال نظر
بانک اطلاعات مشاغل تهران و کرج